HLAVNÍ NABÍDKA oblastI

plachtění včetně škol jachtingu a windsurfingu, výlety lodí i čluny, kanoistika, veslování, rybaření, procházky podél jezera i do hor, nekonečné možnosti trekkingu i cyklistické turistiky všech náročností, horolezectví, jízda na koních, 10 golfových hřišť okolo jezera (4 ve Švýcarsku, 6 v Itálii), tenis; koupání v jezeře, jízda na vodních lyžích, kitesurfing, paragliding; lanová dráha na horu Mottarone ze Stresy, Alpyland – letní bobová dráha na hoře Mottarone; ochutnávky sýrových specialit a lokálních vín

Druhé největší italské jezero láká přírodními krásami i luxusem

Lago Maggiore (což italsky znamená Velké jezero, lze se setkat též s názvem také Lago Verbano podle města Verbania na jeho břehu) je jezero ležící částečně v italských regionech Piemont a Lombardie a švýcarském kantonu Ticino, má rozlohu 212,5 km², z čehož 4/5 leží v Itálii a zbývající 1/5 ve Švýcarsku. Dosahuje od Alp až k okraji Pádské nížiny. Jako ostatní jezera v regionu vzniklo táním ledovce na konci poslední doby ledové, je ohraničeno strmými svahy. Severní konec je lemován balvany pocházejícími z ledovce. Na jihu je přehrazeno morénou. Nadmořská výška hladiny je 193 m. Změny výšky hladiny jsou asi 4 m za rok, nejvyšší úrovně dosahuje v červnu až v červenci. V zimě nezamrzá.

Jezero je 66 km dlouhé a až 10 kilometrů široké, čímž se řadí na druhé místo (po Gardském jezeře) v Itálii. Jeho maximální hloubka je 372 m. Je zároveň nejhlubším a nejníže položeným jezerem ve Švýcarsku. Jezerem protéká řeka Ticino (levostranný přítok Pádu), jež dala jméno jedinému ryze italskojazyčnému švýcarskému kantonu. Nejznámějším městem na švýcarských březích Lago Maggiore je Locarno, známé především filmovým festivalem a poutním kostelem Madonna del Sasso. Západně od něj pak leží známé letovisko Ascona se svou jezerní promenádou.

Řada atraktivních ostrovů a ostrůvků

V jezeře se nachází několik ostrovů. U švýcarského Brissaga se nacházejí dva ostrovy Isole di Brissago, na větším z nich je známá botanická zahrada Parco botanico del Cantone Ticino. Severně od italského letoviska Cannero Riviera leží dva skalnaté ostrůvky se zříceninou hradu ze 13. století, které se jmenují Castelli di Cannero. U Stresy leží čtyři Boromejské ostrovy – Isola Bella, Isola Madre, Isola dei Pescatori (také známý jako Isola Superiore) a Isola di San Giovanni.

Vegetace je stejně bujná jako u jiných jezer v oblasti severně od Milána. Najdeme zde fíky, granátová jablka, olivy, apod. Na Boromejských ostrovech rostou dokonce i citronovníky, pomerančovníky, korkové duby a svatojánský chléb.

Obří socha sv. Karla Boromejského a klášter vytesaný ve skále

Největší město na jezeře je italská Verbania, jižně od níž se rozšiřuje jezero do Verbanského zálivu, kde se do jezera vlévá řeka Toce. Na protější, jižní, straně zálivu leží město Stresa, jehož architektura je typickou ukázkou vznešeného šarmu mondénních lázní. Dále na jihu se nachází město Arona, na jehož severním předměstí Sacro Monte di San Carlo stojí od roku 1624 (stavba však trvala 74 let, slavnostní otevření proběhlo v roce 1698) měděná socha svatého Karla Boromejského, který se zde narodil v roce 1538, kardinála, spolu s Ignácem z Loyoly největšího reformátora římskokatolické církve v 16. století. Byl svatořečen v roce 1610, jen 26 let po své smrti. Kolosální socha (Colosso di San Carlo Borromeo) vysoká 23 m (35 m s podstavcem) byla až do stavby Sochy svobody v New Yorku nejvyšší sochou s vnitřním schodištěm na světě. Na východní straně jezera přímo naproti městečku Stresa je do strmé skály vytesán klášter Santa Caterina del Sasso.

Strmé skály okolo, příjemné podnebí a bujná subtropická vegetace na březích jezera

Lago Maggiore fascinuje kombinací čisté vody, nadmíru příjemného podnebí, bujné subtropické vegetace a fantastických horských scenérií a proto se řadí na samou špičku mezi prestižními evropskými rekreačními oblastmi. Do prudkých svahů nad jezerem šplhají silničky, jež skýtají nezapomenutelné pohledy na hladinu jezera. Silně proto vábí jak motorkáře, tak i zdatné cyklisty.

Stejně jako u Lago di Como zde omezená nabídka ubytování daná zejména okolními strmými břehy vyhání ceny ubytování relativně vysoko, což je spolu s větší vzdáleností a nutností překonat alpské průsmyky důvodem, proč sem čeští návštěvníci zatím nejezdí v takových počtech, jako k bližšímu jezeru Lago di Garda.

