NEV-DAMA a.s.

Francie úvodem

Francouzské lyžařské svahy, zejména pak v oblasti Savojska, patří k tomu absolutně nejlepšímu nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Platí to o sjezdovkách, volném terénu i freestylových areálech.

Hlavní benefity francouzských Alp

  • sjezdovky výjimečné z hlediska délky, šířky, propojení a hlavně vzdálenosti od residencí (zpravidla maximálně do 100 m)
  • lyžování ve vysoké nadmořské výšce jako větší záruka kvalitní sněhové pokrývky
  • každým rokem se zvyšující kvalita lanovek i umělého zasněžování
  • téměř nekonečné možnosti jízdy ve volném terénu
  • široký výběr středisek od těch nejlevnějších až po top resorty světového formátu
  • vynikající francouzská gastronomie
Francie
Francie

Unikátní propojení sjezdovek a nabídka pro všechny lyžaře

Náročnost sjezdových tratí je přizpůsobena požadavkům všech návštěvníků, a to ať se jedná o úplné začátečníky, rodiny s dětmi či lyžařské experty. Navíc v každém středisku najdete i alespoň jeden freestylový areál a povětšinou zde nechybí ani boardercrossová trať, zábavné zóny pro děti nebo ty nejnáročnější černé sjezdovky. Naprosto unikátní je rozsáhlost jednotlivých skiareálů a jejich vzájemná propojenost. Nejlepším příkladem budiž střediska v oblasti Les Trois Vallées se 610 km sjezdovek, Tignes - Val d’Isère či Alpe d’Huez Grand Domaine Ski. Tady musíme Francii postavit na pomyslný vrchol evropského lyžování. Ve francouzských Alpách jednoduše sundáte lyže jen při nástupu do kabinové lanovky.

Systémy umělého zasněžování a modernizace areálů

Ve Francii vždy platilo, že vysoká nadmořská výška středisek zaručovala dostatek sněhu od prosince do konce dubna. S postupným oteplováním se ale změnila i tamní sněhová situace a v posledních letech se tak i ve Francii hodně investuje do systémů umělého zasněžení. Nemalé investice tečou také do dalšího rozšiřování skiareálů ve vyšších nadmořských výškách a též do nejvýkonnějších šesti- a osmisedačkových lanovek či nových kabin a kabinek. Ačkoliv v některých střediscích v méně frekventovaných částech skiareálů stále zůstávají staré sedačky, situace se každoročně zlepšuje. Ke klíčovému propojení v rámci větších skiareálů nicméně slouží především velkokapacitní kabiny, které snadno odolávají i silnému větru.

Sjezdovky začínající před dveřmi Vaší residence

Jedno podstatné hledisko pro pohodlné lyžování jsme nezmínili – blízkost residencí vzhledem ke sjezdovkám. Zde Francouzi v šedesátých a sedmdesátých letech využili beze zbytku výhody, kterou jim poskytla řídce obydlená vysokohorská údolí. Po naplánování sjezdovek a systému přepravních zařízení se věnovali projektování residencí a infrastruktury. Výsledkem je v Evropě výjimečná dostupnost sjezdovek, když k místu nazutí lyží průměrně nemusíte od místa ubytování absolvovat více než 100 metrů. Ba naopak. Velké množství residencí a hotelů umožňuje obout lyže hned u dveří. V tomto bodě je rozdíl mezi Francií a Rakouskem či Itálií přímo propastný.

Freeride – jízda ve volném terénu

Jedinečnost lyžování ve francouzských Alpách spočívá i v široké nabídce lyžování ve volném terénu. Jsou střediska, kde po vydatném sněžení zaměstnanci skiareálů záměrně některé jinak upravované svahy neupravují a nechávají je k dispozici jako kontrolované freeridové zóny. Jinde stačí vyjet jen pár metrů od upravené sjezdovky a můžete „řádit“ v hlubokému prašanu či si sjednat průvodce a vyrazit na ověřený freeridový svah. Pro ty nejzkušenější je pak v některých střediscích u italských hranic v nabídce i tzv. heliskiing / heliboarding. Tato extrémní zábava, vysazování z vrtulníku na vrcholcích zasněžených masivů, je povolena právě pouze v Itálii. Ve Francii je povoleno jen vyzvednutí vrtulníkem v údolí po absolvování sjezdu. Při jakýchkoliv aktivitách mimo vyznačené tratě VŽDY dbejte zásad pohybu ve volném terénu. Nezapomeňte na adekvátní pojištění, nezbytné vybavení (sonda, lavinový vyhledávač – tzv. pípák, lopata a ABS batoh) a zkušeného průvodce.

