NEV-DAMA a.s.

Slovensko – jazykově a kulturně nejbližší soused

Slovensko bylo po sedm desetiletí součástí našeho státu a Slováci jsou nám proto přirozeně tím zdaleka nejbližším národem, a to nejen díky letům společného soužití v Československu, ale i jazykem, kulturou a mentalitou. Proto jsou splněny všechny předpoklady, abychom se na dovolené u našich východních sousedů cítili doslova jako doma. Slovensko spolu s námi vstoupilo do sjednocené Evropy a mílovými kroky se vzdaluje socialistické minulosti.

Převratné změny posledních let

Kdo zde v posledních letech nebyl, nestačí se divit pokroku a tempu změn snad ve všech oblastech, novou výstavbou i profesionalitou, s níž Slováci konečně začali vytěžovat svůj pomyslný zlatý důl, tedy turistiku. Ponechte stranou staré předsudky - dnes by se mnozí čeští podnikatelé v turistickém ruchu měli jezdit na Slovensko učit! Přidejme tradičně výbornou kuchyni a progresivní novinky typu termálních aquaparků a máme zde atraktivní komplexní produkt.

Překrásné velehory, přísně chráněné národní parky

Jasnou výhodou Slovenska jsou jeho velehory. Dechberoucí srázy tatranských masivů a čarovná krása zdejší přírody jsou hlavními důvody, proč zájem českých návštěvníků neupadá, ba naopak. Nejatraktivnější lokality jsou současně přísně chráněnými národními parky. Ovšem i lázeňství je oblastí, kde Slovensko vychází vstříc moderním trendům rodinných dovolených v míře, která je s českými lázněmi nesrovnatelná. Přinášíme reprezentativní průřez nejzajímavějšími středisky a termály – jako reprezentanty slovenské letní nabídky volíme skutečné vlajkové lodě tamní lázeňské turistiky.

V severní části Slovenska jsou to termální komplex v Rajeckých Teplicích u Žiliny, velký kvalitní termální aquapark Bešeňová u Liptovského Mikuláše a AquaCity v podtatranském Popradu. Na jihu země v Podunajské nížině poblíž slovenské metropole Bratislavy leží městečko Senec a jeho populární Slnečné jazerá - tamní termály, aquapark se spoustou atrakcí a letním zábavním programem si nezadají s vyhlášenými přímořskými letovisky. Vyhlášené jsou i nejjižnější lázně na Slovensku Veľký Meder s termálními prameny o teplotě až 77 °C vyvěrajícími z hloubky až 1.500 metrů či termály Podhájska nedaleko Levic, jejichž unikátní léčivá voda bývá přirovnávána k Mrtvému moři.

Benefity

  • Slováci jako nám přirozeně ten zdaleka nejbližší národ
  • pocit jako doma aneb podobný jazyk, kultura i mentalita
  • rychlé tempo změn, nová výstavba a profesionalita ve službách
  • nabídka reprezentativního průřezu nejzajímavějšími lázeňskými středisky
  • populární Slnečné jazerá v Podunajské nížině poblíž slovenské metropole Bratislavy
  • celá řada progresivních novinek typu termálních aquaparků, jako je Bešeňová u Liptovského Mikuláše či AquaCity v Popradu
  • lázeňství oblastí, kde Slovensko vychází vstříc moderním světovým rekreačním trendům
  • dechberoucí krása přírody 9 národních parků
  • pohostinnost a stále ještě i zajímavé ceny většiny služeb

Kdo zde v posledních letech nebyl, nestačí se divit pokroku snad ve všech oblastech

Kdo na Slovensku v posledních letech nebyl, nestačí se divit pokroku snad ve všech oblastech života. Skok v kvalitě turistické infrastruktury je od dob rekreací ROH skutečně markantní. Spojíme-li jej s tradičně výbornou kuchyní a progresivními novinkami typu termálních aquaparků, máme zde atraktivní komplexní produkt, jenž je zejména díky geografické i jazykové blízkosti velmi konkurenceschopný i vůči zavedeným alpským střediskům.

Reprezentativní průřez nejzajímavějšími středisky

Přinášíme Vám skutečně reprezentativní průřez nejzajímavějšími středisky a termály; jako reprezentanty slovenské letní nabídky volíme skutečné vlajkové lodě tamní turistiky.

Zaprvé je to velký zábavní, termální a rekreační komplex Tatralandia u Liptovského Mikuláše pod Vysokými i Nízkými Tatrami.

Za pozornost jistě stojí i nedaleký, na druhém konci přehradní nádrže Liptovská Mara stojící tradiční a kvalitní termální aquapark Bešeňová.

Ryze vysokohorské destinace zastupují Jasná pod Chopkom a Demänovská dolina v Nízkých Tatrách, Tatranská Lomnica v Tatrách Vysokých a v Malé Fatře oblast Terchová-Belá, východiště do známé Vrátné doliny.

V Podunajské nížině poblíž slovenské metropole Bratislavy leží městečko Senec a jeho populární Slnečné jazerá – termály, aquapark se spoustou atrakcí a letním zábavním programem si nezadají s přímořskými letovisky.

