NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Benefity

  • bělostné skalní stěny a romanticky rozeklané skalní hřebeny
  • zcela fantastická pěší, cyklistická a vysokohorská turistika
  • pro milovníky adrenalinu ferraty, rafting či paragliding
  • místa, kde se zrodily „ferraty“ a kde se psala historie horolezectví
  • četné pevnosti, muzea a památníky krutých bojů 1. světové války
  • unikátní příroda zapsaná na seznam Světového dědictví UNESCO
  • okruh Sella Ronda vedoucí 3 kulturami přes 4 mýtické průsmyky
  • moderní lanovky zpřístupňující vrcholy méně zdatným turistům
  • unikátní gastronomie s mnoha typickými regionálními specialitami

Dolomity – nejkrásnější část Italských Alp

Dolomity jsou významným horským masivem Italských Alp rozkládajícím se v severní části Itálie, z převážné části na východ od Bolzana. Pohoří má 18 vrcholů vyšších než 3.000 m a skládá se z mnoha menších, často velmi rozličných horských skupin. Oblast charakterizují typické bělostné dolomitové srázné stěny, věžovité vrcholy, rozeklané skalní hřebeny a bizarní tvary některých štítů. V době ledové pak ledovce formovaly hluboká údolí a zároveň narušily křehké skalní masivy. Na území Dolomit lze nalézt všechny typy horské krajiny od horských luk po skalní masivy s ledovci. Název Dolomity se ujal teprve po 1. světové válce, dříve se nazývaly Monti Pallidi (Bledé hory). Z urputných bojů této války zbyla v horách řada pevnostních staveb a dodnes viditelných pozůstatků konfliktu, který připomíná i muzeum v oblasti 5 Torri a Lagazuoi nad Cortinou d’Ampezzo. Nejkrásnější část Dolomit se táhne od oblasti Cortiny d’Ampezzo na západ, kde leží ve středu celého masivu nejvyšší vrchol celých Dolomit, ledovcem pokrytá Marmolada (3.343 m n. m.).

Okruh 3 kulturami přes 4 mýtické průsmyky nejlépe na 2 kolech

Severněji se pak zvedá horská skupina Sella, jež je v zimě zbožňována lyžaři díky obousměrnému okruhu Sella Ronda, v létě pak cyklisty i motorkáři zdolávajícími nekonečné serpentiny 4 mýtických průsmyků Passo Pordoi, Passo Sella, Passo Gardena a Passo Campolongo. Masivem Sella prochází jazyková hranice, severní část náleží do německojazyčné provincie Bolzano, jižní do italsky hovořících provincií Belluno a Trento. Některá údolí centrálních Dolomit však před stovkami let osídlilo ještě zajímavé etnikum – Ladini. Tento nejmenší evropský národ čítá asi 30.000 osob hovořících jazykem podobným švýcarské rétorománštině. Pestrý mix kultur včetně rozličných dialektů, lokálních gastronomických specialit činí už tak mimořádně zajímavý horský region ještě atraktivnějším.

Místo, kde se zrodily „ferraty“ a kde se psala historie horolezectví

Dolomity jsou turisticky velmi vyhledávané. Mnoho lidí dnes navštěvuje Dolomity kvůli zajištěným cestám „vie ferrate“. Ferraty mají v pohoří velkou tradici. Právě zde se za první světové války zrodila myšlenka zajištěných cest, které měly původně napomáhat pohybu vojáků v nepřístupném terénu.

Dolomity jsou také rájem horolezců. Zde se psala historie světového horolezectví. V létě je tu možno absolvovat mnoho výstupů od lehoučkých až po nejextrémnější výstupy.

Unikátní příroda zapsaná na seznam Světového dědictví UNESCO

V horách žijí medvědi, kozorožci, kamzíci, svišti, orli, tetřevi a mnoho dalších vzácných druhů fauny. V Dolomitech nalezneme celou řadu chráněných území, označovaných jako Parco naturale. Roku 2009 byly Dolomity zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO.

