NEV-DAMA a.s.

Francouzské lyžařské svahy, zejména pak v oblasti Savojska, patří k tomu absolutně nejlepšímu nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Platí to o sjezdovkách, volném terénu i freestylových areálech.

Hlavní benefity francouzských Alp

  • sjezdovky jsou výjimečné z hlediska délky, šířky, propojení a hlavně vzdálenosti od residencí (zpravidla maximálně do 100 m)
  • lyžování ve vysoké nadmořské výšce jako větší záruka kvalitní sněhové pokrývky
  • každým rokem se zvyšující kvalita lanovek i umělého zasněžování
  • téměř nekonečné možnosti jízdy ve volném terénu
  • široký výběr středisek od těch nejlevnějších až po top resorty světového formátu
  • vynikající francouzská gastronomie
Francie
Francie

Unikátní propojení sjezdovek a nabídka pro všechny lyžaře

Náročnost sjezdových tratí je přizpůsobena požadavkům všech návštěvníků, a to ať se jedná o úplné začátečníky, rodiny s dětmi či lyžařské experty. Navíc v každém středisku najdete i alespoň jeden freestylový areál a povětšinou zde nechybí ani boardercrossová trať, zábavné zóny pro děti nebo ty nejnáročnější černé sjezdovky.

Naprosto unikátní je rozsáhlost jednotlivých skiareálů a jejich vzájemná propojenost. Nejlepším příkladem budiž střediska v oblasti Les Trois Vallées se 610 km sjezdovek, Tignes – Val d´Isère či Alpe d´Huez Grand Domaine Ski. Tady musíme Francii postavit na pomyslný vrchol evropského lyžování. Ve francouzských Alpách jednoduše sundáte lyže jen při nástupu do kabinové lanovky.

Hautes Alpes – jasně nejpopulárnější francouzské lyžování na českém trhu

Hautes Alpes (česky Vysoké Alpy) je extrémně vysokohorský (průměrná nadmořská výška je 1000 metrů, nejvyšší pak přes 4000 m) departement ležící na jihovýchodě Francie. Je jedním z 83 departementů vytvořených během Francouzské revoluce v březnu 1790. Sestává z jihovýchodní části původní provincie Dauphiné a ze severu Provence. Sousedí s departementy Alpes-de-Haute-Provence, Drôme, Isère a Savoie. Na východě pak hraničí s italským regionem Piemont. Jediná 3 významnější města jsou Gap, Briançon a Embrun. Turistrický ruch je zde jedním z nejdůležitějších zdrojů obžiivy – v zimě závisí z velké části na lyžování, v létě pak zejména na konání cyklistického etapového závodu Tour de France, jenž pravidelně v červenci křižuje zdejší vysokohorské průsmyky.

Pro naše návštěvníky je podstatnou informací, že velmi dobrý poměr ceny a kvality zdejších středisek činí z oblasti Hautes Alpes jasně nejpopulárnější francouzské lyžování na českém trhu.

Orciéres 1850 - sluncem zalité svahy a opravdu vysokohorská poloha

Středisko Orciéres se nachází se na hranicích Národního parku des Ecrins a skýtá na 100 km tratí, vynikajících především pro rodiny s dětmi. Sluncem zalité, vesměs na jih exponované, svahy dosahují až do impozantní výšky 2.725 m n. m., když v blízké budoucnosti se plánuje rozšíření až do 3.000 metrů. Z lanovek lze zmínit unikátní lanovku Telemix de Rocherousse vedoucí až do výšky 2.280 m n. m. jako nevšední spojení kabinkové a šestisedačkové lanovky. Následovaly ji i novější telemixy Drouvet 1 a 2. Na poměry ve Francii i na „bezpečnou“ nadmořskou výšku je zde překvapivě velmi slušný systém umělého zasněžování všech sjezdovek včetně vynikajícího snowparku ve výšce 2.000 m n. m.