Pohostinnost a stále ještě i zajímavé ceny

Díky tradici nepřerušené ani rozdělením Československa a též díky příjemné vzdálenosti z většiny území ČR jistě Slovensko osloví nemálo z Vás, kteří si budou chtít všechny zmiňované novinky vyzkoušet na vlastní kůži. Odvrácenou stranou mince slovenského přibližování se evropským kvalitativním standardům je však pochopitelně cena ubytování, která rozhodně nepatří v rámci nabídky našeho katalogu mezi ty absolutně nejnižší. V součtu všech pomyslných nákladů dovolené však misky vah ve prospěch Slovenska stále převažuje celkově nejnižší cenová hladina při vzájemném srovnání většiny zemí prezentovaných na těchto stránkách.

Objevte znovu Slovensko i Vy, jsme si jisti, že Vás může pouze příjemně překvapit. Češi zde vždy byli váženými hosty a je velmi příjemné si se zdejšími srdečnými a pohostinnými obyvateli popovídat ve vlastní mateřštině a necítit se nikde jako návštěvník druhé kategorie.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha: 49 036 km²

obyvatelstvo: 5 441 899

národnostní složení: v roce 2012 se celkem 85,8 % obyvatelstva hlásilo ke slovenské národnosti, 9,7 % k maďarské, 1,7 % k romské, 0,8 % k české, 0,4 % k rusínské a 0,2 % k ukrajinské

náboženství: k římskokatolické církvi se v roce 2010 hlásilo 68,9 % obyvatel, k evangelické církvi augšpurského vyznání (luteránům) 6,9 %, k řeckokatolické církvi 4,1 %, ke kalvinistům 2,0 % a k pravoslavné církvi 0,9 % obyvatel; celkem 13 % obyvatel je bez vyznání

úřední jazyk: slovenština, čeština (zčásti úřední), regionálně maďarština, rusínština

hlavní město: Bratislava - 417 389 obyvatel

další velká města: Košice 238 725 obyvatel, Prešov 92 786 obyvatel, Žilina 85 579 obyvatel, Nitra 82 661 obyvatel, Banská Bystrica 78 724 obyvatel

státní zřízení: republika

prezident: od června 2019 Zuzana Čaputová; 6. dubna 2024 byl zvolen slovenským prezidentem Peter Pellegrini, úřadu se ujme v červnu 2024

vláda: od října 2023 premiér Róbert Fico, předseda strany SMER – sociálna demokracia, nejsilnější parlamentní strany (funkci předsedy vlády zastával již v letech 2006–2010 a 2012–2018)

administrativně-správní členění: roku 1996 zavedla Mečiarova vláda nový systém rozdělení krajů a okresů; v současnosti se Slovensko dělí na 8 samosprávných krajů, jimiž jsou Bratislavský, Košický, Nitranský, Prešovský, Žilinský, Trenčínský, Trnavský a Banskobystrický; dále je na Slovensku celkem 79 okresů

měna: od 1. 1. 2009 Euro (1 EUR = 100 centů)

HDP na obyvatele za rok 2022: 20 195 EUR

další: člen EU i NATO od roku 2004

---------------------------------------------

Velvyslanectví ČR:

Hviezdoslavovo nám. 8, Bratislava, tel.: +421 2 59203303

Často kladené dotazy

Nevíte si rady s výběrem vaší dovolené na Slovensku nebo máte jinou otázku? Podívejte se na často kladené dotazy našich klientů a najděte svoji odpověď.

Nabízíte kromě týdenních zájezdů také kratší pobyty na Slovensku?

Ano, v naší nabídce najdete pobyty již od dvou nocí.

Jaké jsou nástupní dny pro dovolenou na Slovensku?

Nástupní dny jsou uvedeny v detailu zájezdu. Ve většině případů je možné volit mezi různými nástupními dny. Naši klienti volí nejčastěji pobyty na 4-5 nocí bez ohledu na nástupní den. Možné jsou však různé délky pobytů a nástupních dnů vč. týdenních pobytů. Pokud není vámi preferovaný termín vypsaný, kontaktujte naše pracovníky.

Je v ceně zájezdu v případě jiného než hotelového ubytování zahrnut závěrečný úklid a ložní prádlo?

Ano. V ceně vašeho zájezdu máte vždy zahrnut závěrečný úklid i ložní a koupelnové prádlo, a to i v apartmánech, bungalovech a vilkách. Na rozdíl od hotelů je však v případě těchto ubytovacích zařízení nutné složit vratnou kauci ve výši obvykle 50-70 €. Její přesnou výši se dozvíte v detailu zájezdu.

Je u hotelů zajištěno parkování?

U všech hotelů i většiny ostatních ubytovacích zařízení na Slovensku je k dispozici parkování zdarma. Informace o parkování si ověříte v detailu zájezdu. Parkovací místo není nutné předem rezervovat.

Je v ceně zájezdu zahrnuta pobytová taxa?

Informace o pobytové taxe je nutné ověřit v detailu zájezdu. V některých případech je pobytová taxa zahrnuta v ceně, v jiných je potřeba zaplatit taxu při příjezdu ubytovateli/na recepci v místní měně či eurech.

Kdy od CK dostaneme potřebné informace na cestu?

Veškeré informace zasíláme přibližně týden před odjezdem na dovolenou (dokument „odbavení na cestu“). Zde jsou uvedeny ceny dálničních známek, základní silniční předpisy, informace o potřebných cestovních dokladech, doporučené cestovní trasy, důležitá telefonní čísla a kontaktní údaje na ubytování.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?