NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Cesenatico je přímořské letovisko s dvaceti tisíci obyvateli ležící na pobřeží Jaderského moře v kraji Emilia Romagna v provincii Forlì-Cesena 30 km jižně od Ravenny a 20 km severně od Rimini. Bylo založeno roku 1302 jako přístav 15 km vzáleného vnitrozemského města Cesena, jemuž patřilo a od něhož odvozuje svůj název. Okolo roku 1500 zde byl zbudován přístav a kanál, jenž měl Cesenatico spojit s Cesenou. Realizací tohoto projektu Cesare Borgia, syn papeže Alexandra VI., pověřil Leonarda da Vinciho, jenž práce zároveň dozoroval.

Dnes zde sídlí muzeum (Museo della Marineria), jehož součástí jsou historické rybářské lodě zakotvené na kanálu.

S Cesenaticem je spojen i osud stěžejní postavy italského sjednocení, Giuseppe Garibaldiho, který ze zdejšího přístavu vyplul i se svou ženou Anitou 2. srpna 1849 na pomoc Benátkám ovládaným Rakušany. Na jeho památku se každoročně začátkem srpna (letos 6. - 7. 8.) již od roku 1885 koná v Cesenaticu slavnost Festa Giuseppe Garibaldi, doprovázená mohutnými ohňostroji.

Vizuální dominantou Cesenatica je 118 m vysoký mrakodrap („grattacielo“) postavený v roce 1958, kdy byl nejvyšší stavbou Itálie (až roku 1960 jej předstihl mrakodrap Pirelli v Miláně) a náležel i mezi tři desítky nejvyšších budov celé Evropy.

Nejnovějším symbolem Cesenatica je pomník zdejšího slavného rodáka, dosud posledního cyklisty, jenž v jednom roce vyhrál Giro d´Italia i Tour de France, Marca Pantaniho, předčasně zesnulého v roce 2004 a pohřbeného na místním hřbitově. Na jeho počest se zde v květnu koná cyklistický závod podhůřím Apenin "Marco Pantani Nove Colli".

Výletů z Cesenatica se nabízí přehršel: lze odtud velmi snadno dosáhnout jak historické perly pobřeží Ravennu a Rimini, tak i apeninskou minirepubliku San Marino s bezcelními obchody, či nedaleké Predappio, rodiště Benita Mussoliniho s mauzoleem „Duceho“.

Na dosah je řada zábavních parků, ale třeba i okruh Formule 1 v Imole či Moto GP v Misanu Adriaticu - poloha tedy veskrze strategická, kde si svou aktivitu najde snad úplně každý. Pobřežní krajina je zde zcela plochá, jako ostatně na celém úseku severního Jadranu mezi Benátkami a Cattolicou.

Hustá zástavba velmi živého přímořského střediska Cesenatico je až na neobvykle vyčnívající mrakodrap typickým zástupcem této části pobřeží. Pokračujete-li z Cesenatica na jih, stěží rozpoznáte přechod do sousedního Gatteo a Mare a na severu zase do Cervie. Kde jedno středisko končí a další začíná poznáte pouze z orientačních tabulí. Souvislá řada hotelů a očíslované pláže Cesenatica připomínají zónu Rimini, včetně stěžejní promenády, zde pojmenované Viale Giosué Carducci.

Charakteristika pláží je totožná s Rimini i s Cervií: dlouhá pláž z velmi jemného písku se velmi pozvolna svažuje do moře. Před příbojem je chráněna řadami vlnolamů, čímž je zdejší koupání mimořádně bezpečné i pro děti, seniory a neplavce. Zdejší velmi dobře udržované soukromé pláže jsou doplněny i několika plážemi veřejnými.

Byť je Cesenatico střediskem poněkud klidnějším, než pulzující Rimini, jsou jeho cílovou skupinou spíše aktivnější návštěvníci, často rodiny s dětmi. Výčet možností rozptýlení je zde skutečně přepestrý, četnost barů, hospůdek či restaurací je nadmíru vysoká. Nemluvě o tom, že region Romagna, kam Cesenatico patří, je jednou z nejvyhlášenějších oblastí italské gastronomie.

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

a dále

Bologna, dálnice A 14 směr Ancona, dálniční sjezd Cesena, Cesenatico

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?