NEV-DAMA a.s.

To nejlepší z letního Švýcarska

Na švýcarském území se nacházejí některé z ikonických turistických atrakcí celé Evropy a alespoň jednou za život stojí za to je navštívit a vidět na vlastní oči. Nebude to nejspíše zážitek z kategorie nejlacinějších, avšak nádherné vzpomínky zůstanou na celý život. Zde je pár tipů, co byste určitě neměli vynechat.

Wallis – kanton čtyřtisícovek nad údolím řeky Rhôny

Dvojjazyčný německo-francouzský kanton Wallis (francouzsky Valais) leží na samém jihu Švýcarska, na hranicích s Itálií a Francií. Oblasti dominuje centrální údolí řeky Rhôny, vydatně napájené četnými ledovci. Na této řece leží jak metropole kantonu, Sion, tak i další velká města, jako jsou Sierre, Martigny či Brig.

Světoznámá horská střediska se nacházejí na obou stranách Rhôny, na severu jsou to například Crans-Montana-Aminona, Leukerbad, Anzére, Aletsch Arena, Belalp či Ovronnaz, na jihu pak absolutní fenomény jako Saas-Fee, Zermatt, Grächen, Val d´Anniviers, 4 – Vallées a Les Portes du Soleil.

V kantonu najdete na 50 čtyřtisícovek, nejvyšší, Monte Rosa, je se svými 4.638 metry nejvyšší horou Švýcarska a druhou nejvyšší v Evropě. Bezesporu nejznámější je však 4.478 m vysoký Matterhorn, ikona střediska Zermatt. Lanovkou se lze vydat z Zermattu vůbec nejvýše v celé Evropě, a to na Klein Matterhorn až do výše 3.883 m a navštívit tam ledovcovou jeskyni. Wallis však láká i na ochutnávky tamních lahodných vín a typických pokrmů rösti, fondue a raclette, či na návštěvu místních sýráren.

Klosters – méně známý soused Davosu, oblíbené místo britské královské rodiny

Klosters je velmi prestižní horské středisko v sousedství neméně známého Davosu, s nímž je propojeno vlakem i lanovkami. Klosters i Davos už při svém vyslovení rezonují jako legendární milionářské resorty, ale zejména obě místa vždy představovala a dodnes představují špičku evropského zimního sportu. Jde o opravdu velkolepá střediska oblíbená známými osobnostmi celého světa.

Davos je nejvýše položeným městem Evropy (1.560 m n. m.), a je též tradičním místem setkání světové ekonomické a politické elity při každoročním lednovém Světovém ekonomickém fóru. Vyhlášené jsou i zdejší klimatické lázně. Kontrapunktem rušného města Davos je sousední poklidná a idylická horská vesnice Klosters, jež je oblíbeným lyžařským střediskem britského následníka trůnu prince Charlese a jeho synů.

Vysoká nadmořská výška okolních hor až 2.844 m n. m. skýtá záruku dokonalých horských túr a a nezapomenutelných panoramat. K prozkoumání rozlehlé oblasti napomáhá perfektní síť technicky dokonalých lanovek a švýcarsky přesných vlaků. Lanovky a horské dráhy jsou v letní sezóně pro ubytované zdarma. Z Davosu se můžete vydat třeba do Arosy nebo jen objevovat romantická boční údolí jako Sertig nebo Dischmatal.

Graubünden – nám geograficky nejbližší švýcarská alpská oblast

Graubünden je trojjazyčný německo-italsko-rétorománský region (francouzsky Grisons, italsky Grigioni, rétorománsky Grischuns), je nejvýchodnějším a současně největším z kantonů Švýcarské konfederace. Z polohy na hranicích s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem rovněž vyplývá, že je nám geograficky nejbližší ze všech švýcarských oblastí. Region je to velmi rozmanitý a rázovitý – nejen, že jde o jediný švýcarský kanton, kde se prolínají hned tři jazyky a tedy i tři rozličné kultury, ale je též jediným, kde se stále masově užívá starobylá rétorománština.

Metropolí kantonu je město Chur, ale daleko většími pojmy jsou světoznámá horská střediska, jako jsou Davos / Klosters, St. Moritz, Arosa, Flims-Laax, Lenzerheide, Savognin, Samnaun či Scuol. Co jméno, to pojem. Sem jezdí na lyže britská královská rodina, zde se konaly již dvakrát Olympijské hry, v únoru 2017 se zde (v St. Moritz) opět konalo Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, každoročně se zde konají světové poháry, řada míst se stala námětem špičkových uměleckých děl, oblast můžete křižovat nejslavnějšími vlaky Evropy, jako jsou Bernina Express či Glacier Express.

Nejvyšší (a jedinou čtyřtisícovou) horou je Piz Bernina, jež je se svými 4.038 metry současně nejvyšším vrcholem Východních Alp. V Graubündenu, jenž je nejvýše položeným švýcarským kantonem, pramení řeky Rýn a Inn, mezi množstvím rozsáhlých ledovců je i řada těch, na nichž se (jen v zimním období, nikoli celoročně) lyžuje. V oblasti Engadinu se nachází jediný švýcarský národní park o rozloze 172 km2, nejstarší v Evropě, vyhlášený roku 1914. Kouzelný a tajuplný kanton má mnoho co nabídnout i v období letním. Takřka všechny mikroregiony Graubündenu mají v ceně ubytování (zpravidla od 2 nocí) zahrnutou letní turistickou kartu, která návštěvníky opravňuje k využití lanovek (a často i dalších služeb) zcela zdarma.

