NEV-DAMA a.s.

Střední Dalmácie - nejkrásnější oblast východního Jadranu

Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci dokonce tvrdí, že je to nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro unikátní harmonii přírody a výtvorů lidských rukou.

Kde přírodní poklady soutěží s malebností měst a vesnic

Příroda k ní byla opravdu štědrá: členité pobřeží s kouzelnými zátokami, zářícími svými bělostnými drobnými oblázky a pískem, malebné siluety menších i větších ostrovů, plošších i hornatých, s nesčetnými poloostrovy a zálivy, horská hradba pohoří Biokovo vyrůstající přímo z pobřeží těsně nad rušnými letovisky, zeleň rozsáhlých borových lesů, udivující bohatství uměleckých památek zdejších měst a městeček, z nichž Split je dokonce zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO, či svéráz přímořských i podhorských vesnic.

Češi pionýry dalmatského turistického ruchu

Mnohá ze zdejších letovisek mají starou tradici přímořské rekreace, sahající většinou do období po první světové válce. Právě čeští turisté byli v této oblasti pionýry cestovního ruchu a některé jimi tehdy využívané ubytovací objekty přežily po přestavbě až do dnešní doby. Proslulé jsou dalmatské pláže s kombinací hrubého písku a drobnějších oblázků, kterou pokládá většina návštěvníků za příjemnější, než jsou kamenité pláže Istrie. Táhnou se mnohdy celé kilometry a rozsáhlé borové lesy jim poskytují tolik žádaný stín.

Makarská riviéra dnes díky nové dálnici na dosah ruky

Zdejší bohatá a všudypřítomná vegetace je bezpochyby jedním z významných aspektů půvabu a obliby zejména Makarské riviéry, jež je nejznámější součástí Střední Dalmácie. Po stránce zábavy, sportovních příležitostí a kultury se zdejší letoviska v posledních letech usilovně snaží dotáhnout náskok západoistrijských středisek. Nepřehlédnutelnou předností letovisek Střední Dalmácie je skutečnost, že vyrostla a žijí jako součást zdejších osad, vesnic, městeček a měst. Výrazný dalmatský kolorit ovlivňuje život na celém pobřeží. Pro značnou část návštěvníků je přínosem neustálý kontakt s místními obyvateli, poznávání jejich života a svérázných zvyků. Automobilisté z České republiky navíc uvítají nyní mnohem rychlejší a pohodlnější silniční spojení, které umožňuje nedávno dokončená dálnice Záhřeb - Split - Dubrovnik. Nelze se nezmínit ještě o nedozírných možnostech výletů do okolí. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády řeky Krka, rafting na řece Cetině, výlet lodí na ostrovy Brač a Hvar, to je jen pár tipů na jedinečné zážitky, které pozvednou Vaši dovolenou do další dimenze.

Ostrov Čiovo o rozloze 28,8 km² a se 6 tisíci obyvateli patří do skupiny Středodalmatských ostrovů. Je spojen s pevninou zvedacím mostem přes průliv Trogirski kanal. Historický Trogir je tak vzdálen pouhé 4 km příjemnou procházkou. Milovníkům romantického a klidného koupání nabízí ostrov řadu pěkných zátok, ideální podmínky zde naleznou příznivci sportovního rybolovu a potápění. Nechybí zde ani hodnotné historické památky, zejména četné starobylé kostely a kláštery.

Seget Donji leží při zátoce Saldun 4 km západně od Trogiru a svou novou výstavbou vlastně již navazuje na předměstí Trogiru a pokračuje dále k západu do letoviska Seget-Vranjica (2 km). Zátoka je do značné míry uzavřena ostrovem Čiovo a skýtá výborné podmínky pro vodní sporty. Borový les sahá až k oblázkovým plážím, vyznamenaným tzv. Modrou vlajkou. Obec je známá pěstováním vinné révy a ovoce, ale i starými kamenolomy a opevněným zámkem ze 16. století.

