NEV-DAMA a.s.

Ligurie – divoké a čarokrásné pobřeží našim návštěvníkům dosud většinou utajené

Ligurie je s rozlohou 5.420 km² třetí nejmenší italská oblast, nachází se na severozápadě země. Sousedí s Francií na západě, Piemontem na severu a Emilií-Romagnou a Toskánskem na východě. Leží u Ligurského moře. Region do značné míry koresponduje s územím bývalé Janovské republiky – Janov je jeho hlavním městem. Ligurie má 1,6 miliónu obyvatel a dělí se na 4 provincie: od západu Imperia, Savona, Janov a La Spezia.

Riviera di Ponente – nejen festivalové San Remo

Pobřeží na západ od Janova se nazývá Riviera di Ponente neboli Západní riviéra (pobřeží na východ od Janova je zváno Riviera di Levante neboli Východní riviéra). Rivieru di Ponente tvoří úzký pruh pobřežní nížiny táhnoucí se od Janova k francouzským hranicím. Dále se dělí na oblasti Riviera dei Fiori v provincii Imperia a Riviera delle Palme v provincii Savona. Známých letovisek je zde celá řada, nejznámějším je asi hudebním festivalem proslulé San Remo, ale k italské špičce se řadí i Ventimiglia, Imperia, Alassio, Pietra Ligure, Finale Ligure či Savona. Ze severu riviéru uzavírají Ligurské Alpy, kde leží mnoho překrásných vesnic s výbornými restauracemi, které nadchnou kvalitou jídla i výborným vínem.

Riviera di Levante – symboly luxusu

Na východ od Janova leží Riviera di Levante, která se vyznačuje členitějším pobřežím, svažujícím se příkře do moře. Pobřežní městečka jako Portofino, Rapallo, Santa Margherita Ligure či Camogli se stala doslova symboly luxusu a patří mezi nejdražší letoviska italské pevniny, ba i celé Itálie vůbec.

Cinque Terre – světoznámý region pěti vesnic nalepených na skalách

V provincii La Spezia na Italské riviéře, v její východní části nazývané Riviera di Levante, takřka na hranici s Toskánskem, leží pitoreskní oblast Cinque Terre. Jde o jeden z nejmalebnějších koutů Itálie - pět obcí - Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare - je nalepeno svými terasovitě postavenými domy na skalních útesech Ligurských Apenin nad Ligurským mořem jako vlaštovčí hnízda.

Od roku 1997 je oblast Cinque Terre součástí světového dědictví UNESCO. V roce 1999 zde byl na ploše 38,6 km² vyhlášen Národní park Cinque Terre a přilehlé moře je již od roku 1997 Chráněnou mořskou oblastí Cinque Terre. Kromě Monterosso al Mare nejsou ostatní vesničky přístupné autem, ale pouze vlakem na trase La Spezia - Genova, který všechny obce spojuje. Mezi jednotlivými vesnicemi se lze pohybovat též pěšky po značených trasách, ekologickým autobusem, případně i lodní dopravou.

Charakter pobřeží naprostým protipólem Jadranu

Všechny zmíněné části pobřeží Ligurského moře patří k nejmalebnějším oblastem Středomoří. Mají ovšem menší kapacitu pláží i ubytovacích zařízení. Proto oproti známějšímu a z Česka (i díky geografické blízkosti a výrazně nižším cenám) mnohem navštěvovanějšímu východnímu neboli jaderskému pobřeží Itálie nabízí Ligurská riviéra vítaný kontrast. Žádné uniformní placaté pláže a nerozlišitelná letoviska, Riviéře vládnou atraktivní scenerie strmých svahů, skalnatých zátok a divoké vegetace.

Pro každého aktivního návštěvníka má Ligurie co nabídnout

V Ligurii naleznete písečné i kamenité pláže, rušné přístavy, množství antických i středověkých památek, původní kouzelná městečka na pobřeží i v hornatém vnitrozemí, bujnou teplomilnou vegetaci, zachovalé lesy se spoustou stezek pro pěší i cyklisty, jeskyně s prehistorickými nálezy i jeskyně mořské. Na relativně malý kraj je toho opravdu k prozkoumávání víc než dost.

Okouzlující městečka, jež Vás pohltí

Městečka, jež dnes slouží převážně turistickému ruchu, mají původ středověký, by často dokonce starověký, a přes množství návštěvníků si dodnes uchovala starobylý esprit. Některá z nich se již stačila stát symboly luxusní evropské dovolené.

