NEV-DAMA a.s.

V tuto chvíli pro Vás zájezdy připravujeme.

Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.

Popis oblasti

Hautes Alpes – jasně nejpopulárnější francouzské lyžování na českém trhu

Hautes Alpes (česky Vysoké Alpy) je extrémně vysokohorský (průměrná nadmořská výška je 1000 metrů, nejvyšší pak přes 4000 m) departement ležící na jihovýchodě Francie. Je jedním z 83 departementů vytvořených během Francouzské revoluce v březnu 1790. Sestává z jihovýchodní části původní provincie Dauphiné a ze severu Provence. Sousedí s departementy Alpes-de-Haute-Provence, Drôme, Isère a Savoie. Na východě pak hraničí s italským regionem Piemont. Jediná 3 významnější města jsou Gap, Briançon a Embrun. Turistrický ruch je zde jedním z nejdůležitějších zdrojů obžiivy – v zimě závisí z velké části na lyžování, v létě pak zejména na konání cyklistického etapového závodu Tour de France, jenž pravidelně v červenci křižuje zdejší vysokohorské průsmyky.

Pro naše návštěvníky je podstatnou informací, že velmi dobrý poměr ceny a kvality zdejších středisek činí z oblasti Hautes Alpes jasně nejpopulárnější francouzské lyžování na českém trhu.

Orciéres 1850 - sluncem zalité svahy a opravdu vysokohorská poloha

Středisko Orciéres se nachází se na hranicích Národního parku des Ecrins a skýtá na 100 km tratí, vynikajících především pro rodiny s dětmi. Sluncem zalité, vesměs na jih exponované, svahy dosahují až do impozantní výšky 2.725 m n. m., když v blízké budoucnosti se plánuje rozšíření až do 3.000 metrů. Z lanovek lze zmínit unikátní lanovku Telemix de Rocherousse vedoucí až do výšky 2.280 m n. m. jako nevšední spojení kabinkové a šestisedačkové lanovky. Následovaly ji i novější telemixy Drouvet 1 a 2. Na poměry ve Francii i na „bezpečnou“ nadmořskou výšku je zde překvapivě velmi slušný systém umělého zasněžování všech sjezdovek včetně vynikajícího snowparku ve výšce 2.000 m n. m.

Krom lyžování máte i možnost v nadmořské výšce 2.200 m na vlastní kůži vyzkoušet severský život a strávit noc v horské vesničce „Igloo Kanata“. Ratolesti můžete „odložit“ do dětského areálu „Petite Ourse“ nebo do tzv. zimní zahrady „Piou-Piou“, po celodenním lyžování si můžete dopřát relaxaci ve sportovním paláci L’Espace Grande Ourse s bazénem, tobogánem, vířivkou apod. s nádherným výhledem na zasněžené vrcholky okolních hor. Od roku 2009 je zde i velká atrakce pro odvážné v podobě tzv. Tyrolienne, neboli největší závěsné dráhy v Evropě umožňující bezpečnou jízdu v postroji na laně s délkou 1.870 m, převýšením 140 m a maximální rychlostí 130 km/h.

Puy St. Vincent – na sníh bohatá oblast s pestrým lyžováním

Tato na slunce i sníh bohatá lyžařská oblast leží západně od Briançonu v blízkosti Národního parku des Ecrins. Jelikož okolní vrcholky hor dosahují nadmořské výšky až 4.100 m, vytvářejí tak dokonalou atmosféru skutečně vysokohorského střediska. Zdejších 78 km různorodých sjezdových tratí se vine po otevřených loukách, průsecích v modřínových lesích, ale i mezi skalnatými výběžky, a nabízí především středně a méně náročné lyžování.

Těsná blízkost vysokého masivu Barre des Ecrins a převážně severní svahy střediska zaručují dobrou kvalitu sněhu po většinu sezóny. Fajnšmekři ocení lyžování v prachovém sněhu v údolí Narreyroux, na snowboardisty čeká osvětlený snowpark s halfpipe, boardercrossem, jumpy a tables. Pro opravdové nadšence je zde dvakrát týdně večerní lyžování zahrnuté v ceně skipasu a běžkaři mohou upevňovat kondici na 40 km upravovaných stop v nadmořských výškách přes 1.600 m.

