NEV-DAMA a.s.

Nabídka oblastí Bulharsko

Bulharsko – alpské lyžování za slovenské ceny

Bulharsko je pestrá a zajímavá země s bohatou historií, úplným právem je tedy v posledních letech „znovu objevována“ našimi turisty, a to nejen v létě, ale i v zimě. Nachází se na Balkánském poloostrově, kde sousedí s Rumunskem, Řeckem, Tureckem, Makedonií a Srbskem, na východě je omývána Černým mořem. Je velmi hornatá, hned několik pohoří vysoko převažuje 2.000 m nm. m. (leží zde v pohoří Rila i nejvyšší hora Balkánu Musala 2.925 m n. m.). Hory v Bulharsku představují kolem 60 % jeho rozlohy. O bulharských zimních pobytech se v posledních letech oprávněně traduje, že si zde lze dopřát „skoro alpské“ lyžování za „slovenské ceny.

Skiresorty s kvalitami Světového poháru

Lyžařská střediska najdeme v pohoří Pirin (Bansko, Dobriniště), Rila (Borovec a Govedarci), Vitoša (hned u metropole Sofie), Rodopy (Pamporovo) a Stará Planina. Prvním lyžařským resortem, který vzbudil zájem o lyžování v této zemi bylo Bansko. Od sezóny 2007/08 Bansko hostilo 5x závody Světového poháru v lyžování a 2x ve snowboardingu. Sem směřovaly první velké investice do lyžařské infrastruktury, další střediska je však v posledních letech mílovými kroky dohánějí]

Bulharsko
Bulharsko

Z lyží za památkami

V Bulharsku naleznete památky ze všech historických období. Velmi zajímavé je například město Veliko Tärnovo zvané „město carů“, první bulharské hlavní město. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu starobylého Plovdivu či Rilského kláštera.

Země bohaté historie

Nejstaršími známými obyvateli Bulharska byli Tráci. V 8. století před naším letopočtem se na černomořském pobřeží objevily první řecké osady. Území ovládl Alexandr Veliký i Římané, po pádu Římské říše přišli Slované. Zásadně, pro samotný vznik země je rok 681n. l., kdy chán Asparuch uzavřel smlouvu s byzantským císařem a dal tak vzniknout prvnímu bulharskému státu - carství na území tehdejší Moesie. Ten však trval jen do roku 1018, kdy bylo území začleněno do Byzantské říše. Následovalo několik dalších období střídavého vyhlašování samostatnosti či nadvlády jiných států dominantní epochou bylo téměř 5. století v rámci Osmanské říše), až konečně, na konci 18. století, začíná bulharská národní obroda, postupně se šíří nespokojenost s tureckou nadvládou a v roce 1908 je vyhlášena nezávislost.

Následuje období dvou balkánských válek a po nich vstup do první světové války na straně ústředních mocností v roce 1915. Na začátku druhé světové války vyhlásilo Bulharsko neutralitu, avšak roku 1941 vstupuje do bojů na straně nacistického Německa. V roce 1944 vstupují na bulharské území vojska Rudé armády a koncem války stojí již Bulharsko na straně spojenců. V roce 1946 bylo referendem zrušeno carstvo ao rok později se Bulharsko stává „lidovou republikou“, kde až do roku 1989 vládne komunistická strana. Bulharsko bylo stejně jako Československo v rámci východního bloku jedním z nejloajálnějších spojenců Sovětského svazu. Režim zde vládl tvrdou rukou a docházelo mimo jiné k rozsáhlému potlačování práv turecké menšiny. Po roce 1989 prošla země postupným procesem demokratizace. V roce 2004 vstoupila do NATO a v roce 2007 se stala členským státem Evropské unie.

Neodolatelná chuť balkánské kuchyně

Bulharsko je oblíbené i pro svoji chutnou kuchyni. V každém středisku najdete řadu restaurací a kavárnu. Místní zeleninový salát, studená polévka tarator a vybrané speciality na grilu či záležitosti jako jsou karbanátky, kotlety nebo čevabčiči nám nejsou zcela neznámé. Bulharské víno je velmi kvalitní. Z destilátů můžeme jmenovat oblíbenou rakiji, která bývá často v restauracích servírována k zeleninovým salátům nebo vyhlášenou brandy Slänčev Brjag.

Dostatek zábavy i nákupních možností

I milovníci nočního života si zde přijdou na své. V resortech se nachází mnoho diskoték a nočních barů. Kromě bank lze peníze vyměnit ve směnárnách nebo na recepci hotelu. K typickým suvenýrům z Bulharska patří víno, keramika či výrobky z kůže.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?