NEV-DAMA a.s.

Slovinské pobřeží

Na západě Slovinska nalezneme pobřeží Jaderského moře, jež měří sice pouze 47 km (včetně všech zátok, poloostrovů, cípů a výběžků), přesto nabízí zajímavostí více než dost. Slovinské pobřeží je součástí poloostrova Istrie, jenž je z převážné části chorvatský. Severně se pak nachází známý italský přístav Terst. Nejsevernější a nejvyspělejší z bývalých jugoslávských republik se chlubí zejména vyhlášenými přímořskými letovisky Portorož, Piran a Koper. Ze slovinských přímořských středisek jsme opět zvolili noblesní Portorož i méně známá sousední střediska Strunjan a Izola, nově pak i Ankaran ležící u italských hranic.

Na pobřeží Jaderského moře působí středozemní klima se suchými teplými léty a mírnými zimami. Díky tomu zde nabízíme ubytování po celý rok, sportovní a wellness nabídka spolu malou vzdáleností z ČR láká návštěvníky i v obdobích mimo klasickou letní sezónu. V červenci je v průměru 25 – 30 °C, v zimě se teploty pohybují okolo 9 °C. Obvykle se můžete slunit od poloviny května do konce září. Teplota vody přesahuje 20 °C.

Jaderské moře, které omývá Slovinsko, je vlastně velký záliv Středozemního moře, které proniklo na pokleslou krasovou pevninu. Z nížin u Terstského zálivu se velmi rychle zvedají jednotlivá pohoří typická značnou zachovalostí přírody. Na jihu je to Snežnik s 1.795 metrů vysokým vrcholem Veliki Snežnik, z něhož je vidět moře, Istrie i Alpy jako na dlani.

Pobřeží Slovinska je převážně skalnaté až kamenité. Do vody vedou místy žebříky nebo jinak uměle vytvořené vstupy. Výjimkami jsou letoviska Ankaran na severním okraji slovinského pobřeží na poloostrově Milje, a také Portorož na samém jihu, kde najdete písečné pláže.

Na některých soukromých plážích se platí vstupné, obvykle kolem 5 € / os. / den. Ovšem Portorož nebo Izola mají krásné městské pláže s volným vstupem. Obzvláště oblázková pláž v Izole je opravdu nádherná a překrásně upravená (bary, zeleň, promenáda). A když Vás přestane bavit slunění na pláži, vydejte se prozkoumat překrásnou přírodu slovinského vnitrozemí. Vždyť je tu vše na dosah ruky!

Portorož – nejluxusnější přímořské letovisko Slovinska s písečnými plážemi

V proslulém letovisku Portorož, ležícím na severu Istrie, přesněji na nejjižnějším místě slovinského pobřeží u hranic s Chorvatskem, najdete jak pulzující promenády plné turistů s rozmanitou nabídkou zábavy, tak i klidnější lázeňskou atmosféru. Název Portorož znamená v překladu „přístav růží“ a odkazuje k úchvatným rozkvetlým růžovým zahradám ve městě.

Portorož byla dlouho proslavena zejména svými léčebnými lázněmi, ale s postupným rozvojem turismu se začala proměňovat v moderní letovisko. V jeho jižní části najdete nejdelší písečnou pláž slovinského pobřeží. Severně směrem k Piranu již na plážích převládají oblázky a plata vybavená žebříky. Luxusní hotely i restaurace, jakož i 3 kasina jsou důvodem, proč si město vysloužilo přezdívku „slovinské Monte Carlo“.

Piran, nejkrásnější město slovinského pobřeží

V bezprostřední blízkosti Portorože (administrativně tvoří jeden celek) najdete nejkrásnější město na slovinském pobřeží, Piran. Na první pohled je z jeho siluety patrný vliv Benátek, Piran však vyrostl zejména díky soli. Slané pánve (soline), kde se sůl stále ještě vyrábí starými metodami, byly důvodem rozkvětu malebného středomořského města s překrásným kostelem svatého Jiří vypínajícím se nad městem už od 12. století, typickými úzkými uličkami a velkým kruhovým náměstím, na kterém stojí socha místního rodáka, slavného italského houslisty Giuseppe Tartiniho. Určitě nevynechejte návštěvu dochovaných solných polí u obce Sečovlje těsně u chorvatských hranic. Jedná se o nejseverněji položené soliny ve Středozemním moři. Sůl se zde získává tradičním způsobem v kaskádě solných polí, propojených soustavou kanálů. Voda je usměrňována pomocí stavidel a čerpadel, v letních měsících se v jednotlivých polích mořská voda odpařuje a sůl postupně krystalizuje. Část areálu bývalých solin byla prohlášena přírodní rezervací. Dlouhotrvající činnost člověka tu pomohla vytvořit unikátní ekosystém, ve kterém se daří vzácným slanomilným rostlinám.

