Ligurská riviéra

Itálie, Severní Itálie

Ligurská riviéra

Ligurie – divoké a čarokrásné pobřeží našim návštěvníkům dosud většinou utajené

Ligurie je s rozlohou 5.420 km² třetí nejmenší italská oblast, nachází se na severozápadě země. Sousedí s Francií na západě, Piemontem na severu a Emilií-Romagnou a Toskánskem na východě. Leží u Ligurského moře. Region do značné míry koresponduje s územím bývalé Janovské republiky – Janov je jeho hlavním městem. Ligurie má 1,6 miliónu obyvatel a dělí se na 4 provincie: od západu Imperia, Savona, Janov a La Spezia.

Riviera di Ponente – nejen festivalové San Remo

Pobřeží na západ od Janova se nazývá Riviera di Ponente neboli Západní riviéra (pobřeží na východ od Janova je zváno Riviera di Levante neboli Východní riviéra). Rivieru di Ponente, kde se nacházejí i všechny námi dále nabízené ubytovací kapacity, tvoří úzký pruh pobřežní nížiny táhnoucí se od Janova k francouzským hranicím. Dále se dělí na oblasti Riviera dei Fiori v provincii Imperia a Riviera delle Palme v provincii Savona. Známých letovisek je zde celá řada, nejznámějším je asi hudebním festivalem proslulé San Remo, ale k italské špičce se řadí i Ventimiglia, Imperia, Alassio, Pietra Ligure, Finale Ligure či Savona. Ze severu riviéru uzavírají Ligurské Alpy, kde leží mnoho překrásných vesnic s výbornými restauracemi, které nadchnou kvalitou jídla i výborným vínem.

Riviera di Levante – symboly luxusu

Na východ od Janova leží Riviera di Levante, která se vyznačuje členitějším pobřežím, svažujícím se příkře do moře. Pobřežní městečka jako Portofino, Rapallo, Santa Margherita Ligure či Camogli se stala doslova symboly luxusu a patří mezi nejdražší letoviska italské pevniny, ba i celé Itálie vůbec.

Cinque Terre – světoznámý region pěti vesnic nalepených na skalách

V provincii La Spezia dále na jihovýchod pak leží pitoreskní oblast Cinque Terre (jeden z nejmalebnějších koutů Itálie - pět vesnic, které jsou nalepeny na skalách nad mořem jako vlaštovčí hnízda) a Golfo dei Poeti (neboli Golfo della Spezia), nacházející se již na samé hranici s Toskánskem.

Charakter pobřeží naprostým protipólem Jadranu

Všechny zmíněné části pobřeží Ligurského moře patří k nejmalebnějším oblastem Středomoří. Mají ovšem menší kapacitu pláží i ubytovacích zařízení. Proto oproti známějšímu a z Česka (i díky geografické blízkosti a výrazně nižším cenám) mnohem navštěvovanějšímu východnímu neboli jaderskému pobřeží Itálie nabízí Ligurská riviéra vítaný kontrast. Žádné uniformní placaté pláže a nerozlišitelná letoviska, Riviéře vládnou atraktivní scenerie strmých svahů, skalnatých zátok a divoké vegetace.

Pro každého aktivního návštěvníka má Ligurie co nabídnout

V Ligurii naleznete písečné i kamenité pláže, rušné přístavy, množství antických i středověkých památek, původní kouzelná městečka na pobřeží i v hornatém vnitrozemí, bujnou teplomilnou vegetaci, zachovalé lesy se spoustou stezek pro pěší i cyklisty, jeskyně s prehistorickými nálezy i jeskyně mořské. Na relativně malý kraj je toho opravdu k prozkoumávání víc než dost.

Okouzlující městečka, jež Vás pohltí

Městečka, jež dnes slouží převážně turistickému ruchu, mají původ středověký, by často dokonce starověký, a přes množství návštěvníků si dodnes uchovala starobylý esprit. Některá z nich se již stačila stát symboly luxusní evropské dovolené.

San Remo ležící na Riviéře dei Fiori v provincii Imperia je v současné době po Janově, La Spezii a Savoně čtvrtým největším ligurským městem. Je známo především jako prvotřídní turistické letovisko riviéry, místo pořádání tradičního festivalu italské písně a sídlo jednoho z pouhých čtyř kasin v celé Itálii.

Santo Stefano al Mare je dvoutisícové městečko na Riviéře di Ponente v provincii Imperia, od níž leží 13 km západně. Díky specifické geografické pozici s vynikajícím klimatem zde nikdy teploty v zimě neklesnou pod 0°C a v létě jen velmi výjimečně překročí 30°C. Turisty sem láká půvabné historické jádro, a zejména 2 pláže oceněné Modrou vlajkou za svou čistotu, jakož i za kvalitu služeb turistického přístavu Marina degli Aregai.

