CO OBLAST NABÍZÍ:

pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, horolezectví, free climbing, vie ferrate, zip line, paragliding, windsurfing, veslování, kajaky, kanoe, šlapadla, kitesurfing, koupání v jezeře, středověké pevnosti a jiné památky, gastronomie

Překrásné, dosud nepříliš známé, jezero na hranicích Lombardie a Trentina

Lago d'Idro je jezero v údolí Val Sabbia na hranicích Lombardie (provincie Brescia) a Trentina na severu Itálie, západně od většího a známějšího jezera Lago di Garda. Jezero Idro je ledovcového původu, má rozlohu 11,4 km²a dosahuje maximální hloubky 122 m. Hladina se nachází v nadmořské výšce 368 m, při maximální hladině obsahuje jezero 850 milionů m3 vody. Povodí jezera má rozlohu 617 km². Ve vodách jezera je bohatá přítomnost ryb, zejména štik, okounů, úhořů a ouklejí. Na jeho březích hnízdí četné druhy vodních a stěhovavých ptáků, včetně kachen, potápek, lysek, racků, chřástalů, bukáčků, volavek, ledňáčků a slavíků.

Benátská pevnost Rocca d'Anfo dominující panoramatu jezera

Nejstaršími obyvateli údolí Val Sabbia byli Ligurové, kteří obývali sever Itálie před rokem 2000 př. n. l. Římané území dobyli roku 16 př. n. l. Evangelizované bylo toto údolí mezi 6. a 7. stoletím n. l. V 15. století Benátská republika nechala vystavět pevnost Rocca d'Anfo, vojenský komplex na úbočí hory Censo, jež dominuje panoramatu celého jezera. Část vod jezera Idro využívá státní energetická firma ENEL pro účely vodní elektrárny Carpeneda, část je využívána k zavlažování.

Koupání, jízdy lodí, veslování, kajaky a ráj plachtařů

Jezerem protéká řeka Chiese, jež pramení v horské skupině Adamello, Jezero je vhodné ke koupání v celé své rozloze.

Lago d'Idro není možno (na rozdíl od Lago d'Iseo a Lago di Garda) objet autem – jeho východní břeh silnice nelemuje. V létě funguje člun spojující lokality Lemprato, Crone, Anfo, Ponte Caffaro, Vesta a Vantone.

Turistický přístav v Crone, sídle obce Idro, je pojmenován po admirálu Mariu Tonnim (1930-2005), jediném admirálovi v historii italského námořnictva (Marina Militare) pocházejícím z údolí Val Sabbia.

Lago d'Idro láká plachtaře konstantním větrem zvaným Ander, dujícím denně odpoledne z jihu na sever. Jezero proto křižují od západu k východu windsurfy a plachetnice, zatímco v Ponte Caffaro na severu, kde je vítr nejsilnější, najdete milovníky kitesurfu. Ráno, když nefouká, je jezero ideální na veslování – trénuje zde proto řada závodních týmů.

Ferraty, volné lezení, paragliding i perfektní cyklistické trasy

Zdejší skály lákají freeclimbery, nejen okolo jezera, ale i v dalších lokalitách údolí Val Sabbia. Velmi pěkný je útes "corna di Fenere", k němuž se dostanete za 5 minut chůze od krásné pláže Vesta. Skalní stěna stoupá několik metrů nad hladinou jezera - překrásné scenérie, různorodá vápencová skála, vynikající jištění a značení, všechny trasy mají ukotven pevný kabel.

Početné jsou i zajištěné cesty „vie ferrate“: ferrata Sasse dlouhá 4.700 m podél vody z Vesty do Baitoni; ferrata Crènch s převýšením 200 m v Crone, krátká, ale vertikální stěna nad Lago di Idro; ferrata Casto v blízkém parku Parco delle Fucine (17 km od jezera Idro) složená ze 14 nezávislých úseků různé náročnosti. Cyklisté silniční i horští se tu mohou těšit na četné itineráře různé délky a náročnosti, s minimální přítomností motorizované dopravy. Svůj ráj zde naleznou i paraglidisté – oblíbenými startovními místy jsou Monte Alpo (1.508 m) nad Baitoni a Monte Stino (1.466 m) nad Capovalle, kam se dá snadno zajet autem.

