Kvarner – riviéra, kterou si oblíbila už rakouská aristokracie

Kvarner zahrnuje oblast navazující na Istrijský poloostrov, pod níž patří jak pevninská část (pobřeží Kvarnerského zálivu od Opatijské riviéry až po Karlobag), tak i skupina Kvarnerských ostrovů (souostroví se skládá z vnějšího pásu ostrovů - Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a několik malých ostrůvků, a z vnitřního pásu vesměs velkých ostrovů - Krk, Rab, Pag a několik malých) v Jaderském moři. K oblasti Kvarneru jsou dále přiřazeny regiony Lika a Gorski Kotar.

Pláže, lázně i vyžití pro vyznavače aktivní dovolené

Kvarner je mezi turisty velmi oblíben, zejména díky příjemnému klimatu, všudypřítomné bujné vegetaci a nádherným plážím lemujícím čisté moře. Oblast je kromobyčejně bohatá i co do flóry a fauny, na severu se rozprostírají hluboké lesy a Národní park Risnjak, jihovýchodně od zálivu se rozkládá národní park Plitvická jezera (viz popis severní Dalmácie). Nad Kvarnerskou riviérou se tyčí pohoří Učka s nejvyšším vrcholem Vojak dosahujícím nadmořské výšky 1401 metrů. Toto horstvo chrání pobřeží před nepříznivými povětrnostními vlivy přicházejícími z vnitrozemí. Kvarner je však i oblastí bohatého kulturního a historického dědictví, i proto je jedním z turisticky nejstarších a nejrozvinutějších regionů Chorvatska. V centru pobřežního města Rijeka (italsky Fiume), ale i v mnoha dalších menších městech na pobřeží, si díky stovkám let benátské nadvlády připadáte jako v Itálii. Kvarnerská riviéra začíná na severu tradičními lázněmi Opatija a pokračuje po východním pobřeží Istrie. Svou lázeňskou tradicí jsou vyhlášena i letoviska Lovran nebo Ičići a nutno říci, že jde často až o přepychové resorty uspokojující i ty nejnáročnější návštěvníky.

Dlouholetý punc vysoké kvality

Důvodem je, že cestovní ruch se v Kvarneru začal rozvíjet již před více než 160 lety, proto dnes poskytuje v oblasti služeb to nejlepší. Kombinace krásného moře, ostrovů i hor je doslova nezapomenutelná. Pobřeží má výrazně odlišný charakter od sousední Istrie nebo Dalmácie. Kvarner je ideální nejen pro odpočinek, ale i pro skutečně aktivní dovolenou.

Široká nabídka rozličných výletů

Ze zdejších 19 přístavů s více než 3000 kotvišť mají návštěvníci možnost pronájmu plachetnic, jachet a motorových člunů, ale mohou si dopřát i organizované výlety na ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag, ale třeba i do italských Benátek. Z Kvarneru však můžete podnikat zajímavé výlety i do vnitrozemí Istrie či národního park Risnjak.

Ideál klidné rodinné dovolené

Letoviska v Kvarneru jsou, i díky nevelkým rozměrům tamních pláží a šířce pobřeží stísněného lemem hor, snad kromě poněkud rušnější Opatije, spíše menší a poklidnější. Většina resortů je zaměřena zejména na rodinnou rekreaci. Naleznete zde velmi dobré zázemí a rovněž nabídka ubytovacích kapacit je dostatečně pestrá. Dovolenou na Kvarneru si můžete zpestřit množstvím kulturních, zábavních či sportovních akcí, například karnevaly v Rijece.

Crikvenica je město v oblasti Vinodol 37 km jižně od Rijeky. Má příjemné klimatické podmínky, díky nimž se pyšní již více než stoletou historií turismu. Dnes je jedním z nejvýznamnějších center oblasti Kvarnerského zálivu. Zdejší riviéra se táhne od Jadranova na severu po Selce na jihu. Město má také bohatou lázeňskou tradici, nachází se zde množství sanatorií a lázeňských pavilonů. U moře jsou krásné písčité pláže. Množství aktivit pro dospělé (tenis, míčové hry, vodní sporty) i děti činí z Crikvenice ideální místo rodinné rekreace. Lze zde navštívit i atraktivní mořské akvárium. V září se v Crikvenici pořádá Rybářský týden.

Šilo je přístav a malé letovisko na východním pobřeží ostrova Krk, přímo proti Crikvenici. Leží v zátoce Stipanja, kterou z východu uzavírá poloostrov Šilo s majákem na tamním mysu, a je proto chráněno před východními a jižními větry. Na mysu Golubnjak, odkud je krásný výhled na Crikvenici, se nacházejí zbytky římské vily. Přímo v Šilu je pěkná pláž Pećine z písku a jemných oblázků, která je vhodná i pro malé děti, vyznamenaná Modrou vlajkou. Další pláže jsou skalnaté, místy doplněné betonovými plošinami na slunění. Na členitém pobřeží východně a jihovýchodně od obce je několik krásných skalnatých zátok s malými oblázkovými plážemi.

