Francie: lyžování v Alpách

Francie: lyžařská destinace skutečně vysokohorská

Kam na lyže, pokud si chcete užít to opravdu nejlepší v celosvětovém měřítku? Určitě do Francie, zejména pak do oblasti Savojska.

Sjezdovky, volný terén i snowboardové areály ve Francii jsou doslova pohádkou o dovolené na horách. Nikoho proto nejspíš nepřekvapí, že když už se filmaři rozhodnou natáčet v Alpách pro značky jako Salomon, Head, Burton nebo Nitro, hrají v hlavní roli právě francouzské Alpy.

Hlavní benefity francouzských Alp:

  • Sjezdovky jsou výjimečné z hlediska délky, šířky, propojení a hlavně vzdálenosti od residencí (zpravidla maximálně do 100 m).
  • Lyžování ve velmi vysokých polohách zaručující bezproblémovou sněhovou pokrývku.
  • Každým rokem se zvyšující kvalita lanovek i umělého zasněžování.
  • Vynikající francouzská kuchyně.

Délka, šířka a propojení sjezdovek je unikátní. Lyže sundáte jen při nástupu do lanovky

Ve Francii si přijdou na své všichni – profesionální lyžaři, úplní začátečníci i rodiny s malými dětmi. Ve všech střediscích je také vždy minimálně jeden snowboardový areál s halfpipe, quarterpipe, nebo raily a zpravidla je součástí střediska i boardercrossový areál, nebo černá sjezdovka s boulovým svahem.
Co je ve Francii opravdu výjimečné, je délka a šířka jednotlivých areálů a jejich propojení. Tady prostě zujete lyže jen při nástupu do kabinové lanovky.

Doporučujeme střediska v oblasti Trois Vallées, tady je neuvěřitelných 610 km tratí, nebo Espace Killy a Grandes Rousses. Pokud by se tato střediska pomyslně utkala se světovou konkurencí, jistě by skončila „na bedně“, ne-li úplně nejvýš.

Investice do systémů umělého zasněžování

V úpravě sjezdovek a zasněžování Francouzi poněkud pokulhávají. Ve srovnání například s italskými kolegy se Francie drží o krok v závěsu. Ačkoliv už i tady je nemálo skiareálů, které se italskému standardu vyrovnají, pravdou zůstává, že ve většině francouzských středisek ani dvě noční směny rolbařů neupraví do rána všechny sjezdovky (obvykle je to cca 80 %, ovšem nutno dodat, že některé svahy se ponechávají „boulové“ záměrně) a nevyvroubkují tak všude čerstvý sněhový manšestr. Ten se může objevit třeba až za dva dny. Oproti tomu správci snowboardových areálů udržují správný tvar všech překážek každý den.

V posledních letech Francie hodně investovala do systémů umělého zasněžování podle předlohy italských kolegů. Hlavně větší střediska vybudovala objemné vodní nádrže v nadmořských výškách od 2 000 m do 2 500 m n. m. Ani na okraji sezóny tak není obvykle o sněhovou injekci pro francouzské svahy nouze.

Moderních lanovek přibývá každým rokem

Modernizace lanovek neustále probíhá, každým rokem přibývá především těch přepravně nejvýkonnějších 6sedačkových a 8sedačkových. Zde jsou ve srovnání s Itálií síly vyrovnány.

Sjezdovky začínají doslova na zápraží

Lyžování ve Francii je synonymem komfortního lyžování. Hotely a residence jsou v těsné blízkosti sjezdovek. V 60. a 70. letech využili Francouzi beze zbytku výhody, které jim poskytla řídce obydlená vysokohorská údolí. Nejdříve se tak naplánovaly sjezdovky a systém přepravních zařízení, v závěru pak residence a infrastruktura. Výsledkem je v Evropě výjimečná dostupnost sjezdovek, kdy od místa nazutí lyží v průměru nemusíte od místa ubytování absolvovat víc než 100 metrů. Někde dokonce můžete vyjet rovnou ode dveří. Ve srovnání například s Rakouskem nebo Itálií je to rozdíl přímo propastný.

Sevřenost horských údolí je na jednu stranu výhodou pro jejich vzájemné lyžařské propojení, na straně druhé ale znevýhodňuje dopravní dosažitelnost. Na posledních kilometrech musíte překonat převýšení od 500 do 1 300 metrů. V kombinaci s horskými serpentinami tak může být výsledkem dopravní zácpa.

