NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Obec Děpoltovice (něm. Tüppelsgrün) se nachází 8 km od Karlových Varů. Žije v ní 394 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1273. V roce 1434 se obec ocitla v držení Šliků, roku 1789 přešla do držení rakouského císařského domu. Po druhé světové válce byla většina původních obyvatel deportována do Německa. Ve vesnici stojí areál zámku – tvoří jej bývalý poplužní dvůr se starým zámkem postaveným ve druhé polovině šestnáctého století a přibližně o století mladší nový zámek, který byl v devatenáctém století rozšířen o empírové křídlo.

Parádní koupání v Děpoltovicích i Rolavě

Hlavní atrakcí obce Děpoltovice je přírodní jezero Děpoltovický rybník s písečnou pláží. Vstup do vody je tady pozvolný, a proto je to koupání vhodné i pro děti. Pro ty jsou tady navíc připraveny houpačka a lano. Sportovci si přijdou na své na hřišti na plážový volejbal a streetball, zahrát si mohou i kulečník. K dispozici je též půjčovna sportovních potřeb.

Přírodní koupaliště Rolava najdete ve stejnojmenném areálu v Karlových Varech. Tvoří jej dvě vodní plochy – malá pro děti a velká pro plavce. Na té velké se nachází dva ostrůvky, na jeden můžete dojít suchou nohou po lávce, na ten druhý musíte doplavat. Na koupališti najdete spoustu vodních atrakcí, jako jsou například skákadla nebo zorbing. Pro aktivně založené jsou v areálu Rolava k dispozici 1300 metrů dlouhá in-line dráha, plocha na výuku in-line bruslení, street workout hřiště a také víceúčelové hřiště nebo hřiště na plážový volejbal. Všechny potřebné sportovní pomůcky vám tady rádi zapůjčí. Pro děti jsou připraveny dětské hřiště, pískoviště a velká vzduchová trampolína. Od května do srpna je tady pořádána celá řada aktivit pro děti i dospělé.

K Thunům na prohlídku porcelánky

Město Nová Role leží na úpatí Krušných hor nedaleko od Děpoltovic, v kraji, kde se před dvěma sty lety začal vyrábět první ryze český porcelán. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale porcelánka v Nové Roli, součást společnosti Thun 1794, ano. Nová Role je jedním z nejmladších měst v Česku, titulu se dočkala v roce 1964. Rozvoj jí přinesla těžba a zpracování kaolinu. Nejstarší historickou památkou je kostel sv. Archanděla Michaela, ale pro Novou Roli je nejdůležitější právě místní porcelánka, postavená v roce 1921. Jméno společnosti Thun 1794 vzniklo podle nejstaršího závodu v Klášterci nad Ohří. Ke vzniku návštěvnického centra s porcelánovou školičkou, kde si děti vyzkouší zdobení hrnečků, vedl porcelánku v Nové Roli rostoucí zájem o industriální památky. Expozice vás seznámí s historií továrny, výrobou porcelánu i s porcelánovými kousky, které odtud putují do světa, objednat si můžete i prohlídky výrobních prostor, které porcelánka Thun 1794 nabízí jako jeden z mála podniků ve svém oboru.

Novou Rolí prochází turistické stezky a cyklotrasy, které pokračují až do německého Saska. Bohaté možnosti nabízí také nedaleké Krušné hory a Karlovy Vary, odkud do Nové Role přes Starou Roli podél říčky Rolavy míří naučná stezka pro děti i dospělé, plná přírody a nového poznání. Protože stezka vede po cyklotrase, můžete se po ní projet i na kole. Cestou se určitě zastavte na ekologické farmě Kozodoj, kde poznáte spousty domácích zvířat a můžete si koupit dobroty přímo od farmáře.

Krušné hory jako turistický ráj

Krušné hory (německý název Erzgebirge znamená Rudné hory) je pohoří táhnoucí se podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Na české straně pohoří strmě padá do nížin Mostecké, Sokolovské a Chebské pánve. Nejvyššími vrcholy jsou český Klínovec (1 244 m n. m.) a německý Fichtelberg (1214 m n. m.). V horách se odedávna těžily rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo, a železo. Později se k nim přidaly ještě kobalt, nikl, wolfram, a ve 20. století také uran.

Aktivní pobyt v krušnohorské přírodě

Dlouhé pohoří táhnoucí se podél českých hranic je absolutním rájem pěších turistů, cykloturistů a horských cyklistů. Pět tisíc kilometrů udržovaných stezek nabízí ty nejlepší podmínky pro krásné zážitky z výletů. V Merklíně nedaleko od Děpoltovic najdou návštěvníci Krušných hor zajímavou naučnou stezku, která je seznámí s geologií, historií a přírodními zajímavostmi nádherného regionu. Horská naučná stezka Merklín je dlouhá 8 kilometrů a je na ní 8 zastavení s tabulemi, které informují o tradici sportů v oblasti, rozvoji průmyslu, ovocnářství i o vzácných rašeliništích. Trasa je středně náročná a vede také Kaffskými horami kolem bývalé obce Kaff nebo Merklínského buku a na Vlčineckou vyhlídku, odkud se otevírají nádherná horská panoramata. Okružní stezka začíná před vlakovým nádražím v Merklíně.

Hornické tradice regionu zapsány na seznam světového dědictví UNESCO

Roku 2019 rozhodl výbor pro světové dědictví o zapsání hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO. 17 německých a 5 českých částí tohoto regionu společně reprezentuje historické dědictví regionu s mnoha hornickými památkami. Krušné hory jsou významným a jedinečným příkladem přeshraničního regionu, který byl po dobu 800 let zásadně formován nepřetržitou těžbou různých kovů. Hornictví umožnilo vznik mnoha vynálezů v oblasti dolování a těžby, které mají trvalou hodnotu.

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?