NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

BENEFITY

  • Kvarnerský záliv známý svou výjimečnou krásou a průzračným mořem
  • všudypřítomná bujná vegetace a nádherné pláže i zátoky
  • horstvo chránící pobřeží před nepřízní počasí z vnitrozemí
  • oblast bohatého kulturního a historického dědictví
  • národní parky Risnjak a světově známá Plitvická jezera
  • jeden z turisticky nejstarších a nejrozvinutějších regionů Chorvatska
  • díky stovkám let benátské nadvlády místy „italská“ atmosféra
  • resorty uspokojující i ty nejnáročnější návštěvníky
  • ideál pro odpočinek i skutečně aktivní dovolenou
  • organizované výlety na ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag

Kvarner – riviéra, kterou si oblíbila už rakouská aristokracie

Kvarner zahrnuje oblast navazující na Istrijský poloostrov, pod níž patří jak pevninská část (pobřeží Kvarnerského zálivu od Opatijské riviéry až po Karlobag), tak i skupina Kvarnerských ostrovů (souostroví se skládá z vnějšího pásu ostrovů – Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a několik malých ostrůvků, a z vnitřního pásu vesměs velkých ostrovů – Krk, Rab, Pag a několik malých) v Jaderském moři. K oblasti Kvarneru jsou dále přiřazeny regiony Lika a Gorski Kotar.

Pláže, lázně i vyžití pro vyznavače aktivní dovolené

Kvarner je mezi turisty velmi oblíben, zejména díky příjemnému klimatu, všudypřítomné bujné vegetaci a nádherným plážím lemujícím čisté moře. Oblast je kromobyčejně bohatá i co do flóry a fauny, na severu se rozprostírají hluboké lesy a Národní park Risnjak, jihovýchodně od zálivu se rozkládá národní park Plitvická jezera. Nad Kvarnerskou riviérou se tyčí pohoří Učka s nejvyšším vrcholem Vojak dosahujícím nadmořské výšky 1.401 metrů. Toto horstvo chrání pobřeží před nepříznivými povětrnostními vlivy přicházejícími z vnitrozemí. Kvarner je však i oblastí bohatého kulturního a historického dědictví, i proto je jedním z turisticky nejstarších a nejrozvinutějších regionů Chorvatska. V centru pobřežního města Rijeka (italsky Fiume), ale i v mnoha dalších menších městech na pobřeží, si díky stovkám let benátské nadvlády připadáte jako v Itálii. Kvarnerská riviéra začíná na severu tradičními lázněmi Opatija a pokračuje po východním pobřeží Istrie. Svou lázeňskou tradicí jsou vyhlášena i letoviska Lovran nebo Ičići a nutno říci, že jde často až o přepychové resorty uspokojující i ty nejnáročnější návštěvníky.

Dlouholetý punc vysoké kvality

Důvodem je, že cestovní ruch se v Kvarneru začal rozvíjet již před více než 160 lety, proto dnes poskytuje v oblasti služeb to nejlepší. Kombinace krásného moře, ostrovů i hor je doslova nezapomenutelná. Pobřeží má výrazně odlišný charakter od sousední Istrie nebo Dalmácie. Kvarner je ideální nejen pro odpočinek, ale i pro skutečně aktivní dovolenou.

Široká nabídka rozličných výletů

Ze zdejších 19 přístavů s více než 3000 kotvišť mají návštěvníci možnost pronájmu plachetnic, jachet a motorových člunů, ale mohou si dopřát i organizované výlety na ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag, ale třeba i do italských Benátek. Z Kvarneru však můžete podnikat zajímavé výlety i do vnitrozemí Istrie či národního park Risnjak.

Ideál klidné rodinné dovolené

Letoviska v Kvarneru jsou, i díky nevelkým rozměrům tamních pláží a šířce pobřeží stísněného lemem hor, snad kromě poněkud rušnější Opatije, spíše menší a poklidnější. Většina resortů je zaměřena zejména na rodinnou rekreaci. Naleznete zde velmi dobré zázemí a rovněž nabídka ubytovacích kapacit je dostatečně pestrá. Dovolenou na Kvarneru si můžete zpestřit množstvím kulturních, zábavních či sportovních akcí, například karnevaly v Rijece.

