NEV-DAMA a.s.

Přitažlivost baltského pobřeží stoupající s oteplováním

Severní část země láká zejména osvěžujícím koupáním v Baltském moři, přitažlivost předlouhého (770 km) polského pobřeží Baltu strmě stoupá v posledních letech ruku v ruce se stále citelnějšími důsledky globálního oteplování. Láká sem jemný písek širokých pláží, značný počet historických paláců, kostelů nebo také originálních starých rybářských domků. Podle svých preferencí a zálib si zde najdou své místo jak milovníci prázdninové bujaré zábavy a vřavy, tak i přívrženci klidných letních večerů v přímořských lázních či příznivci vysloveně poklidných menších vesnic a městeček. Pro všechny skupiny nabízíme mix menších i velkých přímořských resortů, jako jsou Kołobrzeg, Rewal, Sarbinowo, Grzybowo, Swinoujscie, Ustronie Morskie, Dźwirzyno či Międzyzdroje. Některé lákají množstvím atraktivních hotelů, diskoték, vybraných restaurací nebo pouličních stánků, kde můžete ochutnat třeba výborné čerstvé ryby. Malá střediska nabízejí příjemný pobyt na čerstvém vzduchu v přírodě, odpočinek na venkově, ale také mnoho drobnějších historických staveb.
Nemůžeme nevzpomenout ještě jednu výjimečnou atrakci polského pobřeží – Sloviňský národní park (polsky Słowiński Park Narodowy) – nezvyklou přírodní hříčku v podobě pohyblivých dun se vzácnými druhy ptáků.
Při cestě k moři či naopak při výletech z pobřeží navštivte také nedaleká známá a zajímavá města, jako jsou Gdaňsk, Gdyně a Sopoty tvořící takzvané Trojměstí, nebo uzoučký a dlouhý poloostrov Hel. Z méně známých míst pobřežního regionu jmenujme města Koszalin, Słupsk či Kamień Pomorski, nebo specifický, jazykově a kulturně odlišný region Kašubsko. Je to oblast plná krásných jezer, romantických pohoří, soutěsek, lesů a luk.  

Mnohým dosud neznámé, velmi atraktivní Polsko

Polsko, náš severní soused a spolu se Slováky nám nejbližší národ, se již několik let umísťuje vysoko v žebříčcích turisticky nejatraktivnějších evropských zemí. Což mnohým našincům může znít překvapivě, Polsko je jim pohříchu dosud neznámé. Což je ovšem velká škoda, kterou je záhodno napravit, Polsko je totiž zemí velkou a také velmi atraktivní. O tom, že toto hodnocení je podloženo realitou, jsou již dávno přesvědčeni sami Poláci. V poslední době krásy polské přírody doceňují také čím dál početnější návštěvníci ze zahraničí, včetně České republiky. A to vše díky mimořádné pestrosti polské přírody a také díky bohatým dějinám země kolem řeky Visly, protože opravdu je z čeho vybírat.

Ráj pro příznivce vodních sportů

Rájem přívrženců vodních sportů máme kromě Baltského moře samozřejmě na mysli proslulou oblast mazurských jezer na severovýchodě Polska, která se v poslední době rozvíjí obzvláště dynamicky. Každoročně zde přibývají nové hotely, penziony a campingy. Atraktivní jezera umožňují pořádání fantastických projížděk na jachtách či třeba kajacích. Nádherné lesy, kterých zde také opravdu není nedostatek, určitě potěší ty, kteří milují houbaření nebo sběr borůvek. Lesní houštiny zde na některých místech skrývají skutečná historická překvapení. Jedním z nich je např. Gierłoż, kde se během 2. světové války nacházel tajný úkryt Adolfa Hitlera.
Z jezerní oblasti je již poměrně blízko k tak zvané polské „východní stěně“. Zde mohou výjimečné zážitky poskytnout lidskou rukou téměř netknuté přírodní oblasti, jako je v poslední době módní Rospuda, oblasti kolem řeky Bug do Roztocze a Bělověže s pověstným stádem zubrů. Krom řady zajímavých míst stojí za zmínku i místní národnostní „koktejl“, který zdejší oblasti obývá. Historickými vizitkami východního příhraničí Polska jsou zdejší památky – paláce, zámky, vesnické dvory a církevní stavby. V pravoslavných kostelech a tatarských mešitách můžete obdivovat tradiční obřady, jež byste v převážně katolickém Polsku asi nečekali. Staré hřbitovy, pomníky, vesnice, které vypadají, jakoby na ně svět zapomněl, vše zde vypadá jako před mnoha desetiletími, a je proto pro turisty mimořádně zajímavé.

