NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

BENEFITY:

  • krásné bohatě větvené jezero obklopené horami na pomezí Švýcarska a Itálie
  • parádní výhled na jezero z nejvyššího vrcholu Monte Generoso
  • 2 lanovky šplhající se na vyhlídkové hory Monte San Salvatore a Monte Brè
  • krásná vysokohorská stezka vedoucí z Monte San Salvatore do vesnice Carona a dále až k Morcote
  • lanovka z města Serpiano na Monte San Giorgio, horu chráněnou UNESCO s mnoha vzácnými pravěkými fosiliemi
  • panoramatická plavba po jezeře umožňující objevit bohatství regionu
  • italská exkláva Campione d'Italia známá svými kasiny
  • středomořské klima a množství lázní lákajících mnoho turistů

Lago di Lugano – členité jezero na švýcarsko-italských hranicích

Luganské jezero (italsky Lago di Lugano nebo Lago Ceresio) je jezero v Lombardských Alpách ležící na jihu kantonu Ticino ve Švýcarsku a v severní Lombardii v Itálii v nadmořské výšce 270 m. Je pojmenované podle švýcarského města Lugano. Má rozlohu 48,7 km². Dosahuje maximální hloubky 288 m a má objem 6,5 km³. Ačkoli není jezero obzvlášť velké, vyznačuje se rozmanitostí, jeho břehy často lemují hory. Vzniklo v poslední době ledové v místech, kde se setkaly dva ledovce, čehož důsledkem je jeho extrémně členitý tvar.

Známé vyhlídkové hory tyčící se z prudkých břehů

Břehy jsou prudké, členité a krásné. Známé vyhlídkové hory na břehu jsou Monte Bré (925 m n. m.) východně a Monte San Salvatore (912 m n. m.) západně od Lugana; dále Monte Generoso (1.701 m n. m.) na jihovýchodním břehu. Mezi jižními výběžky jezera leží poloostrov tvořený horou Monte San Giorgio (1.097 m n. m.). Přírodní rezervace, jež se na této hoře rozkládá, je od roku 2003 zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO – jde totiž o unikátní a mimořádně bohaté naleziště zkamenělin pravěkých živočichů subtropického moře.

Plavba po jezeře za poznáním bohatství regionu

Přítoky jezera jsou Vedeggio, Cassarate a Magliasina. Z jezera odtéká řeka Tresa, která ústí do Lago Maggiore. Jarní až letní vzestup hladiny dosahuje 1,5 m a je zapříčiněn táním sněhu v povodí jezera. Na jezeře je rozvinutá místní vodní doprava. Plavba po jezeře vám umožní objevit bohatství regionu: třeba městečko Morcote s hotely a nádherně položeným renesančním kostelem Santa Maria del Sasso s pozdně románskou zvonicí nebo obec Gandria, ztělesnění tradiční malé rybářské vesnice na břehu Luganského jezera.

Středomořské klima a luxusní lázeňská letoviska

Do Itálie zasahuje několik výběžků jezera a také se na jeho břehu nachází italská exkláva Campione d'Italia, která je známá svými kasiny. Jižně od Lugana prochází přes jezero po náspu Melide dálnice a železnice spojující švýcarskou Bellinzonu s italským městem Como.

Jezero ležící svou převážnou částí v nejjižnějším výběžku Švýcarska má středomořské klima, je zde mnoho lázní a pobřeží láká mnoho turistů.

Kolem jezera zve řada parků na relaxační procházky. Například park Scherrer v Morcote, který kombinuje sochy a architekturu z mnoha epoch s cedry, mexickými borovicemi, kafrem, eukalyptem, azalkami, palmami, bambusem atd. nebo park Belvedere přímo na břehu Luganského jezera. Na jaře zde mohou návštěvníci obdivovat kvetoucí magnólie a kamélie v plné kráse.

Zajímavosti na švýcarské straně jezera

Prázdninový ráj Luganského jezera vám umožní objevit i historii a kulturu Švýcarska, například v celním muzeu v Gandrii (také nazývaném „Muzeum pašeráků“), které ukazuje, jak riskantně pašeráci obchodovali v tomto kdysi velmi chudém regionu, nebo park „Švýcarsko v miniatuře“, který představuje nejdůležitější atrakce Švýcarska v měřítku 1:25. Pokud máte rádi literaturu, nenechte si ujít muzeum Hermanna Hesse v Montagnole, kde spisovatel strávil polovinu svého života.

Porto Ceresio – skvělé místo pro dovolenou i výlety do okolí

Porto Ceresio ležící kousek od švýcarských hranic na italské straně jezera Lago di Lugano je půvabná třítisícová obec, která je díky své dopravně výhodné a panoramatické poloze skvělým místem pro dovolenou. Porto Ceresio také představuje vynikající výchozí bod k výletům do řady italských měst, např. do Varese či Milána.

Užitečné odkazy

https://www.comune.portoceresio.va.it/c012113/zf/index.php/musei-monumenti

https://www.luganoregion.com/it/cosa-fare/sport-e-tempo-libero/esperienze-leisure-e-per-famiglie/attivita-per-famiglie

https://www.myswitzerland.com/it/destinazioni/lago-di-lugano/


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg a dále München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Lugano, Ponte Tresa, Porto Ceresio

Brno, Mikulov, Sankt Pölten, Linz a dále München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Lugano, Ponte Tresa, Porto Ceresio

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?