NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Benefity:

  • oblíbené a rušné letovisko Makarské riviéry
  • dobře chráněný přístav s jachetní marínou a navazující promenáda
  • klid, dostatek zábavy a pohodové koupání
  • dlouhé bělostné oblázkové pláže pod hradbou pohoří Biokovo
  • ideální poloha pro náročnější pěší výlety a cykloturistiku v horách
  • skvělá možnost výletů lodí na blízké ostrovy Brač a Hvar

Baška Voda – malebné letovisko patřící k nejoblíbenějším ve Střední Dalmácii

Baška Voda je přístav téměř ve středu Dalmácie, 10 km severozápadně od Makarské, jedno z významných a rušných letovisek Makarské riviéry. Obec leží ve svahu, stranou od hlavní silnice a na dohled členitého pobřeží ostrova Brač. Její srdce tvoří dobře chráněný přístav s jachetní marínou a navazující promenáda lemovaná hotýlky, ale i diskotékami a dalšími zábavními podniky. Okolní kopce pokrývají četné vilky a několik hotelových komplexů. Klid, dostatek zábavy a pohodové koupání tady nadchne především rodiny s dětmi.

Rekreační středisko Baška Voda je velmi dobře vybaveno obchody, bary a restauracemi. Atmosféra úzkých uliček s kamennými domy kolem dávného hradiště Gradina zve ke každodenním procházkám, které si užijete i na pobřežní stezce spojující okolní obce. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky a višně maraska. Hojné vegetaci dominují borové lesy. Malebné letovisko Baška Voda patří k nejoblíbenějším ve Střední Dalmácii, oproti sousední Brele má však méně exkluzivní, spíš lidovější ráz. Jde o ideální výchozí bod pro populární výlety lodí na ostrovy Hvar a Brač. Vyplatí se i výlet do nedaleké Makarské se zajímavým malakologickým muzeem – sbírkou mušlí z Jadranu i ze světových moří.

Biokovo, horský masiv nad Makarskou riviérou

Jedno z nejoblíbenějších letovisek na Makarské riviéře Baška Voda leží naproti ostrovům Brač a Hvar, což jsou třetí a čtvrtý největší ostrov Chorvatska. Obklopuje ho malý, mělký záliv, od něhož terén prudce stoupá do nádherného skalnatého pohoří Biokovo. Pod vrcholem Sveti Ilija (1 642 metrů) vede tunel přivaděče k dálnici A1 mířící do necelých 80 kilometrů vzdálené dalmatské metropole Splitu (po pobřeží je to po klikatější cestě jen 50 km). Úchvatným světle zbarveným vápencovým skalám dominuje štít Sveti Jure (1 762 m n. m.), dostupný silnicí (zpoplatněnou) vedoucí až na jeho vrchol.

Významnou část pohoří Biokovo tvoří přírodní park stejného názvu táhnoucí se podél jadranských břehů v délce asi 35 kilometrů. Začíná u řeky Cetiny a sedla Dubci na severozápadě (za nimiž pokračuje další hornatina Mosor) a končí na jihovýchodě mezi sedly Kozica a Staza, kde na něj navazuje pohoří Rilič.

Biokovo – skvělé místo pro pěší výlety a cykloturistiku

Ač je pohoří Biokovo pouze několik kilometrů široké, dosahuje výšky přes 1 700 metrů, což umožňuje za dobrého počasí dohlédnout přes Jadran až do Itálie. Baška Voda leží doslova na úpatí nejatraktivnější části tohoto velkolepého masivu.

Svahy pokrývají husté borovicové lesy a mají takový sklon, že výšlapy do nich jsou vhodné hlavně pro zkušenější turisty (trasy však nejsou vždy dobře značeny). Na druhé straně klesají o poznání pomaleji, proto se hodí i k méně náročným procházkám či cyklovýletům. Do obce Veliko Brdo lze vyjet také autem. Populární je rovněž vyhlídková plošina Skywalk (tzv. Nebeská promenáda) nad letoviskem Tučepi,

Moře a pláže

Střední Dalmácie je krajem krásných oblázkových pláží a plážemi je Baška Voda doslova obklopena. Ryze městská Glavna plaža, zakončená vyhlídkovým molem, se rozkládá jižně od přístaviště, druhá kilometrová pláž se táhne severozápadním směrem k Brele. Další nádherné úseky pobřeží se nacházejí trochu dále, ale na pláže jako Oseka se rozhodně vyplatí zajít. Všechny jsou čisté, povrch mají z hrubého písku a oblázků a vstup do Jaderského moře je pozvolný.

Moře je dokonale čisté a díky světlému podloží okouzluje azurově modrou barvou.

Díky svým přírodním charakteristikám, jako je mírné středomořské klima, osvěžující kombinace moře a čistého horského vzduchu, průzračné a teplé moře, dlouhé bělostné oblázkové pláže, krása okolních hor i celého regionu, patří obec Baška Voda mezi nejoblíbenější turistické destinace Dalmácie. Britský deník Daily Mail zařadil pláže Bašky Vody mezi deset nejatraktivnějších ve Středomoří.

Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 29 Zagvozd (tunel sv. Ilija), Baška Voda

Znojmo, Hatě, Wien a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 29 Zagvozd (tunel sv. Ilija), Baška Voda

Brno, Mikulov, Wien a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 29 Zagvozd (tunel sv. Ilija), Baška Voda

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?