Krom lyžování máte i možnost v nadmořské výšce 2.200 m na vlastní kůži vyzkoušet severský život a strávit noc v horské vesničce „Igloo Kanata“. Ratolesti můžete „odložit“ do dětského areálu „Petite Ourse“ nebo do tzv. zimní zahrady „Piou-Piou“, po celodenním lyžování si můžete dopřát relaxaci ve sportovním paláci L’Espace Grande Ourse s bazénem, tobogánem, vířivkou apod. s nádherným výhledem na zasněžené vrcholky okolních hor. Od roku 2009 je zde i velká atrakce pro odvážné v podobě tzv. Tyrolienne, neboli největší závěsné dráhy v Evropě umožňující bezpečnou jízdu v postroji na laně s délkou 1.870 m, převýšením 140 m a maximální rychlostí 130 km/h.

Puy St. Vincent – na sníh bohatá oblast s pestrým lyžováním

Tato na slunce i sníh bohatá lyžařská oblast leží západně od Briançonu v blízkosti Národního parku des Ecrins. Jelikož okolní vrcholky hor dosahují nadmořské výšky až 4.100 m, vytvářejí tak dokonalou atmosféru skutečně vysokohorského střediska. Zdejších 78 km různorodých sjezdových tratí se vine po otevřených loukách, průsecích v modřínových lesích, ale i mezi skalnatými výběžky, a nabízí především středně a méně náročné lyžování.

Těsná blízkost vysokého masivu Barre des Ecrins a převážně severní svahy střediska zaručují dobrou kvalitu sněhu po většinu sezóny. Fajnšmekři ocení lyžování v prachovém sněhu v údolí Narreyroux, na snowboardisty čeká osvětlený snowpark s halfpipe, boardercrossem, jumpy a tables. Pro opravdové nadšence je zde dvakrát týdně večerní lyžování zahrnuté v ceně skipasu a běžkaři mohou upevňovat kondici na 40 km upravovaných stop v nadmořských výškách přes 1.600 m.

Isére – ve stopách Tour de France i olympijských her

Isère je francouzský departement (jeden z 83 departementů vytvořených během Francouzské revoluce 4. března 1790) ležící v regionu Rhône-Alpes, jeho hlavním městem je Grenoble, kde se v roce 1968 konaly Zimní olympijské hry, pro československou výpravu velmi úspěšné (zlato a stříbro skokana na lyžích Jiřího Rašky, stříbro hokejistů a bronz krasobruslařky Hany Maškové).

Nejvyšší bod tohoto alpského departementu je Pic Lory s 4.088 metry, vedlejší vrchol masivu Barre des Ecrins (4.102 m) ležícího již v sousedním regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur. Dalším známým vrcholem Isére je La Meije nad obcí La Grave (středisko Les 2 Alpes) s 3.988 metry.

Isère nabízí řadu velmi známých skiresortů, jako jsou Alpe d'Huez (stoupání sem je však i legendou červencového cyklistického etapového závodu Tour de France), Les 2 Alpes, olympijské (z roku 1968) Chamrousse, nebo méně známá střediska Villard de Lans, Autrans, Les 7 Laux, Le Collet d'Allevard, Méaudre, Saint Pierre de Chartreuse, Alpe du Grand Serre či Gresse en Vercors.

Jde o třetí nejdůležitější zimní destinaci francouzského turismu po Savojsku (Tignes, 3 údolí apod.) a Haute-Savoie (Chamonix, Morzine…) a před Hautes-Alpes (Serre Chevalier, Montgenèvre, atd.).

Alpe d'Huez – sluneční ostrov v srdci pohoří Grandes Rousses

Středisko Alpe d'Huez tvoří lyžařské srdce pohoří Grandes Rousses. Jde o oblast často přezdívanou „Sluneční ostrov“. Je vzdálena 60 km od Grenoblu, rozprostírá se na jižně orientovaném vysokohorském platu pod majestátním vrcholem Pic Blanc.

