NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Hlavní nabídka oblasti

plachtění včetně škol jachtingu a windsurfingu, výlety lodí i čluny, kanoistika, veslování, rybaření, procházky podél jezera i do hor, nekonečné možnosti trekkingu i cyklistické turistiky všech náročností, horolezectví, jízda na koních, 7 golfových hřišť okolo jezera; koupání v jezeře, jízda na vodních lyžích, kitesurfing, rogalo, paragliding, škola pilotování hydroplánů

Lago di Como – dovolená ve stylu hollywoodských hvězd

Lago di Como (nebo též Lario podle latinského názvu Lacus Larius) je fjordovité jezero v Itálii jež se v podobě vidlice „Y“ rozdvojuje k jihu (tato část se pak nazývá Lago di Lecco) a na severu zasahuje do jižních výběžků Alp pokrytých často i v létě na vrcholcích sněhem. Jezerem protéká řeka Adda, levobřežní přítok Pádu. Vodní plocha, ležící v nadmořské výšce 197 metrů, v létě poskytuje takřka stejně teplou vodu jako nedaleké Ligurské moře. Navíc Vás tu však obklopí jedna z nejkrásnějších evropských krajin, lemovaná ohromujícími horskými sceneriemi. Jezero je též velmi bohaté na ryby. Nachází se na území provincií Como (západní část) a Lecco (východní část) v Lombardii. Má rozlohu 146 km², je 51 km dlouhé a 4,5 km široké. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě.

Atraktivní přírodní scenérie a mondénní letoviska

Fascinující kombinace tyrkysově modré vody, příjemného podnebí, bujné subtropické vegetace a fantastických horských scenérií řadí Lago di Como na samou špici nabídky prestižních evropských letních pobytů. Západní národy a samozřejmě domácí Italové to vědí už dávno, omezená nabídka ubytování daná zejména okolními strmými břehy však drží zdejší ceny relativně vysoko, což je spolu s větší vzdáleností a nutností překonat alpské průsmyky důvodem, proč čeští návštěvníci zatím ke „Comu“ nejezdí v takových počtech, jako k populárnějšímu, nám bližšímu a většímu jezeru Lago di Garda. Kdo však jednou zkusí Lago di Como, často se ihned změní v klienta trvalého. Možná i Vás to sem bude vábit znovu a znovu, stejně jako třeba řadu hvězd světa showbusinessu v čele s Georgem Clooneyem.

Přes dva kilometry převýšení

Rozdíly nadmořských výšek jsou v oblasti Lago di Como opravdu značné, jezerní břehy jsou až na výjimky strmé a hornaté, nejvyšší vrchol okolí, Monte Legnone s 2.609 m n. m. dělí od jezera jen šest kilometrů. Od hladiny je to tedy na krátké vzdálenosti bezmála dva a půl kilometru výškového rozdílu. Do svahů nad jezerem šplhají četné silnice, z nichž se často na lesknoucí se hladinu jezera naskýtají pohledy jako z letadla. Doporučeníhodné jsou tyto famózní okruhy jak pro motorkáře, tak i zdatné cyklisty.

Romantické plavby po jezeře

Snad nejmalebnější scenérie u jezera Lago di Como Vás čekají v místě, kde se vodní hladina při pohledu od severu rozděluje na dvě dlouhá ramena. Městečka Menaggio, Varenna a Bellagio, každé na jiném břehu, vytvářejí jakýsi trojúhelník spojený frekventovanými lodními linkami.

Výběr z rušných středisek i klidných míst

Como je hlavní město stejnojmenné provincie. Leží u nejjižnějšího cípu jezera, jež je podle něj pojmenováno. Město Como přímo sousedí s nejjižněji položeným městem Švýcarska Chiasso. Como leží v nadmořské výšce 201 m n. m. a je největším z měst na březích jezera Lago di Como. Nejhezčí výhled na jezero je z náměstí Piazza Cavour. Hlavní ekonomické sektory města jsou turistika a průmysl, ale světoznámé je Como i pro svou hedvábnou manufakturu.

Z památek lze jmenovat Dóm ze 14. století a starobylý kostel Brolleto z roku 1215. V centru starého města poblíž jezera a katedrály naleznete velký pomník slavného zdejšího rodáka, fyzika Alexandra Volty. Dobře je zachováno i středověké opevnění města.

