NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Západní Čechy (od roku 1960 do roku 2000 Západočeský kraj) se dělí na dva kraje jako vyšší územní samosprávné celky vytvořené v roce 2000 – Plzeňský kraj, jehož sídlem je Plzeň, a Karlovarský kraj ležící na nejzazším západě Čech (nejzápadnější kraj České republiky), jehož sídlem jsou Karlovy Vary.

Plzeňský kraj leží na jihozápadě Čech, v jižní části bývalého Západočeského kraje. Na severozápadě sousedí s Karlovarským krajem, na severu má kratičký úsek společné hranice s Ústeckým krajem, na severovýchodě hraničí se Středočeským krajem, na jihovýchodě s Jihočeským krajem. Nejdelší úsek společné hranice má s německou spolkovou zemí Bavorsko (Bayern) na jihozápadě. Žije zde přibližně 591 tisíc obyvatel.

Karlovarský kraj sousedí na severovýchodě s Ústeckým krajem, na jihovýchodě s Plzeňským krajem, na jihozápadě s německou spolkovou zemí Bavorsko a na severozápadě s německou spolkovou zemí Sasko. Nejvýznamnější řekou v Karlovarském kraji je řeka Ohře.

Přírodní rezervace Soos

Když budete chtít vidět opravdu úžasný kousek přírody, nechť se jede podívat do této přírodní rezervace nedaleko Františkových Lázní. Pokud se rádi touláte mezi rašeliništi a slatiništi, obdivujete bahenní sopky (mofety) a minerální prameny, najdete si tady to své. Rezervaci se říká český Yellowstone, v evropském měřítku je stejně raritní. Soos se rozprostírá na ploše 221 hektarů a můžete se tu projít po 1,2 kilometrů dlouhém dřevěném chodníku, po naučné stezce vedoucí na dně vyschlého jezera s původně slanou minerální vodou. Zajímavostí je i křemelinový štít – jde o nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas, které se usadily na dně jezera. Součástí parku je i stanice pro záchranu živočichů, přírodní geologický park a návštěvnické centrum. 

Mariánské Lázně – součást světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

Mariánské Lázně byly v červenci 2021 v rámci mezinárodní sériové nominace „Slavné lázně Evropy“ zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Upravené parky, nádherná architektura, krása všudypřítomné přírody, široká nabídka volnočasových aktivit a také slavná minulost. Toho všeho si můžete v Mariánských Lázních užívat plnými doušky, stejně tak, jako místních pramenů. Turistické vyžití lze unikátně kombinovat s léčebnými lázeňskými či wellness procedurami. Světoznámé lázně s jedinečnou atmosférou nabízí tradiční léčebné procedury založené na přírodních léčivých zdrojích – minerální prameny, Mariin pramen, bahna a rašeliny podávané po ohřátí ve formě zábalů. Díky mimořádně čistému ovzduší mají „Mariánky“ i status klimatických lázní.

Miniaturpark Boheminium

Miniaturpark Boheminium Mariánské Lázně skýtá návštěvníkům unikátní podívanou v podobě expozice dokonalých modelů významných českých památek. Park Boheminium je nejnavštěvovanější atrakcí Karlovarského kraje, míří sem každý šestý návštěvník kraje, jde o čtvrtý největší park miniatur v Evropě. Je unikátní nejen svým jedinečným zasazením do přírody, ale i širokou nabídkou do detailu propracovaných modelů českých památek v měřítku 1:25. Karlštejn, Ještěd, zámek Červená Lhota, letohrádek Hvězda či zámek Český Krumlov, to je jen krátký výčet z více jak sedmi desítek dokonalých miniatur významných stavebních a technických památek z celé České republiky.

Naučná stezka Kladská

Ať už na kole nebo pěšky, turistika po městě i po okolí Mariánských Lázní nabízí nezapomenutelné pohledy na překrásné lázeňské město a jeho okolí. Naučná stezka Kladská seznamuje s historií osady Kladská, faunou a flórou Slavkovského lesa a přírodní rezervace Kladské rašeliny. Na trase dlouhé 9 km se seznámíte s místní faunou i flórou jak na vlastní oči. Jde o jednu z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcennější část CHKO Slavkovský les. Byla vyhlášena již v roce 1933 na pěti rašeliništích v okolí Kladské. Kladská rašeliniště jsou ojedinělým souborem horských vrchovištních rašelinišť v nadmořských výškách od 800 do 930 m, o celkové rozloze téměř 300 ha, z toho největší rašeliniště je Tajga. Dalšími rašeliništi jsou Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les. Rašeliništěm prochází 1,6 km dlouhá naučná stezka a vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části pojmenované Tajga. Vlastní vybudovaná dřevěná trasa vede po vyvýšeném můstkovém chodníčku, 1,6 km dlouhém. Po obvodu jsou četná odpočívadla a vyhlídková místa. Vrchovištní rašeliniště zde začala vznikat před desetitisíci lety v místech, kde se zachytila voda v jezírkách. Později, v době mladších čtvrtohor, začala jezírka zarůstat vodními rostlinami a posléze různými druhy rašeliníků. Rašeliniště pokrývá pralesovitý porost borovice bažinní (s typickými rostlinami jako jsou rosnatky, suchopýr, klikva atd.), jehož obraz se zrcadlí na hladině rozlehlého Kladského rybníka. Ze vzácných zvířat zde v tichých zákoutích uslyšíte tetřeva hlušce nebo čápa černého. Rašeliništní lesní porosty vyhovují nejdrobnější české sově kulíšku nejmenšímu, jestřábu lesnímu a datlu černému. Zdejší lesy osídlila také naše největší kočkovitá šelma rys ostrovid.

