NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Nízké Tatry jsou slovenské pohoří chráněné od roku 1978 jako Národní park Nízké Tatry (NAPANT). Nachází se v Banskobystrickém kraji (okres Banská Bystrica a okres Brezno), Žilinském kraji (okres Ružomberok a okres Liptovský Mikuláš) a Prešovském kraji (okres Poprad). Hlavní hřeben pohoří se táhne ze západu na východ v délce asi 80 km mezi údolími Váhu na severní straně a Hronu na straně jižní. Nejvyšší horou je Ďumbier (2.043 m). Pod Kráľovou hoľou pramení čtyři slovenské řeky: Váh, Hron, Hnilec a Hornád. Park je vynikajícím místem pro velké množství sportovních aktivit, známými zimními středisky jsou například Jasná či Tále.

Jasná, slavné zimní středisko na konci Demänovské doliny

Jasná leží pod Chopkom, na jeho severní, liptovské, straně, na konci Demänovské doliny. Jde o nejznámější lyžařské středisko Slovenska, kde se jezdí i Světový pohár ve sjezdových disciplínách. Oblíbená hora v zimě láká nejlepšími slovenskými sjezdovkami i moderními lanovkami. Celkem 45,6 kilometrů špičkových pist je známo výtečnými sněhovými podmínkami zpravidla až do pozdních jarních měsíců. Vysoká nadmořská výška horních částí sjezdovek a rozsáhlý systém umělého zasněžování v níže položených pasážích areálu je dostatečnou zárukou poctivé bílé nadílky. Převažují středně těžké tratě doplněné dostatkem sjezdovek začátečnických i náročných, kterým vládne boulovatá černá pista "Spravodlivá" pod Lukovou. Od sezóny 2012/13 jsou severní a jižní strana Chopku propojeny přepravními zařízeními. Toto nové propojení severní a jižní části areálu novou lanovkou přes vrchol Chopku umožňuje i zajímavé skitoury. Zmiňme i několik vyznačených freeridových zón pod vrcholem Chopku a v Derešskom kotli či atraktivní každovečerní noční lyžování na modré sjezdovce Biela Púť. Vyznavači jednoho prkna zde najdou jeden z nejlepších slovenských snowparků s 12 překážkami, skoky a výtečnou snowboardovou školou.

Tatralandia – největší středoevropský vodní park

Pouhých 18 km je z Jasné vzdálen akvapark Tatralandia. Byl otevřen v roce 2003 4 km severozápadně od centra Liptovského Mikuláše na ploše 14 ha. Dnes jde o největší aquapark ve střední Evropě. Je zde využívána termální voda z 2.500 m hlubokého vrtu, v bazénech má teplotu do 38 °C. Nabízí koupání a oddech v 8 celoročně otevřených bazénech s termální vodou, tři z nich jsou kryté. K aquaparku patří tobogány, skluzavky, gejzíry, masážní sezení a mnohé další atrakce. Součástí je saunový svět Tatra-Therm-Vital a komplex Wellness Paradise. V těsné blízkosti aquaparku vyrostla kopie amerického westernového městečka, lanový park Tarzania a multifunkční hala Liptov Aréna, která je místem konání kulturně-společenských a sportovních akcí.

Liptovský Mikuláš a památky lidové architektury v jeho okolí

Liptovský Mikuláš, hlavní brána pro návštěvníky Nízkých Tater, je pro návštěvníky z ČR velmi dobře dostupný po dálnici, sjezd z D1 je vzdálen pouhý 1 kilometr od centra města. Centrem města je náměstí Osvoboditelů, jehož základy vznikly už ve 14. století. Roku 1713 zde byli popraveni zbojníci Juraj Jánošík a Tomáš Uhorčík. V okolí města se nachází řada památek lidové architektury, jako jsou Muzeum liptovské dědiny v Pribylině, vodní mlýny v Kvačianské dolině a osada Vlkolínec na vrchu Sidorovo. Keltské osídlení na vrchu Úložisko dokumentuje archeologický skanzen Havránok.

Bešeňová – oblíbený komplex termálních bazénů

Bešeňová je obec ležící v okrese Ružomberok. Je známá především svými termálními prameny a lázněmi. Minerální prameny se zvýšeným obsahem vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku a železa využívá místní Vodný park. Jde o lázně s dlouhou tradicí, jež však v posledních 10 letech zažily obrovský rozvoj. Dnes se jedná o jednoznačně nejmodernější areál termálních lázní s aquaparkem na Slovensku. Ve vodním parku Bešeňová na Váš čeká 9 celoročních bazénů, z toho 4 termální. Voda vyvěrá z hloubky 1.987 m a má teplotu 60,5°C, v jednotlivých bazénech se však upravuje její teplota na přijatelnějších 26 až 39 °C. Tento komplex je velmi oblíbený a hojně navštěvovaný, samozřejmě zejména pro svou léčivou geotermální vodu, jež má velice příznivé účinky na lidský organismus. Dopřejte si relaxaci v termálních bazénech, uvolnění v saunách nebo na některé z mnoha druhů masáží. Bešeňová je po celý rok optimální pro rodinnou dovolenou s dětmi se skvělou zábavou na tobogánech a skluzavkách, v zimě jde o lákavou kombinaci s parádním lyžováním v nedalekých Nízkých Tatrách.


Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?