NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Co oblast nabízí:

pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, horolezectví; radonové lázně Bad Gastein, golf, tenis, lukostřelba, letní lyžování na ledovci Kitzsteinhorn

Gasteinertal, údolí ležící v Salcbursku cca 100 km jižně od Salzburgu na severní hranici Národního parku Vysoké Taury, nabízí skvělé možnosti pro vysokohorskou turistiku a milovníky horských kol v kombinaci s jedinečnou lázeňskou tradicí.

V údolí leží romantický venkovský Dorfgastein, rušnější pompézní Bad Hofgastein, luxusní secesní Bad Gastein a vysokohorsky drsný Sportgastein, v zimě známá lyžařská střediska tvořící součást oblasti Ski amadé. Bad Gastein byl dějištěm Mistrovství světa v alpském lyžování 1958, ovládnutého legendárním Toni Sailerem, třikrát zlatým a jednou stříbrným.

Světovou slávu však přinesla Gasteinertalu již mnohem dříve místní termální voda. Studoval ji již v 16. století Parcelsus, její tajemství však odhalila až Marie Curie, která zjistila, že obsahuje radon. Terapie radonem ve městě Bad Gastein plném honosných lázeňských budov přitahuje světové celebrity a monarchy již třetí století. Skladatel Franz Schubert dokonce věnoval Gasteinu jednu ze svých symfonií. Původní inhalační terapie začala být používána v důsledku pozitivních zkušeností horníků ze stříbrných dolů, kteří zaznamenali zlepšení příznaků různých chorob včetně artritidy. Obzvláště dobře radonová terapie v Bad Gasteinu působí na pacienty s Bechtěrevovu nemocí. Vyzkoušejte několik bazénů s teplotou vody až 34°C, sauny a solária, bylinkové koupele a především léčivé radonové proudy (40 - 50 °C) nabízené v nově zrekonstruovaných termálních lázních v Bad Gasteinu nebo v moderních lázních Alpen Therme v centru Bad Hofgasteinu. Okuste i Vy jedinečný lázeňský život, vysokou společenskou úroveň, noblesní kavárny, ochutnejte atmosféru evokující doby rakousko-uherské monarchie.

Pomineme-li lázně, které znamenají pro Gastein značnou přidanou hodnotu, naleznete zde klasickou rakouskou ideální letní kombinaci – vůni trávy, zvonění kravských zvonů, hučící vodopády, čistou pramenitou vodu, ještě teplé mléko, čerstvý chléb, nádherné vrcholky Alp všude okolo. Zažijte to vše a ještě mnohem více během své letní dovolené v údolí Gastein! Dopřejte sobě a své rodině nezapomenutelný čas strávený společně právě zde.

K pěšímu putování vybízí 350 km značených horských tras dostupných i za pomoci lanovek nebo lze dobýt obtížnější alpské vrcholky v doprovodu horského vůdce. Národní park Hohe Tauern je doslova bezednou pokladnicí pro milovníky hor.

Dovolenou si lze zpestřit i na některém ze zdejších golfových hřišť, můžete také zkusit lukostřelbu nebo si zahrát tenis, či si třeba zajet za letním lyžováním na ledovci Kitzsteinhorn nad Kaprunem.

Sousednímu údolí Grossarltal se právem říká Údolí salaší. Je jich 40, jsou malebné, romantické a plné života, neboť zde žijí a pracují autentičtí salašníci. Z mléka pasoucích se krav stloukají máslo a vyrábějí nejrůznější druhy lahodných sýrů. V udírnách se udí voňavý špek, v kamenných pecích se peče ten nejchutnější selský chléb. Vše je zde prosyceno vůněmi salcburského léta se svěže zelenými pastvinami a křišťálově průzračnými horskými jezírky, okořeněno tradiční srdečnou pohostinností zdejších lidí. Není nic příjemnějšího, než si při horské túře na chvíli odpočinout a posilnit se v horské chatě. Posaďte se k dubovému stolu a objednejte si pověstné „občerstvení na prkénku“, samozřejmě domácí výroby, a přitom se kochejte fantastickým výhledem na národní park Vysoké Taury.

Od Unterbergu přes Grossarl do Hüttschlagu a dále a výše, až na konec údolí, nad nímž se zvedají majestátní horské štíty, se otevírá nekonečný prostor pro milovníky horské cyklistiky. A co teprve pěší turisté - ti zde najdou v pravém slova smyslu zemi zaslíbenou s nekonečnými možnostmi putování od chaty k chatě, do závratných výšek, napříč lesy a pastvinami. Celkem 400 km značených turistických stezek se vine údolím Grossarltal a dále pak až do nitra národního parku Vysoké Taury. Proto také byl Grossarltal, a to jako první oblast v Salcbursku, vyznamenám nejvyšším oceněním s názvem Rakouská pečeť kvality v kategorii pěší turistika. Nositeli tohoto vyznamenání jsou jen oblasti splňující nejpřísnější kritéria kvality, jež byla pro tuto kategorii stanovena. Mimořádným tipem pro dálkové okružní putování je bezpochyby „Salcburská salašnická stezka“, která vede krajem Pongau a spojuje celkem 120 horských chat. Čtyři z celkem 31 etap vedou napříč Grossarltalem.

Obec Grossarl, uhnízděná mezi zelenými loukami a pastvinami, nad nimiž se zvedají strmé skalnaté štíty, je velmi oblíbená u rodin s dětmi, zejména díky svému Sportovnímu a rekreačnímu centru s mnoha možnostmi aktivit a díky tak zvané Gaudi-Alm („zábavná salaš“), což je největší dětské hřiště v celém Salcbursku, kde je pro děti připravený obrovský počet atrakcí.

Vysokohorská vesnička Hüttschlag je zase ideálním výchozím místem pro podnikání více či méně náročných horolezeckých výstupů. Za tímto účelem zde byly vybudovány zajištěné horolezecké chodníky (klettersteigy neboli ferraty), stezky a trasy, jež vedou až na samotné vrcholy hor.

Velmi pohodlná je dostupnost Gasteinertalu i Grossarltalu autem z Taurské dálnice.

Užitečné odkazy:

https://www.gastein.com/cz/aktivni/leto
https://www.grossarltal.info/cz/leto.html

Praha 480 km, Brno 525 km


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, dálniční sjezd Bischofshofen, St. Johann im Pongau

Brno, Mikulov, Stockerau, St. Pölten, Linz, Salzburg, dálniční sjezd Bischofshofen, St. Johann im Pongau

a dále

Dorfgastein, Bad Hofgastein, Bad Gastein nebo Unterberg, Grossarl

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?