Vysoká nadmořská výška a ledovec Sarenne dávají záruku vynikajících sněhových podmínek a tím i možnost lyžovat od podzimu do pozdního jara. Úchvatných 250 km sjezdových tratí a 81 přepravních zařízení, to jsou čísla, jež napovídají, že zde půjde o skutečně obrovské lyžařské zážitky.

Najdete zde i nejdelší černou sjezdovku Evropy, 16 km dlouhou La Sarenne s boulemi a úctyhodným převýšením 1.600 m, proslulou sjezdovku Le Tunnel procházející 200 m osvětleným tunelem skrz skálu, úchvatné červené sjezdovky do Oz en Oisans či překrásnou černou La Fare při sjezdu do Vaujany. Ovšem zdaleka nečekejte jen extrémy: je zde i velké množství mírných svahů a rozlehlých zón pro začátečníky, jde tedy o středisko vhodné nejen pro náročné lyžaře, ale i pro rodiny s dětmi.

Snowboardisty vábí snowpark s halfpipe, boardercrossem, jumpy, quarterpipe a tables, lyžařské nenasyty pak možnost atraktivního večerního lyžování na závodní trati Stade de Slalom.

50 km běžeckých tras zde najdou i vyznavači klasického lyžování. A to není zdaleka vše – málokde jinde ve francouzských Alpách jsou tak široké možnosti aktivního odpočinku po lyžování (např. bazény, posilovna, golfový simulátor, tenis, squash, badminton, fotbal, basketbal či horolezecká stěna…).

Toto časté místo dojezdů královských etap Tour de France, kde se rozhoduje o celkovém pořadí, mělo pro naše fanoušky naposledy trochu hořkou příchuť – právě zde Roman Kreuziger přišel v roce 2013 o stupně vítězů…

Příjemné lyžařské středisko rozprostírající se na jihu masivu Belledone, nabízející kouzelný pohled na okolní pohoří L’Oisans, Le Vercors a La Chartreuse.

Chamrousse – prvotřídní sjezdovky nad Grenoblem

Chamrousse je místo proslulé nejen svými nádhernými západy slunce, ale především díky spolupořádání Olympijských her konaných roku 1968 v Grenoblu, hlavním městě francouzských Alp. Právě zde dominoval místní hrdina Jean Claude Killy, jenž zdrtil soupeře ve všech disciplínách sjezdového lyžování…

Jde o nadmíru oblíbený skiareál s výbornými sněhovými podmínkami a slušným umělým zasněžováním; nabízí tak i v jarních měsících dobré možnosti lyžování na 46 dobře upravovaných sjezdových tratích v úhrnné délce 92 km. Oblast lze dělit do dvou celků - Roche Béranger (ve výšce 1750 m n. m.) je vhodnější spíše pro začínající lyžaře, rodiny s dětmi či milovníky freeridu, na straně druhé část Le Recoin (1650 m n. m.) platí za oblast určenou spíše pro náročnější návštěvníky lákané sem poměrně obtížnými sjezdy.

Večerní lyžování je zahrnuto v ceně skipasu a nabízeno je v oblasti Gaboureaux.

Chamrousse neopomíjí ani snowboardisty a předkládá jim nejen jižně orientovaný snowpark Sunset Park, ale i oddělené sektory s boardercrossem, big airem a slope stylem.

Zalesněná plošina L’Arselle u Roche Béranger je protkána sítí 55 km upravovaných běžeckých stop. Pobyt zpříjemní široká škála nelyžařské zábavy a relaxace, např. bazén, ledová plocha na bruslení, sáňkařská dráha, je zde možnost vyzkoušení jízdy na sněžném skútru či pro odvážné třeba i tandemový paragliding. Blízkost Grenoblu pak svádí k večerním výletům do tamních barů.

