NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Costa del Azahar - pobřeží pomerančovníkového květu

Costa del Azahar neboli pobřeží pomerančovníkového květu je jedním z nejpřitažlivějších pobřeží celého Španělska. Je to kraj výjimečný jak svými klimatickými podmínkami, tak i svou přírodou a krajinou. Pobřeží lemují pláže s jemným zlatým pískem a přilehlé vnitrozemí se zprvu zelená úrodnými sady, aby se záhy zvedalo do pohoří El Maestrazgo, které zdobí malebné vesničky v typickém středomořském stylu. Pobřeží začíná 200 km jižně od Barcelony u městečka Alcanar (nejjižnější místo Katalánska) a táhne se v délce přes 250 km provinciemi Castellón a Valencia dále na jih až ke středisku Denia v severní části provincie Alicante. Na severu je Costa del Azahar ohraničena řekou Ebro s ekologicky výjimečně cennou deltou, významným evropským zimovištěm tažného ptactva.

Výlet do hlubin historie

Do dalekosáhlé historie Costa del Azahar se podstatnou měrou zapsali Iberové, Kartáginci, Římané, Vizigóti i Arabové, kraj je spojen i se jménem hrdiny španělské reconquisty El Cida, či „vzdoropapeže“ Benedikta XIII. (ve Španělsku zvaný Papa Luna), který v roce 1411 přestavěl původně templářský hrad ze 13. století v Peñíscole na své sídlo - papežský palác. Proto je celá oblast skutečným památníkem starobylé architektury a všichni milovníci historie budou dozajista nadmíru spokojeni. Především takové skvosty jako jsou Valencie, Morella, Benicàssim, Sagunto či Tarragona se natrvalo vryjí do paměti každého jejich návštěvníka.

Peñíscola - letovisko s dominantou Papežského hradu na poloostrovní skále

Peñíscola, resp. stará čtvrť tohoto města s hradem (který stál původně na ostrově, jenž se postupem času stal poloostrovem), dnes bez nejmenších pochyb patří mezi nejvýznamnější historicko-umělecké památky kraje Valencia. Papežský hrad na 54 metrů vysokém skalnatém poloostrově poskytuje neopakovatelný pohled na kilometry pobřeží na severu s novostavbami turistických kapacit, stejně jako na jih na pohoří Sierra de Irta pozvolna se přes skalnaté pobřeží svažující k mořské hladině.

Oropesa del Mar - čisté mořské zálivy lemované plážemi s jemným pískem

Oropesa del Mar je typické malé středomořské městečko ležící na pobřeží 50 km jižně od Peñíscoly a 90 km severně od Valencie. Proti četným útokům berberských pirátů zde byla vztyčena obranná Královská věž - Torre del Rey, která je dnes dominantou města a jedinečnou památkou vojenské architektury ze 17. století. Ve staré části můžeme pozorovat zbytky hradeb a ruiny hradu, který kdysi obsadil El Cid.

Pestrá paleta služeb a aktivit pro rodiny s dětmi

V současnosti žijí Peñíscola i Oropesa především turismem a nejen díky širokým písčitým plážím jsou jedněmi z nejžádanějších letovisek celého pobřeží Costa del Azahar. Intenzivní nová výstavba (zejména ve větší a živější Peñíscole) svědčí o neutuchajícím zájmu rekreantů o tento překrásný kout Španělska. Ruku v ruce pak kráčí i neustálé zkvalitňování a rozšiřování stávajících služeb tak, aby byl hostům poskytnut maximální možný komfort a aby zde každý nalezl dostatek možností k plnohodnotnému strávení dovolené. K němu významnou měrou přispívá i velmi stálé teplé podnebí, které na naprosté minimum redukuje riziko "propršené" letní dovolené. Všichni jistě uvítají nadmíru vlídné ceny většiny služeb a rodiny s dětmi dozajista ocení široké možnosti aktivit pro nejmenší.

Unikátní lokální gastronomie a plody moře i sadů a zahrad

Zcela jistě Vás zaujme i lokální unikátní gastronomie, v níž se spojují dary moře s neméně proslulými plody místních rozsáhlých sadů a zahrad. Mezi mnoha pokrmy typickými pro tuto oblast zmiňme vynikající rýžovou paellu. Z ovoce, kterého je zde hojnost a mnoho druhů, jmenujme na prvním místě proslulé pomeranče, jež daly jméno celému pobřeží. Peñíscola i Oropesa mají všechny předpoklady, aby oslovily a plně uspokojily skutečně široké spektrum návštěvníků.

Moře a pláže

Místní moře je čisté, u břehu však může být zkaleno zvířeným pískem. Po převážnou většinu roku je i zcela klidné a nežijí v něm žádní nebezpeční živočichové. Při větších vlnách je v Oropese třeba obezřetnosti při koupání okolo ostrých útesů. Pláže Peñíscoly se táhnou 6 kilometrů na sever, až po letovisko Benicarlo, a to v šířce místy až 100 metrů. Písčitá pláž tvořená jak pískem jemným, zpravidla v pásu do 5 až 15 metrů od moře, tak i pískem hrubozrnným v místech od moře vzdálenějších. Jemnější písek je každoročně na pláže uměle navážen. Vstup do moře je pozvolný, v místech terénními úpravami rozšířené pláže pak stupňovitý, není tedy zcela ideální pro malé děti a neplavce. Oproti tomu v Oropese se tři hlavní pláže (Amplaries, Morro de Gos a La Concha, všechny s jemným pískem) pozvolna svažují do vody a přístup je zde tedy snadný i pro nejmenší.

V Oropese del Mar je pobřeží rozmanitější než v Peñíscole, kde je vesměs lemováno turistickou zástavbou. Je divočejší a mísí se s krásnou krajinou se skalisky a malými zátokami s borovicemi a středomořskou vegetací. Blízké pohoří Sierra de Oropesa tvoří přirozenou hradbu, která chrání město před větrem z vnitrozemí a zajišťuje mu mírné klima po celý rok. Pláže jsou v obou střediscích převážně veřejné, přesto však denně udržované. K dispozici jsou sprchy se studenou vodou, hřiště pro plážový volejbal i dětské atrakce v podobě houpaček, prolézaček atd. Použití vlastních slunečníků a lehátek není nikterak omezeno. Na menší části pláží, zpravidla v blízkosti velkých hotelů, si lze pronajmout plážový servis. Peñíscola i Oropesa jsou také známy jako držitelky „modré vlajky“, ocenění, které je každoročně udělováno mezinárodní neziskovou organizací Nadace pro ekologickou výchovu (FEE) za čistotu pláží.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?