NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Co oblast nabízí:

pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, ferraty (zajištěné cesty), horolezectví, koupání, vodní sporty, rafting, kanoe, kajaky, paddleboardy, veslování, paragliding, středověké hrady, památky bojů 1. světové války, termální lázně, stezky v korunách stromů, letní bobové dráhy, golf

Julské Alpy – jedna z nejkrásnější částí celého alpského masivu

Julské Alpy jsou nejvýchodnější částí alpského masivu zasahující ve své nejkrásnější podobě do hrdého a nám tolik blízkého Slovinska, kde se pod majestátní národní horou Triglav blyští jakoby z reklamních prospektů vystoupivší nádherná jezera Bled a Bohinj. V blízkosti trojmezí s Itálií a Rakouskem se nachází jeden z nejoriginálnějších horských celků, jež lze v Evropě spatřit.

Julské Alpy jsou jedním z mála pohoří, které své jméno nese již od dávné minulosti. Jsou pojmenovány podle římské osady Forum Iulii, kde vládl rod Juliovců (tato osada se rozkládala v místě dnešního města Cividale v italské oblasti Friuli, sousedící s dnešním Slovinskem). 

Julské Alpy jsou geologicky tvořeny druhohorními mořskými sedimenty. Dělí se na dvě skupiny: Západní Julské Alpy leží na území Itálie (Alpi Giulie), Východní Julské Alpy leží na území severozápadního Slovinska, kde pokrývají 4.400 km2. Jejich centrum tvoří Triglavski narodni park vymezený městy Kranjska Gora na severu, Bovec na západě, Tolmin na jihu a Bled na východě. Tento národní park tvoří celé 4 % rozlohy Slovinska. Fauna i flóra Julských Alp je neobyčejně bohatá na druhy, nezřídka endemické. Žije zde medvěd, rys, kozorožec, kamzík, jelen, tetřev či zmije růžkatá, ve vzduchu krouží orel skalní. Slovinské Julské Alpy hory se chlubí 150 „dvoutisícovkami“, když 25 vrcholků pokořuje i kótu 2.500 m. Král slovinských hor, bájný Triglav, jenž se objevuje na vlajce i státním znaku, pak dosahuje výšky 2.864 m. V Julských Alpách pramení mohutné řeky Sáva, největší a nejdelší řeka Slovinska, a Soča, jež je doslova zbožňována raftaři, čeští návštěvníci si zde však u této dravé řeky připomenou i krvavé boje našich legionářů na italské frontě v I. světové válce.

Ať už se vydáte vzhůru „po svých“, na kole či lanovkou, vždy si budete se zatajeným dechem vychutnávat nádherná panoramata s nejvyšší horou Slovinska Triglavem, Bohinjským jezerem a okolním národním parkem. Jednou z nejkrásnějších částí Slovinska je Bledské jezero s kostelem na ostrově, jenž je zcela jistě nejfotografovanějším místem v zemi. Na Bledu jsou však i termály lákající k celoročním pobytům. Bledské jezero je oproti jiným horským jezerům velmi teplé, má dlouhou koupací sezónu a láká nabídkou všemožných sportů (mj. paddleboard, veslování).

Krvavec – lákadlo pro sportovně založené milovníky přírody

Kamnicko-Savinjské Alpy je horstvo na severu Slovinska, jež je svou geologickou stavbou velmi podobné nedalekým, západněji položeným, Julským Alpám. Patří do systému Slovinských Alp a řádově do soustavy Jižních vápencových Alp. Nejvyšší horou je Grintavec (2.588 m n. m.) na západě masivu. Kamnicko-Savinjské Alpy představují druhé nejvyšší horstvo ve Slovinsku. Pojmenování severní části pohoří Kamnické Alpy pochází od názvu města Kamnik (ve slovinštině je názvem pohoří Kamniške Alpe). Savinjské Alpy jsou pak jižní částí pohoří. Stranou hlavního hřebene leží skupina Krvavce, když samotný vrchol Krvavec ční ze středu vysoko položené náhorní planiny, která je zpřístupněna soustavou lanovek a je v zimě využívána jako populární lyžařské středisko, pravděpodobně nejlepší slovinský skiareál vůbec. V létě sem láká mj. skvělý bike park. Oblast je našim návštěvníkům velmi blízká, architektonicky i lidsky. Krvavec zaručuje daleké rozhledy, někdy až k Jaderskému moři na jihozápadě. Právě takové ubytování s rozhledem „na kopci“ si zde můžete dopřát v námi nabízeném ubytování. 

