NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Desná je třítisícové horské městečko s historií sahající až do počátků osidlování Jizerských hor na přelomu 16. a 17. století. Kdysi bohaté sklářské a lázeňské město v poválečné éře značně upadlo v důsledku nuceného vysídlení pracovitého německého obyvatelstva. V posledních letech se však alespoň některé části Desné postupně vrací k někdejší malebnosti. Desná leží v okrese Jablonec nad Nisou na soutoku Bílé a Černé Desné. Severně od města se nachází vodní nádrž Souš, zdroj pitné vody pro Jablonecko s atraktivními turistickými okruhy okolo. Významnou kulturní památkou Desné je Riedelova vila, dnes kulturní středisko a muzeum se stálou expozicí historie sklářského průmyslu. Riedelova rodinná hrobka z roku 1890 tvoří nedílnou součást desenského panoramatu. Navštivte památník katastrofy ze září roku 1916, kdy město zaplavily vody protržené přehrady na řece Bílé Desné (jen 10 měsíců po její kolaudaci) a o život přišlo 65 osob. V areálu je zřízena naučná stezka.

Kraj rozhleden na pomezí Jizerských hor a Krkonoš

Z Desné můžete vyrazit na nespočet kratších i delších horských túr. Mezi tipy, kam se v okolí podívat, patří např. oblíbená procházka k romantické kaskádě vodopádů na Černé Desné či zajímavé schody na Mariánskou horu postavené skláři pro zkrácení cesty do hutí v Albrechticích. Nacházíte se v kraji mnoha rozhleden. Oblíbenými vyhlídkami v okolí jsou Tanvaldský Špičák, Špička, Světlý vrch, Maják u Příchovic či Štěpánka u Kořenova. Přímo pod rozhlednou se podařilo v roce 2011 částečně obnovit symbolický hřbitov tvořený pietním místem s velkým kamenným křížem. Pietní místo tu zbudovali tamní němečtí obyvatelé v roce 1944 na uctění památky místních povolanců, kteří padli ve válce v cizině.

Unikátní technické památky – „protržená" přehrada a ozubnicová trať

Turisty velmi vyhledávaná „protržená" přehrada leží nad Desnou na řece Bílé Desné v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení. To mělo katastrofické následky, jelikož povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Zbytky protržené přehrady po katastrofě sloužily pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš. Jedinečnou technickou kulturní památkou je ozubnicová železniční trať Tanvald – Desná – Harrachov, na níž jsou pořádány nostalgické jízdy.


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?