Oggebbio – kraj kamélií, který Verdiho inspiroval ke složení opery Aida

Oggebbio je městečko, čí spíše větší obec, s 900 obyvateli v provincii Verbano-Cusio-Ossola v oblasti Piemont, 11 kilometrů severovýchodně od Verbanie. Oggebbio bylo lénem šlechtické rodiny Morigi sídlící na 6 km vzdáleném hradu Frino. Oggebbiu dominuje kampanila farního kostela San Pietro di Gonte, se svými 42 metry nejvyšší v regionu Alto Verbano. Výtečné mikroklima svědčí pěstování květin, zejména kamélií. Překrásná Villa Anelli ve svých zahradách pěstuje cca 200 různých kultivarů kamélií. Lesy okolo Oggebbia jsou pak protkány fantastickými stezkami s výhledy na jezero Lago Maggiore. Kopce nad Oggebbiem jsou posety mnoha šlechtickými vilami, o jedné z nich se traduje, že zde Giuseppe Verdi nalezl inspiraci ke složení opery Aida.

Stresa – bohaté městečko zvané perla Lago Maggiore

Stresa je městečko zvané “perla” jezera Lago Maggiore. Leží v opravdu sugestivní pozici u jižního okraje Verbanského zálivu a hledí na překrásné Isole Borromee (Boromejské ostrovy, tedy Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori) i přes jezero na klášter Santa Caterina del Sasso vytesaný do strmé skalní stěny. Příjemné klima a nádherné okolí, jakož i harmonická architektura, přitahují již od konce 19. století každoročně tisíce turistů. Ze zdejších početných slavností a kulturních festivalů lze jmenovat Stresa Festival, neboli hudební týdny Stresy a jezera Lago Maggiore. Promenáda Lungolago je ideálním místem pro poklidné procházky po boku luxusních historických secesních budov shlížejících na jezero. Místy setkání místních obyvatel jsou náměstí Piazza dell’Imbarcadero a Piazza Marconi, živá místa stále plná ruchu a pohybu.

Meina – klidné městečko na břehu jezera plné památek

Meina je pěkné a malebné dvouapůltisícové městečko severně od Arony a jižně od Stresy, tedy také na piemontské straně jezera Lago Maggiore. Osídleno bylo již v době bronzové. Je zde několik zajímavých kostelů, zejména Chiesa di Santa Margherita, Chiesa di San Rocco a Chiesa della Madonna di Fatima. Břehy jezera lemují honosné vily.

Meina je vhodné pro klidnou a ničím nerušenou dovolenou na březích jezera Lago Maggiore.

UŽITEČNÉ ODKAZY

www.lagomaggiore.net

www.stresaturismo.it

www.comune.meina.no.it

http://www.comune.oggebbio.vb.it/nordic-walking-trekking.asp?a=16&b=0


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Locarno, Oggebbio, Verbania, Stresa, Meina

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Milano, Busto Arsizio, Arona, Meina, Stresa, Verbania, Oggebbio

 • hotelové
 • apartmánové
Zobrazit hotely na mapě

Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Locarno, Oggebbio, Verbania, Stresa, Meina

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Milano, Busto Arsizio, Arona, Meina, Stresa, Verbania, Oggebbio

3 zájezdů / ubytování

****

Itálie, Lago Maggiore

 • 50 m
 • ANO
 • BB
 • NE
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P2 V zahrada, P2 V jezero, P2/3+1 V jezero, P1

dospělý od 5 031 Kč / os..

1.5. – 4.5.19, P2 V zahrada

sleva až 10 %

Detail zájezdu

***

Itálie, Lago Maggiore

 • 300 m
 • ANO
 • HB
 • NE
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P2 balkon , P2 balkon jezero, P1

dospělý od 5 406 Kč / os..

1.5. – 4.5.19, P2 balkon

sleva až 5 %

Detail zájezdu

***

Itálie, Lago Maggiore

 • 2 km
 • ANO
 • BS
 • NE
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
2 místnosti: bilo 4 V, deluxe 4 V
3 místnosti: trilo 6 V

dospělý od 1 018 Kč / os..

25.9. – 28.9.19, bilo 4 V

sleva až 15 %

Detail zájezdu
Novinky
×
06. 02. 2019

SANTA CATERINA - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Od 8. 2.2019 je ukončen z technických důvodů provoz vleku č. 4 Gavia propojujícího centrum střediska s kabinkovou lanovkou. Nahrazuje jej nový travers zapojující vleky č. 6 a 7, a také nová linka místního skibusu pendlující každých 10 minut denně od 8,30 do 17,00 od sedačkové ke kabinkové lanovce v Santa Caterině.
03. 02. 2019

Zimní zájezdy za super ceny !!!

Ještě jste nevymysleli, kam vyrazit na zimní dovolenou? Pojeďte s Nev - Damou do alpských středisek za bezkonkurenční ceny. Vyberte si některý z našich výhodných last minute zájezdů.
25. 11. 2018

Sněhové zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství naleznete zde.
Sleva 300 Kč