NEV-DAMA a.s.

 • Úvod
 • Česká republika

Množství dobrých důvodů pro dovolenou 2022 v ČR

Za současné situace, jež omezila cesty do zahraničí, se však k poznávání tuzemska vrací i mnoho našinců. Volbou dovolené v ČR ušetříte spoustu času, nervů i pohonných hmot. Nemluvě o množství historických památek, jimiž disponuje každý kout naší vlasti. Zájem Čechů o tuzemské dovolené rapidně roste dlouhodobě, loni však vzrostl doslova enormně.

Důvodem byla samozřejmě nemožnost odcestovat do řady evropských i mimoevropských destinací kvůli epidemii koronaviru.

Zároveň nemusí mít klienti v ČR obavy o osobní bezpečnost, třeba kvůli uprchlické krizi, terorismu či „no-go“ zónám.

Jsou tu však i mnohé další důvody. Jedním z nich je bezesporu fakt, že dovolená v Česku již dávno není vnímána jako podřadná.

K motivacím, proč trávit dovolenou v Česku, můžeme řadit i krásné památky (jen málokterý Čech jich zná osobně většinu), regionálně výborná vína a jídla, přírodní krásy a v neposlední řadě i cenovou přívětivost, dopravní dostupnost a absenci jazykové bariéry.

Tuzemské dovolené již dokáží uspokojit i náročnější klienty, kteří ke spokojenému pobytu vyžadují i lepší služby. Ubytovací zařízení na větší zájem tuzemských turistů reagují a nabízejí jim kvalitnější služby a nejrůznější doplňkové aktivity, např. nejrůznější wellness pobyty. V regionech v posledních letech vyrostlo mnoho zábavních parků, kde najdou vyžití celé rodiny.

Češi také čím dál více milují agroturistiku jako způsob trávení volného času. Odjíždějí na venkov, poznávají zdejší život a užitečně znovuobjevují tradice, koloběh přírody a stará řemesla. Ve veliké oblibě je také enoturistika, v tomto odvětví dominuje především jižní Morava, ale i gastroturistika, zejména různé lokální gastronomické slavnosti.

Bohatá historie a krásy České republiky jsou pro mnoho cestovatelů velkým objevem a příjemným překvapením v porovnání s přeplněnými plážemi – muzea, památky, hrady, zámky, národní parky, chráněné krajinné oblasti atd. V oblibě jsou i různé geolokační hry pro zatraktivnění známých míst. S chytrým mobilem v ruce ožívají pozapomenuté historické příběhy nejrůznějších koutů naší vlasti.

Cykloturistika v posledních letech zažívá v Česku velký rozmach. Každým rokem přibývají další kilometry cyklotras a cyklostezek, stále se rozšiřuje nabídka cyklobusů a cyklohospod. Češi milují výlety na kole a Česko se stává pro cykloturisty zemí zaslíbenou.

BENEFITY

 • dovolená v ČR ušetří spoustu času, nervů i pohonných hmot
 • přírodní krásy našich lesů, pohraničních hor či úrodných nížin
 • množství historických památek v doslova každém koutu naší vlasti
 • kouzlo léta u českých rybníků, přehrad či na našich horách
 • celková cenová hladina nižší, než západoevropský průměr
 • proslulá krkonošská střediska Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov a Benecko
 • rodinné resorty v Jizerských horách Desná a Josefův Důl, k tomu nedaleký Valdštejnův Frýdlant
 • termálními lázněmi světově proslulý Karlovarský kraj
 • toulky Šumavou při ubytování na březích Lipenské vodní nádrže či v Srní nad řekou Vydrou
 • Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Hluboká a Telč jako zástupci měst pánů z Růže
 • to nejlepší z Vysočiny v okolí Nového Města na Moravě pod Žďárskými vrchy
 • úžasný golfový resort Kaskáda u Kuřimi nedaleko Brna
 • vinicemi a mandloňovými sady obklopené jihomoravské Hustopeče
 • malá jesenická obec Filipovice pod nejvyšší moravskou horou Praděd

Česká republika – důstojná alternativa dovolených u moře či v Alpách

Oproti sousedním zemím pyšnícími se mořem nebo majestátními velehorami, případně obojím současně, se může občan ČR cítit na první pohled jako chudý příbuzný, vždyť co je kóta nejvyšší české hory Sněžky 1.602 m n. m. proti štítům Alp či Tater? A co je rozloha největší vodní plochy v ČR (Lipenská přehradní nádrž) proti moři, od něhož nás dělí jen přibližně 300 kilometrů? Ovšem při detailnějším pohledu spatříme celou řadu důvodů, proč letní rekreaci v tuzemsku nezavrhovat. Přírodní krásy našich lesů, pohraničních hor či úrodných nížin stojí za zevrubnější prozkoumání.