Mínusy? Snad jen dopravní dostupnost a občas stísněnější apartmány…

Sevřenost horských údolí je sice výhodou pro jejich vzájemné lyžařské propojení, o to více však znevýhodňuje dopravní dosažitelnost. Na posledních kilometrech je nutno překonat převýšení od 500 do 1 300 metrů, což ve spojení s horskými serpentinami může v závěrečném úseku cesty představovat dopravní zácpu. Po ujetí vzdálenosti okolo 1 100 km může být tento „finiš“ pro některé řidiče náročnější. Důležité je také upozornit na charakter některých ubytovacích jednotek, zejména pak v rámci privátních apartmánů nebo starších residencí, kde je prostornost a větší opotřebovanost vybavení tím posledním, čím byste se chtěli pochlubit před kamarády třeba na sociálních sítích. Tento typ ubytování nabízíme zejména kvůli nejmenší ekonomické náročnosti. Mnoho residencí však prošlo za poslední roky alespoň částečnými rekonstrukcemi a malé apartmány se tak alespoň zvelebily. Nové residence pak splňují ty nejvyšší „ubytovací“ nároky, včetně dostatku úložných prostor, nabídky wellness aktivit či posezení v lobby u krbu. Posuďte sami a vyberte si z naší široké nabídky.

Pomyslná třešnička na francouzském dortu

Opustíme-li téma lyžování a ubytování, musíme se ještě zmínit o místní gastronomii. Každodenní posezení v restauraci si vzhledem k cenové náročnosti jistě všichni dovolit nemohou, ale výtečnou francouzskou kuchyni by měl ochutnat každý. Tradiční a moderní francouzská kuchyně či savojské speciality, nepřeberný výběr sýrů všech chutí a konzistencí, bezkonkurenční červená vína nebo třeba roztékající se čokoládový fondant – to jsou lákadla, která Vás bezpochyby nadchnou, a lze jim jen těžko odolat. Návštěvu Francie Vám můžeme jen vřele doporučit, protože atmosféru zdejšího lyžování snad ani nejde popsat slovy, ta se musí prostě zažít na vlastní kůži.

Možnost návštěvy významných FIS závodů

A aby lákadel, pro která stojí v zimě navštívit zemi galského kohouta, nebylo málo, uvedeme ještě pár příkladů významných FIS závodů, jež stojí za to v zimní sezóně 2023/2024 navštívit. Bílý kolotoč Světového poháru ve sjezdovém lyžování má ve Francii řadu pravidelných zastávek. Tradiční destinací zahajující hlavní lyžařskou sezónu v Evropě je Val d’Isère. 9.–10. 12. 2023 zde muži absolvují slalom a obří slalom, ženy se tu pak ve sjezdu a Super-G utkají 16.–17. 12. 2023. Sjezd a slalom mužů se uskuteční v Chamonix 3. a 4. 2. 2024 při příležitosti 100. výročí prvních Zimních olympijských her, jež se konaly právě zde. Na kvalitní závody v alpském lyžování se však můžete podívat i v rámci Evropského poháru, třeba ve Valloire (21.–22. 1. 2024 dva obří slalomy mužů) či Orcières 1850 (23.–25. 1. 2024 dva sjezdy a super-G žen). Světový pohár mužů i žen ve snowboardcrossu můžete shlédnout 2. 12. 2023 v Les 2 Alpes, ve skicrossu pak 7.–8. 12. 2023 ve Val Thorens. Alpe d'Huez Vás zve na Světový pohár v mogulech a dual mogulech 15.–16. 12. 2023, Tignes na Světový pohár ve freeski big airu a slopestylu 15.–16. 3. 2024. Mistrovství světa juniorů v alpském lyžování se koná od 27. 1. do 3. 2. 2024 v oblasti Haute Savoie.

Lyžařská střediska

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?