Pognana Lario leží na prudkém svahu nad východním pobřežím větve jezera směřující k městu Como. Místo bylo osídleno již Římany, ve středověku bylo pevností, z níž se dodnes dochovaly jen zbytky. Turistickými atrakcemi jsou původně románské kostely San Miro a San Rocco s cennými freskami a krásnými výhledy na Lago di Como.

Bellagio je třítisícové městečko ležící v malebné poloze ve svahu nad jezerem na východním břehu jezera Como, na poloostrově, který jižní část jezera dělí do dvou ramen. Jeho úzké strmé uličky nabízejí nečekané průhledy na jezero. Bellagio bylo osídleno již okolo roku 600 př. n. l. Galy a v římské době bylo místo vyhledávaným letním sídlem bohatých římských vrstev, jak to popisuje třeba Plinius mladší, který zde měl dle některých domněnek svou vlastní vilu také. Za Napoleonova panství si v Bellagiu hrabě Francesco Melzi, vicepresident "Předalpské republiky", postavil v letech 1808-1810 klasicistní přepychovou vilu, kam zval vznešené hosty. Pobýval zde například císař František I. Rakouský, Ferdinand I. Dobrotivý, kníže Metternich, Stendhal, nebo později Ferenc Liszt. Od roku 1825 začaly po jezeře jezdit parníky a do Bellagia přijížděla vznešená milánská společnost, od poloviny století i mezinárodní. Nejprve vznikaly šlechtické vily, jež se časem proměnily v hotely, přičemž mnohé z nich dosud fungují. Bellagio se stalo výletním a lázeňským městem pro vyšší vrstvy a i když se turistický provoz během 20. století silně rozvinul, nestal se kvůli své exkluzivitě nikdy masovým. Od roku 1959 má v krásné Ville Serbelloni nad městem pobočku Rockefellerova nadace, která zde pořádá konference a zve sem k pobytům významné spisovatele a vědce. Slavný režisér Luchino Visconti natočil na nábřeží Lungolago Europa jednu ze scén filmu Rocco a jeho bratři (1960).

Mezzegra náleží do oblasti Tremezzina, jež leží na západním břehu západní větve jezera Lago di Como přibližně 20 až 30 km od města Como. Sahá od obce Campo po Cadenabbii di Griante. Je zajímavým cílem pro milovníky umění a přírody. Jednotlivé obce, které oblast Tremezzina tvoří, se vyznačují atraktivními malými uličkami, podchody a starými domy, zdobenými nástěnnými malbami. Jméno oblasti dala obec Tremezzo. Jde o zónu velmi známou a proslulou aristokratickou turistikou, jež se zde vyvinula již od XVIII. století. Dodnes lze obdivovat vily se zahradami a hotely z této éry. Místo je též známé významnou historickou událostí – právě zde byl partyzány 28. dubna 1945 popraven Benito Mussolini i jeho družka Claretta Petacci.

Tramezzinou prochází hlavní část slavné pěší stezky Greenway del Lago, cesty, která se vine více než 10 km přes obce Colonno, Sala Comacina, Ossuccio, Lenno, Mezzegra, Tremezzo a Griante. Je ideální k prozkoumání historických městeček, venkova a nabízí četné výhledy na jezero.

Cadenabbia (též Cadenabbia di Griante) je malá obec ležící mezi Menaggiem a Tremezzem na západním břehu jezera Lago di Como. Je to oblíbené letovisko, již od 19. století zejména britských návštěvníků. Autorka Frankensteina Mary Shelleyová bydlela v hotelu Albergo Grande v roce 1840. V roce 1891 byl v Cadenabbii postaven jeden z prvních anglikánských kostelů v Itálii. Cadenabbia  je též vyhlášeným jarním a podzimním lázeňským resortem, díky nesmírné kráse okolních scenerií a vegetace, jakož i díky své chráněné pozici. Toto místo si oblíbil i německý spolkový kancléř Konrad Adenauer, který zde ve Ville la Collina pravidelně trávil své dovolené. Od roku 1977 je vila používána institutem Konrad-Adenauer-Stiftung jako konferenční centrum.

Užitečné odkazy

www.lakecomo.it

www.larioonline.it

https://greenwaylagodicomo.com/en/


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Lugano, Chiasso a dále Cernobbio, Mezzegra, Cadenabbia nebo Como, Pognana Lario, Bellagio

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Cantù a dále Cernobbio, Mezzegra, Cadenabbia nebo Como, Pognana Lario, Bellagio

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?