Nabídka oblastí Bulharsko

Bulharsko: dovolená u moře

Tato destinace momentálně není v nabídce
Vyberte si na stránce Destinace

BULHARSKO – ZNOVUOBJEVENÁ ZEMĚ HOR A ČERNÉHO MOŘE

Bulharsko je pestrá a zajímavá země s bohatou historií, zcela právem je tedy v posledních letech „znovuobjevována“ našimi turisty. Nachází na Balkánském poloostrově, kde sousedí s Rumunskem, Řeckem, Tureckem, Makedonií a Srbskem, na východě je omývána Černým mořem. Je velmi hornatá, hned několik pohoří vysoko přesahuje 2.000 m n. m. (leží zde v pohoří Rila i nejvyšší hora Balkánu Musala 2.925 m n. m.).

BOHATÁ HISTORIE OVLIVNĚNÁ POLOHOU NA HRANICI KULTUR

Nejstaršími známými obyvateli Bulharska byli Thrákové. V 8. století před naším letopočtem se na černomořském pobřeží objevily první řecké osady. Území ovládl Alexandr Veliký i Římané, po pádu Římské říše přišli Slované. Zásadní pro samotný vznik země je rok 681 n. l., kdy chán Asparuch uzavřel smlouvu s byzantským císařem a dal tak vzniknout prvnímu bulharskému státu - carství na území tehdejší Moesie. Ten však trval pouze do roku 1018, kdy bylo území začleněno do Byzantské říše. Následovalo několik dalších období střídavého vyhlašování samostatnosti či nadvlády jiných států (dominantní epochou bylo téměř 5 století v rámci Osmanské říše), až konečně, na konci 18. století, začíná bulharské národní obrození, postupně se šíří nespokojenost s tureckou nadvládou a roku 1908 je vyhlášena nezávislost.

Následuje období dvou balkánských válek a po nich vstup do první světové války na straně ústředních mocností v roce 1915. Na začátku druhé světové války vyhlásilo Bulharsko neutralitu, avšak roku 1941 vstupuje do bojů na straně nacistického Německa. V roce 1944 vstupují na bulharské území vojska Rudé armády a koncem války stojí již Bulharsko na straně spojenců. V roce 1946 bylo referendem zrušeno carství a o rok později se Bulharsko stává „lidovou republikou“, kde až do roku 1989 vládne komunistická strana. Bulharsko bylo stejně jako Československo v rámci východního bloku jedním z nejloajálnějších spojenců Sovětského svazu. Režim zde vládl tvrdou rukou a docházelo mimo jiné k rozsáhlému potlačování práv turecké menšiny. Po roce 1989 prošla země postupným procesem demokratizace. V roce 2004 vstoupila do NATO a v roce 2007 se stala členským státem Evropské unie.

PAMÁTKY ŘECKÉ, ŘÍMSKÉ I CARSKÉ

V Bulharsku naleznete památky ze všech historických období. Velmi zajímavé je například město Veliko Tărnovo, nazývané „město carů“, první bulharské hlavní město. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu starobylého Plovdivu či Rilského kláštera. V bezprostřední blízkosti Slunečného pobřeží, největšího prázdninového centra mezi Varnou a Burgasem, se nachází starobylé město Nesebar. Leží na skalnatém poloostrově a jeho historická část je od roku 1983 zapsána na listu kulturního dědictví UNESCO.

Moře a pláže:

Černé moře omývající Bulharsko je až na spojení se Středozemním mořem průlivy Bospor a Dardanely téměř vnitrozemské. Zpravidla je velmi čisté, pouze místy může být zakalené díky písku. Krásné písečné pláže se nacházejí po celém bulharském pobřeží. Pláže jsou veřejně přístupné a neplatí se na nich vstupné. Pouze jedná-li se o privátní úsek patřící k hotelu, hradí si zde klienti povinně poplatek za lehátka, který bývá zvýhodněn oproti lehátkům na veřejných částech. Obvyklá cena za pronájem lehátek a slunečníků se pohybuje okolo 4 – 6 leva / den / kus. Na každé z pláží naleznete pestrou nabídku vodních sportů a radovánek. Na plážích prosím věnujte pozornost vlajkové signalizaci: zelená vlajka - moře je zcela klidné, koupání je bezpečné. Žlutá vlajka – moře je méně klidné a koupání je pouze na vlastní riziko. Červená vlajka - striktní zákaz koupání a vstupu do moře!

Sport, zábava a volný čas:

Bulharsko je oblíbené i pro svou chutnou kuchyni. V každém prázdninovém letovisku najdete množství restaurací a kaváren. Místní šopský salát, studená polévka tarator a vybrané speciality na grilu či rožni, jako jsou karbanátky, kotlety nebo čevabčiči, nám nejsou zcela neznámé. Bulharské víno je velmi kvalitní. Z destilátů pak jmenujme oblíbenou rakiji, která bývá často v restauracích servírována k zeleninovým salátům nebo vyhlášenou brandy Slănčev Brjag. V letních měsících zde navíc naleznete velký výběr z ovoce – především pak melouny, třešně, broskve a jiné. I milovníci nočního života si zde přijdou na své. Na Slunečném pobřeží se nachází mnoho diskoték a nočních barů. Nejznámější a nejnavštěvovanější noční podnik je Bar Varieté Slănčev Brjag nebo Juzni nosti a Hanska satra. Obchody bývají otevřeny v době od 9.00 do 20.00 hodin, bez polední přestávky. Pošty a banky mají otevřeno od pondělí do pátku, od 9.00 do 16.30 hodin, v turistických oblastech zpravidla déle. Kromě bank se dají peníze vyměnit ve směnárnách nebo na recepci hotelu. K typickým suvenýrům z Bulharska patří víno, keramika či výrobky z kůže.

Informační minimum

Rozloha: 110 993,6 km2
Obyvatelstvo: 7 262 675 (2008)
Národnostní složení: Bulhaři (84%), Turci (9,3%). Romové (4,7%)
Náboženství: pravoslavní (85%), muslimové-sunnité (13%), židé (0,8%), katolíci (0,5%)
Úřední jazyk: bulharština
Hlavní město: Sofie – 1,1 mil. obyvatel
Další velká města: Burgas, Varna, Plovdiv
Státní zřízení: parlamentní republika
Prezident: Rosen Asenov Plevneliev (od 22. ledna 2012)
Vláda: Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) v čele s premiérem Bojko Borisovem
Administrativně-správní členění: 28 krajů s krajskými městy
Měna: bulharský lev (BGN) – 100 stotinek
HDP za rok 2016 (odhad): 19.839 USD / os. (dle parity kupní síly)
Další: člen EU a NATO

Velvyslanectví ČR:

Posolstvo na Češkata Republika, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia
tel. +359 2 948 68 00
Nouzová linka  +359 888 398045

celý popis země

  • hotelové
  • apartmánové

0 zájezdů / ubytování