NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Více informací ke stažení zde

BENEFITY:

  • skvělá subtropická dovolená na pobřeží Costa del Azahar
  • průzračné moře, pláže s jemným pískem, ale i skály a zálivy
  • 2 pláže ideální pro malé děti i pro provozování vodních sportů
  • středověké památky městského centra s úzkými uličkami
  • nesčetná řada sportovních, kulturních i společenských aktivit
  • úchvatné fiesty pořádané na počest svátků místních patronů
  • bohatá nabídka barů, restaurací, diskoték a nočního života
  • atraktivní možnosti výletů do okolí včetně římských památek
  • lokální gastronomie jako fúze darů moře a místních zahrad

Oropesa del Mar – skvělá subtropická dovolená na pobřeží Costa del Azahar

Oropesa del Mar je typické malé středomořské městečko ležící na pobřeží Costa del Azahar ve valencijské oblasti v provincii Castellón 275 km jižně od Barcelony a 90 km severně od Valencie, v kraji nazývaném též Levante. Poloha městečka zaručuje turistům výborné klimatické podmínky, ideální pro strávení skvělé dovolené. Podnebí zde má již subtropický ráz. Městečko se svými malebnými zákoutími a rozsáhlými písčitými plážemi s pozvolným přístupem do vody si Vás určitě získá, jako desetitisíce každoročních turistů před Vámi. Oropesa del Mar nabízí nejen čisté a průzračné moře, pláže s jemným pískem, ale i skály a zálivy, ke kterým se svažují husté borovicové lesy. Samotné městečko dává turistům na výběr hned dvě krásné pláže, ideální jak pro malé děti, tak i pro provozování vodních sportů a her: uzavřenou "La Concha" (Mušle) a otevřenější "Morro de Gos" (Psí tlama).

Unikátní lokální gastronomie jako fúze darů moře a místních sadů a zahrad

Zcela jistě Vás zaujme lokální unikátní gastronomie, v níž se spojují dary moře s neméně proslulými plody místních rozsáhlých sadů a zahrad. Mezi mnoha pokrmy typickými pro tuto oblast zmiňme vynikající rýžovou paellu. Z ovoce, kterého je zde hojnost a mnoho druhů, jmenujme na prvním místě proslulé pomeranče, vždyť ne náhodou znamená název Costa del Azahar „pobřeží pomerančovníkového květu“.

Středověké památky městského centra s úzkými uličkami

Neméně pozoruhodná je však i historie památek v malebném jádru starého města. Stopy lidské činnosti zde pocházejí již z období paleolitu, z doby Iberů a Římanů. V roce 1233 dobyl oropeský hrad král Jaime I. Jeden z jeho nástupců, Pedro I. z Antequery, dal postavit na pobřeží proti četným útokům berberských pirátů obrannou Královskou věž – Torre del Rey, kterou později přebudoval Filip XI., a která je dnes dominantou města a jedinečnou památkou vojenské architektury ze 17. století. Ve staré části můžeme pozorovat středověký půdorys města, s úzkými a strmými uličkami. V nejvyšší části jsou zbytky hradeb a ruiny hradu, který kdysi obsadil El Cid. Ve farním kostele zasvěceném místní patronce Virgen de la Paciencia (Panně Marii Trpělivé), jsou uchovány ukázky kachlíkové výzdoby z Alcory z 18. století.

Městečko libující si ve fiestách

Pro Oropesu jsou charakteristické společně sdílené oslavy, pořádané na počest svátků jejích patronů: soutěže, průvody a procesí, různé koncerty a představení (23. června se tradičně slaví Svatojánská noc, kdy se na plážích zapalují pověstné svatojanské ohně; 25. července je svátek sv. Jakuba a po celý týden se konají nejrůznější lidové oslavy; první říjnovou neděli se slaví svátek Panny Marie Trpělivé – Virgen de la Paciencia, patronky města s lidovou gastronomickou slavností a soutěží v přípravě paelly).