Les Trois Vallées

Les Trois Vallées neboli Tři údolí jsou nejrozsáhlejší lyžařskou oblastí nejen ve Francii, ale dokonce i na celém světě. Celkových 610 km upravených sjezdových tratí vzájemně propojených moderní a výkonnou sítí lanovek a vleků umožňuje takřka nepřetržité lyžování. Tato oblast se nachází v savojském údolí Tarentaise, nedaleko města Albertville, které je stejně jako Les Trois Vallées spojeno s Olympijskými hrami v roce 1992. Celý skiareál tvoří střediska Les Menuires, Val Thorens, Méribel-Mottaret a Courchevel. Propojenost s tzv. čtvrtým údolím, ve kterém leží sousední středisko Orelle, umožňuje zavítat do této megaoblasti i z údolí Maurienne, často i za zvýhodněné ceny 1denních skipasů. Klimatické podmínky, vysoká nadmořská výška, přítomnost ledovců i stále zdokonalovaný systém umělého zasněžování umožňují lyžování až 7 měsíců v roce. Nepřeberné množství terénů nabízí takřka neomezené možnosti jízdy na upravených tratích všech stupňů obtížnosti či jízdu v hlubokém prašanu. Dokonalost umocňuje i fakt, že lyžování začíná i končí každý den u dveří Vaší residence či hotelu. Oblast je lemována třítisícovými horami, z jejichž vrcholků máte jako na dlani nejen celé panorama francouzských Alp včetně majestátního masivu Mont Blancu, ale lze spatřit i Alpy švýcarské či italské. Skipasy jsou dvou kategorií, v základní ceně jsou skipasy pro jednotlivé areály či si za příplatek můžete skipas rozšířit na celou oblast Tří údolí. Maximálně rozmanitá je i après-ski nabídka, kdy můžete vyzkoušet některý z rozličných sportů, odpočinout si v relaxačním centru, zatančit si v barech či jen tak posedět v místních restauracích a vychutnávat znamenité francouzské víno či vyhlášené savojské gastronomické speciality.

typy skipasů:

lokální skipas:

platí vždy pro příslušný místní lyžařský areál

celoplošný skipas Les Trois Vallées:

platí neomezeně ve všech střediscích Les Trois Vallées

místní skibus:

systém bezplatných skibusových linek funguje v rámci jednotlivých středisek Les Trois Vallées; jednotlivá střediska jsou navzájem propojena běžnými autobusovými linkami za poplatek, zpravidla s přestupem v Moûtiers

Systémy umělého zasněžování a modernizace areálů

Ve Francii vždy platilo, že vysoká nadmořská výška středisek zaručovala dostatek sněhu od prosince do konce dubna. S postupným oteplováním se ale změnila i tamní sněhová situace a v posledních letech se tak i ve Francii hodně investuje do systémů umělého zasněžení. Nemalé investice tečou také do dalšího rozšiřování skiareálů ve vyšších nadmořských výškách a též do nejvýkonnějších šesti- a osmisedačkových lanovek či nových kabin a kabinek. Ačkoliv v některých střediscích v méně frekventovaných částech skiareálů stále zůstávají staré sedačky, situace se každoročně zlepšuje. Ke klíčovému propojení v rámci větších skiareálů nicméně slouží především velkokapacitní kabiny, které snadno odolávají i silnému větru.

Sjezdovky začínající před dveřmi Vaší residence

Jedno podstatné hledisko pro pohodlné lyžování jsme nezmínili – blízkost residencí vzhledem ke sjezdovkám. Zde Francouzi v šedesátých a sedmdesátých letech využili beze zbytku výhody, kterou jim poskytla řídce obydlená vysokohorská údolí. Po naplánování sjezdovek a systému přepravních zařízení se věnovali projektování residencí a infrastruktury. Výsledkem je v Evropě výjimečná dostupnost sjezdovek, když k místu nazutí lyží průměrně nemusíte od místa ubytování absolvovat více než 100 metrů. Ba naopak. Velké množství residencí a hotelů umožňuje obout lyže hned u dveří. V tomto bodě je rozdíl mezi Francií a Rakouskem či Itálií přímo propastný.

