NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Kouty nad Desnou pod Červenohorským sedlem jsou novou turistickou top lokalitou na mapě Jeseníků. Jsou neodmyslitelně spjaty s unikátní přečerpávací vodní nádrží Dlouhé stráně, na jejímž úpatí leží. Hlavní devizou areálu Kouty je nová moderní 6sedačková lanovka Doppelmayr dlouhá 2.000 m, z 588 m n. m. na Medvědí horu do výše 1.095 m n. m., která Vás dopraví za všemi nevšedními zážitky. Do Koutů vede krom hlavní silnice Šumperk – Jeseník i elektrifikovaná železniční trať.

Nejdelší sjezd na koloběžkách v Česku

Chystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít půjčovnu koloběžek! Koloběžky i helmy se dají zapůjčit v prodejně Helia Sport na Kouteckém náměstí nebo přímo u horní nádrže Dlouhé stráně. Těšit se můžete na jedinečnou možnost nevšedního zážitku při nejdelším sjezdu na koloběžkách v Česku. Trasa nabízí nepřekonatelný sportovní a krajinářský zážitek. Její délka je přes 17 km, vede od horní nádrže elektrárny Dlouhé stráně kolem dolní nádrže a následně do areálu Kouty. Lanovka Vás dopraví na Medvědí horu se zajímavou rozhlednou. S koloběžkou je pak třeba zdolat trasu 4,5 km a dostanete se přímo k horní nádrži Dlouhé stráně. Na trase můžete také odbočit přímo na dolní nádrž a vyhnout se tak závěrečnému stoupání. Následně Vás čeká nádherný sportovní zážitek – 17kilometrový sjezd na koloběžce trvající cca 30 minut. Dojedete zpět ke Kouteckému náměstí. Na trase se můžete kochat výhledy na nejvyšší horu Jeseníků a nejvyšší bod Česka (špička vysílače Praděd), sledovat skály, které zdobí jesenické vrcholy (Vozka, Keprník, Petrovy kameny), technické a jiné zajímavosti, které tato krajina nabízí.

Bezplatně přístupná rozhledna na Medvědí hoře

U horní stanice 6sedačky je kulatý bar U Medvěda se sluneční terasou a lehátky. Od horní stanice se rozbíhají atraktivní turistické trasy (vhodné též pro nordic walking) v nadmořské výšce 1.100–1.300 m, s možností návštěvy horní nádrže Dlouhé Stráně. Dřevěná, bezplatně přístupná rozhledna na Medvědí hoře u Tetřeví chaty se tyčí do výšky osmnácti metrů. Tvoří ji čtyřhranná ocelová konstrukce obložená dřevem ukotvená do betonového základu. Do krajiny na hřebeny Jeseníků se můžete dívat nejen z horní plošiny, ale i z průhledů a balkonů, které se nachází na obvodu stavby. Rozhledna stojí 40 metrů od výstupní stanice lanovky. V okolí Medvědí hory se nachází naučná stezka, vede tudy i nová turistická trasa z Koutů na Malou Jezernou. Rozhledna je volně přístupná, uzavírá se pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek, jako jsou například námrazy či bouřky.

Návštěva přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Návštěva pozoruhodné přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, dokončené v roce 1996, se již několik let drží v první desítce hitparády nejnavštěvovanějších turistických cílů nejen v rámci Jesenicka a Olomouckého kraje, ale i České republiky. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně disponuje nádržemi s výškovým rozdílem 510,7 m. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1.350 m, má provozní objem 2.580.000 m³ (celkový objem 2.719.750 m³) a zabírá plochu 15,4 ha s největší hloubkou 26 m. Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 m, má celkový objem 3.405.000 m³ a plochu 16,3 ha. Při plném načerpání horní nádrže stoupne její hladina o 21,5 m a hladina dolní nádrže klesne o 22,2 m. Horní nádrž je izolována 18 cm vrstvou přírodního asfaltu, který byl dovezen z Albánie – byl totiž potřeba materiál, který bez poškození vydrží rozsah teplot od −30 do +60 °C. Vedle horní nádrže stojí malá mohyla vzniklá navršením vytěženého materiálu. Díky ní je hora o tři metry vyšší, než byla původně.

Elektrárna pořádá celoročně (i o víkendech a svátcích po předchozím telefonickém objednání) exkurze pro veřejnost, které sestávají z návštěvy infocentra a promítání dokumentárního filmu o elektrárně, prohlídce podzemní strojovny s turbínami a případné obhlídky dolní a horní nádrže. Zajištěna je též kyvadlová přeprava moderními minibusy na trase horní stanice lanovky – horní nádrž elektrárny.

Skvělé zázemí kouteckého areálu

Velmi slušné je zázemí kouteckého areálu – restaurant, bowling bar, infocentrum se sportovní prodejnou a kvalitně vybavenou půjčovnou kol a in-line bruslí či velkokapacitní parkoviště nabízející plochu pro zaparkování a pobyt karavanů.

Projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, rozhodně se nebudete nudit. Zcela nový areál v samém srdci Jeseníků je přirozeným centrem těchto nádherných hor nejen polohou. Sportovec, turista, návštěvník elektrárny Dlouhé stráně i dítě si zde najde program na míru.

Luxusní Bike park Kouty

Zmínit musíme bike park přímo v areálu Kouty a testcentrum kol Specialized. Bike park nabízí trasy různých délek a obtížností. Čtyři dlouhé tratě Vás zabaví na celý víkend. Bikepark leží hned vedle silnice číslo 44 směrem na Jeseník. Bikepark Kouty je největší bikepark na Moravě. Můžete si zde užít jízdu na 4 tratích, jejichž délka přesahuje 3 kilometry. V bikeparku najdete skvěle vybavenou půjčovnu se servisem a malým obchůdkem, kde je k dispozici vše potřebné nejen pro bikery.

Tratě v bikeparku Kouty nad Desnou jsou navrženy tak, aby si v tomto bikeparku zajezdil opravdu každý. Nejlehčí modrá trať je sjízdná i pro nezkušeného jezdce. Tato trasa je určena opravdovým začátečníkům. Černá trasa s názvem Koutíkův sen vede v dolní pasáži vede přímo pod lanovkou nebo schovaná v lesích hned vedle lanovky. Je to zdejší nejtěžší a nejtechničtější trasa plná skoků a rozbitých pasáži. Stará Medvědice je název červeně značené hravé a zábavné trasy – jde o spleť klopenek a skoků, jež neberou konce. Trasa se na svém konci napojuje na již zmiňovanou černou trasu. Na tuto trať se může pustit i začátečník. Další červená trasa bikeparku též nabídne nesčetné klopenky a skoky, končí však napojením na modrou trasu.


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?