Strunjan – klidné letovisko mezi strmými útesy

Turistické středisko Strunjan je oproti nedaleké Portoroži méně rozvinuté a jeho hotely jsou určeny především hostům vyhledávajícím klidnější odpočinek. Obec je rozložena u Strunjanského zálivu a na přilehlých návrších s útesy prudce padajícími do moře, jež jsou přírodní rezervací. Místní obyvatelé se živí zahradnictvím a sadařstvím, hodně se pěstují olivovníky a najdete zde četné vinohrady. Území má též velmi dlouhou tradici výroby soli (solinářství) a rybolovu. V obci stojí farní kostel Zjevení Matky Boží s někdejším benediktinským klášterem. Nad kostelem na severním pobřeží je umístěn mohutný kříž z roku 1600, odkud se naskytne krásný výhled na celý Terstský záliv. Atrakcí je 550 metrů dlouhý tunel zvaný Valeta mezi Strunjanem a Portoroží, který je dnes určen pěším a cyklistům, fenomenální stezka, kterou si na kole nebo pěšky projde každý rok hodně lidí, kteří si chtějí zpestřit plážovou dovolenou. V minulosti byl tunel součástí úzkorozchodné železnice nazývané Parenzana, která byla zbudována v letech 1900–1902 a spojovala Poreč s Terstem v éře končící Rakousko-uherské monarchie. V místě s početnou italskou menšinou jsou dodnes dvě základní školy, slovinská a italská.

Izola – jedna z nejlepších letních destinací Slovinska

Izola je menší prosluněné město rozkládající se na zaobleném výběžku, který vybíhá do Jaderského moře. Pokud hledáte sluníčko, moře, toužíte po koupání a plážích bez hlavy na hlavě, ale zároveň také zábavu, je Izola dobrým kompromisem. Izola leží asi 6 kilometrů od Koperu. A není problém projít se z jednoho přístavního města do druhého. Stejně tak můžete své cesty směrovat jižně přes Strunjan a Piran do Portorože. Vzhledem k délce slovinského pobřeží jsou tato přímořská města všechna kousek od sebe. Jako i jiná městečka pobřeží, Izola se velmi podobá italským Benátkám. Není divu, protože benátská nadvláda skončila až v roce 1797, pořád tady na vás dýchá benátská atmosféra. Původně bylo město Izola na ostrově, což dokazuje i původní latinský název Insula. Teprve s ukončením benátské vlády byly strženy místní hradby, čímž se město spojilo s pevninou. Nikoho nemůže překvapit, že se tady od nepaměti rozvíjí rybářství. Dnes s ním ještě soupeří turistický ruch a přístav.

Koper – největší slovinský přístav

Koper je nejen největším městem slovinského pobřeží, ale i největším slovinským přístavem. Řadí se však i mezi nejlepší turistická střediska pobřeží. Nad městem se zdvihají zelené středomořské kopce s vinicemi, olivovníky a ovocnými sady. Město Koper na Vás dodnes dýchne svou typickou středověkou atmosférou, která se mísí s vůní moře. Pod italským názvem Capodistria bylo pro Benátskou republiku branou k Istrii. Dnes je město ideálním cílem pro milovníky rušného života a zábavy.

Ankaran – písečné pláže u italských hranic

Ankaran je dvojjazyčná slovinsko-italská obec ležící necelých 5 km od italského města Muggia u Terstu, 6,5 km severně od Koperu. Je to nejsevernější místo slovinského pobřeží i celého Istrijského poloostrova. Zdejší příjemné klima vedlo již na konci 19. století ke zrodu lázeňství. Turistický ruch v Ankaranu započal přestavbou zdejšího benediktinského kláštera na hotel. Klidný resort disponuje nejlepšími písečnými plážemi Slovinska.

