NEV-DAMA a.s.

Slovensko – jazykově a kulturně nejbližší soused

Slovensko bylo po sedm desetiletí součástí našeho státu a Slováci jsou nám proto přirozeně tím zdaleka nejbližším národem, a to nejen díky letům společného soužití v Československu, ale i jazykem, kulturou a mentalitou. Proto jsou splněny všechny předpoklady, abychom se na dovolené u našich východních sousedů cítili doslova jako doma. Slovensko spolu s námi vstoupilo do sjednocené Evropy a mílovými kroky se vzdaluje socialistické minulosti. Kdo se do země pod Tatrami v posledních letech nezajel podívat, bude jistě zaskočen tempem změn, novou výstavbou i profesionalitou, s níž Slováci konečně začali vytěžovat svůj pomyslný zlatý důl, tedy turistiku. Ponechte stranou staré předsudky – dnes by se mnozí čeští podnikatelé v turistickém ruchu měli jezdit na Slovensko učit! Jasnou výhodou Slovenska jsou jeho velehory, tedy prostředí, které Čechy a Morava nabídnout nemohou. Dechberoucí srázy tatranských masivů a čarovná krása zdejší přírody jsou hlavními důvody, proč zájem českých návštěvníků neupadá, ba naopak. Nejatraktivnější lokality jsou současně přísně chráněnými národními parky. Ovšem i lázeňství je oblastí, kde Slovensko vychází vstříc moderním trendům rodinných dovolených v míře, která je s českými lázněmi nesrovnatelná, a to v tom nejpozitivnějším slova smyslu – zcela jistě se zde projevuje sousedství lázeňské velmoci – Maďarska.

Benefity

  • Slováci jako nám přirozeně ten zdaleka nejbližší národ
  • pocit jako doma aneb podobný jazyk, kultura i mentalita
  • rychlé tempo změn, nová výstavba a profesionalita ve službách
  • nabídka reprezentativního průřezu nejzajímavějšími středisky
  • populární Slnečné jazerá v Podunajské nížině poblíž Bratislavy
  • celá řada progresivních novinek typu termálních aquaparků, jako je Tatralandia u Liptovského Mikuláše či nedaleká Bešeňová
  • lázeňství oblastí, kde Slovensko vychází vstříc moderním trendům
  • dechberoucí krása přírody obou tatranských národních parků
  • pohostinnost a stále ještě i zajímavé ceny většiny služeb

Kdo zde v posledních letech nebyl, nestačí se divit pokroku snad ve všech oblastech

Kdo na Slovensku v posledních letech nebyl, nestačí se divit pokroku snad ve všech oblastech života. Skok v kvalitě turistické infrastruktury je od dob rekreací ROH skutečně markantní. Spojíme-li jej s tradičně výbornou kuchyní a progresivními novinkami typu termálních aquaparků, máme zde atraktivní komplexní produkt, jenž je zejména díky geografické i jazykové blízkosti velmi konkurenceschopný i vůči zavedeným alpským střediskům.

Reprezentativní průřez nejzajímavějšími středisky

Přinášíme Vám skutečně reprezentativní průřez nejzajímavějšími středisky a termály; jako reprezentanty slovenské letní nabídky volíme skutečné vlajkové lodě tamní turistiky.

Zaprvé je to velký zábavní, termální a rekreační komplex Tatralandia u Liptovského Mikuláše pod Vysokými i Nízkými Tatrami.

Za pozornost jistě stojí i nedaleký, na druhém konci přehradní nádrže Liptovská Mara stojící tradiční a kvalitní termální aquapark Bešeňová.

Ryze vysokohorské destinace zastupují Jasná pod Chopkom a Demänovská dolina v Nízkých Tatrách, Tatranská Lomnica v Tatrách Vysokých a v Malé Fatře oblast Terchová-Belá, východiště do známé Vrátné doliny.

V Podunajské nížině poblíž slovenské metropole Bratislavy leží městečko Senec a jeho populární Slnečné jazerá – termály, aquapark se spoustou atrakcí a letním zábavním programem si nezadají s přímořskými letovisky.

Pohostinnost a stále ještě i zajímavé ceny

Díky tradici nepřerušené ani rozdělením Československa a též díky příjemné vzdálenosti z většiny území ČR jistě Slovensko osloví nemálo z Vás, kteří si budou chtít všechny zmiňované novinky vyzkoušet na vlastní kůži. Odvrácenou stranou mince slovenského přibližování se evropským kvalitativním standardům je však pochopitelně cena ubytování, která rozhodně nepatří v rámci nabídky našeho katalogu mezi ty absolutně nejnižší. V součtu všech pomyslných nákladů dovolené však misky vah ve prospěch Slovenska stále převažuje celkově nejnižší cenová hladina při vzájemném srovnání většiny zemí prezentovaných na těchto stránkách.

Objevte znovu Slovensko i Vy, jsme si jisti, že Vás může pouze příjemně překvapit. Češi zde vždy byli váženými hosty a je velmi příjemné si se zdejšími srdečnými a pohostinnými obyvateli popovídat ve vlastní mateřštině a necítit se nikde jako návštěvník druhé kategorie.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha: 49.036 km2

obyvatelstvo: 5.421.352

národnostní složení: v roce 2012 se celkem 85,8 % obyvatelstva hlásilo ke slovenské národnosti, 9,7 % k maďarské, 1,7 % k romské, 0,8 % k české, 0,4 % k rusínské a 0,2 % k ukrajinské

náboženství: k římskokatolické církvi se v roce 2010 hlásilo 68,9 % obyvatel, k evangelické církvi augšpurského vyznání (luteránům) 6,9 %, k řeckokatolické církvi 4,1 %, ke kalvinistům 2,0 % a k pravoslavné církvi 0,9 % obyvatel; celkem 13 % obyvatel je bez vyznání

úřední jazyk: slovenština, čeština (zčásti úřední), regionálně maďarština, rusínština

hlavní město: Bratislava – 417.389 obyvatel

další velká města: Košice 238.725 obyvatel, Prešov 92.786 obyvatel, Žilina 85.579 obyvatel, Nitra 82.661 obyvatel, Banská Bystrica 78.724 obyvatel

státní zřízení: republika

prezident: od června 2019 Zuzana Čaputová

vláda: od 1. dubna 2021 premiér Eduard Heger (nahradil ve funkci Igora Matoviče, předsedu hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti – OLaNO, nejsilnější parlamentní strany, jež je v koalici s hnutím Jsme rodina, se stranou Svoboda a solidarita a se stranou Za lidi exprezidenta Andreje Kisky)

administrativně-správní členění: roku 1996 zavedla Mečiarova vláda nový systém rozdělení krajů a okresů. V současnosti se Slovensko dělí na 8 samosprávných krajů, jimiž jsou Bratislavský, Košický, Nitranský, Prešovský, Žilinský, Trenčínský, Trnavský a Banskobystrický. Dále je na Slovensku celkem 79 okresů.

měna: od 1. 1. 2009 Euro (1 EUR = 100 centů)

HDP na obyvatele za rok 2019: 17.276 EUR

další: člen EU i NATO od roku 2004

---------------------------------------------

Velvyslanectví ČR:

Hviezdoslavovo nám. 8, Bratislava, tel.: (+421 2) 59 20 33 03

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?