Překročte Rubikon v letovisku Gatteo a Mare

Gatteo a Mare je přímořské letovisko se 7 tisíci obyvateli ležící na pobřeží Jaderského moře v kraji Emilia Romagna v provincii Forlì-Cesena severně od Rimini a jižně od Cesenatica. Tato část pobřeží je nazývána Lido Rubicone podle říčky, jež zde (těsně na jih od Gattea) ústí do moře, a která je sice geograficky vcelku zanedbatelným tokem, ale je velevýznamná z pohledu historického. 10. ledna roku 49 př. n. l., kdy říčka Rubikon tvořila severní hranici Říma, ji překročil Gaius Julius Caesar se svými legiemi a vydal se svrhnout Pompeia, svého bývalého kolegu z prvního triumvirátu, což se mu nakonec i podařilo. O tom, na kterém místě přesně zazněla Caesarova slova „alea iacta est“ (kostky jsou vrženy) se historici dodnes přou, dost možná to však bylo v těsné blízkosti hotelu, kde budete trávit svou dovolenou v Gatteo a Mare.

Typické příjemné rodinné středisko středního Jadranu

Samo středisko Gatteo a Mare je typickým zástupcem severní části pobřeží Rimini. Překročíte-li Rubikon a pokračujete-li z Gattea dále na jih po pobřeží, jen stěží rozpoznáte, kde jedno středisko končí a další začíná: souvislá řada hotelů (vesměs spíše menších a středních) začíná u sousedního San Mauro Mare a dále pokračuje přes Bellarii, Igeu Marinu, Torre Pedreru, Viserbu, Viserbellu, Rivabellu a San Giuliano Mare až do samého centra Rimini. A totéž platí, vydáte-li se z Gattea směrem severním do sousedního Cesenatica.

Charakteristika pláží je totožná s Rimini i s Cesenaticem: předlouhá pláž je tvořena převážně velmi jemným pískem jen velmi pozvolna se svažujícím do moře. Před příbojem je chráněna řadami vlnolamů, čímž je zdejší koupání mimořádně bezpečné i pro děti, seniory a neplavce.

Po stopách pestré historie regionu

Gatteo a Mare však nejsou jen hotely a vodní radovánky, je to též historicky zajímavé městečko. Bylo založeno již jako římská osada a ve zdejší úrodné nížině se vyskytuje celá řada archeologických nálezů z antických dob. K začátku 14. století, kdy Gatteo ovládala, stejně jako Rimini, rodina Malatesta, se datuje mohutné opevnění hradu stojícího zde již od století třináctého. Svému erbu vděčí Gatteo a Mare kondotiérovi ve službách papeže Eugenia IV. Erasmovi da Narni řečenému Gattamelata („strakatá kočka“), jenž zde působil v letech 1431-1432 a jehož dnes známe především díky jeho nádherné bronzové jezdecké soše od Donatella stojící před bazilikou sv. Antonína v Padově. Od roku 1656 do roku 1860 náleželo Gatteo pod Papežský stát. Roku 1849 se zde na svém tažení na pomoc Benátkám zastavil Giuseppe Garibaldi se svými bojovníky.

Kromě hradu ze 13. století lze v centru Gattea obdivovat i několik zajímavých kostelů, jako jsou San Lorenzo, San Rocco, San Michele či Sant'Antonio Abate.

Ideální východisko pro zajímavé výlety všemi směry

Gatteo a Mare je doslova strategicky položeno vůči možnostem zajímavých výletů do okolí. Na dohled odtud máte mýtickou horu Monte Titano s republikou San Marino, pohodlně je dostupné Rimini, nejrušnější letovisko Adriatické riviéry, pouhých 5 km je z Gattea do Cesenatica s přístavem od Leonarda da Vinci a s pomníkem zdejšího slavného rodáka, cyklisty Marca Pantaniho. Jen o málo dále než jižně položené Rimini je severním směrem ležící Ravenna, kolébka byzantské kultury na Apeninském poloostrově. A jen pár kilometrů od ní naleznete i nejvyhlášenější zábavní park Jaderského pobřeží, Mirabilandii.

V Gatteu je vždy o zábavu postaráno

V samotném Gatteu, byť se řadí spíše mezi střediska klidnější (alespoň ve srovnání s poněkud hektickým Rimini), můžete navštívit v centru i na plážích též četné bary, hospůdky či restaurace. Více než slušné možnosti pro sport a zábavu skýtají zdejší velmi dobře udržované soukromé pláže.

Každoročně třetí týden v červenci Gatteo slaví "kočičí týden" - Settimana della Micizia, celé město žije výstavami, soutěžemi a představeními inspirovanými právě kočkami (italsky je kočka „il gatto“).

moře a pláže

Mnoho kilometrů dlouhá pláž je tvořena velmi jemným zlatavým pískem. Zdejší pláže jsou též vyhlášeny pozvolným vstupem do moře, absolutně ideálním pro děti a neplavce, větší hloubka je až za vlnolamy. Voda zde bývá kvůli jemnému písku u břehu lehce zakalená, není však znečištěná. Zdejší moře není vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. K dispozici jsou zde převážně pláže soukromé, ale je zde i jedna pláž veřejná bez zázemí, sousedí s pláží č. 2 na jižním okraji střediska, lze si na ni přinést cokoli včetně vlastních slunečníků, ale není pravidelně udržována a nemá sociální zařízení. Na každodenně udržovaných soukromých plážích si lze pronajmout plážový servis, k dispozici jsou zde bary, sociální zařízení, sprchy a u některých i restaurace, sportovní zázemí (hřiště na míčové sporty, lodičky, šlapadla atd.), dětská hřiště, animační programy, plavčíci apod. Na plážích soukromých je použití vlastních slunečníků zakázáno.

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

a dále

Bologna, dálnice A 14 směr Ancona, dálniční sjezd Rimini Nord, Gatteo a Mare

  • hotelové
  • apartmánové
Zobrazit hotely na mapě

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

a dále

Bologna, dálnice A 14 směr Ancona, dálniční sjezd Rimini Nord, Gatteo a Mare

0 zájezdů / ubytování

Novinky
×
06. 02. 2019

SANTA CATERINA - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Od 8. 2.2019 je ukončen z technických důvodů provoz vleku č. 4 Gavia propojujícího centrum střediska s kabinkovou lanovkou. Nahrazuje jej nový travers zapojující vleky č. 6 a 7, a také nová linka místního skibusu pendlující každých 10 minut denně od 8,30 do 17,00 od sedačkové ke kabinkové lanovce v Santa Caterině.
03. 02. 2019

Zimní zájezdy za super ceny !!!

Ještě jste nevymysleli, kam vyrazit na zimní dovolenou? Pojeďte s Nev - Damou do alpských středisek za bezkonkurenční ceny. Vyberte si některý z našich výhodných last minute zájezdů.
25. 11. 2018

Sněhové zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství naleznete zde.
Sleva 300 Kč