Vyhlídka Diana a Linhart nad Karlovými Vary

Výletem, který se bude líbit i dětem, je tip na vyhlídku Diana a Linhart nad centrem Karlových Varů. Na vyhlídku se můžete vydat pěšky z Karlových Varů nebo sem vyjedete historickou lanovkou, což je zážitek sám o sobě. Pěšky je to sem 1,2 kilometru od dolní stanice lanovky. Pokud se ale přece jen rozhodnete svézt, vydejte se na lanovku ke Grandhotelu Pupp, odkud jezdí. Lanovka jezdí každý den v roce. Turisty vozí nahoru už víc než 100 let a jízda je naprosto nezapomenutelná. Jakmile se rozhlédnete po kraji z vyhlídkové věže Diana, ještě se nevracejte do města – necelé 4 kilometry odsud se po modré turistické značce dostanete na Linhart, kde se nachází pěkné lanové centrum. Najdete tu 5 okruhů pro děti různého věku, ale i pro dospělé.

Svatošské skály

Svatošské skály je název pro žulové skalní město, jež vytvořila řeka Ohře mezi Loktem a Doubím. Na levém břehu řeky vznikly žulové stěny, které v kombinaci s hlubokým kaňonem vytváří nezapomenutelnou podívanou. Turisté tohle místo milují a vyhledávají už od 19. století. Národní přírodní památka Svatošské skály jsou součástí naučné stezky Doubí – Svatošské skály, která nabízí 10 kilometrů dlouhou trasu s 12 zastaveními.

Hrad Loket

Středověký hrad Loket (německy Elbogen) na výrazném žulovém skalním ostrohu, ze tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. První zmínka o hradu pochází z roku 1234 a známý byl jako jedno z nejpevnějších míst Evropy, které dobyl jen málokdo. Na Lokti vás bude bavit prohlídka samotného hradu, ale i muzeum historického porcelánu a dobových zbraní nebo třeba poněkud drsná expozice útrpného práva. Na loketském hradě je vystaven pozůstatek největšího známého meteoritu, který dopadl na území nynější České republiky a který dostal jméno Zakletý purkrabí. Měl dopadnout na nádvoří hradu v srpnu roku 1422 a od své původní podoby se již značně zmenšil. Údajně vážil kolem 107 kg a byl velký jako koňská hlava. V roce 1812 byl rozřezán; největší kus, který váží zhruba 80 kg, je uložen v Přírodovědném muzeu ve Vídni. Další fragmenty se nacházejí v Národním muzeu v Praze.

Parádní koupání v Děpoltovicích i Rolavě

Hlavní atrakcí obce Děpoltovice, jež se nachází 8 km od Karlových Varů, je přírodní jezero Děpoltovický rybník s písečnou pláží. Vstup do vody je tady pozvolný, a proto je to koupání vhodné i pro děti. Pro ty jsou tady navíc připraveny houpačka a lano. Sportovci si přijdou na své na hřišti na plážový volejbal a streetball, zahrát si mohou i kulečník. K dispozici je též půjčovna sportovních potřeb.

Přírodní koupaliště Rolava najdete ve stejnojmenném areálu v Karlových Varech. Tvoří jej dvě vodní plochy – malá pro děti a velká pro plavce. Na té velké se nachází dva ostrůvky, na jeden můžete dojít suchou nohou po lávce, na ten druhý musíte doplavat. Na koupališti najdete spoustu vodních atrakcí, jako jsou například skákadla nebo zorbing. Pro aktivně založené jsou v areálu Rolava k dispozici 1300 metrů dlouhá in-line dráha, plocha na výuku in-line bruslení, street workout hřiště a také víceúčelové hřiště nebo hřiště na plážový volejbal. Všechny potřebné sportovní pomůcky vám tady rádi zapůjčí. Pro děti jsou připraveny dětské hřiště, pískoviště a velká vzduchová trampolína. Od května do srpna je tady pořádána celá řada aktivit pro děti i dospělé.

K Thunům na prohlídku porcelánky

Město Nová Role leží na úpatí Krušných hor nedaleko od Děpoltovic a od Karlových Varů, v kraji, kde se před dvěma sty lety začal vyrábět první ryze český porcelán. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale porcelánka v Nové Roli, součást společnosti Thun 1794, ano. Nová Role je jedním z nejmladších měst v Česku, titulu se dočkala v roce 1964. Rozvoj jí přinesla těžba a zpracování kaolinu. Nejstarší historickou památkou je kostel sv. Archanděla Michaela, ale pro Novou Roli je nejdůležitější právě místní porcelánka, postavená v roce 1921. Jméno společnosti Thun 1794 vzniklo podle nejstaršího závodu v Klášterci nad Ohří. Ke vzniku návštěvnického centra s porcelánovou školičkou, kde si děti vyzkouší zdobení hrnečků, vedl porcelánku v Nové Roli rostoucí zájem o industriální památky. Expozice vás seznámí s historií továrny, výrobou porcelánu i s porcelánovými kousky, které odtud putují do světa, objednat si můžete i prohlídky výrobních prostor, které porcelánka Thun 1794 nabízí jako jeden z mála podniků ve svém oboru. Novou Rolí prochází turistické stezky a cyklotrasy, které pokračují až do německého Saska. Bohaté možnosti nabízí také nedaleké Krušné hory a Karlovy Vary, odkud do Nové Role přes Starou Roli podél říčky Rolavy míří naučná stezka.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?