NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Benecko je krkonošská obec na Jilemnicku. Rozkládá se na území Krkonošského národního parku ve výšce okolo 800 m n.m. Nadmořská výška je zárukou čistého vzduchu a navíc vysokého počtu slunečných dní. Poloha přímo na vrcholku zaručuje nádherné výhledy i snadné nástupy na horské túry, ať už pěšky či na kole. Benecko je tvořeno osmi částmi (Benecko, Dolní Štěpanice, Horní Štěpanice, Mrklov, Rychlov, Štěpanická Lhota, Zákoutí a Žalý). Žije zde přibližně 1 100 obyvatel.

Dobrá dopravní dostupnost a východiště k dalším výletům po Krkonoších

Prvotní osídlení území Benecka bylo tvořeno zemědělci, dřevaři, uhlíři a horníky. S vyčerpáním ložisek uhlí a kovů se těžiště ekonomické aktivity přesunulo k těžbě dřeva, sklářství a textilní výrobě. Současné Benecko je orientováno takřka výhradně na turistický ruch a související aktivity. Tomu odpovídá i infrastruktura – hustá síť ubytovacích zařízení, půjčovny vybavení, čtyřsedačková lanovka). Na rozdíl od dalších krkonošských obcích ve vrcholových partiích Krkonoš a jejich podhůří je Benecko průjezdnou obcí. Obcí prochází silnice do Jilemnice a do Vrchlabí, dále je Benecko spojeno s Vítkovicemi v Krkonoších (cesta vede dále na Mísečky a Zlaté návrší), Špindlerovým Mlýnem a Poniklou a je protkáno relativně hustou sítí místních komunikací.

Nejen kolébka českého lyžování, ale i místo pro parádní letní dovolenou

Benecko je známé jako kolébka českého lyžování, vždyť právě odtud pocházeli jeho průkopníci Bohumil Hanč či Jan Buchar. Narodila se tu i mistryně světa a olympijská medailistka ve slalomu Šárka Strachová. Léto je však na Benecku, jež má charakter klimatických lázní, stejně neodolatelné jako zima. Příroda Krkonošského národního parku přímo vybízí k procházkám a túrám po okolí. Pro cyklistické výlety je též připraveno velké množství cyklostezek. Navíc Beneckem projíždí linka cyklobusu (cyklobusy jsou speciálně upraveny k přepravě minimálně 15 jízdních kol) Jilemnice – Benecko (Dolní Štěpanice) – Vítkovice – Horní Mísečky. S cestou na Zlaté návrší pěším turistům či rodinám s kočárky pomohou další autobusy, které na této trase (Horní Mísečky – Vrbatova bouda) pendlují v pravidelných intervalech. Umožní jim tak pokračovat dál až na hřebeny Krkonoš, k Labské boudě a prameni Labe. Pouze pro pěší je pak určena přímá linka Martinice – Jilemnice – Benecko (Dolní Štěpanice) – Vítkovice – Horní Mísečky – Zlaté návrší. V letošním roce bohužel vzhledem k uzavírce a opravě komunikace nebude zajíždět na Benecko autobus páteřní linky Harrachov – Pomezní Boudy propojující celé krkonošské pohoří.

Mnoho zábavných aktivit přímo na Benecku

Přímo na Benecku si užijete mnoho zábavných aktivit – horské káry, letní tubing na speciálních (cestu dolů tvoří umělé koryto s několika zatáčkami, nahoru Vás pak vyveze pojízdný pás), koloběžkové dráhy (na Benecku si můžete koloběžky vypůjčit – můžete vybírat hned ze 3 možných tras: 6,5 km dlouhá trasa do Dolních Štěpanic, 8 km dlouhá trasa z do Vrchlabí nebo 9 km dlouhá trasa do Vítkovic), nebo dětský krytý lanový park či Dílničku pro šikovné ruce. Okolí nabízí i vyžití jako je geocaching, tříkilometrovou inlinovou stezku, nebo Lufťákovu či Beneckou přírodní stezku. Nový cyklistický singltrek Benecko je 1 300 m dlouhý okruh lehké obtížnosti, ideální pro děti. Najdete jej v lesíku za hřištěm Hančova sportovního klubu. Celkově Benecko nabízí velmi slušnou infrastrukturu a služby o poznání levnější než v blízkém Špindlerově Mlýně.

Výstup k rozhledně Žalý

Nejoblíbenějším pěším výletem z Benecka je výstup k rozhledně Žalý. Jde o jedinou rozhlednu v Krkonoších, ze které za příznivého počasí uvidíte neopakovatelný kruhový rozhled do širokého okolí. Tyčí se na vrcholu Přední Žalý v nadmořské výšce 1 019 metrů. Z ochozu původní (později rekonstruované) 18 m vysoké stavby hraběte Harracha můžeme v případě příznivého počasí spatřit nejen vrcholky západních Krkonoš, nejvyšší horu České republiky Sněžku, ale i dominanty blízkého podhůří. Přilehlá roubená chata nabízí občerstvení a suvenýry. Mezi další oblíbené cíle pěších turistů v okolí Benecka patří vyhlídka na Šeříně, Kotelská vyhlídka nebo horská farma Hucul.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?