NEV-DAMA a.s.

Cestování 2020: kam už je možné jet?

Situace se vyvíjí pozitivně a většina zemí již otevřela hranice pro zahraniční turisty. Kam je v současnosti možné z ČR cestovat a za jakých podmínek? A jaké země se turistům zpřístupní v nejbližších dnech a týdnech?

Systém semaforu

Od 15. června platí pro cestování ze států EU a schengenského prostoru systém tzv. Semaforu. Jde o rozdělení států do tří kategorií dle barev semaforu na základě rizika nákazy onemocněním COVID-19, který Ministerstvo zdravotnictví ČR pravidelně aktualizuje. Pro každou barvu platí jiné podmínky pro cestování zpět do ČR.

 1. Zelené země: nízké riziko, cestování bez omezení.
 2. Oranžové (žluté) země: střední riziko, cestování bez omezení pro české občany. Cizinci musí při cestě do ČR předložit negativní test na koronavirus, nebo nastoupit do karantény.
 3. Červené země: vysoké riziko, povinnost předložit negativní test, nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR pro všechny. Do této kategorie aktuálně (k 1. 7.) patří Švédsko a všechny země mimo Evropskou unii a EHP (kromě Černé Hory, Srbska, Austrálie, Japonska, Jižní Koreji, Kanady, Nového Zélandu a Thajska).
Stát
Švédsko
Portugalsko
Belgie
Velká Británie
Irsko
Malta
Španělsko
Francie
Nizozemí
Itálie
Dánsko
Polsko
Rumunsko
Finsko
Německo
Česká republika
Stát
Estonsko
Rakousko
Bulharsko
Lotyšsko
Litva
Maďarsko
Švýcarsko
Andorra
Norsko
Kypr
Řecko
Slovensko
Chorvatsko
Island
Slovinsko
Lucembursko
Lichtenštejnsko

Kam můžete cestovat?

Mapa Ministerstva zdravotnictví však nebere v úvahu, zda už "zelené" a "oranžové" země otevřely svoje hranice pro zahraniční turisty. Zároveň jde o mapu, která řeší pouze země EU a schengenského prostoru. Proto jsme pro vás připravili naši oranžovou NEV-DAMA mapu, na které vidíte, kam je aktuálně skutečně možné volně cestovat s ohledem na opatření platná v dané zemi (a bez nutnosti 14denní karantény, či testování na koronavirus).

Stát
Chorvatsko
Rakousko
Německo
Bulharsko
Itálie
Slovensko
Řecko
Estonsko
Litva
Nizozemsko
Andorra
Maďarsko
Švýcarsko
Polsko
Lotyšsko
Francie
Belgie
Lucembursko
Lichtenštejnsko
Španělsko
Dánsko
Rumunsko
Srbsko
Černá Hora
Portugalsko

Upozorňujeme, že situace se často mění. Aktuální informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Chorvatsko

 • Otevřené hranice od 10. 5.
 • Cestování bez omezení od 15. 6. 

Do Chorvatska mohou občané EU cestovat za turistikou už od 10. května, podmínkou je aktuálně pouze vyplnění formuláře na hranicích nebo před cestou prostřednictvím formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr. V průběhu pobytu je nutné dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví (minimalizovat riziko přenosu viru a během čtrnácti dní od vstupu do Chorvatska si v ranních hodinách měřit teplotu a je-li vyšší než 37,2 °C nebo pokud se osoba cítí nemocná či pozoruje symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud ho nemá, pak místně příslušného epidemiologa). Více informací naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

Rakousko

 • Otevřené hranice od 17. 5.
 • Cestování bez omezení od 5. 6.

17. května otevřelo Rakousko pro návštěvníky z České republiky první hraniční přechody. Od úterý 26. května se otevřely všechny hraniční přechody a 5. června došlo ke zrušení zbývajících omezení. Nyní lze tedy cestovat do Rakouska i zpět bez povinnosti karantény, či negativního testu na koronavirus.

Německo

 • Otevřené hranice od 26. 5.
 • Cestování bez omezení od 15. 6.

Od úterý 26. května se pro Čechy otevřely všechny hraniční přechody s NěmeckemOd 5. června není nutné předkládat negativní test na koronavirus při návratu do ČR, cestovat do Německa za účelem turistiky je oficiálně možné od 15. června.

Bulharsko

 • Otevřené hranice od 1. 6. 
 • Cestování bez omezení od 15. 6. 

Od 1. června 2020 je zrušen zákaz vstupu do Bulharska pro občany EU a zemí Schengenu. Uvolnění hranic pro české turisty bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

Itálie

 • Otevřené hranice od 3. 6. 
 • Cestování bez omezení od 15. 6. 

Italské hranice se turistům ze zemí schengenského prostoru, Švýcarska a Monaka otevřely 3. června. Cestování do Itálie bez omezení (tedy nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června. 
Cestující na Sardinii jsou povinni se zaregistrovat pomocí online formuláře, povinnost vyplnit online formulář se týká i cestujících do regionu Apulie.

Slovensko

 • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 4. 6.

Úplné otevření hranic se Slovenskem nastalo 4. června.

Maďarsko

 • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 5. 6.

Od 5. června jsou možné cesty českých občanů do Maďarska bez oboustranných omezení (bez nutnosti 14denní karantény, či negativního testu na koronavirus). V souvislosti s nařízeními vlády zavádějí hotely a lázně různá bezpečnostní opatření, která mohou omezit provoz některých bazénů, saun, šaten atd. Situace se však spolu s rozvolňováním opatření může změnit.

