NEV-DAMA a.s.

  • Vodní sporty

Vodní sporty

Letní dovolená nemusí být jen o koupání a slunění u vody. Objevte nejoblíbenější vodní sporty současnosti a vyzkoušejte letos na dovolené u jezera něco nového. Zažijete spoustu legrace, pocítíte nával adrenalinu a získáte neopakovatelné zážitky.

Windsurfing

Windsurfing je v podstatě kombinací surfingu a plachtění. Jezdec stojí na speciálním prkně a za pomoci plachty využívá sílu větru k pohybu na vodě. Plachta je k prknu připevněna ohebným kloubem, který umožňuje řízení směru pohybu. S windsurfingem můžete začít sami, ale bez pomoci někoho zkušeného vám začátky půjdou hodně těžko. Začátečníkům proto doporučujeme využít windsurfingových škol.

Kitesurfing

Kitesurfing neboli kiteboarding spočívá v pohybu po vodě na speciálním prkně s využitím tažného draka – tzv. kite. I v případě kitesurfingu doporučujeme začátečníkům absolvovat kurz kitingu. Osvojíte si tak hned v začátcích správné návyky a techniku, ušetříte spoustu času a nervů, nezničíte si vybavení a především neriskujete úraz.

Paddleboarding

Paddleboarding je stále oblíbenější vodní sport, který spočívá v pohybu po vodě na prkně s využitím dlouhého pádla. Jde o aktivitu, kterou zvládnete i bez kurzu pro začátečníky, není příliš náročná na vybavení a navíc je skvělá pro vaše tělo. Při paddleboardingu zapojujete svaly na nohou, rukou, zádech i břiše, takže jde o perfektní způsob, jak si zlepšit fyzickou kondici a vytvarovat postavu. Paddleboarding provozovaný na klidných vodách jezera je navíc poměrně bezpečný a vhodný i pro rodiny s dětmi.

Vodní lyžování

Pokud rádi lyžujete v zimě na horách, nenechte si tuhle aktivitu ujít ani na letní dovolené. Vyzkoušejte vodní lyžování – sport, při němž jedete po vodě na speciálních vodních lyžích za pomoci tažného člunu nebo vleku. Vodní lyžování je poměrně náročné na rovnováhu a koordinaci pohybů, nicméně můžete s ním začít bez jakékoliv předchozí přípravy nebo kurzu. Jestliže se vám vodní lyžování zalíbí, nadchne vás také wakeboarding – kombinace vodního lyžování s technikami surfingu. Při wakeboardingu se po vodní hladině pohybujete na tzv. wakeboardu (prkno podobné snowboardu s jinými rozměry a tvarem) taženém lodí či kabelovým vlekem.

Jachting

Jestliže dáváte přednost vodním sportům, při nichž se nemusíte namočit, doporučujeme vám jachting. Jachting je způsob jízdy po vodní hladině na plachetních lodích, který umožňují jejich plachty poháněné větrem. Předtím, než začnete s jachtingem, je však vhodné absolvovat kurz plachtění. Existují jednodenní kurzy, které vás seznámí se základy jachtingu i vícedenní kurzy pro pokročilé.

Pro plachetnice do 12 m2 plochy plachet nepotřebujete kapitánský průkaz, pro plachetnice nad 12 m2 plochy plachet se však již neobejdete bez kapitánského průkazu, který získáte po absolvování specializovaného kurzu a teoretických zkoušek. Pro plachetnice nad 20 m2 plochy plachet a motory nad 20 kW navíc potřebujete praxi. Jiné podmínky platí pro jachting v ČR a na vnitrozemských vodních cestách mimo ČR a jiné podmínky pro jachting na moři.

Potápění

Milovníkům podvodního světa doporučujeme na dovolené u jezera potápění. Nejen mořské hlubiny jsou vhodné k poznávání podvodních krás při potápění, šnorchlování či freedivingu (potápění bez dýchacího přístroje). Např. v alpských jezerech můžete pod hladinou díky převažující dobré viditelnosti obdivovat bohatý zelený porost, sladkovodní ryby, různé skalní a kamenné útvary apod. U jezer se dokonce organizují potápěčské kurzy a zkušební ponory. Pozor: na většině rakouských jezer je možné potápění pouze se speciální potápěčskou ARGE kartou, která je zpoplatněna.

Jízda na lodičce, šlapadle, vodním skútru

Pokud vás na dovolené u jezera láká především pozorování krásné okolní krajiny, zvolte místo adrenalinových vodních sportů vyjížďku na lodičce nebo šlapadle. Milovníkům rychlosti a větru ve vlasech udělá radost jízda na vodním skútru. Pro jízdu na malém plavidle bez motorového pohonu nepotřebujete žádné oprávnění. Pro řízení vodního skútru již musíte vlastnit průkaz VMP (vůdce malého plavidla).

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?