Jak na výběr běžeckých lyží

Kam na běžky

Patříte mezi milovníky bílé stopy nebo vás běh na lyžích láká? Objevte s námi kombinaci půvabu této oblíbené sportovní aktivity a krás horské krajiny.

Výběr běžek dle techniky běhu

Běžecké lyžování kombinuje dvě oblíbené zimní aktivity - pohyb v přírodě a pozorování krás zasněžené krajiny. Pokud vás běžkování láká a čeká vás nákup vybavení, nechte si od nás poradit, jak správně vybrat běžecké lyže.

Běžky vybírejte s ohledem na techniku běhu, využití běžek, terén a výšku a váhu lyžaře.

  • Klasické běžecké lyže – používají se při běhu klasickou technikou v upravené běžecké stopě. Je pro ně typická výraznější špička s ostřejším vrcholem a větší klenutí v místě mazací komory. Pro dosažení co nejlepšího skluzu doporučujeme zhruba o 20 cm delší běžky, než je výška lyžaře. Tvrdší lyže na klasiku jsou obecně rychlejší, takže vhodné pro pokročilejší běžce, kteří dobře zvládají techniku odrazu.
  • Běžecké lyže na bruslení (skate) – určeny pro jízdu na hladké upravené trati bez stopy. Je pro ně typická méně výrazná špička, zpevněná hrana a menší klenutí. Běžky na bruslení by měly být cca o 5-10 cm delší, než je výška lyžaře. Delší běžky se špatně ovládají. Pozor také na tvrdost lyže. S příliš tvrdými běžkami se při bruslení obtížně manévruje a mají zhoršené vedení ve skluzu, zatímco příliš měkké běžky zase lyžaře brzdí kvůli vysokému prošlápnutí.
  • Kombi běžecké lyže – doporučují se pro rekreační lyžaře, kteří chtějí střídat klasickou techniku s bruslením. Běžky pro kombinovanou techniku jsou delší než lyže na bruslení a zároveň tvrdší než lyže na klasiku. Jejich optimální délka je zhruba o 10-15 cm více než postava běžce.

Výběr běžek podle jejich využití/úrovně lyžaře

  • Turistické běžecké lyže– optimální pro rekreační lyžaře a začátečníky. Jsou širší, měkčí, nemají příliš rychlou skluznici a zajišťují běžci vyšší stabilitu.
  • Sportovní běžecké lyže– vhodné pro pokročilejší lyžaře, kteří mají perfektně zvládnutou běžeckou techniku. Je pro ně charakteristická tvrdost, lehčí konstrukce a rychlá a vysoce odolná skluznice.
  • Výkonnostní a závodní běžecké lyže– určeny pro závodní běžce. Závodní běžecké lyže jsou užší, tvrdší a mají znatelně rychlejší skluznici. Jsou vyrobeny z hightech materiálů, jako je např. karbon.

Výběr běžek dle terénu

Běžky vybíráme taktéž podle toho, zda je plánujeme používat v upravené stopě či ve volném terénu (backcountry). Výše zmíněné běžky z přechozí části článku jsou určeny na upravené tratě. Běžky do volného terénu jsou odolnější, širší, pevnější a stabilnější. Jejich hrany bývají zpravidla přizpůsobeny neupravenému terénu – vyrábí se např. z oceli. Vhodná délka běžek do volného terénu je zhruba 10-15 cm nad výšku lyžaře.

Výběr běžek podle postavy lyžaře

Obecně lze říci, že čím delší lyže, než je postava lyžaře, tím lepší skluzné vlastnosti, ale horší ovladatelnost. Výše jsme se již seznámili s přibližnou doporučenou délkou lyží v závislosti na technice běhu a terénu. Dalším parametrem, který ovlivňuje správnost výběru běžek, je hmotnost lyžaře.

Z hlediska váhy lyžaře je důležité, aby nedocházelo k „prošlápnutí“ běžek – při rovnoměrném zatížení obou lyží by měl pod vázáním vzniknout tzv. oblouček, tedy mazací komora, do které se u klasických běžeckých lyží aplikují stoupací vosky. Velikost stoupací zóny podstatně ovlivňuje skluz. S tím souvisí vhodná tvrdost lyže. V případě lyží na bruslení se stoupací komora nevyznačuje z důvodu jiného vedení odrazu. Pro správný výběr a měření mazací komory využijte specializované obchody.
Novinky
×
05. 04. 2019

V Alpách se stále lyžuje...

Přestože se nezadržitelně blíží závěr lyžařské sezóny, v Alpách se stále jezdí. Právě v těchto týdnech si užijete báječné jarní lyžování na krásně upravených, prakticky liduprázdných, svazích.

Je to k nevíře, ale 04.04. nasněžilo cca 1m nového sněhu v oblastech Alta Vallteliny a Tonale. Velikonoce je možné strávit na sněhu :)

22. 03. 2019

Odklon doporučené trasy do středisek LIVIGNO, BORMIO, SANTA CATERINA a MADESIMO

Vzhledem k sesuvu půdy ve Švýcarsku platí omezení trasy přes přechod Martina, který je do odvolání uzavřen. Posíláme tedy návrh objízdné trasy pro klienty, kteří jedou do Madesima a do oblasti Alta Valtellina (Livigno, Bormio a Santa Caterina).

 

NAUDERS, RESIA PASS, MALLES VENOSTA, TUBRE, SANTA MARIA, PASSO DEL FORNO a dále tunel Livigno a do Madesima pokračujte směr Zernez a následně dle odjezdových pokynů.
06. 02. 2019

SANTA CATERINA - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Od 8. 2.2019 je ukončen z technických důvodů provoz vleku č. 4 Gavia propojujícího centrum střediska s kabinkovou lanovkou. Nahrazuje jej nový travers zapojující vleky č. 6 a 7, a také nová linka místního skibusu pendlující každých 10 minut denně od 8,30 do 17,00 od sedačkové ke kabinkové lanovce v Santa Caterině.
Sleva 300 Kč