NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Hallstätter See (Halštatské jezero) je idylické průzračné jezero v oblasti Solné komory (Salzkammergut) v Horním Rakousku pod masivem Dachsteinu východně od Salzburgu. Jezerem protéká řeka Traun, pravobřežní přítok Dunaje. Rozloha jezera činí přibližně 13,5 km². Je 5,9 km dlouhé a 2,3 km široké. Jeho maximální hloubka je 125 m. Objem vody činí 1,69 km³. Leží v nadmořské výšce 508 m. Jeho okolí je populárním cílem tisíců turistů, voda sama láká především fanoušky potápění.

Hlavní důvody, proč vyrazit na dovolenou k Halštatskému jezeru

  • idylické průzračné jezero v oblasti Solné komory (Salzkammergut)
  • čirost vody a hloubka 125 metrů láká především fanoušky potápění
  • městečko Hallstatt se starými zpřístupněnými solnými doly, řadící se mezi nejfotogeničtější a nejpříjemnější místa v celém Rakousku
  • lázně Bad Goisern doslova předurčené ke strávení kvalitní dovolené
  • výjezd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdílem 1.500 m
  • nedaleké lázně Bad Ischl, oblíbené místo císaře Franze Josefa I.

Hallstätter See – nejfotografovanější jezero Rakouska

Na břehu Halštatského jezera leží městečko Hallstatt se starými zpřístupněnými solnými doly, řadící se mezi nejfotogeničtější a nejpříjemnější místa v celém Rakousku. I lázně Bad Goisern na severním břehu jezera jsou svou polohou doslova předurčeny ke strávení kvalitní dovolené.

Aktivity, jež nabízí oblast Halštatského jezera

pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, zajištěné cesty (klettersteigy), horolezectví; koupání v jezeře, vodní sporty, paragliding, jeskyně, solné doly, plavby lodí po jezeře, půjčovny člunů, půjčovny kol, 18jamkové golfové hřiště, tenis, rybaření, nordic walking, kajaky, canyoning, rafting

Lanovka na Krippenstein – brána do jiné dimenze

Atraktivní je výstup či výjezd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdílem 1.500 metrů z Obertraunu u Hallstattského jezera. 2 obří jeskyně (Ledová a Mamutí), vyhlídková platforma 5 Fingers či rozsáhlá náhorní pláň ve výšce 2.100 metrů stojí za výlet mnoha milovníkům krásných horských túr.

Solné doly – ekonomická základna habsburské monarchie, dnes součást světového kulturního dědictví UNESCO

Název oblasti Salzkammergut doslovně znamená "majetek v solné komoře" a je odvozen od solných dolů, jež tvořily důležitou ekonomickou základnu habsburské monarchie. Region kolem Hallstattu byl roku 1997 uveden do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO s tímto zdůvodněním: "Lidská činnost v nádherné přírodní krajině Solné komory začala v prehistorických dobách, solné doly jsou využívány již od 2. tisíciletí před naším letopočtem. Tento zdroj tvořil základ zdejší prosperity až do poloviny 20. století, prosperity, která se odráží zejména v jemné architektuře města Hallstatt.“ Oblast světového dědictví UNESCO zahrnuje města Hallstatt, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.

Oblast prodchnutá historií

Archeologické nálezy v oblasti se datují až do neolitu, okolo roku 3800 př. n. l. První solný důl byl v provozu přinejmenším od dob keltské kultury halštatské, se středem v hornickém městečku Hallstatt, jehož jméno nese. Těžba pokračovala i za Římanů a později za nadvlády bavorských vévodů. V roce 1180 připadla oblast rakouskému rodu Babenbergů, a tak se roku 1252 díky sňatku českého krále Přemysla Otakara II. s dědičkou rodu Markétou Babenberskou stala až do bitvy na Moravském poli roku 1278 součástí přemyslovských držav. Solné doly se pak staly až do roku 1918 doménou Habsburků.

Oblíbená místa císaře Františka Josefa I.

Salzkammergut je dnes převážně turistickou a lázeňskou oblastí, a to již více než jedno století. Císař František Josef I. trávil dovolené v nedalekých lázních Bad Ischl, odkud řídil své impérium v teplejších měsících roku. Zde také roku 1914 podepsal vyhlášení války Srbsku, kterým začala První světová válka.

Užitečné odkazy

http://dachstein.salzkammergut.at

http://www.hallstatt.net

http://www.obertraun.net

http://www.bad-goisern.net/

http://www.dachstein-salzkammergut.com/sommer


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?