NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Co oblast nabízí:

vodopády Savica, soutěska Mostnica, jeskyně s vodopády Govic, lanovka na Vogel, bikepark, pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, ferraty (zajištěné cesty), horolezectví, lezecká stěna, jízda na koních, tandemový paragliding, zipline, BohinjSKI FLYer (simulátor letů na lyžích), koupání, čluny, windsurfing, vodní sporty, rafting, hydrospeed, kanoe, kajaky, geocaching, potápění, canyoning, rybaření

Bohinj – největší přírodní jezero ve Slovinsku s nekonečnými příležitostmi pro outdoorové aktivity

Bohinj je největší přírodní jezero ve Slovinsku. Leží v ledovcovém údolí a obsahuje téměř 100 milionů metrů krychlových vody. Strmě klesající břehy jezera jsou relativně hladce tvarované, jezero nemá žádné mělké oblasti. V létě teplota vody stoupá až na 22 ° C, v zimě jezero někdy zamrzne. Hladina vody stoupá po silných deštích až o 2 - 3 metry. Nadmořská výška hladiny je 526 m, délka jezera 4,1 km, šířka 1,2 km, hloubka 45 m, rozloha 318 ha, délka břehu 11,35 km. Voda jezera se obnovuje třikrát ročně. Hlavním přítokem je Savica a hlavním odtokem je Sava Bohinjka, řeka zbožňovaná vodáky. Více než třetina vody proudí do jezera z krasových pramenů pod hladinou jezera podél severního pobřeží. Na konci posledního doby ledové mělo jezero hladinu asi o 18 metrů výše a zasahovalo až do dnešní vesnice Stara Fužina. Pouze jedna desetina jezera Bohinj je mělčí než 10 metrů a až 80 % je hlubší než 20 metrů, přičemž 20 % je hlubší než 40 metrů. Jezero Bohinj je domovem 65 druhů řas, 8 druhů měkkýšů a 5 druhů ryb.

Jedním ze symbolů Bohinje je most z roku 1914 v Ribčev Lazu, po nímž vytéká z jezera Bohinj řeka Sava Bohinjka.

Vogel – pohádkové výhledy nad jezerem

Hora Vogel leží v národním parku Triglav, na počátku Bohinjského údolí, v zimě zde funguje známý skiareál. K dolní stanici lanovky Vogel se dostanete pěšky jednou z tras podél severního nebo jižního břehu jezera Bohinj. Můžete se k němu dostat také veřejnou dopravou, turistickým panoramatickým člunem Bohinj nebo autem, které můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti. Lanovka Vogel vás pak vynese na horní stanici do výšky více než 1.500 metrů nad mořem, do království kozorožce horského. Užijte si nádherné výhledy a množství příležitostí pro aktivní dovolenou na horách. Vogel je velmi praktickým výchozím bodem pro horské túry, ale i tipem na vynikající kuchyni. Nabízí však i adrenalinové atrakce, jako je bikepark, paragliding či zipline.

Neobvyklé sportovní aktivity

Nejsou to však jen neoddiskutovatelné krásy přírodní, jež do oblasti Bohinje vábí návštěvníky. Region může nabídnout i značně neobvyklé sportovní aktivity. Světovým unikátem je BohinjSKI FLYer, simulátor letů na lyžích, kde se můžete proletět i více než 250 metrů. Odkrývání bohinjského podzemního světa nabízí jeskyně Govic. V letním období lze podniknout adrenalinové spuštění až k překrásnému malému podzemnímu jezeru. Dle legendy v jeskyni Govic spí drak. Vydává oheň ve formě vodopádu, ke kterému však dochází pouze při silných deštích. V suchém období je možno jeskyni prozkoumat. Na laně sestoupíte do hloubky 107 metrů. Jeskyně má tři dlouhé sjezdy. Kvůli sestupu a lezení je program vhodný pouze pro fyzicky dobře připravené hosty.