Rogla a termální lázně Zreče jako perly pohoří Pohorje

Východně od Kamnicko-Savinjských Alp se za údolím řeky Mislinja rozkládá pohoří Pohorje, jehož masiv končí až těsně západně nad Mariborem, druhým největším městem ve Slovinsku. Jedná se o nejvýchodnější výběžek celých Alp. V Pohorje se nachází známé horské přírodní, klimatické, rekreační a lyžařské středisko Rogla. V létě si zde na trasách všech obtížností užijí cyklisté (Rogla je ráj elektrokola, která tam i půjčují) i pěší, za zmínku stojí úplně nová stezka v korunách stromů, interaktivní naučná stezka pro děti, letní bobová dráha, nebo sportovní tréninkový okruh na kolečkové běžky. Milovníci panenské přírody si nenechají ujít soustavu bažinatých jezírek Lovrenška jezera. Zmínit musíme i skvělou dopravní dostupnost, silnice vede až na vrchol Rogly. Samostatnou kapitolou pak jsou termální lázně Zreče – léčebné lázně přímo pod horským střediskem Rogla. Chlubí se mj. nově vybudovaným umělým jezerem, kde lze rybařit, nebo atraktivním golfovým hřištěm.

Slovinské Alpy – užijte si opravdu aktivní dovolenou v přátelském prostředí

Nejsou to však jen neoddiskutovatelné krásy přírodní, jež do Slovinských Alp vábí návštěvníky. Oblast má mnohé co nabídnout i po stránce kulturní a kulinářské. Četné "brunarice" rozeseté po svazích hor i v údolích lákají k posezení u specialit mnohotvárné slovinské kuchyně, pro niž je typické snoubení chutí Balkánu s Itálií, Alpami i ex-habsburskou střední Evropou. Vzhledem k malým vzdálenostem ve Slovinsku se skýtají zajímavé možnost návštěv středověkých hradů přímo v Alpách, ale třeba i metropole Slovinska, Plečnikovy Lublaně. Klidné Julské i Kamnicko-Savinjské Alpy či Pohorje jsou doslova přírodním balzámem na duši moderního městského člověka. Připomenout je třeba i vysokou kvalitu ubytovacích kapacit v oblasti, přátelskou povahu pohostinných slovinských horalů, srozumitelný jazyk, romantické vesničky disponující až překvapivě slušnou infrastrukturou a převládající slunečné počasí. Slovinsko je též země autenticky ekologická, nezřídka zde narazíte na „zero waste“ hotely, rozsáhle se využívají obnovitelné zdroje, snahou je vybudovat trvale udržitelný turizmus. Rozsáhlá území požívají vysoký stupeň ochrany přírody. Takřka všichni Slovinci jsou milovníky outdoorových sportů, nebo alespoň pravidelně běhají, výskyt nadváhy je zde prakticky zanedbatelný. Poměrně dost argumentů pro rozhodnutí zajet si do Slovinských Alp užít opravdu aktivní dovolenou, co myslíte?

UŽITEČNÉ odkazy:

www.bled.si

www.bohinj.si

www.julijske-alpe.com

www.tnp.si

www.rtc-krvavec.si

https://www.rogla.eu/en/what-to-do/summer

https://www.terme-zrece.eu/en/what-to-do/summer


Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?