NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Šumava (německy Böhmerwald) je rozsáhlé pohoří na hranicích Česka, Rakouska a německého Bavorska. Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Jižní strana pohoří je podstatně příkřejší než severní, česká. V ČR se Šumava dělí na část západní v Plzeňském kraji a východní v Jihočeském kraji. Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor (Großer Arber) v Německu (1.456 metrů), na české straně hranice je to Plechý (Plöckenstein, 1.378 metrů). Plechý je zároveň i nejvyšší horou rakouské Šumavy.

Šumava – část západočeská

Národní park Šumava je jediný národní park v Plzeňském kraji. Jeho větší část však leží v Jihočeském kraji. Jeho celková rozloha je 68 064 ha. Nejvyšší bod je Plechý (1.378 m n. m.) a nejnižší bod je údolí Otavy u Rejštejna (570 m n. m.). Jsou zde 3 ledovcová jezera – Plešné, Laka, Prášilské. Černé a Čertovo – dvě nejznámější ledovcová jezera na Šumavě – již spadají do CHKO Šumava.

Rozloha CHKO Šumava je bez Národního parku 99 624 ha. Rozpětí nadmořských výšek se na území CHKO, jež obklopuje Národní park, pohybuje od 498 m (Víteň) do 1.362 m (Boubín). Na německé straně byl roku 1970 vyhlášen Národní park Bavorský les.

Srní – ideální místo pro aktivní dovolenou

Srní (858 m n. m.), až do poválečného odsunu ryze německá malebná obec uprostřed Národního parku Šumava s řadou původních stavení horského typu, se rozkládá na pláních nad údolími řek Vydry a Křemelné. Jedná se o ideální místo pro aktivní dovolenou, rozbíhá se odtud celá řada turistických tras vedoucích nádhernou šumavskou přírodou. Na turisty čeká např. 36 km trasy Srní – Javoří pila – Modrava – Rokyta – Srní. Hustá síť dalších turistických stezek i cyklostezek napříč celou Šumavou navazuje na stezky v Bavorském lese. Většinou se pohybujete po rozsáhlých pláních s nadmořskou výškou nad 1 000 m n. m. s relativně mírnými výškovými rozdíly. Slabší veřejnou infrastrukturu obce supluje zdejší hlavní ubytovací kapacita, Hotel Srní. V jeho hlavní budově se nachází mj. veřejně přístupný plavecký bazén, sauna a parní lázně. Dalšími tamtéž dostupnými službami jsou bowling, masáže, půjčovna kol a ostatního sportovního náčiní. Sportovní hala v dependanci nabízí plochu pro míčové sporty – badminton, volejbal, tenis, futsal, florbal, basketbal, dále lezeckou stěnu, squash, fitness a laserovou střelnici.

Vchynicko-tetovský plavební kanál a další zajímavé výlety do okolí

Za výlety do okolí se lze vydat třeba do Kašperských Hor, na hrad Kašperk, na Modravu, Kvildu, Čeňkovu Pilu, Antýgl, do Prášil, Hartmanic či do nejbližšího většího města Sušice. Technickou zajímavostí je Vchynicko-tetovský plavební kanál, což je umělý vodní tok, který sloužil pro plavení dřeva. Toto vodní dílo o celkové délce 13,6 km obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem a spojuje řečiště Vydry s říčkou Křemelná. Kanál byl vybudován v letech 1799–1800. Jedná se spolu se Schwarzenberským plavebním kanálem o druhý kanál vystavěný na schwarzenberských panstvích inženýrem Josefem Rosenauerem za vlády knížete Josefa II. ze Schwarzenbergu. Začíná u obnoveného Hradlového mostu (Rechle) v nadmořské výšce 940 m nad mořem zhruba na polovině cesty mezi Modravou a Antýglem. V těchto místech je odváděna voda z řeky Vydry přes vtokový objekt do vybudovaného kanálu, který vede po levém břehu Vydry.

Železná Ruda – největší horské turistické středisko Šumavy

Železná Ruda je důležitým centrem zimní i letní turistiky. Na ekonomice města se významně podílí hotelové, restaurační a rekreační služby. V létě lze využít lanovky k rozhlednám na Špičáku (1.202 m) a sousedním Pancíři (1.214 m). Železnorudsko rovněž nabízí desítky kilometrů turistických značených tras. V okolí se nachází např. Černé jezero a Čertovo jezero.

