NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Korsika - Napoleonova perla Středomoří

Korsika je největší francouzský ostrov o rozloze 8.700 km² ležící v západním Středomoří. Na jihu je od italské Sardinie oddělen jen úzkým Bonifáckým průlivem. Korsika nabízí svým návštěvníkům nepřeberné bohatství přírodních krás, z velké části ještě nedotčených civilizací. Velmi těžko se v Evropě hledá tak rozmanitá krajina plná kontrastů, jakou nabízí právě tento jedinečný ostrov. Na tisíc kilometrů dlouhém pobřeží nalezneme pláže s jemným čistě bílým pískem, zátoky s oblázkovými plážemi pod skalnatými převisy, útesy spadající do až neuvěřitelně azurových vod Středozemního moře.

Nejen pláže, ale i ráj horské turistiky

Korsika ale není jen o plážích a moři, vždyť jedním z jejích básnických označení je i „hora v moři“. Vnitrozemím se táhne žulové pohoří dosahující až 2.170 metrů výšky, které bývá v zimních měsících pokryto sněhem. Na jihu nalezneme měkké miocénské křídové útesy a sever nám zase nabídne rozeklaná břidlicová skaliska. Milovníky horské turistiky zde čeká nepřeberné množství tras vedoucích horskými kotlinami, kde je možno zahlédnout plachého muflona či divokého koně, kolem jedinečných jezer poskytujících dostatek vody pro spousty říček a potoků, či snad výstup na nejvyšší korsické velikány s neopakovatelnou vyhlídkou do dalekého okolí a k moři. Pokud jste právě milovníky takovéto aktivní dovolené, pak je nutné se do hor důkladně vybavit, protože i v plné letní sezóně je zde počasí velmi proměnlivé a krásný slunečný den se může během chvíle změnit na neprostupnou mlhu a teplota klesá i o několik stupňů. Ve vyšších polohách se dá i v srpnu narazit na ledová pole. Vysoko v horách jsou umístěny salaše nabízející osvěžení v podobě ovčího či kozího sýra a samozřejmě i korsické víno či pálenku.

Svébytný národ hrdých Korsičanů

Korsičané jsou podobně jako Sardiňané velmi hrdí lidé, nepřestávající bojovat za svou nezávislost. I vzhledem k tomu, že se zde narodil Napoleon Bonaparte, největší hrdina Francie, je jejich ostrov pevně připoután k francouzské historii a tudíž i pevnině. Místní zde hovoří korsičtinou, jazykem u něhož se lingvisté dohadují, zda jde o jazyk původní či snad odvozený z latiny, nebo spíše italský dialekt podobný toskánštině, jen s jiným pravopisem. Tak jako na Sardinii však i zde v korsičtině najdeme další dialekty, které se od sebe vzájemně značně liší. Úředním jazykem je však samozřejmě francouzština a to již od doby, kdy ostrov připadl Francii. Korsičané si však po velkých protestech a bojích vymohli používání korsičtiny jak u značení měst a obcí, tak i v rozhlase, tisku a též možnost jejího studia jako volitelného předmětu na universitě v Corte.

Ostrov jako tavicí kotlík různých kultur

Korsika již ve své vzdálené minulosti byla středem zájmu mnoha dobyvačných národů. Díky své strategické poloze byla často napadána a dobývána silnějšími soupeři, kteří ji využívali jako základnu před nájezdy na kontinent. Jedni z prvních byli Torreánové, kteří vyhnali původní obyvatelstvo, dále pak Řekové, Etruskové, Kartaginci, Římané, Mauři, Pisánci a Janované. Příslušníci těchto národů a etnických skupin přinášeli, dříve než splynuli s domorodci, svou kulturu a zvyky, jež Korsiku natrvalo ovlivnily.

Ideál aktivní dovolené s pestrou škálou možností ubytování

Současná Korsika je z pohledu cestovního ruchu ostrovem známým především svou rozsáhlou nabídkou sportovního vyžití. Za všechny nedozírné možnosti jmenujme horskou turistiku na kolech, pěšky či na koni, řeky a horské bystřiny vybízející k adrenalinovým sjezdům na kajacích či ke klidnějším výletům v kánoi. Příkré vrcholky lákají horolezce a naopak nádherné písčité pláže s azurově modrým mořem přitahuje ty, co si chtějí svou dovolenou užít v klidnějším tempu. Po stránce ubytování Korsika nabízí vše, co je běžné ve Středomoří. Nalezneme zde tedy hotely průměrné i té nejvyšší kategorie, turistické komplexy s maximální vybaveností, malé rezidence, samostatné vilky a vily třeba i s vlastním bazénem, prostě tak široké možnosti, které dokáží uspokojit úplně každého zájemce o poznání tohoto výjimečného ostrova.

Typická korsická vesnička Poggio-Mezzana, s úzkými dlážděnými uličkami, klenutými průchody mezi domy a malými schodišti, se rozkládá v úbočí začínajícího horského hřebene necelých 7 km od moře a nabízí výjimečné pohledy na východní pobřeží ostrova. Santa Lucia di Moriani je malou lokalitou na východním pobřeží Korsiky 40 km jižně od Bastie a 2 km od známějšího střediska Moriani-Plage. Široké a dlouhé pláže zelení oplývajícího regionu Castagniccia jsou nejen mekkou vyznavačů všemožných vodních sportů, ale bílý písek svádí i k „pouhému“ ničím nerušenému lenošení u vody. Omrzí-li Vás 10 km místních pláží, můžete navštívit třeba romantický kostel Sv. Lucie v kopcích nad pobřežím, jemuž dal jméno.