3 Zinnen – Tre Cime Dolomiti je jihotyrolská oblast u pramenů řeky Drávy na pomezí s Rakouskem, jež Vám zajistí požitky na té nejvyšší úrovni. Letní dovolená zde znamená nejen dech beroucí výhledy z mohutných vrcholů Dolomit, včetně ikonické hory Tre Cime di Lavaredo, jež dala oblasti jméno, ale také četné atraktivní zážitky pro pěší turisty, cyklisty i rodiny. Zaujmou i nádherná horská jezera v okolí, zejména oblíbené Lago di Braies. Za zmínku stojí vynikající vlakové propojení napříč celým údolím zdarma díky kartě Holidaypass a příznivá dojezdová vzdálenost k vyhlášenénu středisku Cortina d’Ampezzo.

Kronplatz je unikátní hora nad městem Brunico obetkaná soustavou lanovek, jež jsou naprostou avantgardou na poli modernosti v celoevropském měřítku. Jde o středisko plné technických inovací. Již několik let stojí na vrcholu Kronplatzu (2.275 m n. m.) Muzeum horských fotografií s restaurací AlpiNN michelinského šéfkuchaře Norberta Niederkoflera. Od roku 2015 tamtéž najdete i MMM – Messner Mountain Museum od architektky Zahy Hadid. Oblast je dobře obsloužena vlaky, včetně jejich napojení na lanovky. Široká nabídka aktivit zahrnuje i bazény, relaxační centra, bowling, tenis i celou řadu dalších možností aktivního trávení dovolené. Historické centrum největšího města oblasti Brunica svádí k procházkám i nákupům. Velmi dobrá je dostupnost z dálnice, a tedy i z ČR.

Bressanone (německy Brixen) je 3. největším městem autonomní provincie Bolzano, pro 72 % občanů města je mateřským jazykem němčina. Je to historické, umělecké, kulturní a administrativní centrum oblasti, nově se prezentující pod názvem Gitschberg Jochtal – Brixen / Rio Pusteria – Bressanone (dříve se nazývala Valle Isarco / Eisacktal). Romantickému historickému centru vévodí dóm ze 13. století, raně barokně přestavěný v 17. století. Našinci v Brixenu vyhledávají muzeum dokumentující zdejší pobyt K. H. Borovského. Turisty zde však láká i velký akvapark Acquarena. Přímo nad městem ční hora Plose, známá nejen jako skvělé lyžařské středisko, ale skýtající i v létě celou řadu famózních turistických zážitků.

Val Gardena je proslulé jihotyrolské údolí, nad níž se tyčí náhorní plošina Alpe di Siusi (Seiser Alm), největší vysokohorská pastvina v Evropě se střední nadmořskou výškou 1.850 m a desítkami kilometrů pěších tratí nenáročného profil. Patří k nejvíce prosluněným místům v Alpách, můžete si zde užívat slunečních paprsků v průměru 310 dní v roce. Z obce Siusi ležící v krásném prostředí přírodního parku pod horským masivem Sciliar (Schlern, 2.563 m) sem vede dlouhá kabinková lanovka. 18jamkové golfové hřiště San Vigilio v Castelrottu patří mezi nejtěžší, ale zároveň nejkrásnější v Itálii.

Cortina d’Ampezzo je nejslavnější italské horské středisko vůbec, dějiště zimních olympijských her v roce 1956 a budoucí zimní olympiády v roce 2026. Leží v nejkrásnější části Dolomit pod majestátními štíty Tofane, Cristallo a Tre Cime di Lavaredo. Kouzelné horské jezero Misurina, v němž se zrcadlí bělostné štíty okolních hor, doslova vybízí k osvěžující koupeli. Cyklisté i pěší ocení rozsáhlou síť vysokohorských cest zbudovaných za 1. světové války, včetně několika pozoruhodných pevností. Mezi unikátní zážitky patří jízda na olympijské bobové dráze upravené pro letní provoz. Mondénní centrum Cortiny s luxusními obchody je pak místem vyhledávaným smetánkou z celého světa.