Kaštel Štafilić je středisko v oblasti zvané Kaštela, nacházející se mezi starobylými městy Trogirem a Splitem, charakterizovaná množstvím pobřežních tvrzí (chorvatsky „kaštel“) vybudovaných za válek s Turky. K příjemnému prožití dovolené v Kaštele přispívá půvabná rozmanitost místní krajiny. Na jedné straně se tyčí 779 metrů vysoký masiv Kozjak s příkrými skalními stěnami, na straně druhé je blankytně modré moře s ostrovy všech velikostí, hojností slunce a příznivým podnebím.

Duće je západní soused jen 3 km vzdáleného letoviska Omiš. Je vyhlášené svými nádhernými plážemi, ve směru na Omiš písečnými, jež jsou na chorvatském Jadranu přírodními unikáty. Vzhledem k pozvolnému přístupu do moře bez ježků a kamenů je toto místo zvlášť vhodné pro rodiny s dětmi či neplavce. Západním směrem na Dugi Rat se nachází krásná pláž z jemných oblázků. Podél pláže je spousta kaváren a restaurací, půjčovna šlapadel, motorových lodí a vodních skútrů. Do Splitu jezdí autobus MHD. Městečko Omiš je dosažitelné příjemnou procházkou cca 25 minut.

Omiš je město ležící v Bračském průlivu jižně od Splitu při ústí řeky Cetiny pod pohořím Omiška Dinara. Díky dokonalému opevnění se jej nikdy nepodařilo dobýt Turkům. Nejcennější památkou v malém historickém centru je katedrála Sv. Michala ze 13. stol. Hlavní ulice je velice rušná a najdete zde velké množství obchodů, restaurací, kaváren, stánků a velké tržiště. Omiš se pyšní jednou z mála přírodních písčitých pláží v Chorvatsku.

Nemira je malá přímořská vesnička, vzdálená pouhé 3 km od Omiše a 30 km od Makarské. Nachází se několik set metrů pod hlavní silnicí, tedy dostatečně daleko od silničního ruchu a i proto je ideální destinací pro klidnou rodinnou dovolenou. Nemira nabízí krásnou oblázkovou pláž s křišťálově čistým mořem a příjemným stínem borovic. Blízké město Omiš pak skýtá řadu možností zábavy a nočního života. Ale i v samotné vesnici Nemira si lze zajít do některého z obchodů, do restaurace, pizzerie či do několika kaváren.

Stanići jsou malá turistická osada vzdálená 5 km od Omiše jihovýchodním směrem na Makarskou a Dubrovnik. Svahy nad modrým a průzračným mořem nabízejí překrásné výhledy. Vzduch je tu svěží, pláže dlouhé, oblázkové, tiché a čisté, daleko od uspěchanosti moderního „turistického průmyslu“. V okolí je stále ještě možné najít „svou vlastní“ pláž nebo klidné zákoutí. Lidé jsou nadmíru příjemní a pohostinní. Stará vesnice Stanići je vzdálena cca 300 metrů od moře. Je to malá rybářská osada tvořená pouhou desítkou starých kamenných domů.

Baška Voda je přístav 10 km severozápadně od Makarské, jedno z významných a rušných letovisek Makarské riviéry. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky a višně maraska. Hojné vegetaci dominují borové lesy. Malebné letovisko Baška Voda patří k nejoblíbenějším ve Střední Dalmácii. Jsou zde četné kavárny, obchody, restaurace a bohatý noční život, proti sousední Brele má však méně exkluzivní, spíš lidovější ráz. Jde o ideální výchozí bod pro populární výlety lodí na ostrovy Hvar a Brač. Vyplatí se i výlet do nedaleké Makarské se zajímavým malakologickým muzeem - sbírkou mušlí z Jadranu i ze světových moří.

Baško Polje je malé klidné středisko v bohaté zeleni piniového lesa, ležící na Makarské riviéře pod majestátním masivem pohoří Biokovo, nedaleko střediska Baška Voda. Je charakteristické překrásnými oblázkovými plážemi přerušovanými vybetonovanými plochami k odpočinku. I v hlavní sezoně naleznete na rozdíl od okolních letovisek na zdejších plážích klid, a proto je Baško Polje ideální pro rodiny s malými dětmi.