Železnorudské muzeum disponuje celoroční výstavou vztahující se k historii města, která byla úzce spjata se sklářstvím. Přímo v centru města se nachází bývalý lovecký zámeček postavený v roce 1690. V současné době se jedná o nejstarší zachovalou budovu v Železné Rudě a najdete zde muzeum historických motocyklů s celou řadou unikátních motocyklů, a také expozici loutek. Špičácký tunel na železniční trati Plzeň – Klatovy – Železná Ruda byl v letech 1877 až 2007 nejdelším železničním tunelem v českých zemích (1.747 m). Kuriozitou je vlakové nádraží v Železné Rudě – Alžbětíně, skrze které prochází státní hranice.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1.214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy. Na Pancíři pramení tři řeky a prochází jím hlavní evropské rozvodí, Úhlava a Křemelná tečou do Severního moře, Řezná pak do Černého moře. Rozhledna na vrcholu Pancíře nad Železnou Rudou nabízí ve výšce 15 metrů výhled na západní část Šumavy s nejvyšší horou Velký Javor na německé straně. Za jasného počasí lze z prosklené plošiny spatřit i vrcholky Alp v okolí Dachsteinu. Na české straně poznáte Jezerní horou, Český les s Čerchovem, Svatobor, Sedlo, Klatovy nebo jadernou elektrárnu Temelín. Přímo kolem turistické chaty s rozhlednou z roku 1923 na vrcholku Pancíře vede hřebenová stezka Pancíř – Můstek – Prenet. Na vrchol Pancíře vede ze Špičáku sedačková lanovka s mezistanicí Hofmanky. V délce 2750 m překonává převýšení 354 m. Nástupní stanice lanové dráhy je asi 200 metrů nad hlavní silnicí Špičák – Železná Ruda. Lanovkou je možné přepravovat kola.

Největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák

Na šumavském Špičáku (1.202 m) nad Železnou Rudou naleznete bikepark, moderní rozhlednu a 4sedačkovou lanovku s možností přepravy kol. Turisté mohou využívat také ostatní aktivity (dětské hřiště u chaty Hanička s tubingem, půjčovnu vybavení a servis kol, komentované výlety na elektrokolech s průvodcem a občerstvení). Bikeři mají k dispozici 6 tratí bikeparku, čekají tam na ně nové atraktivní zatáčky a skoky. V areálu Ski&Bike Špičák se konají významné cyklistické závody, jako je Mistrovství České republiky v downhillu nebo iXC European Downhill Cup (Evropský pohár ve sjezdu horských kol). V ČR se v této disciplíně nejede lepší podnik s tak bohatou mezinárodní účastí. Září je už také několik let ve Ski&Bike Špičák časem pro další disciplínu spojenou s horskou cyklistikou – cyklistickým endurem: Enduro Race.

V letních měsících jezdí ze Špičáku ekologický autobus po celé Šumavě a navazuje na spojení po Bavorském národním parku.

Ze Železné Rudy k jezeru Laka

Jezero Laka je nejmenší, nejmělčí a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě. Ze Železné Rudy se vydáte alejí na Debrník. Na místě někdejšího zámečku sklářské rodiny Hafenbrädlů dnes najdeme jen louku. Cesta odtud stoupá na Polom. Kousek odtud odbočíte již k jezeru Laka. Zpět se schází přes zaniklou sklářskou osadu Hůrka do Nové Hůrky, odkud se dá autobusem vrátit do Železné Rudy. Celý výlet lze absolvovat i opačně, tj. autobusem do Nové Hůrky a pěšky zpět do Železné Rudy.

Černé a Čertovo – dvě nejznámější ledovcová jezera na Šumavě

Černé a Čertovo – dvě nejznámější ledovcová jezera na Šumavě, zvládnete navštívit při jednom výletě (okruh 8 km z parkoviště Špičácké sedlo). Jezera leží v národní přírodní rezervaci, a proto se mimo značené trasy nechodí a na kole se po stezkách jezdit nesmí. Pro letní turistiku jsou připravené 2 naučné stezky, Datlíkova a Zajícova. Mezi oběma jezery prochází hlavní evropské rozvodí, a tak voda z Černého jezera teče do Severního moře, zatímco z Čertova jezera odtéká přes Dunaj do Černého moře. Při stoupání na rozvodí si hranici mezi oběma úmořími dobře uvědomíte. Můžete si navíc udělat odbočku k rozhledně na vrcholu Špičáku (1.202 m), pouze 1,5 km navíc.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?