- Nev-Dama.cz
- Léto
- Belgie
- Vlámský region
Flandry – ekonomický motor Belgie a nádherná historická města
Vlámský region (Flandry) je mimořádně zajímavá a bohatá oblast, která nabízí turistům řadu důvodů k návštěvě. Historická města, jako jsou Bruggy, Gent a Antverpy, patří mezi nejkrásnější města v Evropě s úchvatnou architekturou a mnoha uměleckými skvosty. Byla domovem slovutných vlámských mistrů jako Rubens, van Eyck a Bruegel.
Světoznámé jsou i belgické čokolády, piva, hranolky a vaflové speciality. Většina obyvatel mluví několika jazyky včetně angličtiny. Jde též o skvělý výchozí bod pro cestování po okolní Evropě (Nizozemsko, Francie, Německo).
Historie Vlámského regionu
Historie Vlámského regionu je bohatá a sahá hluboko do minulosti. Oblast byla původně osídlena germánskými kmeny, včetně Franků. V raném středověku se stala součástí Franské říše. Během 12. a 13. století oblast zažila rozkvět obchodu a řemesel, zejména textilního průmyslu. Flanderské hrabství se stalo jedním z nejbohatších a nejvlivnějších regionů v Evropě.
V 15. století se oblast dostala pod kontrolu Burgundského vévodství. Později připadla Habsburkům, nejprve španělské větvi (Španělské Nizozemí), aby následně v 18. století přešla pod rakouské Habsburky (Rakouské Nizozemí). Po napoleonských válkách byla oblast spojena s Nizozemskem (1815-1830), roku 1830 se stala součástí nově vzniklého Belgického království.
Specifické postavení Vlámska v rámci Belgie
Mezi vlámsky a francouzsky mluvícími obyvateli (Valony) postupně vznikalo napětí. Ve 20. století se postupně rozvíjelo vlámské národní hnutí. Od roku 1993 je Vlámský region jedním ze tří federálních regionů Belgie (spolu s Valonskem a Bruselem, jenž je de facto frankofonním ostrovem uprostřed Vlámska). Region má vlastní parlament a vládu s rozsáhlými pravomocemi. Vlámský region je skvělým příkladem toho, jak může oblast s bohatou historií a kulturní identitou prosperovat v moderní Evropě. Vlámsko má 6,5 miliónu obyvatel, což představuje 58 % obyvatel státu. Úředním jazykem je vlámština (vlaams), což je označení belgického dialektu nizozemštiny, s níž má společnou gramatiku.
Vlámský region zahrnuje 5 provincií: Antverpy, Limburk, Východní Flandry, Vlámský Brabant a Západní Flandry. Vlámsko se dále dělí na 22 okresů (nizozemsky arrondissementen) a 308 obcí. Hlavní město je Brusel, který je sídlem Vlámské vlády a Vlámského parlamentu, územně však do Vlámského regionu nepatří. Mezi další velká města patří Antverpy, Gent, Bruggy, Lovaň a Mechelen.
Belgie je federativní stát, rozdělený územně na tři regiony (Vlámský region, Valonský region a Bruselský region) a jazykově na tři společenství (Vlámské, Francouzské a Německojazyčné). Každý region a každé společenství má svoji vlastní vládu a parlament. Výjimkou je Vlámský region a Vlámské společenství, které mají společnou vládu a parlament se sídlem v Bruselu. Formálně Vlámské společenství vykonává pravomoci Vlámského regionu. Poslanci Vlámského parlamentu zvolení v Bruselském regionu nicméně nemají právo hlasovat o záležitostech Vlámského regionu.
Geografie Vlámska
Rozloha Vlámska činí 13 522 km², což je přibližně 44 % rozlohy Belgie. Vlámsko sousedí na severu a na východě s Nizozemskem, na jihu s Valonskem, na jihozápadě s Francií a ze severozápadu je omýváno Severním mořem.
Vlámsko zahrnuje dvě geografické oblasti – pobřežní nížinu a centrální rovinu. Pobřežní nížina se skládá z oblasti písečných dun a oblasti polderů, chráněných systémem hrází proti mořské záplavě. Centrální rovina se nachází dále ve vnitrozemí. Je rovná a mírně svažitá s mnoha úrodnými údolími a četnými vodními cestami. Místy je terén členitější s výskytem jeskyní a malých roklí. Klima je mírné přímořské, srážky jsou hojné po celý rok.
Turistické atrakce Vlámského regionu
Vlámský region (Flandry) je severní část Belgie, která nabízí bohaté kulturní dědictví, historická města a jedinečné atrakce.
Historická města
Bruggy – středověké město s kanály často nazývané "Benátky severu", známé svou zachovalou architekturou, zvonicí a čokoládovnami
Gent – město s impozantní katedrálou svatého Bavona, kde je vystaven slavný Gentský oltář bratrů Van Eycků, a středověkým hradem Gravensteen
Antverpy – diamantové centrum s velkolepým hlavním náměstím, katedrálou Panny Marie a Rubensovým domem
Leuven (Lovaň) – univerzitní město s výjimečnou gotickou radnicí a živou atmosférou
Mechelen – město se svatopetrskou katedrálou a palácovou rezidencí
Umělecká a kulturní dědictví
- Muzea věnovaná vlámským mistrům (Rubens, Van Eyck, Bruegel)
- Historické pivovary s tradiční výrobou belgického piva
- Muzeum čokolády v Bruggách
- Centrum umění MAS v Antverpách s výhledem na město
- Design Museum v Gentu
Přírodní atrakce
Pobřeží Severního moře s dlouhými písečnými plážemi a známými letovisky jako Oostende a Knokke-Heist
Přírodní park Hoge Kempen s cyklostezkami a pěšími trasami
Zwin Nature Park – přírodní rezervace u hranic s Nizozemskem
Legendární vlámská gastronomie a cyklistika
Vlámský region je také známý svou vynikající gastronomií, včetně hranolků, pralinek, belgických vaflí a světově proslulého piva. Většina měst je snadno dostupná vlakem a region je ideální pro poznávání na kole díky husté síti cyklostezek.
Vášniví sportovní cyklisté ocení místa jako Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg, Muur van Geraardsbergen – nejslavnější a nejnáročnější stoupání ve Flandrech, známá z legendárních „klasik“, včetně té největší – závodu Okolo Flander (Ronde van Vlaanderen). Dlážděné cesty zde dodávají krajině nefalšovaný historický ráz, navštěvuje je mnoho cykloturistů i pěších turistů. Vlámské Ardeny (Vlaamse Ardennen) jsou kopcovitá oblast na jihu provincie Východní Flandry. Nejvyšším bodem je Hotondberg s nadmořskou výškou 150 metrů. Všude vás uvítá charakteristická úhledná venkovská krajina, vesničky, farmy, pole, pastviny. Nejlepším východiskem k poznání čtyř nejobtížnějších a nejznámějších stoupání ve Flandrech jsou města Oudenaarde a Geraardsbergen.