Nejživější z Kanárských ostrovů

Gran Canaria návštěvníkům nabízí krásné dlouhé pláže i úžasnou přírodu - více než 40 % ostrova tvoří chráněná území, ač jde s 830 tisíci obyvateli o druhý nejosídlenější z Kanárských ostrovů, těsně za Tenerife. Jeho populace tvoří přibližně 40% obyvatelstva souostroví. Leží v Atlantiku přibližně 150 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky a cca 1.350 km od Evropy.
Gran Canaria leží jihovýchodně od Tenerife a západně od Fuerteventury. Ostrov je vulkanického původu. Gran Canaria je rozlohou 1.560 km² 3. největším ostrovem „Kanárů“ (po Tenerife a Fuerteventuře). Nejvyšším vrcholem je s 1.949 metry Pico de Las Nieves. Ostrov má takřka ideálně kulatý tvar o průměru cca 50 km. Najdete tu rozdílné typy krajiny od palem na pobřeží až k horským zakrslým borovicím, písečné duny i bavlníkové plantáže. Za památkami se můžete vydat do hlavního města Las Palmas.

Prastaré a pestré dějiny

Ostrov Gran Canaria byl původně osídlen berberskými Guanči, kteří na ostrov připluli okolo roku 500 př. n. l. Ti původně ostrov nazvali Tamarán. Po mnoha pokusech Evropanů o dobytí (Francouzi, Portugalci...) ostrov neodolal po 5 letech bojů roku 1483, kdy jej ovládla španělská královna Isabella I. Kastilská; šlo o velmi důležitý krok k definitivnímu sjednocení Španělska. Hlavní město Las Palmas de Gran Canaria bylo založeno již roku 1478 pod názvem "Real de Las Palmas" Juanem Rejónem, velitelem invazní kastilské armády. V roce 1492 přístav Las Palmas navštívil na své první plavbě do Ameriky Kryštof Kolumbus. Dnes je metropole ostrova Las Palmas de Gran Canaria spolu se Santa Cruz de Tenerife hlavním městem autonomního společenství Kanárské ostrovy. Vegueta, stará čtvrť hlavního města Las Palmas, byla v roce 1990 zapsána na seznam Světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Stabilní klima po celý rok

Ostrov nabízí svým návštěvníkům velice příjemné prostředí pro aktivní i odpočinkovou dovolenou, velmi vhodnou i pro rodiny s dětmi. Na ostrově najdete krásné pláže, sportovní areály nebo turistické stezky s překrásnými výhledy na pobřeží i do vnitrozemí. Ostrovní klima je ovlivněno pasáty, mořskými proudy a azorskou tlakovou výší. Teplotní rozdíly během roku jsou víceméně zanedbatelné, a proto je možné ostrov navštívit téměř kdykoliv.
Na ostrově najdete na 1700 rostlinných druhů, z nichž 500 je endemických (lze je v přírodě vidět pouze na Kanárských ostrovech).

Na průzkumu "miniaturního kontinentu"

Pokud chcete na dovolené kombinovat odpočinek s opalováním a poznáváním přírody a zajímavých míst, pak lze právě Gran Canarii jen vřele doporučit.
Pozoruhodné jsou na ostrově například nádherné písečné duny Maspalomas – mají až deset metrů na výšku a připomínají Saharu. K návštěvě a poznávání toho budete mít během své dovolené na Gran Canarii ještě mnohem více. Ostrov je přezdíván "miniaturní kontinent" díky různorodosti klimatu i krajiny, s dlouhými plážemi a dunami z bílého písku, kontrastujícím se zelení a pitoreskními vesničkami. Třetina ostrova je chráněna jako Biosférická rezervace UNESCO.

Nespočet turistických magnetů

Ročně Gran Canarii navštíví 3.6 miliónů návštěvníků, z toho 450.000 jsou Španělé. Většina turistů navštěvuje teplejší a slunečnější jih ostrova; sever je chladnější. Východní pobřeží je plošší, s plážemi, zatímco západ má břehy skalnatější.
Resorty se proto koncentrují na jižním pobřeží především v oblasti Maspalomas, s městy San Agustín, Playa del Inglés a Meloneras. Duny Maspalomas leží mezi Playa del Inglés a významným majákem z 19. století. Zábavu i poznání si užijete v rámci výletu do hlavního města Las Palmas. Zde uvidíte řadu historických staveb, budete moci nakupovat v kouzelných obchůdcích a samozřejmě lze také posedět v některé z místních restaurací a ochutnat vyhlášenou španělskou kuchyni.
Za unikátní kanárskou flórou se vypravte do botanické zahrady Palmitos Park severně od Maspalomas. Kdo by se chtěl pořádně vyřádit, může tak učinit na skluzavkách a tobogánech v některém z akvaparků, při některém z vodních sportů, ti usedlejší pak třeba při golfu či pěší turistice.

  • hotelové
  • apartmánové

0 zájezdů / ubytování