NEV-DAMA a.s.

V tuto chvíli pro Vás zájezdy připravujeme.

Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.

Popis střediska

Zakopané (polsky Zakopane) je město v jižním Polsku s přibližně 27 000 obyvateli. Nachází se v Malopolském vojvodství. Město bývá přezdívané zimním hlavním městem Polska, nachází se na úpatí Vysokých Tater. V tomto nejslavnějším z polských horských resortů se v roce 1929 konaly první závody FIS na světě.

Město leží v údolí pod horou Gubałówka. Ročně ho navštíví kolem tří milionů turistů. Zakopané je nejvýše položené město v Polsku. Centrum města se nachází kolem křížení rušných ulic Krupówki (jedna z nejznámějších ulic v celém Polsku) a Kościuszki. Nejstarší dokumenty zmiňující Zakopané pocházejí ze 17. století. Pozdější vývoj města je spojený s rozmachem dolování a hutnictví a později s nárůstem turistického ruchu. Okolí Zakopaného je od raného středověku osídleno polskou etnografickou skupinou Podhalanů (Górale podhalańscy).

Proč navštívit polské Vysoké Tatry?

  • krásné velehory, ráj milovníků horských výstupů
  • moderní, rychle se rozvíjející infrastruktura, značné možnosti vyžití
  • slušný poměr kvality a cen
  • kraj barvitých tradic s výtečnou gastronomií
  • velmi malá jazyková bariéra

Rušné centrum Zakopaného

Bulvár Krupówki jako by svou rušností ani nepatřil do vysokohorského tatranského prostředí. Najdete zde obchody s vybavením do hor, kavárny, zmrzlinárny či restaurace s regionálními pokrmy. Vynikající lokální polévky dokáží zasytit tak, že plně nahradí samostatné jídlo. Na tržišti Gubałówka, kde mimo jiné u krojovaných prodejců najdete tradiční podtatranské dřevěné výrobky, vlněné pletené oblečení, kvašené okurky či tradiční sýry, např. grilovaný oszczypek s brusinkovou omáčkou. Ochutnat lze i soplicu, typický polský alkohol. Pěkně udržovaný městský Park Rówień Krupowa nabízí odpočinek s výhledy na majestátní štíty hor.

Pohled na město ze skokanského můstku

Lyžařský skokanský můstek Wielka Krokiew v Zakopaném, na kterém se každoročně odehrávají závody Světového poháru, je mimo závody přístupný jako turistická atrakce. Právě zde vyrostli olympijští vítězové, rodáci ze Zakopaného, Kamil Stoch (2 zlata ze Soči 2014 a 1 zlato z Pjongčangu 2018) a Wojciech Fortuna, který na Zimních olympijských hrách 1972 v Sapporu získal na velkém můstku jednu z nejpřekvapivějších zlatých medailí olympijské historie. Třeba je na místě potkáte i vy. V areálu je malá lanovka, jež vozí návštěvníky nahoru na můstek, kde je možno nahlédnout i do zázemí. Pohledu dolů na nájezd budí u většiny turistů obdiv k odvaze skokanů. U můstku najdete stánky s občerstvením, suvenýry i další atrakce, jako např. jeřáb s bungee jumpingem. Můžete též navštívit malý zoopark, který přibližuje svět horské fauny.

Zubačka a úžasné výhledy z hory Gubałówka

Na horu Gubałówka lze pohodlně vyjet „zubačkou“ přímo z centra Zakopaného. I nahoře se nacházejí četné možnosti občerstvení a nákupu dárkových předmětů. Děti se mohou vyřádit na bobové dráze a dalších atrakcích. Hlavně se však odtud skýtá jedinečný výhled na celé panorama Vysokých Tater. Návštěvu Gubałówky lze spojit s procházkou na druhý vrchol tohoto hřebene, kterým je Butorowy Wierch. I zde se nachází lanovka s výjimečnou vyhlídkou, jež umožní mimo jiné pokochat se výhledem na známý vrchol Giewont. Vstupenky na obě lanovky (tedy Gubałówku a Butorowy Wierch) můžete kombinovat. Od spodní stanice lanovky na Butorowem Wierchu dojdete pohodlně zpátky do centra Zakopaného.

Oblíbená lanovka na Kasprowy Wierch

Nejnavštěvovanějším vrcholem polské části Tater je Kasprowy Wierch (1 987 m n. m.). Dobrá dostupnost je zajištěna lanovkou, vedou sem však i četné pěší trasy, jež vedou přes náhorní plošinu s menšími jezery – hala Gąsienicowa. Kasprowy Wierch nabízí překrásné výhledy do údolí na celý region Podhale i slovenskou část Tater.


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?