NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

BENEFITY

  • jedna z nejnavštěvovanějších italských i evropských destinací
  • divoké a čarokrásné pobřeží čekající na naše návštěvníky
  • okouzlující historická městečka překypující množstvím památek
  • překvapivě husté lesy a bujná vegetace v málo známém vnitrozemí
  • četné rodinné farmy s fantasticky chutnými místními produkty
  • široká nabídka cyklostezek včetně známé 24 km dlouhé trasy podél pobřeží z Ospedaletti přes San Remo do San Lorenzo al Mare
  • akvapark Le Caravelle v Ceriale, v Janově největší italské akvárium
  • vyhlášená rybářská oblast Moneglia, jedno z nejhezčích letovisek
  • Cinque Terre, pět obcí nalepených malebně na skalních útesech

Ligurie – divoké a čarokrásné pobřeží našim návštěvníkům dosud většinou utajené

Ligurie je s rozlohou 5.420 km² třetí nejmenší italská oblast, nachází se na severozápadě země. Sousedí s Francií na západě, Piemontem na severu a Emilií-Romagnou a Toskánskem na východě. Leží u Ligurského moře. Region do značné míry koresponduje s územím bývalé Janovské republiky – Janov je jeho hlavním městem. Ligurie má 1,6 miliónu obyvatel a dělí se na 4 provincie: od západu Imperia, Savona, Janov a La Spezia.

Riviera di Ponente – nejen festivalové San Remo

Pobřeží na západ od Janova se nazývá Riviera di Ponente neboli Západní riviéra (pobřeží na východ od Janova je zváno Riviera di Levante neboli Východní riviéra). Rivieru di Ponente tvoří úzký pruh pobřežní nížiny táhnoucí se od Janova k francouzským hranicím. Dále se dělí na oblasti Riviera dei Fiori v provincii Imperia a Riviera delle Palme v provincii Savona. Známých letovisek je zde celá řada, nejznámějším je asi hudebním festivalem proslulé San Remo, ale k italské špičce se řadí i Ventimiglia, Imperia, Alassio, Pietra Ligure, Finale Ligure či Savona. Ze severu riviéru uzavírají Ligurské Alpy, kde leží mnoho překrásných vesnic s výbornými restauracemi, které nadchnou kvalitou jídla i výborným vínem.

Riviera di Levante – symboly luxusu

Na východ od Janova leží Riviera di Levante, která se vyznačuje členitějším pobřežím, svažujícím se příkře do moře. Pobřežní městečka jako Portofino, Rapallo, Santa Margherita Ligure či Camogli se stala doslova symboly luxusu a patří mezi nejdražší letoviska italské pevniny, ba i celé Itálie vůbec.

Cinque Terre – světoznámý region pěti vesnic nalepených na skalách

V provincii La Spezia na Italské riviéře, v její východní části nazývané Riviera di Levante, takřka na hranici s Toskánskem, leží pitoreskní oblast Cinque Terre. Jde o jeden z nejmalebnějších koutů Itálie – pět obcí – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare – je nalepeno svými terasovitě postavenými domy na skalních útesech Ligurských Apenin nad Ligurským mořem jako vlaštovčí hnízda.

Od roku 1997 je oblast Cinque Terre součástí světového dědictví UNESCO. V roce 1999 zde byl na ploše 38,6 km² vyhlášen Národní park Cinque Terre a přilehlé moře je již od roku 1997 Chráněnou mořskou oblastí Cinque Terre. Kromě Monterosso al Mare nejsou ostatní vesničky přístupné autem, ale pouze vlakem na trase La Spezia – Genova, který všechny obce spojuje. Mezi jednotlivými vesnicemi se lze pohybovat též pěšky po značených trasách, ekologickým autobusem, případně i lodní dopravou.

Charakter pobřeží naprostým protipólem Jadranu

Všechny zmíněné části pobřeží Ligurského moře patří k nejmalebnějším oblastem Středomoří. Mají ovšem menší kapacitu pláží i ubytovacích zařízení. Proto oproti známějšímu a z Česka (i díky geografické blízkosti a výrazně nižším cenám) mnohem navštěvovanějšímu východnímu neboli jaderskému pobřeží Itálie nabízí Ligurská riviéra vítaný kontrast. Žádné uniformní placaté pláže a nerozlišitelná letoviska, Riviéře vládnou atraktivní scenerie strmých svahů, skalnatých zátok a divoké vegetace.

