NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Dachstein West je mnoha českým návštěvníkům dobře známý název lyžařského střediska ve spolkové zemi Salcbursko (jež se však rozkládá částečně i v sousedním Horním Rakousku) nacházejícího se v nádherné přírodě jen 60 km od Salzburgu, jež však má rozhodně čím se pochlubit i v teplejších měsících roku. Oblast Dachstein West sice sama nemá velká jezera, jakými se chlubí třeba sousední oblast Salzkammergut, to však rozhodně neznamená, že by postrádala atraktivitu a spousty možností báječného vyžití.

Proč strávit dovolenou v oblasti Dachstein West

  • oblast na hranici Horního Rakouska se Salcburskem
  • údolí Gosautal nabízející mnoho kilometrů tras různých stupňů náročnosti s krásnými výhledy pro pěší i cyklisty
  • údolí Lammertal – jedno z nejpříjemnějších míst Rakouska
  • atraktivní koupání v jezeře Gosausee a St. Martin nebo v lesních lázních Waldbad Lungötz
  • návštěva největší ledové jeskyně světa Eisriesenwelt Werfen
  • na jednodenní výlet pohodlně dostupný Mozartův Salzburg 

Co oblast Dachstein West nabízí návštěvníkům

nedozírné možnosti pěší, cyklistické i motocyklové turistiky, nordic walking, horolezectví, zajištěné trasy (klettersteigy), lanovky v letním provozu, geocaching, množství horských chat, dětský park Brunos Bergwelt v Russbachu, rafting, canyoning, tenis, jízda na koních, paragliding, vodní parky

Gosautal – spousta kilometrů tras s krásnými výhledy

Gosau je obec s 1.800 obyvateli ve spolkové zemi Horní Rakousko, leží těsně u hranic se Salcburskem. Údolí Gosautal se rozkládá ve výšce cca 730 m n. m. a krom největšího lyžařského střediska Horního Rakouska nabízí mnoho kilometrů tras různých stupňů náročnosti s krásnými výhledy pro pěší i cyklisty. Vykoupat se lze v místním jezeře Gosausee, v lesních lázních Waldbad Lungötz nebo v jezeru v sousedním St. Martinu.

Lanovkami propojený region na pomezí dvou spolkových zemí v nádherné přírodě

Annaberg-Lungötz, Abtenau a Rußbach am Paß Gschütt jsou obce v okrese Hallein v Salcbursku poblíž hranic Horního Rakouska. Jsou součástí oblasti Dachstein West, což je lanovkami propojený region na pomezí obou spolkových zemí v nádherné přírodě mezi masivy Dachstein a Gosaukamm.

Údolí Lammertal – jedno z nejpříjemnějších míst Rakouska

Annaberg-Lungötz leží v údolí Lammertal 40 km od Halleinu, jihovýchodně od Salzburgu, řadí se mezi nejpříjemnější místa Rakouska. Z Annabergu pochází nejslavnější sportovec Rakouska, 8násobný vládce celkového pořadí Světového poháru ve sjezdovém lyžování Marcel Hirscher, který nedávno ukončil aktivní kariéru. Rußbach leží v Rußbachtalu v nadmořské výšce 813 m n. m., okrajové části údolí Lammertal pod průsmykem Paß Gschütt, od kterého také obec odvozuje svůj název. Nad obcí leží hora Gamsfeld (2.027 m n. m.). V Lammertalu běží čas pomalejším tempem, zkuste sami hluboké zakořenění tohoto světa třeba pěší turistikou po místních horských chatách, zastavte se na chvíli v čase a vychutnejte si potěšení z blízkosti přírody. Masivní skalní útesy, zasněná údolí a vzácná alpská flóra dopřejí návštěvníkům skutečně nevšední zážitky. Pro milovníky horských kol je v Lammertalu 720 km značených horských cyklostezek, více než 300 km značených tras pro pěší, horolezecké oblasti Gosaukamm a Bischofsmütze,

Oblíbené túry z Rußbachu kolem Gosaukammu

Obec Rußbach se nachází na idylickém místě obklopena masivy Dachstein a Gosaukamm (s jedinečným vrcholem Grosse Bischofsmütze). Divoké skály, zasněná údolí a vzácná alpská květena zde dokreslují nevšední zážitky z nedotčeného prostředí. I díky zdejší geologické rozmanitosti zde například roste více než 20 různých druhů orchidejí, jako je střevíčník pantoflíček nebo vzácné vstavače. Mimořádně je mezi turisty oblíbena túra kolem Gosaukammu: okouzlující okruh (mnozí jej pojímají jako 2denní) vede od jedné horské chaty k další lesním terénem okolo rozeklaných skal, oči vždy připoutá majestátní „biskupská mitra“ Grosse Bischofsmütze. Cyklisté zase vzývají Salzburger Almentour – neboli 30 horských pastvin za 3 dny; 20 tras různé obtížnosti poskytne perfektní zážitky na celkových 720 km tratí.

Útulné horské chaty se zajímavou českou stopou

Pro české návštěvníky je velmi zajímavý i fakt, že jednou z hlavních horských chat údolí je Gablonzerhütte jižně od Zwieselalmu na úpatí Donnerkogelu v Gosaukammu (již v Horním Rakousku, jen pár metrů od hranic Salcburska). V roce 1902 založili horolezci v Jablonci nad Nisou (německy Gablonz) alpské sdružení Gablonz a roku 1933 koupili hrubou stavbu dnešní Gablonzerhütte. Po válce se chaty ujalo alpské sdružení z města Neugablonz, nově založeného v Bavorsku vyhnanci z Jablonce nad Nisou. Vzhledem ke své snadné dostupnosti je Gablonzerhütte (1.550 m n. m.) velmi oblíbenou turistickou destinací.

Početné turistické atrakce v nedalekém okolí

Pro návštěvníky oblasti Dachstein West jsou na dosah ruky též veškeré turistické atrakce sousední oblasti Salzkammergut (Solná komora), třeba proslulé imperiální termální lázně v Bad Ischlu, letním sídle císaře Františka Josefa I., nebo Hallstatt se svým překrásným jezerem a solnými doly. Pohodlně dostupné na jednodenní výlet je překrásné Mozartovo město Salzburg. Velmi atraktivní je též návštěva největší ledové jeskyně na světě Eisriesenwelt Werfen. Turistické zázemí dále rozšiřují blízkost masivu Dachsteinu. Za deště lze využít vodní park Aqua Salza v Gollingu.

Užitečné odkazy

www.salzburgerland.com/de/tennengau-dachstein-west/orte/russbach.html

https://dachstein.salzkammergut.at/gosau-am-dachstein.html

www.dachstein.at/sommer/


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, směr Salzburg, dálniční sjezd Mondsee, Sankt Gilgen, Bad Ischl, Bad Goisern, Gosau, Russbach am Paß Gschütt

Brno, Znojmo, Hollabrunn, Sankt Pölten, Linz, směr Salzburg, dálniční sjezd Mondsee, Sankt Gilgen, Bad Ischl, Bad Goisern, Gosau, Russbach am Paß Gschütt

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?