Crikvenica je město v oblasti Vinodol 37 km jižně od Rijeky. Má příjemné klimatické podmínky, díky nimž se pyšní již více než stoletou historií turismu. Dnes je jedním z nejvýznamnějších center oblasti Kvarnerského zálivu. Zdejší riviéra se táhne od Jadranova na severu po Selce na jihu. Město má také bohatou lázeňskou tradici, nachází se zde množství sanatorií a lázeňských pavilonů. U moře jsou krásné písčité pláže. Množství aktivit pro dospělé (tenis, míčové hry, vodní sporty) i děti činí z Crikvenice ideální místo rodinné rekreace. Lze zde navštívit i atraktivní mořské akvárium. V září se v Crikvenici pořádá Rybářský týden.

Selce je malé rybářské městečko na pobřeží Vinodolského průlivu 3 km jihovýchodně od Crikvenice. Má podobné přírodní podmínky jako Crikvenica, je však podstatně skromnější, ač i Selce se chlubí letitou tradicí rodinné rekreace. Je zde léčebna specializovaná na léčení srdečních, revmatických a respiračních chorob. Na plážích naleznete drobné oblázky a písek, pozvolný přístup do moře je výhodou především pro děti. Pláž před hotelem Varaždin byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou.

Novi Vinodolski je přístav a oblíbené letovisko při ústí říčky Suha Ričina do Vinodolského průlivu (Vinodolski kanal), 9 km od Crikvenice. Obyvatelé pěstují vinnou révu, věnují se rybářství a službám v cestovním ruchu. Novi Vinodolski má velmi dobré podmínky pro koupání a příjemné klima díky hojnému borovému porostu.

Rab je známý jako krásný ostrov slunce a písku. Může se pochlubit největším počtem písečných pláží na chorvatském Jadranu – je jich tu na třicet. Největším střediskem cestovního ruchu je město Rab s cennými kulturně-historickými památkami. Ostrov leží ve skupině Kvarnerských ostrovů, ve vnějším pásu. Od pevniny jej dělí Velebitský průliv (Velebitski kanal), od Pagu Pažský průliv (Paški kanal), mezi Rabem a Cresem je průliv Kvarnerić (kanal Kvarnerić). Hornatý ostrov má rozlohu 93,6 km2, vápencový hřbet Kamenjak je nejvyšším bodem ostrova (vrchol Straža 408 m). Hřeben Kamenjaku chrání odvrácenou stranu Rabu před účinky větru bóra.

moře a pláže

V posledních letech je mnohem větší pozornost věnována vylepšování a údržbě pláží. Není tedy divu, že právě díky této péči jsou pláže v oblasti Kvarnerského zálivu známé svou výjimečnou krásou, průzračným mořem a hojnou vegetací podél pobřeží. Mnoho z místních pláží, například ve střediscích Crikvenica, Selce či Novi Vinodolski, je vyznamenáno evropským certifikátem dokonalosti „Modrá vlajka“. Jedná se o mezinárodně uznávané ocenění za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a jeho okolí, upravenost a kvalitní sanitární i bezpečnostní podmínky.

Pobřeží Kvarnerského zálivu nabízí nespočet překrásných míst ke koupání – od písečných přes oblázkové pláže, až po přírodní a skalnaté zátoky. Atrakcí letoviska Crikvenica je centrální dlouhá oblázková pláž Gradska plaža (v hlavní sezóně od 1. 6. do 15. 9. se zde platí vstupné), přecházející v hrubý písek s pozvolným přístupem do moře. Je vhodná pro malé děti i osoby tělesně postižené. Ostatní pláže jsou oblázkovo-kamenité, taktéž s pozvolným vstupem do moře. Ostrov Rab disponuje největším počtem písečných pláží – je jich tu 30.

V letních měsících dosahuje teplota moře až 27°C.

Upozornění – z důvodu výskytu mořských ježků a ostřejších kamenů v moři doporučujeme obuv do vody.

doporučené trasy z ČR

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz

Brno, Mikulov, Wien

a dále

Graz, Maribor, Zagreb, Bosiljevo, dálnice A6/E65 směr Pula/Rijeka, dálniční sjezd Oštrovica,

a dále Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski, Rab

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?