Slovinsko

 • Otevřené hranice od 8. 6. 
 • Cestování bez omezení od 15. 6. (Pozor: od 4. 7. neplatí)

Přestože se pro Čechy oficiálně otevřely slovinské hranice 8. června, mohli čeští turisté do Slovinska cestovat s potvrzenou rezervací už od 25. května. Uvolnění hranic bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

Aktualizace k 4. 7.: z důvodu vyššího nárůstu počtu nakažených v Česku zařadilo Slovinsko ČR mezi méně bezpečné "oranžové země". Češi nyní mohou do Slovinska pouze s negativním testem na koronavirus, nebo musí nastoupit 14denní karanténu. Tranzit je možný i bez testu.

Polsko

 • Otevřené hranice od 13. 6. 
 • Cestování bez omezení od 15. 6. (Slezské vojvodství od 29. 6.)

Polsko otevřelo svoje hranice pro občany EU 13. června. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června (v případě Slezského vojvodství až od 29. června).

Francie

 • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 15. 6. 

Od 15. června je možné cestovat bez omezení také do FrancieOdlišná situace platí pro Mayotte a Guyane, kde stále platí striktní opatření a karanténa při příjezdu. Do 10. července je ve Francii vyhlášen nouzový sanitární stav. K 15. červnu byla zavedena třetí vlna postupného rozvolňování zákazů v celé kontinentální Francii, nicméně v odlišné míře dle dvou kategorií regionů. Míra uvolňování vychází z mapy Francie rozdělené na oranžové a zelené oblasti, které odráží stav šíření epidemie.

Švýcarsko

 • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 15. 6. 

Švýcarsko se turistům z České republiky otevřelo bez omezení (karantény, či testu na koronavirus) 15. června. Švýcarsko chce svým hostům připravit bezpečnou dovolenou a certifikuje proto hotely, restaurace, veřejné dopravce a lanovky označením Clean & Safe.

Řecko

 • Cestování bez omezení od 15. 6. 

Řecké hranice sice nikdy nebyly oficiálně uzavřeny, až do 15. června však při vstupu do Řecka platila povinnost 14denní karantény. Od 15. června bylo možné cestovat do země bez nutnosti karantény přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni. Od 1. července byla rozšířena možnost vstupu i přes další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů. Provádí se namátkové testování. Návrat z Řecka do ČR bez testování na koronavirus, či nutnosti karantény je možný od 15. června.

Cestující do Řecka musí nejpozději 48 hodin před cestou vyplnit elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat jak při odbavení v České republice, tak při vstupu do Řecka.

Španělsko

 • Otevřené hranice od 22. 6. 
 • Cestování bez omezení od 15. 6. 

Přestože čeští turisté mohou cestovat do Španělska bez nutnosti testování na koronavirus při návratu zpět do vlasti už od 15. června, prázdniny ve Španělsku jsou prakticky možné až od 22. června. Od tohoto data dle rozhodnutí španělské vlády již turisté přijíždějící do země nemusí do 14denní karantény.

Španělská vláda přijala z důvodu ochrany zdraví turistů rozhodnutí o povinnosti vyplnit ještě před odletem do Španělska elektronický zdravotní formulář (tzv. FCS health control form). Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat při vstupu do Španělska. Formulář je možné vyplnit elektronicky nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH (ke stažení pro iOS a Android).

Portugalsko

Přestože uvolnění hranic bez oboustranných omezení mělo nastat 15. června, kvůli nepříznivému vývoji situace mohou čeští občané cestovat bez oboustranných omezení (testování na koronavirus po návratu) do Portugalska až od 29. června. Madeira je turistům přístupná od 1. července, a to podobně jako v případě Azorských ostrovů pouze s negativním testem na koronavirus.

Portugalsko zavedlo pro zabránění přenosu nákazy mezi turisty různá pravidla. Když se uvolní hotelový pokoj, noví hosté se do něj mohou nastěhovat až po 24 hodinách, poté, co bude důkladně vydezinfikován a vyvětrán. U portugalských pláží budou semafory, které upozorní na volná místa s ohledem na dodržení minimálních odstupů apod.

Malta

 • Otevřené hranice od 1. 7. 
 • Cestování bez omezení od 15. 6. 

Přestože Češi mohli teoreticky odletět na Maltu bez nutnosti testování na koronavirus při návratu zpět do vlasti už od 15. června, Malta jim otevřela hranice až 1. července.

 

Další evropské země

Od 15. 6. je možné cestovat bez oboustranných omezení také do Estonska a Litvy (otevřené hranice už od 1. 6.), Lotyšska (otevřené hranice od 3. 6.), Andorry, Belgie, Rumunska, Lucemburska, Lichtenštejnska a Nizozemska (v Nizozemsku je vyžadována předchozí rezervace ubytování).
Od 20. 6. je možné cestování bez oboustranných omezení také v případě Kypru (již není při vstupu do země od českých občanů vyžadován negativní test na koronavirus) a od 27. 6. i v případě Dánska (zatím pouze s rezervací ubytování na min. 6 nocí). 
Island je možné navštívit pouze, pokud se po příletu necháte testovat na koronavirus. U dalších zemí zatím termín otevření hranic není známý.
 

Koupit či nekoupit dovolenou?

Vládní opatření a nařízení se uvolňují a spolu s postupným otevíráním hranic tradičních dovolenkových zemí stoupá zájem o zájezdy. Nebojte se splnit si váš sen o dovolené. Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit v létě 2020.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?