Freeride – jízda ve volném terénu

Jedinečnost lyžování ve francouzských Alpách spočívá i v široké nabídce lyžování ve volném terénu. Jsou střediska, kde po vydatném sněžení zaměstnanci skiareálů záměrně některé jinak upravované svahy neupravují a nechávají je k dispozici jako kontrolované freeridové zóny. Jinde stačí vyjet jen pár metrů od upravené sjezdovky a můžete „řádit“ v hlubokému prašanu či si sjednat průvodce a vyrazit na ověřený freeridový svah. Pro ty nejzkušenější je pak v některých střediscích u italských hranic v nabídce i tzv. helisking / heliboarding. Tato extrémní zábava, vysazování z vrtulníku na vrcholcích zasněžených masivů, je povolena právě pouze v Itálii. Ve Francii je povoleno jen vyzvednutí vrtulníkem v údolí po absolvování sjezdu.

Při jakýchkoliv aktivitách mimo vyznačené tratě VŽDY dbejte zásad pohybu ve volném terénu. Nezapomeňte na adekvátní pojištění, nezbytné vybavení (sonda, lavinový vyhledávač – tzv. pípák, lopata a ABS batoh) a zkušeného průvodce.

Mínusy? Snad jen dopravní dostupnost a občas stísněnější apartmány…

Sevřenost horských údolí je sice výhodou pro jejich vzájemné lyžařské propojení, o to více však znevýhodňuje dopravní dosažitelnost. Na posledních kilometrech je nutno překonat převýšení od 500 do 1.300 metrů, což ve spojení s horskými serpentinami může v závěrečném úseku cesty představovat dopravní zácpu. Po ujetí vzdálenosti okolo 1.100 km může být tento „finiš“ pro některé řidiče náročnější. Důležité je také upozornit na charakter některých ubytovacích jednotek, zejména pak v rámci privátních apartmánů nebo starších residencí, kde je prostornost a větší opotřebovanost vybavení tím posledním, čím byste se chtěli pochlubit před kamarády třeba na sociálních sítích. Tento typ ubytování nabízíme zejména kvůli nejmenší ekonomické náročnosti. Mnoho residencí však prošlo za poslední roky alespoň částečnými rekonstrukcemi a malé apartmány se tak alespoň zvelebily. Nové residence pak splňují ty nejvyšší „ubytovací“ nároky, včetně dostatku úložných prostor, nabídky wellness aktivit, či posezení v lobby u krbu. Posuďte sami a vyberte si z naší široké nabídky.

Pomyslná třešnička na francouzském dortu

Opustíme-li téma lyžování a ubytování, musíme se ještě zmínit o místní gastronomii. Každodenní posezení v restauraci si vzhledem k cenové náročnosti jistě všichni dovolit nemohou, ale výtečnou francouzskou kuchyni by měl ochutnat každý. Tradiční a moderní francouzská kuchyně či savojské speciality nepřeberný výběr sýrů všech chutí a konzistencí, bezkonkurenční červená vína nebo třeba roztékající se čokoládový fondant – to jsou lákadla, která Vás bezpochyby nadchnou, a lze jim jen těžko odolat.

Návštěvu Francie Vám můžeme jen vřele doporučit, protože atmosféru zdejšího lyžování snad ani nejde popsat slovy, ta se musí prostě zažít na vlastní kůži.

Možnost návštěvy významných FIS závodů

A aby lákadel, pro která stojí v zimě navštívit zemi galského kohouta, nebylo málo, uvedeme ještě pár příkladů významných FIS závodů, jež stojí za to v zimní sezóně 2021/2022 navštívit. Bílý kolotoč Světového poháru ve sjezdovém lyžování má ve Francii řadu pravidelných zastávek. Tradiční destinací zahajující hlavní lyžařskou sezónu v Evropě je Val d´Isère. 11.–12. 12. 2021 zde muži absolvují slalom a obří slalom, ženy pak za několik dní (16.–19. 12.) 3 sjezdy a super-G. 21. 12. se ženy představí v obřím slalomu v Courchevelu. Na kvalitní závody v alpském lyžování se však můžete podívat i v rámci Evropského poháru, třeba v Orcières 1850 (ženy 10.–16. 1. 2022 4 sjezdy