Arosa – poklidný luxusní resort vysoko nad metropolí kantonu

Arosa je tradiční klimatické lázeňské středisko položené vysoko nad Churem, metropolí kantonu Graubünden. Už několik let je lanovkami propojena se sousedním, neméně renomovaným horským střediskem Lenzerheide. Poloha Arosy ve vysoké nadmořské výšce střediska na konci údolí zaručuje odpočinek v nádherné přírodě a mimořádně klidnou a pohodovou atmosféru. Arosa se právem pyšní titulem „Family welcome“ jako místo pro celoroční radovánky celých rodin. Lanovkou je snadno dostupný vrchol hory Weisshorn nabízející 360˚ pohled na okolní hory a dechberoucí panoramata. Dostatečné množství horských chat, barů, restaurací i diskoték umožňuje bujaré vyžití i v jinak celkem poklidném středisku. Za zmínku stojí mimořádně široká nabídka místní letní turistické karty, která je zahrnuta v ceně ubytování a návštěvníkům krom lanovek středisek Arosa-Lenzerheide zpřístupňuje zdarma i místní busy, železnici, čluna a šlapadla na jezeře Obersee, koupaliště Untersee, lanový park, lukostřelecký park Fatschél, muzeum Eggahuus, driving range v Golf Clubu Arosa a další. Velmi příznivá je i vzdálenost při cestě z ČR, ačkoli posledních 30 km dlouhý úsek z města Chur směřující vzhůru do Arosy je řidičsky poněkud náročnější.

Sankt Moritz – absolutní legenda mezi světovými horskými středisky

St. Moritz je nesmírně prestižní a tradiční horské středisko ležící v údolí Engadin, což je 100 km dlouhé údolí řeky Inn (od pramene pod průsmykem Maloja až po rakouské hranice) v rétorománsky hovořící části kantonu Graubünden. Engadin je ze všech stran chráněn vysokými horstvy a je znám slunečným klimatem (St. Moritz udává průměr 322 slunečných dnů v roce) a krásnou přírodou.

St. Moritz je absolutní legendou a dodnes i špičkou švýcarského, evropského i světového zimního sportu. Křišťálově čistý vzduch a léčivé prameny i bahna jej již před téměř 150 lety předurčily jako místo setkání světové smetánky s nebývalou plejádou hotelů nejvyšší kategorie postavených často v palácovém stylu a navozujících atmosféru všudypřítomného luxusu a elegance. I proto se dnes jedná o jeden z nejdražších horských resortů na světě.

St. Moritz pořádal Mistrovství světa v alpském lyžování v letech 1934, 1948, 1974, 2003 a 2017, ale zejména byl dějištěm Zimních olympijských her v letech 1928 a 1948 (spolu s Lake Placid a Innsbruckem je dosud jediným dvojnásobným organizátorem). Nedávno se znovu ucházel o pořádání olympijských her v roce 2022 (společně se sousedním Davosem), ovšem místní referendum kantonu Graubünden z 3. března 2013 záměr těsně zamítlo.

Aktivní návštěvníky jistě osloví neskonale bohatá nabídka střediska sahající od luxusních nákupů, přes golf, tandemové seskoky padákem, koňská spřežení, dostihy a turnaje v pólu či kriketu, či třeba jízda romantickým legendárním vlakem Bernina Express do italského Tirana. Návštěvnická karta „Bergbahnen inklusive” Vám v ceně nabízí místní dopravu a 13 kabinových a sedačkových lanovek v oblasti Engadin St. Moritz.

Saastal – klenot pod nejvyššími štíty Švýcarska

Saastal je údolí ležící ve švýcarském kantonu Wallis blízko italských hranic v těsném sousedství slavného Zermattu. Z vesničky Saas Grund se dá vypravit k nejvyšší hoře Švýcarska Monte Rosa, k druhému nejvyššímu štítu Dom, k nejfotografovanějšímu Matterhornu, či k letnímu lyžování na ledovci Allalin nad Saas-Fee, dostupnému nejvýše položeným metrem na kontinentu. Krom horské turistiky nejvyšší obtížnosti se nabízí i nespočet sportovních aktivit v údolí pro celé rodiny. Čtyřtisícovka Allalinhorn (4.027 m) se řadí k nejsnáze dostupným vrcholům této výšky vůbec. Saas-Fee láká i ledovcovou jeskyní ve výšce 3.456 m n. m. Tzv. Ice Pavilion, největší na světě, byl kompletně přestavěn v roce 2016. Nabízí dnes návštěvníkům mj. lavinovou simulaci s mnoha působivými efekty. 70metrový tunel vede do nitra tisíce let starého ledu. Interiér 5.500 m3 prostoru grotty u zastávky „metra“ Mittelallalin zdobí četné ledové skulptury, konají se tu příležitostné výstavy a eventy. Návštěvnická karta Bürgerpass, kterou obdržíte na recepci během check-inu, umožňuje využívat zdarma neomezeně 8 lanovek (mimo Metro Alpin) a veřejnou dopravu v síti busů PostAuto v tomto regionu.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?