Milovníci biatlonu mohou navštívit náhorní plošinu Pokljuka nedaleko Bohinjského jezera, kde se pravidelně pořádá Světový pohár v tomto populárním sportu. Na cyklistické mapě okolí najdete přes 150 km značených cyklotras.

Julské Alpy a Triglavský národní park – jeden z nejoriginálnějších horských celků Evropy

Julské Alpy jsou nejvýchodnější částí alpského masivu zasahující ve své nejkrásnější podobě do hrdého a nám tolik blízkého Slovinska, kde se pod majestátní národní horou Triglav blyští jakoby z reklamních prospektů vystoupivší nádherná jezera Bled a Bohinj. V blízkosti trojmezí s Itálií a Rakouskem se nachází jeden z nejoriginálnějších horských celků, jež lze v Evropě spatřit.

Centrum Východních Julských Alp tvoří Triglavski narodni park vymezený městy Kranjska Gora na severu, Bovec na západě, Tolmin na jihu a Bled na východě. Tento národní park tvoří celé 4 % rozlohy Slovinska. Fauna i flóra Julských Alp je neobyčejně bohatá na druhy, nezřídka endemické. Žije zde medvěd, rys, kozorožec, kamzík, jelen, tetřev či zmije růžkatá, ve vzduchu krouží orel skalní. Slovinské Julské Alpy hory se chlubí 150 „dvoutisícovkami“, když 25 vrcholků pokořuje i kótu 2.500 m. Král slovinských hor, bájný Triglav, jenž se objevuje na vlajce i státním znaku, pak dosahuje výšky 2.864 m. V Julských Alpách pramení mohutné řeky Sáva, největší a nejdelší řeka Slovinska, a Soča, jež je doslova zbožňována raftaři, čeští návštěvníci si zde však u této dravé řeky připomenou i krvavé boje našich legionářů na italské frontě v I. světové válce. Triglavský národní park byla první chráněná oblast ve Slovinsku, vyhlášená již roku 1924.

Možností výstupů je spousta pro všechny věkové skupiny od nejlehčích cest ve výjimečném přírodním okolí, určených pro děti a rodiny, až po náročné horské túry, které vyžadují zkušenosti, přiměřenou výbavu a horského průvodce. Naprostým vrcholem je severní trasa na Triglavu, třetí největší skalní stěna v Evropě.

Ekologicky udržitelný turismus v Bohinjském údolí

Klidné Julské Alpy jsou doslova přírodním balzámem na duši moderního městského člověka. Připomenout je třeba i vysokou kvalitu ubytovacích kapacit v oblasti, přátelskou povahu pohostinných slovinských horalů, srozumitelný jazyk, romantické vesničky disponující až překvapivě slušnou infrastrukturou a převládající slunečné počasí. Vzdálenost jen pár hodin pohodlné jízdy z ČR doplňuje řadu argumentů pro rozhodnutí zajet si na Bohinj užít opravdu aktivní dovolenou. Pokud jste to dosud neučinili, je to vaše šance otevřít oči dokořán, pozorně naslouchat a nechat se vést smysly, nasát vůni čerstvě nasekané trávy nebo suchého sena, otevřít cestu k srdcím a vdechnout mír a krásu, která vás v Bohinji obklopuje. Bez shonu kolem a bez výfukových plynů. Všichni se můžete ujistit, že výhody ekologických opatření, jež byly zavedeny pro zpomalení provozu v tomto vzácném údolí, oceníte.

UŽITEČNÉ odkazy:

www.julijske-alpe.com

www.tnp.si

www.bohinj.si

www.vogel.si/summer


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach a dále tunel Karawanken, Jesenice, dálniční sjezd Bled, Bled, Bohinjska Bistrica, Ribčev Laz

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt a dále tunel Karawanken, Jesenice, dálniční sjezd Bled, Bled, Bohinjska Bistrica, Ribčev Laz


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?