NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Objevte kouzlo a rozmanitost Italských Alp i v létě

Mohutné pásmo Italských Alp táhnoucí se od hranic Francie až po hranice se Slovinskem od sebe nejen geograficky odděluje střední a jižní Evropu, ale zároveň díky své nekonečné rozmanitosti vytváří i nespočet čarokrásných míst, která skýtají ideální prostředí ke strávení nejen zimní, ale i letní dovolené. Ač v naší zemi zatím jasně převažují zimní lyžařské návštěvy těchto velehor nad letními, jistě se i my vbrzku naučíme využívat pestré možnosti, jež Italské Alpy skýtají, i od jara do podzimu. O kouzlu tamní krajiny v létě je téměř zbytečné se sáhodlouze rozepisovat, vždyť všichni známe z barvotiskových obrázků idylu bělostných vrcholků horských štítů odrážejících se na hladině některého z početných, křišťálově čistých jezer nebo sytou zeleň rozkvetlých luk a hlubokých lesů nezřídka dokreslenou stádečkem krav a štíhlou věží venkovského kostelíku.

Společná historie dodnes spojuje a navozuje pocit důvěrně známého

Obyvatelé těchto končin jsou zoceleni staletími přežívání v nejtvrdších podmínkách a dnes, kromě vrozeného smyslu pro práci, pořádek a zodpovědnost, jsou, a to i přes svou uzavřenější povahu, než jaká charakterizuje Italy z jižnějších oblastí, dokonalými hostiteli pro všechny návštěvníky, kteří se rozhodnou do jejich kraje zavítat. A navíc zde naleznete mentalitu, jež se díky částečně společné historii v rámci rakouského mocnářství (část z dále uváděných oblastí tvořila jeho součást až do roku 1918) ani tak příliš neliší od té naší.

Nesmírně pestrá škála volnočasových aktivit

Z pestré nabídky aktivit si v Italských Alpách vyberou snad všichni. Pro ty, pro něž je synonymem dovolené pláž, jsou zde neuvěřitelně čistá a slunečními paprsky zalitá jezera na úpatí vysokohorských štítů s nabídkou windsurfingu, kitesurfingu, potápění, jízdy na plachetnicích či oblíbených šlapadlech. Cykloturisté mohou volit mezi pohodlnějšími cestami údolími a adrenalinovým zdoláváním vysokohorských cest často pocházejících z dob 1. světové války. U těch, kteří místo horského kola upřednostňují kolo klasické silniční, je naopak velmi populární zdolávání alpských průsmyků ve stopách nejslavnějších etapových závodů, jako je Giro d’Italia. Bohatě prostřený stůl zde naleznou vyznavači paraglidingu, raftingu, canyoningu, ale i tradiční vysokohorské turistiky, usnadněné i v nejextrémnějších výškách jištěnými „ferratami“. Ale nejen milovníci dobrodružství si zde přijdou na své. Ohromný potenciál je zde též pro nenáročnou pěší turistiku, houbaření, rybolov nebo dnes tolik populární nová specializovaná odvětví, jakými jsou agroturistika, gastroturistika či enoturistika. Opomenout však nesmíme ani „zarputilé“ lyžaře, kteří se bez této své drogy nedokáží obejít ani v letním období. Právě na ně zde čeká ledovcový skiareál Stelvio s letním provozem. Výčet možností by jistě mohl pokračovat ještě hodně dlouho, ale to bychom museli mít k dispozici výrazně více prostoru.

Dovolená v místech, kde se psala evropská historie

Závěrem tedy zmiňme již jen zcela unikátní prolnutí přírodních krás s bohatou historií regionů, které po tisíce let tvořily hranice mezi různými evropskými kulturami, a to od stop prehistorického osídlení, přes středověké hrady dodnes střežící většinu údolí, až po slavná bojiště 1. světové války, které tak každého návštěvníka dokáže vrchovatou měrou obohatit i po stránce poznání. Stručně shrnuto pro Vás mají „letní“ Italské Alpy nachystáno dostatek argumentů pro prožití skutečně pestré aktivní dovolené, jež Vás povznese na těle i duši a zároveň Vás dokonale ochrání před „stresy“ známými z masově navštěvovaných mořských pláží.

Dolomiti jsou bezesporu nejkrásnější částí Alp. Rozeklaným bělostným štítům dominuje nejvyšší vrchol - majestátní Marmolada. Masiv Sella je ideálním cílem pěších výletů a díky slavným horským průsmykům Sella, Pordoi či Fedaia v blízkém okolí i pro motorkáře a cyklisty. Bezpečné ferraty či pohodlné lanovky Vás přiblíží až k vrcholům, kde zuřily nejtěžší bitvy 1. světové války. Náročnou pěší či cyklistickou turistiku lze ideálně kombinovat s nesčetnými relaxačními aktivitami.

Valtellina je dlouhé údolí, jež se táhne v oblasti Lombardie od severoitalských jezer až na švýcarské hranice. Největšími lákadly oblasti jsou zejména termální prameny, jež vyvěrají na několika místech v Bormiu a okolí, neposkvrněná vysokohorská příroda Národního parku Stelvio, letní lyžování na průsmyku Stelvio a stále prestižnější Livigno s populární bezcelní zónou a nesčetnými cyklostezkami.

Lago di Garda je největší italské jezero zasazené přímo do klínu nádherných hor. V létě zde panuje příjemně teplé počasí bez nesnesitelných veder, promenády lemované palmami lákají k procházkám, jezerní hladina se každého rána začíná hemžit plachtami surfařů a na své si zde dosyta přijdou i milovníci vodních lyží, horských kol a paraglidingu, ale i velkých zábavních parků, jako je Gardaland či vodní ráj Canevaworld.

Lago di Como je jezero ležící severně od Milána a na severu zasahující do Alp; protéká jím řeka Adda. Obklopí Vás tu jedna z nejkrásnějších evropských krajin, lemovaná ohromujícími horskými sceneriemi. Jezero je velmi bohaté na ryby. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě. Fascinující kombinace hor, tyrkysově modré vody, příjemného podnebí a bujné subtropické vegetace řadí Lago di Como na samou špici nabídky prestižních evropských letních pobytů.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?