NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Benefity

  • vodní aktivity od koupání v jezeře, jachtingu, vodních lyží, kitesurfingu a windsurfingu přes výlety lodí, kanoistiku či veslování až po rybaření
  • procházky podél jezera i do hor, nekonečné možnosti trekkingu i cyklistické turistiky všech náročností
  • 10 golfových hřišť okolo jezera (4 ve Švýcarsku, 6 v Itálii)
  • horolezectví, jízda na koních, tenis, paragliding
  • Alpyland – letní bobová dráha na hoře Mottarone
  • lákavé ochutnávky sýrových specialit a lokálních vín

Lago Maggiore (což italsky znamená Velké jezero) je jezero ležící částečně v italských regionech Piemont a Lombardie a švýcarském kantonu Ticino, má rozlohu 212,5 km², 4/5 leží v Itálii a zbývající 1/5 ve Švýcarsku. Dosahuje od Alp až k Pádské nížině. Jako ostatní jezera v regionu vzniklo táním ledovce na konci poslední doby ledové, je ohraničeno strmými svahy. Na jihu je přehrazeno morénou. Nadmořská výška hladiny je 193 m. Jezero je 66 km dlouhé a až 10 kilometrů široké, čímž se řadí na druhé místo (po Gardském jezeře) v Itálii, maximální hloubka je 372 m. Jezerem protéká řeka Ticino, přítok Pádu. V jezeře se nachází několik ostrovů. Vegetace je bujná – najdeme zde fíky, granátová jablka, olivy, apod. Na Boromejských ostrovech rostou dokonce i citrusy či korkové duby.

U města Arona stojí od roku 1698 měděná socha svatého Karla Boromejského, kardinála a reformátora církve, který se zde narodil v roce 1538. Kolosální socha vysoká 23 m (35 m s podstavcem) byla až do stavby Sochy svobody v New Yorku nejvyšší sochou s vnitřním schodištěm na světě.

Na východní straně jezera přímo naproti městečku Stresa je do strmé skály vytesán klášter Santa Caterina del Sasso.

Oggebbio je obec s 900 obyvateli v oblasti Piemont, 11 kilometrů severně od Verbanie. Dominuje mu kampanila San Pietro di Gonte, se svými 42 metry nejvyšší v regionu Alto Verbano. Výtečné mikroklima svědčí pěstování květin, zejména kamélií. Lesy okolo Oggebbia jsou pak protkány fantastickými stezkami s výhledy na jezero Lago Maggiore. Kopce nad Oggebbiem jsou posety mnoha šlechtickými vilami.

Verbania je třicetitisícová provinční metropole (provincie Verbano-Cusio-Ossola), největší město u jezera Lago Maggiore. Leží u severního okraje Verbanského (nebo též Boromejského) zálivu a hledí na překrásné Boromejské ostrovy. Město vzniklo až v roce 1939 spojením několika obcí a jeho název je odvozen z latinského jména jezera Lago Verbanus. Příjemné klima a nádherné okolí sem přitahují tisíce turistů. Místní část Suna se chlubí středověkým jádrem, řadou zajímavých vil a svěžích zahrad. Promenáda Lungolago di Suna lemovaná magnóliemi je ideálním místem k procházkám podél jezera s nádherným panoramatickým výhledem na záliv a ostrovy.

Meina je pěkné a malebné dvouapůltisícové městečko na piemontské straně jezera Lago Maggiore. Osídleno bylo již v době bronzové. Je zde několik zajímavých kostelů, zejména Chiesa di Santa Margherita, Chiesa di San Rocco a Chiesa della Madonna di Fatima. Břehy jezera lemují honosné vily. Meina je vhodné pro klidnou a ničím nerušenou dovolenou na březích jezera Lago Maggiore.

Dormelletto leží jižně od města Arona. Obec a její místní část "Dormello" jsou známými pojmy ve světě jezdectví – chovají se zde závodní koně rasy Dormello – Olgiata, k níž se řadí někteří z nejslavnějších cvalových koní světa. U obce se nacházejí dvě cenné pobřežní rezervace, Canneti di Dormelletto a Lagoni di Mercurago. Místní prehistorická palafitická vesnice (domy stojící na kůlech nad vodou) byla roku 2011 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

UŽITEČNÉ ODKAZY

www.lagomaggiore.net

www.comune.meina.no.it


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Locarno, Oggebbio, Verbania, Meina, Arona, Dormelletto

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Milano, Busto Arsizio, Dormelletto, Arona, Meina, Verbania, Oggebbio

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?