NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Provence – nejen fialové lány omamně vonící levandule

Provence se rozkládá na jihovýchodě země galského kohouta, v rámci regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur a její krajina je opravdu velmi rozmanitá a proměnlivá. Táhne se od Středozemního moře přes rovinatý přírodní park Camargue, široké údolí řeky Rhôny na západě, hornatý masiv Vaucluse s věhlasnou a cyklisty opěvovanou horou Mont Ventoux na severu, kopce malého a velkého Luberonu s opevněnými městečky, olivovými háji a vinicemi ve střední Provence a rozeklanou soutěsku Verdon až k masivům Jižních Alp na východě.

Ideální destinace pozdního jara či časného podzimu

Návštěva tohoto kraje je nejvhodnější v květnu a v červnu, vzhledem k příjemnějším teplotám, pučící přírodě a především i nejpříznivějším cenovým relacím ubytování. V září, kdy opadnou i davy turistů, má Provence také své kouzlo. Pokud si ale domů chcete přivézt fotografie fialových lánů omamně vonící levandule, či si z třešňového sadu uzobnout sladkou dobrotu, je nejlepší do Provence zavítat v druhé půlce června.

Rekreační cyklistika ve stopách nejslavnějších etap Tour de France

Provence je skvělým místem pro toulky v sedle vašeho hliníkového nebo karbonového oře. Řidiči jsou v Provence na cyklisty zvyklí a ohleduplní. Jako vrcholovka pro zdatné cyklisty jistě nesmí chybět výšlap na legendární Mont Ventoux - Větrnou horu, občasný cíl jedné z nejnáročnějších etap Tour de France. Pokud ale fouká silný vítr mistrál, raději zůstaňte „při zemi“. Vydejte se třeba do Avignonu s Papežským palácem a Avignonským mostem. Za návštěvu stojí i Arles s římskou arénou či Orange s unikátním římským amfiteátrem.

Kouzelná krajina Provence jako múza Vincenta van Gogha

Romantická Provence svými krásami ovlivnila nejednoho umělce. Vincent van Gogh zde žil pouze 2 roky, ale jeho nejslavnější plátna pocházejí právě z tohoto období. V Provence žil také svými sexuálními skandály proslulý spisovatel markýz de Sade, který mimo jiné pobýval na hradě Lacoste. Ten v roce 2001 koupil známý módní návrhář Pierre Cardin a vy ho určitě zařaďte na seznam výletů.

Lukulské hody v kolébce specialit typu ratatouille či bouillabaisse

Malebná Provence není jen o památkách a přírodě, ale také o gastronomii, a proto v tomto kraji určitě nezapomeňte ochutnat místní zeleninovou klasiku ratatouille (čti ratatuj), oblíbený lilkový kaviár či bouillabaisse (čti bujabes), česky tedy bujabézu – provensálskou rybí polévku se zeleninou. Ze sýrů vyzkoušejte třeba pikantní Picodon. K jídlu patří dobré víno a toho je v Provence na výběr dostatek. Nemusí to být jen čím dál tím populárnější růžové, ale třeba i nějaké to šťavnaté červené ze svahů Luberonu či již několikrát zmiňované hory Ventoux.

Prázdninový komplex Le Village Camarguais, jehož součástí je i nabízená Residence Gardians se rozprostírá na okraji historického města Arles. Navštivte například římský amfiteátr, tzv. Arénu, kde se dvakrát ročně pořádá korida s camargskými býky, pozůstatky antického divadla či kulturní centrum Espace Van Gogh.

Gordes je jednou z nejkrásnějších obcí ve Francii. Příkré uličky typické provensálské vesnice položené na kopci vás dokonale okouzlí a na chvíli si budete připadat jako ve francouzském filmu Dobrý ročník, jehož scény se zde natáčely. Každé úterní dopoledne se konají ve vesnici provensálské trhy.

Bonnieux je tzv. „village perché“ (čti viláž peršé), tedy vesnicí posazenou na kopci. Vesnice s historií již z dávných dob neolitu, kdy se datuje první osídlení v nedalekém údolí, má co nabídnout – posezení v kavárně či restauraci, nezapomenutelné výhledy do malebné krajiny či dokonce možnost návštěvy muzea pekařství.

Le Paradou je vesnička proslavená zejména muzeem betlémových figurek, tzv. „santons“. Nedaleko najdete jednu z nejnavštěvovanějších obcí ve Francii, Les Baux de Provence, vesnici s hradem na vápencové skalní plošině. Objekt bývalého lomu v blízkosti hradu skýtá oslňující audiovizuální představení v podobě promítání slavných obrazů na velké vápencové kvádry.

Aubignan je typická provensálská vinařská obec v departmentu Vaucluse, ležící téměř na úpatí majestátní Mont Ventoux. Za návštěvu jistě stojí staré město, do kterého otvírá cestu brána Porte de France, s hodinami a zvonicí. Původně bažinatá oblast okolo menšího pahorku, na kterém bylo městečko vystavěno, je protkána mnoha říčkami a kanály, nejznámějším z nich je pak Canal de Carpentras.

Lázeňské městečko Gréoux-les-Bains láká turisty nejen na termální koupele, ale i na výlety po kouzelném provensálském venkově, provoněném levandulí, či návštěvu nedalekého kaňonu Verdonu, který je nejhlubším kaňonem v Evropě. Nedaleké jezero Esparron-de-Verdon vybízí ke koupání či provozování všemožných vodních sportů. Nezapomeňte navštívit ruiny hradu Templářů ze 13. století.

Malá vesnice Montagnac-Montpezat, ležící nedaleko soutěsky Verdon a jezera Saint-Croix, je obklopena voňavými lány levandule. Za návštěvu stojí jistě sousední obce Riez a Moustiers-Sainte-Marie, kde naleznete poklady Provence, tedy levanduli, med a keramiku, pěkně pohromadě.

Doporučené trasy:

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Avignon, Gordes nebo Bonnieux nebo Le Paradou

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Nîmes, Arles

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Basel, Bern, Genève, Annecy, Chambéry, Grenoble, Sisteron, Gréoux-les-Bains nebo Montagnac-Montpezat

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?