Ubytování většinou nenadchne, gurmáni si ale přijdou na své

Jak komfortní můžete čekat ubytování? V tomto ohledu dává Francie v porovnání s ostatními alpskými velmocemi jasně najevo, že ubytování není to hlavní, proč se sem jezdí. Ale i tady samozřejmě výjimky jsou. Především nové residence společnosti CGH splňují nejvyšší „ubytovací“ nároky.

Pomineme-li ubytování, což ostatně určitě není největší kus z pomyslného koláče představ o dovolené na horách, musíme zmínit místní gastronomii. Francouzská kuchyně je zkrátka rozkoš - výtečná jídla, bezkonkurenční červená vína, nepřeberný výběr sýrů všech chutí, savojské speciality nebo třeba čokoládové fondue – jen kvůli tomu by stálo za to Francii navštívit, což Vám jednoznačně doporučujeme. Atmosféru zdejšího lyžování totiž snad ani nejde popsat slovy, ta se musí prostě zažít na vlastní kůži.


6 počet lyžařských středisek

La Rosiere

Francie, Savoie

* * * *
/
* * *

sjezdové tratě: 160 km

přepravní zařízení:

Parkování
1
Lanovka
18
Vlek
14

nadmořské výšky areálu:

1176 1908 2641

běžecké tratě: 7 km

cena na osobu:

od 7 290

Les Menuires

Francie, Savoie - Trois Vallées

* * * * *
/
* * * * *

sjezdové tratě: 160 km

přepravní zařízení:

Parkování
8
Lanovka
14
Vlek
6

nadmořské výšky areálu:

1450 2150 2850

běžecké tratě: 28 km

cena na osobu:

od 6 090

Les Orres

Francie, Hautes Alpes

* * *
/
* * *

sjezdové tratě: 100 km

přepravní zařízení:

Parkování
0
Lanovka
9
Vlek
10

nadmořské výšky areálu:

1550 2125 2700

běžecké tratě: 15 km

cena na osobu:

od 4 090

Orcieres 1850

Francie, Hautes Alpes

* * *
/
* * * *

sjezdové tratě: 100 km

přepravní zařízení:

Parkování
3
Lanovka
7
Vlek
19

nadmořské výšky areálu:

1850 2287 2725

běžecké tratě: 43 km

cena na osobu:

od 5 490

Les Sybelles

Francie, Savoie

* * * *
/
* * *

sjezdové tratě: 310 km

+

přepravní zařízení:

Parkování
0
Lanovka
28
Vlek
36

nadmořské výšky areálu:

1100 1860 2620

běžecké tratě: 32 km

cena na osobu:

od 6 290

Val Cenis

Francie, Savoie

* * *
/
* * * *

sjezdové tratě: 125 km

přepravní zařízení:

Parkování
2
Lanovka
14
Vlek
12

nadmořské výšky areálu:

1300 2050 2800

běžecké tratě: 20 km

cena na osobu:

od 4 690

6 počet lyžařských středisek

24 zájezdů / ubytování

24 zájezdů / ubytování

Francie oblasti a střediska:

Ski funtazie klub Ski Funtazie klub

dětský animační program
v českém jazyce

Seznam našich poboček Seznam poboček NEV-DAMA

zájezdy zakoupíte na pobočkách
CK Fischer / NEV-DAMA

Itálie a Francie pro sezónu 2017/2018 již v prodeji!

20. 07. 2017

Byla spuštěna 2. fáze zimního předprodeje. K dispozici budou již i italské a francouzské ubytovací kapacity. Využijte slevy až 17% při koupi zimního lyžařského zájezdu do 31.08. 2017. Nabídka bude postupně doplňována.


Prodej lyžařských zájezdů 2017 / 2018 zahájen !!!

15. 06. 2017

Prodej zimních zájezdů NEV-DAMA zahájen!!! Nabídka je každým dnem rozšířována a můžete si ji prohlédnout na našich webových stránkách. Proto neváhejte, využijte slevy až 17% a buďte first!

Možnosti reklamace a spory

09. 01. 2016

Dovolujeme si Vás informovat, že při zakoupení zájezdu online je rovněž možné k řešení eventuálního sporu využít platformu řešení sporů online. https://www.nev-dama.cz/dulezite-informace/moznosti-reklama-spory  

Náš tip na lyžařské zájezdy