NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Srní (858 m n. m.) je malebná obec o pouhých 224 obyvatelích uprostřed Národního parku Šumava s řadou původních stavení horského typu na pláních nad údolími řek Vydry a Křemelné. Až do poválečného odsunu bylo zdejší obyvatelstvo ryze německé. Srní založil majitel panství Stodůlky (dnes již zaniklá obec) baron Schmiedel pro dřevaře v roce 1727 a podle hojného výskytu srnčí zvěře ji pojmenoval Rehberg (česky Srnčí hora). Několik zarostlých hald v blízkém okolí obce svědčí o tom, že se tu v minulosti těžilo zlato. Na malém hřbitově v Srní jsou pochováni někteří příbuzní slavného šumavského spisovatele Karla Klostermanna a postavy z jeho děl.

Turistické trasy vedoucí nádhernou šumavskou přírodou

V zimě jde o ideální místo zejména pro běžecké lyžování, celá řada tras vedoucích nádhernou šumavskou přírodou je po zbytek roku dostupná pěším turistům a cyklistům. Nejpopulárnější trasou pro rodiny je tzv. Srnský okruh, nenáročná trať o délce 8,35 km, na náročné čeká téměř 36 km obtížné trasy Srní – Javoří pila – Modrava – Rokyta – Srní.

Nenáročné cyklistické stezky po rozsáhlých pláních

Hustá síť turistických tras napříč celou Šumavou (s návazností na další trasy v Bavorském lese) je hlavním lákadlem pro zdejší návštěvníky. Odlehlost lokality (a proto i obtížnější dopravní dostupnost) je v tomto ohledu jednoznačnou výhodou. Středně vyspělí cyklisté ocení, že většina tratí vede po rozsáhlých pláních s nadmořskou výškou nad 1 000 m n. m. s mírnými výškovými rozdíly.

Pestrá nabídka aktivit v Hotelu Srní

Slabší veřejnou infrastrukturu obce supluje zdejší hlavní ubytovací kapacita, Hotel Srní. V jeho hlavní budově se nachází veřejně přístupný plavecký bazén o rozměrech 25 x 12,5 metru, sauna a parní lázně. Dalšími tamtéž dostupnými službami jsou bowling, masáže, půjčovna kol a ostatního sportovního náčiní. Sportovní hala v dependanci nabízí plochu pro míčové sporty – badminton, volejbal, tenis, futsal, florbal, basketbal, dále lezeckou stěnu, squash, fitness a laserovou střelnici.

Vchynicko-tetovský plavební kanál a další zajímavé výlety do okolí

Za výlety do okolí se lze vydat třeba do Kašperských Hor, na hrad Kašperk, na Modravu, Kvildu, Čeňkovu Pilu, Antýgl, do Prášil, Hartmanic či do nejbližšího většího města Sušice. Technickou zajímavostí je Vchynicko-tetovský plavební kanál, což je umělý vodní tok, který sloužil pro plavení dřeva. Toto vodní dílo o celkové délce 13,6 km obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem a spojuje řečiště Vydry s říčkou Křemelná. Kanál byl vybudován v letech 1799–1800. Jedná se spolu se Schwarzenberským plavebním kanálem o druhý kanál vystavěný na schwarzenberských panstvích inženýrem Josefem Rosenauerem za vlády knížete Josefa II. ze Schwarzenbergu. Začíná u obnoveného Hradlového mostu (Rechle) v nadmořské výšce 940 m nad mořem zhruba na polovině cesty mezi Modravou a Antýglem. V těchto místech je odváděna voda z řeky Vydry přes vtokový objekt do vybudovaného kanálu, který vede po levém břehu Vydry.


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?