Bordighera je menší pobřežní město jen 15 km od francouzských hranic v provincii Imperia. Je tedy ideálním výchozím bodem pro výlety do nejatraktivnějších letovisek Riviéry, jako jsou San Remo, Menton, Monako či Nice. Centrum města leží v okolí náměstí Piazza del Popolo, nad mysem S. Ampelio a přístavištěm. Hlavní třídou je živá ulice Vittorio Emanuele II s řadou obchodů a služeb. Je rovnoběžná s pobřežím lemovaným plážovou promenádou Lungomare Argentina.

Sanremo (nebo též San Remo) ležící na Riviéře dei Fiori v provincii Imperia je v současné době po Janově, La Spezii a Savoně čtvrtým největším ligurským městem. Je známo především jako prvotřídní turistické letovisko riviéry, místo pořádání tradičního festivalu italské písně a sídlo jednoho z pouhých čtyř kasin v celé Itálii. Arma di Taggia je atraktivní letovisko položené 10 km východně od San Rema, omývané čirými vodami Ligurského moře. Arma di Taggia je ideálním místem pro rodiny s dětmi, a to díky písčité pláži, na pobřeží Riviera dei Fiori tak vzácné. Naskýtají se zde krásné příležitosti k procházkám podél pobřeží, jakož i mnoho jiných variant zábavy.

Santo Stefano al Mare je dvoutisícové městečko na Riviéře di Ponente v provincii Imperia, od níž leží 13 km západně. Díky specifické geografické pozici s vynikajícím klimatem zde nikdy teploty v zimě neklesnou pod 0°C a v létě jen velmi výjimečně překročí 30°C. Turisty sem láká půvabné historické jádro, a zejména 2 pláže oceněné Modrou vlajkou za svou čistotu, jakož i za kvalitu služeb turistického přístavu Marina degli Aregai.

Diano Marina jsou vyhlášené klimatické lázně ležící jen 6 km východně od Imperie, s níž je spojuje též pěstování květin a oliv. Naleznete zde nejlepší pláže celé Riviéry dei Fiori, charakterizované extrémně čistým mořem a jemným pískem využívaným k estetickému peelingu.

San Bartolomeo Al Mare je malebné třítisícové městečko v provincii Imperia, mezi vyhlášenými klimatickými lázněmi Diano Marina a neméně známým letoviskem Cervo, s nimiž tvoří souvislou pobřežní aglomeraci. Oblast nabízí symbiózu historické části, jež obsahuje i památky na staré římské osídlení, a moderní turistické infrastruktury. San Bartolomeo Al Mare je proslulé libými květinovými aromaty, zejména vůní muškátů a pomerančovníků, jež spatříte všude v ulicích. Rušné letovisko je charakterizováno plážemi z menších oblázků, jen místy lze nalézt písek.

Andora, situovaná v nejzápadnější části Riviéry delle Palme v provincii Savona u hranice s provincií Imperia, je sedmitisícové městečko ležící u ústí říčky Merula, mezi mysy Capo Mele a Capo Mimosa. Její rozsáhlé písčité pláže jsou považovány za jedny z nejhezčích na celé ligurské Riviéře di Ponente a s délkou 2 km patří i k nejdelším. K pobřeží přiléhá místní část zvaná Marina di Andora.

Laigueglia je městečko o 1.810 obyvatelích v ligurské provincii Savona, na riviéře Ponente mezi středisky Alassio a Andora. Ekonomika tohoto malebného městečka je dnes postavena zejména na turismu, tradiční rybářství či pěstování ovoce a zeleniny postupně ustupuje do pozadí. Množství hotelů, restaurací, barů a plážových zařízení dotváří obrázek typického letoviska u Ligurského moře. První písemná zmínka o městečku pochází z 12. století, kdy se stalo součástí Janovské republiky. V průběhu staletí bylo často napadáno piráty, což připomíná i místní slavnost "Sbarco dei Saraceni" konaná na přelomu července a srpna. Dodnes je možno obdivovat strážní věže, jež město vybudovalo na svou obranu.

Alassio na Riviéře delle Palme v provincii Savona je poklidné půvabné město, velmi oblíbené místo pro trávení letních dovolených. Velmi specifické je umístění historické části města, jež leží takřka přímo na pláži. Dlouhá pláž s jemným pískem je lemována pěší zónou Passeggiata Italia.

Ceriale je příjemné 6tisícové městečko založené již starými Římany, s dochovaným historickým jádrem a promenádou podél pláží, ležící 30 km jihozápadně od provinční metropole Savony, tedy přesně na půli cesty mezi Janovem a francouzskou hranicí. Proslulo pěstováním květin, zejména orchidejí. Vrcholem zdejšího společenského života jsou velkolepé oslavy svátku sv. Rocha, místního patrona, s procesími a ohňostrojem 16. srpna.