Les Orres – 88 km sjezdovek převážně v lese aneb zde se bez problémů jezdí i v horším počasí

Příjemné středisko Les Orres, to jsou zejména velmi dobře upravované a snad nikdy nepřelidněné sjezdovky s vysokým procentem nejžádanějších kvalitních červených tratí a celkově s 88 kilometry výborných pist, což však přes na naše poměry impozantní rozsah řadí Les Orres spíše mezi ta „menší“ lyžařská střediska Francie… Lze říci, že svahy jsou zde ideální k lyžování především pro rodiny s dětmi, ale dostatek lahůdek najdou i zkušení a sportovněji založení lyžaři.

Převýšení až 1.170 m zaručuje bezchybné lyžařské zážitky, blízkost Národního parku des Ecrins zase pohádková panoramata. 80 % umělého zasněžování areálu pak dává jistotu lyžování již od začátku prosince až do poloviny dubna. A jelikož dvě třetiny areálu kryje les, nemůže se stát, že Vás nepřízeň počasí donutí zůstat v residenci…

Zdejší snowpark přichystal pro snowboardisty například big air, tables, quarters nebo slides a slušných 40 km upravovaných běžeckých tratí čeká i na milovníky bílé stopy. Wi-fi je pro návštěvníky zdarma v celém středisku, což je mezi francouzskými středisky unikát.

Risoul / Vars – obří areál aneb od začátečníků po světové rekordmany v letmém kilometru

Severovýchodní orientace většiny lyžařských tratí garantuje v obou propojených střediscích Risoul a Vars dobré sněhové podmínky po celou sezónu, a to i přes polohu spíše v jižní části Alp, jež však zase dle dlouhodobých statistik poskytuje až 300 slunečných dnů v roce. Opětovně bylo posíleno umělé zasněžování oboustranného přejezdu mezi částmi Vars a Risoul, což zajišťuje přístup do celého skiareálu s úctyhodnou rozlohou 600 ha a délkou tratí 185 km.

Skvělé podmínky zde naleznou všechny kategorie lyžařů od nejmenších až po ty nejzkušenější, ovšem značná převaha je nejžádanějších širokých červených a modrých sjezdovek. Ti nároční ocení zejména úchvatnou červenou sjezdovku „Olympique“ nebo takřka nekonečné možnosti lyžování ve volném terénu.

Na opravdové odvážlivce pak čeká ve Varsu velká výzva v podobě placené dráhy pro rychlostní sjezdové lyžování, nebo jedna z nejtěžších sjezdovek v Evropě, černá „La Coni“ se sklonem 93 % na prvních 200 metrech. Za zmínku stojí i noční lyžování zahrnuté v ceně skipasu.

Serre Chevalier - 80 % sjezdových tratí nad 2.000 m n. m.

Sportovní, členitá a rozsáhlá lyžařská oblast Serre Chevalier leží mezi průsmykem Lautaret a údolím řeky Durance a řadí se svými 250 km sjezdovek mezi největší ve Francii. Severní a severovýchodní svahy předurčují dobré sněhové podmínky po celou zimní sezónu. Zaujme celkově vysoké procento černých a červených sjezdovek se značným převýšením, šlo mimochodem o oficiální tréninkové svahy pro zimní Olympiádu 2006 v Turíně.

Nepřeberné je ale i množství členitých červených a modrých sjezdovek vhodných pro carving a obecně je třeba Serre Chevalier pochválit za velmi dobře upravené sjezdovky a obzvláštní péči věnovanou úpravě dětských pist. Více než 80 % všech sjezdových tratí leží v nadmořské výšce vyšší než 2.000 m, se sněhem zde tedy není problém.