Památky a chutě historických měst

Nejen pobyt v přírodě vám zajistí skutečně skvělé a nezapomenutelné trávení času v Polsku. To je totiž rovněž zemí se zajímavou a velmi bouřlivou historií. Stojí za to se s ní seznámit. Nejlepší je vydat se do velkých měst, kde je možno najít mnoho historických pamětihodností. Varšava, Krakov, Lodž, Toruň, Gdaňsk nebo třeba Bydgoszcz oplývají množstvím zajímavých památek a magických míst.
Varšava je hlavní město, srdce Polska, dříve jedno ze sídel polských panovníků, s královským starým městem Starówka, řadou paláců a pomníků. Varšava je také centrem nejdůležitějších kulturních událostí, což neznamená, že jiná města zůstávají v pozadí.
Například Lodž – kolébka polské kinematografie, svého času jedno z nejbohatších měst v Polsku. Plná historických, architektonických památek, s nejdelší ulicí v Polsku, ležící v sousedství s Łęczycí – hradem ze čtrnáctého století, Nieborowem – nejkrásnější aristokratickou rezidencí nebo Tumem s nejstarší kolejí ze dvanáctého století. Navštivte Varšavu či Lodž třeba cestou k moři, stojí to určitě za to.

Krása jihopolských hor

Jih Polska čeká s otevřenou náručí na milovníky horských výstupů a túr. Krása polských hor je proslavená řadu let. Ačkoli se tradičně velkému zájmu těší především Vysoké Tatry, stojí za to si všimnout také Bieszczad, Slezských Beskyd (polsky Beskid Śląski, nezaměňovat s Bieszczady, ty se česky jmenují Bukovské vrchy), Jizerských hor (kde nabízíme lázně Świeradów-Zdrój) nebo Krkonoš (v naší nabídce zastoupené středisky Szklarska Poręba a Jelenia Góra).
Hlavní město polských Tater – Zakopane – láká širokou a mimořádně atraktivní nabídkou ubytovacích možností. Vhodná místa si zde najdou jak příznivci luxusních rodinných dovolených, tak i návštěvníci zaměřující se na poznávání kulturních a krajinných zajímavostí, kteří se chtějí ubytovat třeba v tradičních horalských chalupách spravovaných po generace zde žijícími pasteveckými rodinami.
Ale ani jiné horské regiony Polska, pokud jde o atraktivitu, se nenechávají Tatrami zahanbit. Máme zde na mysli především tajemné Bieszczady – romantickou, nádhernou krajinu s množstvím nejrůznějších zajímavostí. Na dosah ruky jsou zde horské turistické stezky pro pěší i trasy pro cykloturisty. Množství zdejších řek je skutečným rájem pro milovníky jízdy na kajacích, kánoích a raftech. Bieszczady se mohou pochlubit dokonalým turistickým zázemím. V posledních letech zde vznikla řada agroturistických podniků, které jsou schopny zajistit komfortní podmínky pro ubytování, ale i jiné atrakce, jako jsou například výpravy na koních.

 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha: 312.679 km² 
obyvatelstvo: 38.433.600
národnostní složení: Poláci 94,8 %, Slezané 2,2 %, Kašubové 0,6 %, Němci 0,4 %, Ukrajinci 0,1 %, Bělorusové 0,1 %, ostatní 1,8 % 
náboženství: římskokatolická církev 87 %, Polsko má jednu z nejvíce náboženských populací v Evropě
úřední jazyk: polština, oproti minulým dobám tvoří po roce 1945 naprostou většinu obyvatelstva Poláci, dále němčina, běloruština, kašubština, litevština (pomocné úřední jazyky)
hlavní město: Warszawa - 3 mil. obyvatel
další velká města: Kraków - 754 tis. obyvatel, Łódź - 747 tis. obyvatel, Wrocław - 634 tis. obyvatel, Poznań - 564 tis. obyvatel, Gdaňsk - 456 tis. obyvatel, Szczecin - 409 tis. obyvatel

státní zřízení: republika
prezident: od 6. srpna 2015 Andrzej Duda
vláda: premiér Donald Tusk od 13. prosince 2023, nominován stranou Občanská platforma

administrativně-správní členění: od 1. ledna 1999 má Polsko trojstupňové členění na 16 vojvodství (województwo), okresy (powiat) a obce (gmina)
měna:  złoty (1 PLN = 100 grošů)
HDP na obyvatele za rok 2022: 17.380 eur
další: člen EU od roku 2004, člen NATO od roku 1999
Velvyslanectví ČR: ul. Koszykowa 18, 00-555 Warszawa
Konzulární oddělení Velvyslanectví ČR, Aleja Róż 12, 00-556 Warszawa, telefon +48 / 22 52 51 850, telefon konzulární pohotovosti +48 608 298 988

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?