Les Orres – 88 km sjezdovek převážně v lese aneb zde se bez problémů jezdí i v horším počasí

Příjemné středisko Les Orres, to jsou zejména velmi dobře upravované a snad nikdy nepřelidněné sjezdovky s vysokým procentem nejžádanějších kvalitních červených tratí a celkově s 88 kilometry výborných pist, což však přes na naše poměry impozantní rozsah řadí Les Orres spíše mezi ta „menší“ lyžařská střediska Francie… Lze říci, že svahy jsou zde ideální k lyžování především pro rodiny s dětmi, ale dostatek lahůdek najdou i zkušení a sportovněji založení lyžaři.

Převýšení až 1.170 m zaručuje bezchybné lyžařské zážitky, blízkost Národního parku des Ecrins zase pohádková panoramata. 80 % umělého zasněžování areálu pak dává jistotu lyžování již od začátku prosince až do poloviny dubna. A jelikož dvě třetiny areálu kryje les, nemůže se stát, že Vás nepřízeň počasí donutí zůstat v residenci…

Zdejší snowpark přichystal pro snowboardisty například big air, tables, quarters nebo slides a slušných 40 km upravovaných běžeckých tratí čeká i na milovníky bílé stopy. Wi-fi je pro návštěvníky zdarma v celém středisku, což je mezi francouzskými středisky unikát.

Risoul / Vars – obří areál aneb od začátečníků po světové rekordmany v letmém kilometru

Severovýchodní orientace většiny lyžařských tratí garantuje v obou propojených střediscích Risoul a Vars dobré sněhové podmínky po celou sezónu, a to i přes polohu spíše v jižní části Alp, jež však zase dle dlouhodobých statistik poskytuje až 300 slunečných dnů v roce. Opětovně bylo posíleno umělé zasněžování oboustranného přejezdu mezi částmi Vars a Risoul, což zajišťuje přístup do celého skiareálu s úctyhodnou rozlohou 600 ha a délkou tratí 185 km.

Skvělé podmínky zde naleznou všechny kategorie lyžařů od nejmenších až po ty nejzkušenější, ovšem značná převaha je nejžádanějších širokých červených a modrých sjezdovek. Ti nároční ocení zejména úchvatnou červenou sjezdovku „Olympique“ nebo takřka nekonečné možnosti lyžování ve volném terénu.

Na opravdové odvážlivce pak čeká ve Varsu velká výzva v podobě placené dráhy pro rychlostní sjezdové lyžování, nebo jedna z nejtěžších sjezdovek v Evropě, černá „La Coni“ se sklonem 93 % na prvních 200 metrech. Za zmínku stojí i noční lyžování zahrnuté v ceně skipasu.

Serre Chevalier - 80 % sjezdových tratí nad 2.000 m n. m.

Sportovní, členitá a rozsáhlá lyžařská oblast Serre Chevalier leží mezi průsmykem Lautaret a údolím řeky Durance a řadí se svými 250 km sjezdovek mezi největší ve Francii. Severní a severovýchodní svahy předurčují dobré sněhové podmínky po celou zimní sezónu. Zaujme celkově vysoké procento černých a červených sjezdovek se značným převýšením, šlo mimochodem o oficiální tréninkové svahy pro zimní Olympiádu 2006 v Turíně.

Nepřeberné je ale i množství členitých červených a modrých sjezdovek vhodných pro carving a obecně je třeba Serre Chevalier pochválit za velmi dobře upravené sjezdovky a obzvláštní péči věnovanou úpravě dětských pist. Více než 80 % všech sjezdových tratí leží v nadmořské výšce vyšší než 2.000 m, se sněhem zde tedy není problém.

Vyznavače snowboardingu potěší nabídka 5 snowparků i řada svahů ideálních pro freeride. Ti, kdo rádi prozkoumávají okolí, mohou navštívit historicky zajímavý střed Briançonu, nejvýše položeného města v Evropě, s hradem a opevněním z dob Ludvíka XIV. od známého stavitele Vaubana, zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Z přepestré palety polyžařské zábavy můžeme zmínit třeba bowling, kryté tenisové kurty, vodní centrum v Briançonu nebo lázně s přírodními termálními prameny v Le Monêtier-les-Bains.

Skipas Grande Galaxie umožňuje bezplatnou návštěvu středisek Montgenèvre, Sestrière, Les 2 Alpes a Alpe d’Huez a zdejší již tak nezapomenutelné lyžařské zážitky může ještě umocnit.

Lyžařská střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?