Makarska je rušné město s velkou nabídkou nočního života, nejznámější letovisko v Dalmácii, ležící 62 km jihovýchodně od Splitu v široké zátoce. Má příjemné podnebí s vysokým počtem hodin slunečního svitu, před severními větry ji chrání horský masiv Biokovo. Okolí Makarské oplývá hojností vegetace, zejména borových lesů, a to i u dlouhých oblázkových pláží. Je zde i Malakologické muzeum mušlí, největší svého druhu na světě. Podél širokého pobřeží vede promenáda lemovaná palmami, plná restaurací a obchůdků.

Drvenik je nevelké klidné letovisko s 500 obyvateli, rozkládající se v nejjižnější části Makarské riviéry. Nad obcí se tyčí pohoří Rilič, část masivu Biokovo, chránící pobřeží před vnitrozemskými klimatickými vlivy. Drvenik má dvě části přiléhající k plážím, Gornja a Dolnja Vala. Dolnja Vala poskytuje přímé trajektové spojení na ostrovy Hvar a Korčula. Nabízí příjemné oblázkové pláže, částečně stíněné vzrostlými piniemi. Z pláže je nádherný pohled na moře a protilehlý poloostrov Pelješac. V místních hospůdkách a restauracích nabízejí domácí speciality z ryb a plodů moře. Zábavu a různé atrakce najdete v 11 km vzdáleném letovisku Gradac.

Zaostrog je menší turistické letovisko v jižní části Makarské riviéry mezi Drvenikem a Bristem. Jeho zásadní předností jsou nádherné bělostné přírodní pláže tvořené drobnými oblázky. Návštěvníky nadchnou také borovicové porosty a strmé skalnaté svahy pohoří Biokova s dominantou hory Ostrog, která se tyčí nad městečkem. Jde o ideální destinaci pro klidnou rodinnou dovolenou a zároveň o vhodný výchozí bod pro mnohé výlety lodí či do hor. Nejvýznamnější památkou je františkánský klášter Panny Marie, založený ve 14. století.

Brist je skromnější klidné letovisko položené jihovýchodně od Drveniku a severozápadně od Gradacu v jižní části Makarské riviéry. Má příjemné pláže z drobných oblázků, tolik typických pro celou Makarskou riviéru. Malá obec s pouhými 400 obyvateli má tradici rybaření a pěstování oliv či vinné révy, dnes však dominuje orientace na turismus. Středisko láká mimo jiné malebnou polohou pod svahy pohoří Rilić, jež je jakýmsi pokračováním pohoří Biokovo. Chcete-li během dovolené zdolávat i vrcholy hor, doporučujeme túru na Sutvid, tyčící se do 1.155 metrů nad mořem.

Gradac je živé letovisko na jižním konci Makarské riviéry, jež se sem táhne v délce 55 km od Brely a je považována za nejvýznamnější a nejkrásnější rekreační oblast Jadranu. Nabízí dlouhé oblázkové pláže částečně stíněné borovými háji, průzračné moře s pozvolným vstupem, živé nábřeží i moderní ubytování. Nejznámější pláží je Gornja Vala jižně od přístavu, řadící se mezi nejhezčí pláže Jadranu.

Místní raritou jsou nedaleká krasová Baćinská jezera s brakickou vodou, díky níž zde žijí jak sladkovodní, tak i mořské ryby, celkem 24 druhů, z nichž devět je endemických.

 

Moře a pláže

Moře je na celém středodalmatském pobřeží i na ostrovech dokonale čisté a díky světlému podloží zejména v oblasti Makarské riviéry často okouzluje azurově modrou barvou. Je velmi vhodné pro potápění, šnorchlování i další vodní sporty. Pláže jsou převážně tvořeny oblázky nebo hrubším pískem, proto na rozdíl od mnoha jiných oblastí Chorvatska není zpravidla nutno používat obuv do vody. Jen v některých zátokách a místech při pobřeží, kde jsou v moři roztroušena skaliska, je třeba opatrnosti kvůli příboji i mořským ježkům. Pobřeží je většinou lemováno borovými, cypřišovými či piniovými háji a po celé léto kvetoucími keři, podtrhujícími idylickou atmosféru pláží. Mnohé pláže se pyšní certifikátem „Modrá vlajka“, který je přiznáván nejčistším mořským plážím mezinárodní neziskovou organizací Nadace pro ekologickou výchovu (FEE).