Arabba je obec s idylickou atmosférou v regionu Veneto na známém okruhu Sella Ronda propojujícím přes 4 průsmyky čtyři horská údolí. Přes horu Porta Vescovo se lanovkou přehoupnete do malé horské vesničky Malga Ciapela položené pod strmou stěnou jedinečné a slovy nepopsatelné Marmolady, ledovcové královny Dolomit. Ve 3 sekcích odtud stoupá kabinová lanovka na vrchol Marmolady, kde naleznete i působivé muzeum Velké války (tak je v Itálii nazývána 1. světová). Mezi Malga Ciapelou a místní částí obce Rocca Pietore, vesničkou Sottoguda, se nachází Serrai di Sottoguda, hluboká soutěska impozantně zaříznutá do skal v délce 2 kilometry. V létě ke koupání láká též nedaleké Alleghe, rozkládající se u jezera pod horským masívem Civetta.

Val di Fassa je údolí ležící v nejkrásnější části Dolomit pod masivem Sella a nejvyšším vrcholem tohoto pohoří Marmoladou, je osídleno původním ladinským obyvatelstvem udržujícím mnohé unikátní tradice. Poloha přímo v srdci Dolomit zajišťuje ideální výchozí pozici k pěším i cyklistickým výletům do širokého okolí, včetně náročných zajištěných cest na Sellu a Marmoladu, nebo populárního okruhu přes 4 průsmyky. Ideálním místem je Val di Fassa také pro vyznavače paraglidingu, kterých někdy na obloze létá více než ptáků. Z Pozza di Fassa, Vigo di Fassa, Campitella, Canazei, Alby a Penia di Canazei, jakož i z průsmyku Passo Pordoi lze v létě využít k cestě vzhůru pohodlné kabinové lanovky.

Val di Fiemme, údolí začínající jen 25 km východně od Brennerské dálnice, se nejen pro snadnou dostupnost stalo vyhledávaným místem turistů z celého světa. Místní horstvo sice dosahuje relativně nižších nadmořských výšek, ale co do krásy lze podobné najít jen velmi těžko a o ideální podmínky pro aktivní odpočinek zde rozhodně není nouze. Kouzlu místního okolí jen stěží odolá málokterý turista a pro milovníky lezení se tato oblast stala drogou, která se již musí užívat pravidelně. Díky nesmírně široké škále možností vyžití a přívětivosti místních obyvatel zde platí pravidlo, že tuto oblast prostě nelze navštívit jen jednou. Z půvabného města Cavalese, centra oblasti, vede kabinková lanovka na vrchol Alpe Cermis. Upozorňujeme na výhodnou kartu hosta Summer card (též Fiemme Cembra) – u nástupních lanovek ve Val di Fiemme zaplatíte do 28. června 20 €, do 2. srpna 25 €, do 30. srpna 30 € a do uzavření opět 20 €; junioři (8–16 let) mají 30% slevu, děti (0–8 let) jsou zdarma v doprovodu platící dospělé osoby; bez doprovodu mají 50% slevu z ceny pro dospělé.

Summer card je vyhrazena pro hosty přidružených hotelů, rezidencí, agriturů, kempů a B&B a umožňuje snadno se dostat do vysokohorských rájů kabinkovými a sedačkovými lanovkami po celou dobu pobytu, a to od minimálně dvou nocí. Karta platí na jednu zpáteční cestu denně na lanovkách v jedné z následujících lokalit: Alpe Cermis, Bellamonte, Pampeago a Predazzo.