Loano je se svými necelými dvanácti tisíci obyvateli šesté nejlidnatější město provincie Savona. Zdejší pás pobřeží se nazývá Riviera delle Palme Loanese. Je kompletně obklopeno obloukem hor s nejvyšším vrcholem Monte Carmo (1389 m n. m.), což mu zajišťuje unikátní klima s dokonalou ochranou od severních větrů. Četné historické památky města jsou většinou spojeny s bohatou rodinou Doria, jež zde v letech 1300 - 1770 sídlila a vládla.

Pietra Ligure je známé lázeňské městečko v centru Riviéry delle Palme. Má hezké historické centrum s typickými úzkými uličkami, podél moře se táhne dlouhá palmová promenáda s útulnými kavárnami, restauracemi, bary a obchůdky, která se mění večer v rušné korzo. Pláže jsou písečné i štěrkové, placené i volné, s pozvolným vstupem do vody.

Bórgio Verèzzi je malé přímořské letovisko ležící v provincii Savona přesně mezi známějšími středisky Pietra Ligure a Finale Ligure. Je složeno ze dvou místních frakcí – Bórgio a Verèzzi. Obklopují je háje olivovníků a mandloní, v okolí se těží cenný růžový mramor. Díky zdejšímu nádraží na hlavní trati Janov – Ventimiglia je odtud skvěle dostupné celé ligurské pobřeží.

Finale Ligure se rozkládá 25 km jihozápadně od města Savona. Toto poklidné městečko s příjemným historickým centrem, nádhernou palmovou promenádou a širokou písečnou pláží patří k nejpůvabnějším místům celé Riviéry. Jeho mírné podnebí z něj činí jednu z perel Ligurie. Okolí charakterizují vápencové skály, olivové háje a samoty obklopené vinohrady a zahradami, plnými citrusů a palem. Ligurské Alpy chrání pobřeží ze severu před nepříznivým počasím.

Monterosso al Mare je se svými takřka 1.500 obyvateli největší a nejzápadněji ležící z pěti malebných a historicky cenných obcí pitoreskní oblasti Cinque Terre v provincii La Spezia. Oproti ostatním vesnicím výrazně skalnatého regionu disponuje přece jen širšími plážemi. Celé území obce Monterosso al Mare leží v Národním parku Cinque Terre; obdobně přísně chráněno je pak i přilehlé moře. Krom turismu poskytuje místním obyvatelům obživu i pěstování vinné révy a lov sardinek. Obec je rozdělena na dvě části, propojené vzájemně pobřežní promenádou a železničním tunelem, na skále nad mořem stojí obranná věž Torre Aurora ze 16. století.


 • hotelové
 • apartmánové

24 zájezdů / ubytování

****

Itálie, Ligurská riviéra

 • 20 m
 • ANO
 • BB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P2 balkon, P2/3 balkon, P2+2 balkon, P2/3M balkon, P1

♣♣♣♣

Itálie, Ligurská riviéra

 • 8 km
 • ANO
 • BB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: bilo 2, bilo 3, bilo 4

***

Itálie, Ligurská riviéra

 • 300 m
 • ANO
 • HB
 • Ne
 • ANO
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: P2 , P2 balkon, P2/3 M balkon, P2/3 balkon, P1

***

Itálie, Ligurská riviéra

 • 10 m
 • NE
 • HB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P2 balkon, P2/3 balkon, P2/3 balkon M, P1, P2+2 balkon

*** S

Itálie, Ligurská riviéra

 • 250 m
 • ANO
 • BB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: P2 balkon, P2/3 balkon, P2/3/4 balkon, P2 M balkon, P2/3/4 M balkon

***

Itálie, Ligurská riviéra

 • 50 m
 • NE
 • HB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: P2/3, P2M balkon, P2/3M balkon, P2+2M balkon, P1

***

Itálie, Ligurská riviéra

 • 150 m
 • NE
 • BB
 • Ne
 • ANO
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: P2+2, P1, P2, P3

♣♣♣♣

Itálie, Ligurská riviéra

 • 800 m
 • ANO
 • BS
 • Ne
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
2 místnosti: bilo 4, bilo 5
3 místnosti: trilo 6, trilo 7

****

Itálie, Ligurská riviéra

 • 10 m
 • NE
 • BS
 • Ne
 • ANO
 • NE
 • BIKE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: mono 4, mono 4 M
2 místnosti: bilo 4, bilo 4 M

****

Itálie, Ligurská riviéra

 • 1,4 km
 • ANO
 • BS
 • Ne
 • ANO
 • NE
 • BIKE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
1 místnost: mono 2, mono 3
2 místnosti: bilo 4, bilo 5
3 místnosti: trilo 7, trilo 8

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?