Vyznavače snowboardingu potěší nabídka 5 snowparků i řada svahů ideálních pro freeride. Ti, kdo rádi prozkoumávají okolí, mohou navštívit historicky zajímavý střed Briançonu, nejvýše položeného města v Evropě, s hradem a opevněním z dob Ludvíka XIV. od známého stavitele Vaubana, zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Z přepestré palety polyžařské zábavy můžeme zmínit třeba bowling, kryté tenisové kurty, vodní centrum v Briançonu nebo lázně s přírodními termálními prameny v Le Monêtier-les-Bains.

Skipas Grande Galaxie umožňuje bezplatnou návštěvu středisek Montgenèvre, Sestrière, Les 2 Alpes a Alpe d’Huez a zdejší již tak nezapomenutelné lyžařské zážitky může ještě umocnit.

Les 2 Alpes – ráj nejen extrémních lyžařů a snowboardistů

Les 2 Alpes nebo též Les Deux Alpes či Les 2 Alpes 3600 je velké a vynikající moderní alpské „celoroční“ středisko ležící ve výšce 1.650 m n. m. s lanovkami šplhajícími až do závratných 3.568 m n. m.

Rozkládá se 60 kilometrů východně od Grenoblu v masivu La Meije na úpatí největšího lyžařského ledovce v Evropě Mont de Lans a nabízí až 170 dní dlouhou lyžařskou sezónu (bez započtení letního provozu na ledovci).

Skiareál vznikl spojením oblastí Mont-de-Lans a Venosc a následným vybudováním nového střediska Les 2 Alpes o jedno „patro“ výše, čímž bylo umožněno umožňující fascinující lyžování takřka až do výšky 3.600 m n. m., kterou středisko inzeruje, ač realita je o pár desítek metrů nižší.

Na své pokořitele zde čeká 225 km pečlivě upravovaných sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti s převahou sjezdovek nižší a střední náročnosti.

Neobvykle rozsáhlé jsou možnosti extrémního lyžování pro zkušené a zdatné lyžaře, a to nejen ve freeridery zbožňované oblasti La Grave s úctyhodným převýšením 2.150 m a svobodným lyžováním ve volném terénu, boulích a prašanu se sjezdy skalními průrvami, ale třeba i v nevídané freestylová tzv. SLIDE zóně o rozloze 200 ha v nadmořské výšce 2.600 až 3.200 metrů pro snowboardisty, ale i lyžaře, zahrnující kaňony, průrvy, římsy, vodopády a další atrakce.

Na snowboardisty však čeká i „letní“ snowpark na ledovci ve výšce 3.200 metrů s halfpipe a boardercossem či níže položený sektor La Toura (2.600 m n. m.) s dalším snowparkem disponujícím halfpipe a též boardercross, spousta skoků a zábradlí různých stupňů obtížnosti. Stručně řečeno – jde o asi nejlepší možnosti pro provozování tohoto sportu ve Francii…

V ceně skipasu je toho zahrnuto opravdu hodně - večerní lyžování na osvětlené sjezdové trati Lutins, vyhřívaný venkovní bazén, umělé kluziště i místní skibus.

Atraktivní je možnost návštěvy ledovcové jeskyně s nádhernými sochami z ledu.

Rozsáhlá je škála polyžařské zábavy i odpočinku - krytý bazén, sauny, fitness centra, bary, restaurace, diskotéky, ale dopřát si lze třeba i méně standardní povyražení, jako je paragliding, jízdy na sněžném skútru či vyhlídkový let vrtulníkem.

místní vzdálenosti:

km

Les Menuires

Val Thorens

Méribel-Mottaret

Courchevel

Les Menuires

-

9 km

44 km

40 km

Val Thorens

9 km

-

53 km

49 km

Méribel-Mottaret

44 km

53 km

-

11 km

Courchevel

40 km

49 km

11 km

-

doporučené trasy:

jsou uvedeny vždy na úvodní stránce každého střediska; vzdálenosti z Prahy a Brna jsou uváděny pro nejrychlejší trasu přes Rozvadov; kromě poplatku za roční švýcarskou dálniční známku (40 CHF) je nutno počítat i s dálničními poplatky na území Francie (cca 9 € / 100 km dálnice jednosměrně)

Lyžařská střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?