Lavarone leží na náhorní plošině nedaleko známější Folgarie v oblasti Trentino na samé hranici s provincií Vicenza patřící již pod Benátsko. Je sídelním místem komunity 12 obcí (Magnifica Comunità degli Altipiani cimbri), kde se hovoří starobylým původně bavorským dialektem „cimbro“. U obce se nachází jezero Lago di Lavarone, kde se dá v létě koupat a kde své dovolené často trávil Sigmund Freud. Jde o příjemné klidné místo obklopené přírodou, ideální pro rodinnou dovolenou.

Monte Bondone je hora o výšce 2180 m n. m. tyčící se přímo nad regionální metropolí Trentem. Hosté zdejších hotelů ocení zdarma vydávanou kartu Trentino Guest Card, jež zahrnuje veřejnou dopravu, tj. místní autobusy a vlaky v oblasti (třeba z Trenta do Val di Sole), ale i lanovku Trento – Sardagna (nezahrnuje ovšem lanovky přímo v horském středisku M. Bondone). Nenabízí však zdarma pouze dopravu po celém regionu, ale také vstup pro dospělé i děti do několika největších atrakcí regionu Trentino a máte tak díky ní nárok na zajímavé slevy na dalších 40 aktivit. Za týden takto můžete ušetřit více než 350 € na osobu.

Na vrchol Monte Bondone (Cima Palon) vás od července do září vyveze lanovka Palon. Za zmínku stojí skutečný ráj rybářů, jezero Terlago (cca 10 minut autem od Sopramonte) – rozsáhlé (350 tis. m2) mělké jezero leží v nadmořské výšce 416 metrů ve stejnojmenné obci, díky své flóře a fauně a živočišnému vodnímu bohatství se stalo nejbohatším jezerním ekosystémem regionu Trentino.

Jezero Lagolo (15 minut z Vasonu) je přírodní vodní nádrž ležící uprostřed hustých lesů, v létě je využíváno k romantickému koupání.

Marilleva je hlavním turistickým centrem údolí Val di Sole a skvělou základnou pro výpravy do rozsáhlé sítě cyklostezek, pěších tras i pro rafting. Leží u řeky Noce na úpatí areálu Marilleva-Folgarida, jenž propojenými lanovkami zasahuje až do údolí Val Rendena „za kopcem“, kde leží slavná Madonna di Campiglio i níže položené středisko Pinzolo. Typické horské obce v údolí svou malebností částečně kompenzuje účelovou „panelákovitou“ architekturu Marillevy.

Val di Pejo je boční údolí Val di Sole, je to velice klidný mikroregion známý svou minerální vodou a lanovkami šplhajícími až do výšky 3.000 m n. m. do samého srdce Národního parku Stelvio, jehož část náležící Trentinu má své sídlo v Cogolu di Pejo. Na dosah, ať už autem, na kole, nebo poněkud zdlouhavěji pěší túrou, jsou známá horská střediska Marilleva a Tonale/Ponte di Legno se svými lanovkami (a Passo Tonale i s ledovcem Presena).

Passo Tonale je známý průsmyk s nadmořskou výškou 1.883 metrů na hranicích Trentina a Lombardie pod ledovcem Presena. Z typicky letních aktivit se zde nabízí zejména nespočet zajímavých tras na horská kola i pěší túry, včetně náročných ve výšce 3.000 metrů mezi Castellacciem a Pisganou, kdysi hranicí mezi Itálií a Rakousko-Uherskem. Mezi četné stopy strašných bojů I. světové války se řadí tunely, pevnosti, žebříky apod. Majestátní je okolní scenérie horských skupin Adamello a Ortles-Cevedale. Zmínit musíme i překrásné 9jamkové golfové hřiště Valbione ve výšce 1.500 metrů nad Ponte di Legno.

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München a dále Innsbruck, Brenner, Bressanone a dále dle střediska

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a dále Innsbruck, Brenner, Bressanone a dále dle střediska

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg a dále Innsbruck, Brenner, Bressanone a dále dle střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?