Strmě rostoucí kvalita naší turistické infrastruktury

Kdo jen pár let nestrávil část léta u českých rybníků, přehrad či na našich horách, nestačí se divit tempu proměn naší turistické infrastruktury. V posledních letech se mohutně investovalo a pronikla sem řada vymožeností dříve vídaných jen v zahraničí na západ a jih od nás. A nutno též podotknout, že celková cenová hladina v naší zemi je stále o poznání nižší, než je západoevropský průměr.

Od divokých pohraničních hor po úrodné moravské nížiny

Pro letošní prezentaci České republiky jsme mezi pohraničními horstvy nemohli nezvolit jasnou českou jedničku, Krkonoše, hned s několika oblíbenými resorty. Jsou to Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov a Benecko.

Sousední Jizerské hory zastupují střediska Desná a Josefův Důl, jakož i Valdštejnovo město Frýdlant na jejich úpatí.

Děpoltovice na úpatí Krušných hor jsou zástupcem termálními lázněmi proslulého Karlovarského kraje.

Nemalou část podmanivé Šumavy, jež byla zadrátovaná dlouhých 41 let „železnou oponou“, můžete prozkoumat, ubytujete-li se na březích Lipenské vodní nádrže v Dolní Vltavici, Frymburku a Černé v Pošumaví, nebo v rekreační obci Srní s řadou původních stavení horského typu, položené nad divokým tokem řeky Vydry, uprostřed Národního parku Šumava.

Jihočeská města pánů z Růže, jejichž rozkvět je spojen s rodem Vítkovců, resp. Rožmberků, zastupuje romantická Hluboká nad Vltavou, na hladině rybníka Vajgaru se zrcadlící Jindřichův Hradec či dvě pohádková města zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, a to Český Krumlov a Telč. Ta již ovšem administrativně leží již pár kilometrů na Vysočině. Uprostřed Vysočiny v okolí Nového Města na Moravě pod Žďárskými vrchy naleznete nejen klid v místních hlubokých lesích, ale především úžasné sportovní vyžití. V Železných horách na severním okraji Českomoravské vrchoviny pak najdete půvabnou vodní nádrž Seč s několika hradními zříceninami v okolí.

Na jihu Moravy, v polohách nejnižších, tedy nejteplejších, naleznete lákadla úplně jiná – hovoříme třeba o proslulých vinicích a mandloňových sadech města Hustopeče či o úžasném golfovém resortu Kaskáda u Kuřimi nedaleko Brna.

Co do obliby mezi návštěvníky stále více bodují Jeseníky – nejvyšší pohoří Moravy. Menší rodinné rekreační středisko Filipovice je dobrým východištěm k návštěvě lázní Jeseník, Červenohorského sedla, vrcholu Keprníku, Šeráku a také ke zdolání nejvyšší moravské hory Praděd.

Často kladené dotazy

Nevíte si rady s výběrem vaší dovolené v Česku nebo máte jinou otázku? Podívejte se na často kladené dotazy našich klientů a najděte svoji odpověď.

Do jakých oblastí v ČR s vámi můžu jet na dovolenou?

Nabízíte kromě týdenních zájezdů také kratší pobyty v ČR?

Ano, v naší nabídce najdete pobyty již od 2 nocí.

Proč bych měl/a dát přednost dovolené v Česku před mořem?

I v případě, že upřednostňujete dovolenou s koupáním, v ČR máte spousty možností. Česká jezera a přehrady se nacházejí v krásné krajině, jejich voda je čistá a osvěžující, pláže nebývají příliš přelidněné, služby pro turisty jsou na vysoké úrovni a jejich okolí poskytuje mnoho možností doplňkových aktivit (rybaření, cyklistika, turistika apod.). Dovolenou u jezera nebo přehrady tak doporučujeme jako příjemnou alternativu k dovolené u moře.

Proč bych měl dát přednost dovolené v ČR před zahraničím?

Česko nabízí mnoho přírodních i kulturních krás, které stojí za to poznat – inspirujte se v sekci Rady a tipy. Navíc bez jazykové bariéry, vysokých výdajů na cestu a ubytování a stravování, bez nutnosti dlouhé cesty, zařizování dokladů a cestovního pojištění.

Jaké jsou nástupní dny pro dovolenou v Česku?

U pobytů v ČR se oproti dovolené v zahraničí nástupním dnem nemusíte omezovat. Drtivá většina ubytování nabízí libovolný nástupní den. Pokud není u vybraného ubytování vámi preferovaný termín k dispozici, neváhejte ho u nás poptat.

Je v ceně zájezdu v případě jiného než hotelového ubytování (např. apartmány) zahrnut denní a závěrečný úklid?

V případě apartmánů jsou úklidy a také náklady na energie většinou již zahrnuty v ceně ubytování. Tyto poplatky se obvykle hradí pouze v celých objektech typu chalupa, chata či vilka.

Musím složit vratnou kauci?

Vratnou kauci je nutné složit při ubytování v celých objektech typu chalupa, chata či vilka a u některých apartmánů. Tuto informaci se dozvíte v detailu ubytování na našich stránkách.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?