NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Malá jesenická obec Filipovice se nachází přímo v srdci Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pod nejvyšší moravskou horou Praděd. Dnes je to doslova titěrná vesnice, do poválečného odsunu německého obyvatelstva, jež zde tvořilo 100% majoritu, však byla obec mnohonásobně větší. Pouze jedna zastávka autobusu dělí Filipovice od Červenohorského sedla na hlavním jesenickém hřebenu. Jen pár kilometrů opačným směrem naopak můžete sjet do okresního města Jeseník s proslulými Priessnitzovými léčebnými lázněmi.

Poloha přímo u hlavní cesty ve směru na Jeseník a Šumperk

Jeseníky – nejvyšší pohoří Moravy, co do obliby mezi návštěvníky stále více boduje. Menší rodinné rekreační středisko Filipovice je ideálním východištěm k návštěvě lázní Jeseník, Červenohorského sedla, vrcholu Keprníku, Šeráku a také ke zdolání nejvyšší moravské hory Praděd. Strategická poloha přímo u hlavní cesty ve směru na Jeseník a Šumperk umožňuje při použití auta nebo autobusu snadno dobýt i poněkud vzdálenější cíle, například Kouty nad Desnou s lanovkou vedoucí až do blízkosti proslulé přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně nebo zámek Velké Losiny na Šumpersku. Na Jesenicku zase třeba mohou bikeři vyzkoušet proslulé singltreky Rychlebské stezky.

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd je se svými 1 491 metry nejen nejvyšší horou Moravy, ale i Českého Slezska. Vrcholem prochází hranice Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Televizní vysílač postavený v letech 1968–1980 je díky své výšce 146,5 metru nejvyšším pevným bodem v ČR – jeho vrcholová část převyšuje nadmořskou výšku Sněžky. Vyhlídková plošina je umístěna 73 metrů od paty věže a je dostupná výtahem. Výhledy odtud stojí za to, krásně jsou vidět nejen celé Jeseníky a Beskydy (Lysá hora, Radhošť), ale i Sněžka a slovenské hory jako je Malá Fatra a Vysoké Tatry. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Alpy. Původní kamenná rozhledna z let 1903–1912 s romantizujícím gotickým vzhledem se po druhé světové válce zřítila. Praděd má drsné klima, průměrná roční teplota činí necelý 1 °C. Cestou z Červenohorského sedla na Praděd nezapomeňte navštívit legendární horskou chatu Švýcárna, což byla původně pastevecká salaš z roku 1887.

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník

Vydáte-li se z Červenohorského sedla na opačnou stranu, než na Praděd, vstoupíte do Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník, vyhlášené již roku 1933. Je pojmenovaná podle dvou zdejších dominantních vrcholů. Známější Šerák (1 351 m n. m.) leží na historické hranici Moravy a Slezska. Pod vrcholem stojí kamenná Chata Jiřího z roku 1888. Na Šerák se dá snadno dostat sedačkovou lanovkou z Ramzovského sedla. Keprník (1 423 m n. m.) je čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Na jeho vrcholu jsou krásné mrazové sruby, na jižním úbočí pak rašeliniště.

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?