Drtivá většina zdejších letovisek nabízí pláže s pozvolným vstupem do vody, malé děti a neplavci zde najdou téměř ideální prostředí. Ve větších letoviscích jsou místa, kde je poskytován placený plážový servis, jsou tam k dispozici bary, sociální zařízení, sprchy, případně i restaurace, sportoviště a dětská hřiště. Celkově však převažují neudržované pláže veřejné, na které si lze cokoli přinést, ale nemají sociální zařízení. Řada menších letovisek nenabízí žádnou možnost plážového servisu. V některých odlehlejších místech lze nalézt i pláže naturistické, které zde mají dlouhou tradici.


celý popis oblasti

Nabídka středisek Střední Dalmácie

 • hotelové
 • apartmánové

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci dokonce tvrdí, že je to nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro unikátní harmonii přírody a výtvorů lidských rukou. Příroda k ní byla opravdu štědrá:... více

2 dospělí

od 18 890 Kč

2 zájezdy

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci dokonce tvrdí, že je to nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro unikátní harmonii přírody a výtvorů lidských rukou. Příroda k ní byla opravdu štědrá:... více

2 dospělí

od 15 680 Kč

2 zájezdy

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci dokonce tvrdí, že je to nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro unikátní harmonii přírody a výtvorů lidských rukou. Příroda k ní byla opravdu štědrá:... více

2 dospělí

od 11 480 Kč

3 zájezdy

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci dokonce tvrdí, že je to nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro unikátní harmonii přírody a výtvorů lidských rukou. Příroda k ní byla opravdu štědrá:... více

2 dospělí

od 14 770 Kč

4 zájezdy

11 zájezdů / ubytování

Toto ještě není vše!

Ale žádný strach, až budou všechny zájezdy on-line, pošleme Vám upozornění mailem.

***

Chorvatsko, Baška Voda

 • 300 m
 • NE
 • BB
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P1, P2

dospělý od 5 740 Kč / os..

3.7. – 10.7.21, P2

Detail zájezdu

**

Chorvatsko, Kaštel Štafilič

 • 10 m
 • NE
 • AI
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA
 • zdarma

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: bungalov A, bungalov B, P2/3, bungalov C, bungalov C klima

dospělý od 5 160 Kč / os..

25.9. – 2.10.21, bungalov A

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Omiš

 • 150 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: mono 2 M, mono 2/4, trilo 4/6 M

dospělý od 1 832 Kč / os..

22.5. – 29.5.21, trilo 4/6 M

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Omiš

 • 10 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: mono 2 typ A, mono 2 M
2 místnosti: bilo 3 M, bilo 3 typ B
3 místnosti: trilo 4 M

dospělý od 3 630 Kč / os..

29.5. – 5.6.21, bilo 3 M

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Omiš

 • 150 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: bilo 2/4 M, trilo 4/6 M

dospělý od 2 229 Kč / os..

22.5. – 29.5.21, trilo 4/6 M

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Kaštel Štafilič

 • 300 m
 • ANO
 • BS
 • Ano
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: mono 2, mono 2/3, studio 3, mono 2+1
3 místnosti: trilo 4, trilo 4/5

dospělý od 1 398 Kč / os..

12.6. – 19.6.21, trilo 4/5

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Omiš

 • 200 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
2 místnosti: bilo 4 typ A, bilo 4 M typ B, bilo 4 M typ C

dospělý od 2 973 Kč / os..

25.9. – 2.10.21, bilo 4 typ A

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Nemira

 • 150 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: mono 2, mono 3
2 místnosti: bilo 4

dospělý od 2 993 Kč / os..

29.5. – 5.6.21, bilo 4

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Nemira

 • 300 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: mono 2
3 místnosti: trilo 4/5/6
4 místnosti: quadrilo 6/7/8, quadrilo 8

dospělý od 2 124 Kč / os..

29.5. – 5.6.21, quadrilo 6/7/8

Detail zájezdu

***

Chorvatsko, Baška Voda

 • 150 m
 • NE
 • BS
 • Ano
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: P2 balkon, P2 M balkon, mono 2, bilo 2/3/4

dospělý od 1 573 Kč / os..

22.5. – 29.5.21, bilo 2/3/4

sleva až 10 %

Detail zájezdu
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?