Rodinné restaurace s tradiční gastronomií a skvělými víny

Lago d’Idro je však také tradiční gastronomie s trattoriemi, typickými restauranty a lokálními produkty jako jsou salámy, sýry, ryby z jezera či zvěřina. Z regionálních specialit lze jmenovat těstoviny “malfatti” se zvěřinovými omáčkami, špíz “spiedo bresciano”, grilovaná masa, fritovaného okouna, pstruha grilovaného nebo po mlynářsku, polentu z mouky Storo či slavný a vynikající sýr Bagoss, kombinovaný s vynikajícími víny z blízkých špičkových vinařských oblastí, jako jsou Trentino, Garda a Franciacorta.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

www.lagodidro.it


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München a dále Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Trento centro, Sarche, Ponte Arche, Tione di Trento, Idro

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a dále Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Trento centro, Sarche, Ponte Arche, Tione di Trento, Idro

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg a dále Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Trento centro, Sarche, Ponte Arche, Tione di Trento, Idro

 • hotelové
 • apartmánové
Zobrazit hotely na mapě

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München a dále Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Trento centro, Sarche, Ponte Arche, Tione di Trento, Idro

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a dále Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Trento centro, Sarche, Ponte Arche, Tione di Trento, Idro

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg a dále Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Trento centro, Sarche, Ponte Arche, Tione di Trento, Idro

3 zájezdů / ubytování

****

Itálie, Lago di Idro

 • 20 m
 • ANO
 • BS
 • NE
 • NE
 • NE
 • BIKE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
2 místnosti: Bilo 2/4 Sweet, Bilo 2/4 Large, bilo 4/6 Master
3 místnosti: Trilo 4/6 Master, Trilo 4/6 Super, Casa Flora 4/6

dospělý od 1 499 Kč / os..

27.4. – 4.5.19, Casa Flora 4/6

Detail zájezdu

♣♣♣♣

Itálie, Lago di Idro

 • 450 m
 • ANO
 • BS
 • NE
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: comfort 4/6, basic 4/6, comfort 2/4

dospělý od 699 Kč / os..

1.5. – 4.5.19, basic 4/6

Detail zájezdu

***

Itálie, Lago di Idro

 • 200 m
 • NE
 • BS
 • NE
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P2/3, P2/3 Deluxe, P1

dospělý od 2 290 Kč / os..

1.5. – 4.5.19, P2/3

Detail zájezdu
Novinky
×
05. 04. 2019

V Alpách se stále lyžuje...

Přestože se nezadržitelně blíží závěr lyžařské sezóny, v Alpách se stále jezdí. Právě v těchto týdnech si užijete báječné jarní lyžování na krásně upravených, prakticky liduprázdných, svazích.

Je to k nevíře, ale 04.04. nasněžilo cca 1m nového sněhu v oblastech Alta Vallteliny a Tonale. Velikonoce je možné strávit na sněhu :)

22. 03. 2019

Odklon doporučené trasy do středisek LIVIGNO, BORMIO, SANTA CATERINA a MADESIMO

Vzhledem k sesuvu půdy ve Švýcarsku platí omezení trasy přes přechod Martina, který je do odvolání uzavřen. Posíláme tedy návrh objízdné trasy pro klienty, kteří jedou do Madesima a do oblasti Alta Valtellina (Livigno, Bormio a Santa Caterina).

 

NAUDERS, RESIA PASS, MALLES VENOSTA, TUBRE, SANTA MARIA, PASSO DEL FORNO a dále tunel Livigno a do Madesima pokračujte směr Zernez a následně dle odjezdových pokynů.
06. 02. 2019

SANTA CATERINA - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Od 8. 2.2019 je ukončen z technických důvodů provoz vleku č. 4 Gavia propojujícího centrum střediska s kabinkovou lanovkou. Nahrazuje jej nový travers zapojující vleky č. 6 a 7, a také nová linka místního skibusu pendlující každých 10 minut denně od 8,30 do 17,00 od sedačkové ke kabinkové lanovce v Santa Caterině.
Sleva 300 Kč