Baška je rybářské městečko a přístav na jihovýchodním pobřeží ostrova Krk, velmi oblíbené letovisko se starou turistickou tradicí s výraznou účastí Čechů. Baška má velmi krásnou a populární pláž (Vela plaža) v široké zátoce podél celého městečka s drobnými oblázky či hrubým pískem. Zaujme výhled na mohutné pohoří Velebit na protilehlé pevnině. Pláž byla pro svou čistotu oceněna Modrou vlajkou a jsou na ní mnohá zařízení pro zábavu, např. tobogan, i pro provozování vodních sportů. Na okraji zátoky mimo městečko je naturistická pláž.

moře a pláže

V posledních letech je mnohem větší pozornost věnována vylepšování a údržbě pláží. Není tedy divu, že právě díky této péči jsou pláže v oblasti Kvarnerského zálivu známé svou výjimečnou krásou, průzračným mořem a hojnou vegetací podél pobřeží. Mnoho z místních pláží, například ve střediscích Crikvenica, Baška či Šilo, je vyznamenáno evropským certifikátem dokonalosti „Modrá vlajka“. Jedná se o mezinárodně uznávané ocenění za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a jeho okolí, upravenost a kvalitní sanitární i bezpečnostní podmínky.

Pobřeží Kvarnerského zálivu nabízí nespočet překrásných míst ke koupání - od písečných přes oblázkové pláže, až po přírodní a skalnaté zátoky. Vyhlášená je zátoka Klimno na ostrově Krk s kouzelnou písečnou pláží. Toto místo je také vyhledávané kvůli tamnímu léčivému bahnu a jeho blahodárným účinkům při léčbě nemocí kostí či kloubů.

Atrakcí letoviska Crikvenica je centrální dlouhá oblázková pláž Gradska plaža (v hlavní sezóně od 1. 6. do 15. 9. se zde platí vstupné), přecházející v hrubý písek s pozvolným přístupem do moře. Je vhodná pro malé děti i osoby tělesně postižené. Ostatní pláže jsou oblázkovo-kamenité, taktéž s pozvolným vstupem do moře. V letních měsících dosahuje teplota moře až 27°C. Upozornění – z důvodu výskytu mořských ježků a ostřejších kamenů v moři doporučujeme obuv do vody.

celý popis oblasti

Nabídka středisek Kvarner

  • hotelové
  • apartmánové
Zobrazit hotely na mapě

2 dospělí

od 6 890 Kč

1 zájezd

1 zájezdů / ubytování

***

Chorvatsko, ostrov Lošinj

  • 150 m
  • NE
  • BS
  • NE
  • Info
  • NE
  • NE

Dostupné typy ubytování:
2 místnosti: MH 4 Baia Comfort
3 místnosti: MH 4+2 Blu Romantic, MH 4+1 Superior, MH 4+1 Baia Lux

dospělý od 699 Kč / os..

29.5. – 1.6.19, MH 4+2 Blu Romantic

Detail zájezdu
Novinky
×
05. 04. 2019

V Alpách se stále lyžuje...

Přestože se nezadržitelně blíží závěr lyžařské sezóny, v Alpách se stále jezdí. Právě v těchto týdnech si užijete báječné jarní lyžování na krásně upravených, prakticky liduprázdných, svazích.

Je to k nevíře, ale 04.04. nasněžilo cca 1m nového sněhu v oblastech Alta Vallteliny a Tonale. Velikonoce je možné strávit na sněhu :)

22. 03. 2019

Odklon doporučené trasy do středisek LIVIGNO, BORMIO, SANTA CATERINA a MADESIMO

Vzhledem k sesuvu půdy ve Švýcarsku platí omezení trasy přes přechod Martina, který je do odvolání uzavřen. Posíláme tedy návrh objízdné trasy pro klienty, kteří jedou do Madesima a do oblasti Alta Valtellina (Livigno, Bormio a Santa Caterina).

 

NAUDERS, RESIA PASS, MALLES VENOSTA, TUBRE, SANTA MARIA, PASSO DEL FORNO a dále tunel Livigno a do Madesima pokračujte směr Zernez a následně dle odjezdových pokynů.
06. 02. 2019

SANTA CATERINA - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Od 8. 2.2019 je ukončen z technických důvodů provoz vleku č. 4 Gavia propojujícího centrum střediska s kabinkovou lanovkou. Nahrazuje jej nový travers zapojující vleky č. 6 a 7, a také nová linka místního skibusu pendlující každých 10 minut denně od 8,30 do 17,00 od sedačkové ke kabinkové lanovce v Santa Caterině.
Sleva 300 Kč