Cervione je městečko s 1.500 obyvateli ležící v departmentu Haute-Corse na východním pobřeží Korsiky 50 kilometrů jižně od Bastie. Jméno obce bylo odvozeno od jelena korsického (Cervus elaphus corsicanus), který se v této oblasti hojně vyskytoval. Hlavní turistickou atrakcí města je barokní katedrála Saint-Erasme z roku 1745, za návštěvu stojí i etnografické muzeum Musée de L'A.D.E.C.E.C. Pobřeží má stejný charakter jako v nedalekém letovisku Moriani-Plage.

Bravone je nevelká obec ležící v blízkosti krásné písčité pláže na klidném místě východního pobřeží ostrova, 14 km severně od historicky významného města Aléria. Tato oblast je nejen nejvýchodnější částí Korsiky, ale i celé Metropolitní Francie. Dominantou okolí je obranná věž Torra di Bravone, kterou postavil janovský architekt Tobia Lomellino roku 1541 (Janovská republika ovládala Korsiku v letech 1347 až 1768).

Ghisonaccia leží v unikátním regionu Costa Serena, mezi Středozemním mořem a řetězcem vysokých hor, na půli cesty mezi Bastií a Porto Vecchio. Dlouhé panenské písčité pláže spolu místní gastronomií založené na rybách a vínu přitahují návštěvníky do četných prázdninových komplexů, typických pro tuto část Korsiky. Turisté ocení rozličnost krajiny, vesničky umístěné v horách jako orlí hnízda, stín borových hájů nad plážemi i zpěv cikád, vůni borovic a eukalyptů.

Favone je plážová lokalita ležící okolo tyrkysově modrého zálivu Bocca Di á Guardia lemovaného světlým pískem. Nalezneme ji v departmentu Corse-du-Sud na východním pobřeží Korsiky 28 kilometrů severně od přístavu Porto Vecchio. Administrativně spadá pod typicky korsické městečko (či spíše větší vesnici) Conca s 1.130 obyvateli, jež leží v hornatém vnitrozemí několik kilometrů od moře.

Marina di Pinarello je malá vesnička blízko města Porto Vecchio v jednom z nejhezčích zálivů jižní Korsiky. Takřka nedotčená zátoka je velmi dobře chráněna před povětrnostními vlivy i před mořským příbojem a zdejší pláže tak poskytují velmi klidné koupání i slunění. Najdete zde doslova esenci krás Korsiky - písčité pláže, háje macchie, vysoké hory, průzračné moře.

Tiuccia je malá přímořská vesnice na západním pobřeží Korsiky v zálivu La Liscia, jenž je součástí většího zálivu Sagone. Dlouhou centrální pláž tvořenou bělostným pískem zde lemuje křišťálové moře, od větrů a vln záliv chrání 2 skalnaté výběžky s dominantními obrannými věžemi postavenými Janovany. V okolí naleznete i řadu zátočin oddělenými skalisky s romantickými menšími plážemi. Nádherné panorama, bohatá vegetace i blízkost historického Ajaccia sem přitahují početné řady turistů z celého světa.

Masorghja, ležící jen několik kilometrů od Tiuccie, je malé turistické středisko s výhledem na záliv La Liscia, se stejnojmennou slavnou pláží. Láká především návštěvníky, kteří hledají klid, nedotčenou přírodu a nádherné panorama zdejšího mořského pobřeží. Jde o skutečně malou vesnici, za rušným životem se jezdí do 30 km vzdáleného Ajaccia.

Marine de Sant'Ambrogio se nachází na severozápadním pobřeží ostrova. Jedná se o největší turistický komplex Korsiky, jenž se zrodil začátkem tohoto tisíciletí okolo centrálního jachetního přístavu pro 200 lodí. Široká pláž tohoto přírodního zálivu byla projektanty zvolena pro svou okouzlující barvu moře podobnou pobřeží Karibiku. Tento pás pobřeží až k městu Calvi je pro svou bujnou vegetaci spadající až k bílému písku pláží nazýván „zahradou Korsiky“.

Algajola leží na severozápadním pobřeží Korsiky v departementu Haute-Corse 15 km severovýchodně od Calvi a 10 km jihozápadně od Ile Rousse. Dříve rybářská vesnice na pobřeží Balagne se kompletně proměnila v prosperující turistické letovisko. Tisíce italských turistů, severoevropanů i Francouzů sem jezdí obdivovat janovskou pevnost u moře, idylické západy slunce i skvělé jídlo.

Losari nebo též Lozari (v korsičtině pak L'Òsari) je letovisko položené u tyrkysových vod a světlých písečných pláží otevřeného zálivu v Ligurském moři na severním pobřeží Korsiky v departementu Haute-Corse 60 km západně od Bastie. Administrativně se o tuto pláž dělí dvě zhruba 10 km vzdálená vnitrozemská městečka Belgodère a Palasca. Pobřeží dominují ruiny obranné věže postavené Janovany.

Náš tip na závěr: Toužíte po nezapomenutelné dovolené? Vydejte se na Korsiku trajektem! Loď si můžete jednoduše objednat za zvýhodněnou cenu přes našeho partnera. Více informací najdete zde.


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento, Verona, Modena

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento, Verona, Modena

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

a dále

Bologna, Firenze, Pisa, Livorno (k němu se vztahují udané vzdálenosti), trajekt do Bastie - Ghisonaccia (83 km), Pinarello (131 km), Masorghja (168 km), Tiuccia (170 km)

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?