Diano Marina jsou vyhlášené klimatické lázně ležící jen 6 km východně od Imperie, s níž je spojuje též pěstování květin a oliv. Naleznete zde nejlepší pláže celé Riviéry dei Fiori, charakterizované extrémně čistým mořem a jemným pískem využívaným k estetickému peelingu.

Andora, situovaná v nejzápadnější části Riviéry delle Palme v provincii Savona u hranice s provincií Imperia, je sedmitisícové městečko ležící u ústí říčky Merula, mezi mysy Capo Mele a Capo Mimosa. Její rozsáhlé písčité pláže jsou považovány za jedny z nejhezčích na celé ligurské Riviéře di Ponente a s délkou 2 km patří i k nejdelším. K pobřeží přiléhá místní část zvaná Marina di Andora.

Alassio na Riviéře delle Palme v provincii Savona je poklidné půvabné město, velmi oblíbené místo pro trávení letních dovolených. Velmi specifické je umístění historické části města, jež leží takřka přímo na pláži. Dlouhá pláž s jemným pískem je lemována pěší zónou Passeggiata Italia.

Ceriale je příjemné 6tisícové městečko založené již starými Římany, s dochovaným historickým jádrem a promenádou podél pláží, ležící 30 km jihozápadně od provinční metropole Savony, tedy přesně na půli cesty mezi Janovem a francouzskou hranicí. Proslulo pěstováním květin, zejména orchidejí. Vrcholem zdejšího společenského života jsou velkolepé oslavy svátku sv. Rocha, místního patrona, s procesími a ohňostrojem 16. srpna.

Loano je se svými 11.521 obyvateli 6. nejlidnatější město provincie Savona. Zdejší pás pobřeží se nazývá Riviera delle Palme Loanese. Je kompletně obklopeno obloukem hor s nejvyšším vrcholem Monte Carmo (1389 m n. m.), což mu zajišťuje unikátní klima s dokonalou ochranou od severních větrů. Četné historické památky města jsou většinou spojeny s bohatou rodinou Doria, jež zde v letech 1300 - 1770 sídlila a vládla.

Pietra Ligure je známé lázeňské městečko v centru Riviéry delle Palme. Má hezké historické centrum s typickými úzkými uličkami, podél moře se táhne dlouhá palmová promenáda s útulnými kavárnami, restauracemi, bary a obchůdky, která se mění večer v rušné korzo. Pláže jsou písečné i štěrkové, placené i volné, s pozvolným vstupem do vody.

Bórgio Verèzzi je malé přímořské letovisko ležící v provincii Savona přesně mezi známějšími středisky Pietra Ligure a Finale Ligure. Je složeno ze dvou místních frakcí – Bórgio a Verèzzi. Obklopují je háje olivovníků a mandloní, v okolí se těží cenný růžový mramor. Díky zdejšímu nádraží na hlavní trati Janov – Ventimiglia je odtud skvěle dostupné celé ligurské pobřeží.

Finale Ligure se rozkládá 25 km jihozápadně od města Savona. Toto poklidné městečko s příjemným historickým centrem, nádhernou palmovou promenádou a širokou písečnou pláží patří k nepůvabnějším místům celé Riviéry. Jeho mírné podnebí z něj činí jednu z perel Ligurie. Okolí charakterizují vápencové skály, olivové háje a samoty obklopené vinohrady a zahradami, plnými citrusů a palem. Ligurské Alpy chrání pobřeží ze severu před nepříznivým počasím.

15 zájezdů / ubytování

15 zájezdů / ubytování

Dovolená v letních Alpách, jezera Alpy a jezera 2017

v tomto roce rozšířené o nové atraktivní destinace. Projděte si kompletní nabídku zájezdů.

Seznam našich poboček Seznam poboček NEV-DAMA

zájezdy zakoupíte na pobočkách
CK Fischer / NEV-DAMA

LÉTO ještě nekončí!!!

08. 09. 2017

V přímořských letoviscích je ještě krásné počasí. Vyražte s Nev-Damou k moři a užijte si sluníčko a koupání.

Možnosti reklamace a spory

09. 01. 2016

Dovolujeme si Vás informovat, že při zakoupení zájezdu online je rovněž možné k řešení eventuálního sporu využít platformu řešení sporů online. https://www.nev-dama.cz/dulezite-informace/moznosti-reklama-spory