Pro každého aktivního návštěvníka má Ligurie co nabídnout

V Ligurii naleznete písečné i kamenité pláže, rušné přístavy, množství antických i středověkých památek, původní kouzelná městečka na pobřeží i v hornatém vnitrozemí, bujnou teplomilnou vegetaci, zachovalé lesy se spoustou stezek pro pěší i cyklisty, jeskyně s prehistorickými nálezy i jeskyně mořské. Na relativně malý kraj je toho opravdu k prozkoumávání víc než dost.

Okouzlující městečka, jež Vás pohltí

Městečka, jež dnes slouží převážně turistickému ruchu, mají původ středověký, by často dokonce starověký, a přes množství návštěvníků si dodnes uchovala starobylý esprit. Některá z nich se již stačila stát symboly luxusní evropské dovolené.

Moře a pláže

Pláže na pobřeží Ligurského moře v regionu Ligurie jsou velmi mnohotvárné. Široké písečné pláže s dobře vybavenými placenými úseky, divoké zátoky zasazené mezi útesy, skály, které skrývají potápěčské ráje. Pláže v Ligurii uspokojí každého: rodiny s dětmi, sportovce hledající ten správný vítr pro surfing či kite, milovníci potápění a šnorchlování, ale i turisty hledající panoramatické stezky s výhledy na moře. Obě hlavní zóny, Levante i Ponente, nabízejí dohromady přibližně 350 kilometrů Ligurské riviéry v provinciích La Spezia, Janov, Savona a Imperia, kde jsme pro Vás vybrali ty nejlepší pláže.

350 kilometrů pobřeží pochopitelně nabídne značnou variabilitu pláží, a to od širokých písečných pláží, přes oblázky a štěrk až po útesy, které skrývají romantické zátoky. Skutečně rozmanité pobřeží je schopno poskytnout každému tu „správnou“ dovolenou na pláži. Volit můžete mezi plážemi placenými, jež poskytují celou řadu služeb, tak i plážemi volnými, bezplatnými, bez jakéhokoliv servisu.

Ligurie se pyšní nejčistším mořem v Itálii. Tento region je prvním z hlediska počtu Modrých vlajek, symbolu křišťálově čisté vody a špičkových plážových služeb. S 27 oceněnými místy v rámci Riviery di Ponente a Riviery di Levante je Ligurie na špici mezinárodního žebříčku Blue Flags, založeného v roce 1987. Italský rekord obhájila Ligurie také letos, snové pláže a kouzelné pobřeží se zde snoubí s dokonalými pohostinskými službami a kvalitou moře. Modrou vlajku každoročně uděluje organizace FEE (Nadace pro environmentální výchovu).


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento a dále Verona, Brescia, Piacenza, Tortona, Predosa, Cogoleto (k němu se vztahují udané vzdálenosti), Finale Ligure (45 km), Pietra Ligure (50 km), Loano (53 km), Ceriale (56 km), Imperia (88 km), San Remo (117 km) nebo Verona, Parma, Santo Stefano di Magra a dále Riomaggiore, Monterosso al Mare, Monèglia nebo Sarzana

Č. Budějovice, D. Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento a dále Verona, Brescia, Piacenza, Tortona, Predosa, Cogoleto (k němu se vztahují udané vzdálenosti), Finale Ligure (45 km), Pietra Ligure (50 km), Loano (53 km), Ceriale (56 km), Imperia (88 km), San Remo (117 km) nebo Verona, Parma, Santo Stefano di Magra a dále Riomaggiore, Monterosso al Mare, Monèglia nebo Sarzana

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a dále Verona, Brescia, Piacenza, Tortona, Predosa, Cogoleto (k němu se vztahují udané vzdálenosti), Finale Ligure (45 km), Pietra Ligure (50 km), Loano (53 km), Ceriale (56 km), Imperia (88 km), San Remo (117 km) nebo Verona, Parma, Santo Stefano di Magra a dále Riomaggiore, Monterosso al Mare, Monèglia nebo Sarzana

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?