Nesčetná řada sportovních, kulturních i společenských aktivit

K dalším jednoznačným kladům Oropesy lze připočíst celou řadu sportovních aktivit – půjčovny jízdních kol (v okolí jsou ideální terény pro horskou cyklistiku), motokáry, minigolf, golf (dvě hřiště ve vzdálenosti necelých 20 km), trekking v okolních horách, posilovny a fitcentra v hotelech či třeba projížďky na koních. Při pobytu v tomto krásném přímořském letovisku se rovněž nelze nesetkat s bohatou nabídkou hospůdek, barů, restaurací, diskoték a celkově velmi čilého nočního života nabízejícího dokonalé rozptýlení. Oropesa del Mar má moderní a kompletní turistickou infrastrukturu, která je připravena vyhovět všem požadavkům návštěvníků. Najdeme zde letní kina, trhy, dětské parky s atrakcemi, lze si dopřát výlety lodí, můžete si zde užívat slunce na příjemných, teplých plážích a věnovat se sportovnímu rybolovu na jižních útesech, objevovat ve starém městě kouzelné kouty se středověkým půvabem, chodit po cestičkách pod horami a těšit se z výhledu na rozlehlé pomerančové sady ohraničené horami a mořem, či si lze zajít k majáku, cítit vánek a kochat se nádhernými pohledy na Středozemní moře.

Atraktivní možnosti výletů do okolí

Komu by nestačila samotná Oropesa, může si dopřát četné výlety. Ve vzdálenosti 25 kilometrů směrem do vnitrozemí leží vesnice Vilafamés s hradem a malebným historickým jádrem se specifickým kouzlem. V Cabanes (10 km od Oropesy) si můžete prohlédnout římský oblouk, hrad Miravet s jeho studánkou přírodní vody a poustevnu Les Santes. V Castellónu (22 km) navštivte věž Fadrí, Planetárium nebo park Ribalta.

Zkrátka a dobře: na jednu dovolenou toho Oropesa s okolím nabízí více než dost a dovolujeme si předem vyloučit možnost, že by snad mohla někoho z Vás tato destinace zklamat či nudit.

moře a pláže

Místní moře je čisté, u břehu však může být při nepříliš častých větších vlnách zkaleno zvířeným pískem. Po většinu roku je i zcela klidné a nežijí v něm žádní nebezpeční živočichové. Pláže jsou povětšinou poměrně rozsáhlé, tvořené jemným pískem a pozvolna se svažují do vody. Přístup je tedy snadný i pro malé děti a neplavce. Při větších vlnách je třeba obezřetnosti při koupání okolo ostrých útesů.

První charakteristickou vlastností, která překvapí návštěvníka Oropesy del Mar je rozmanitost jejího pobřeží. Na severu jsou pláže Amplaries a Morro de Gos, ideální pro provozování vodních sportů. Více k jihu se nachází La Concha (Mušle), skutečná perla Středomoří, dlouhá 500 metrů, s čistou a klidnou vodou. Vedle ní je moderní a živý sportovní přístav pro jachtaře. Dále se pobřeží mění v divočejší a ustupuje krásné krajině se skalisky a malými zátokami s borovicemi a středomořskou vegetací. Blízké pohoří Sierra de Oropesa tvoří přirozenou hradbu, která chrání město před větrem z vnitrozemí a zajišťuje mu mírné klima po celý rok.

Zdejší vody jsou velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. Z Oropesy si každý den můžete vyjet na výlet do přírodní rezervace Columbretes, kde je možno provozovat i podmořský lov. Zdejší průzračné vody jsou přirozeným výskytištěm podvodních živočichů. Tento jedinečný ekosystém je v současnosti jedním z mála míst, kde můžeme najít červený korál.

Většina pláží je veřejná, k dispozici jsou místy sprchy se studenou vodou, hřiště pro plážový volejbal i dětské atrakce v podobě houpaček, prolézaček atd., použití vlastních slunečníků a lehátek není nikterak omezeno. Na menší části pláží si lze za poplatek pronajmout plážový servis. Lze se zde přihlásit se do kurzů potápění, půjčit si vodní šlapadla, skútry, kajaky, windsurfing či vodní lyže.

Oropesa je držitelkou „modré vlajky“, ocenění, které je každoročně udělováno mezinárodní neziskovou organizací Nadace pro ekologickou výchovu (FEE) za čistotu pláží.


Doporučené trasy:

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Montpellier, Perpignan, La Jonquera, dálnice A7 směr Barcelona, Tarragona, dálnice A7 směr Valencia, dálniční sjezd Oropesa, Oropesa del Mar

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?