Moderní a pestrá dovolená na dosah všem

Ve zkratce řečeno, slovinské pobřeží očekává i Vás a je připraveno Vám nabídnout strávení vzácných dnů odpočinku dynamicky a rozmanitě, novým a pokaždé jiným způsobem. Svůj kousek světa tu najdou jachtaři, milovníci přírody i rušné zábavy, sportovci i běžní rekreanti. A to vše jen několik hodin jízdy ze srdce Evropy, pro něž je zdejší Jadran nejbližším teplým a čistým mořem.


celý popis oblasti

Nabídka středisek Slovinské pobřeží

 • hotelové
 • apartmánové

Slovinsko, Slovinské pobřeží

Portorož – nejluxusnější přímořské letovisko Slovinska s písečnými plážemi V proslulém letovisku Portorož, ležícím na severu Istrie, přesněji na nejjižnějším místě slovinského pobřeží u hranic s Chorvatskem, najdete jak pulzující promenády plné turistů s rozmanitou nabídkou zábavy, tak i klidnější... více

Slovinsko, Slovinské pobřeží

Strunjan – klidné letovisko mezi strmými útesy Strunjan (italsky Strugnano) je přímořská obec ležící mezi Izolou a Piranem. Kromě Slovinců zde žijí též Italové; úředním jazykem je zde vedle slovinštiny také italština, v místě jsou dodnes dvě základní školy, slovinská a italská. Turistické... více

Slovinsko, Slovinské pobřeží

Izola – historické rybářské městečko na bývalém ostrově Izola je staré rybářské město na slovinském pobřeží Jaderského moře, založené již v 7. století aquileiskými uprchlíky na malém ostrově při pobřeží Istrie. Odtud také pochází jeho název - je odvozen z italského slova isola, které znamená... více

Slovinsko, Slovinské pobřeží

Ankaran – písečné pláže u italských hranic Ankaran je dvojjazyčná slovinsko-italská obec ležící necelých 5 km od italského města Muggia u Terstu, 6,5 km severně od Koperu. Je to nejsevernější místo slovinského pobřeží i celého Istrijského poloostrova. Zdejší příjemné klima vedlo již na konci 19.... více

7 zájezdů / ubytování

*****

Slovinsko, Portorož

 • 10 m
 • ANO
 • HB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: P2 M balkon, P2/3 M balkon, P1

dospělý od 14 840 Kč / os..

11.10. – 18.10.20, P2 M balkon

Detail zájezdu

****

Slovinsko, Portorož

 • 10 m
 • ANO
 • HB
 • Ne
 • NE
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: P2 balkon, P2/3 balkon, P1 balkon, P4 balkon

dospělý od 11 550 Kč / os..

11.10. – 18.10.20, P2 balkon

Detail zájezdu

*** / ****

Slovinsko, Strunjan

 • 150 m
 • ANO
 • HB
 • Ne
 • NE
 • NE
 • ZDARMA
 • zdarma

Dostupné typy ubytování:
místností: P2, P2 balkon, P3 balkon

*** / ****

Slovinsko, Izola

 • <200 m
 • ANO
 • AI
 • Ne
 • Info
 • NE
 • BIKE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: Standard 2, Standard 2/3, Superior 2, Family 4

*** / ****

Slovinsko, Ankaran

 • <300 m
 • ANO
 • HB
 • Ne
 • ANO
 • NE
 • ZDARMA
 • zdarma

Dostupné typy ubytování:
místností: Suite 2/3 Olive, P2/3 Cedra/Bor, P2/3 Adriatic, P1 Adriatic, P4 Adriatic

dospělý od 8 050 Kč / os..

3.10. – 10.10.20, P2/3 Adriatic

Detail zájezdu

***

Slovinsko, Portorož

 • 50 m
 • ANO
 • HB
 • Ne
 • Info
 • NE
 • ZDARMA
 • zdarma

Dostupné typy ubytování:
místností: P2, P2/3, P2/3 balkon, P4, P1

dospělý od 7 280 Kč / os..

11.10. – 18.10.20, P2

Detail zájezdu

** / ***

Slovinsko, Strunjan

 • 150 m
 • ANO
 • BS
 • Ne
 • ANO
 • NE
 • ZDARMA

Dostupné typy ubytování:
místností: bilo 3+1

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?