NEV-DAMA a.s.

V tuto chvíli pro Vás zájezdy připravujeme.

Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.

Popis střediska

Caorle – kde se snoubí tisíciletá historie s budoucností turismu

Caorle leží na severním pobřeží Jadranu, 70 kilometrů severovýchodně od Benátek. Z pohledu našince se tedy jedná o jedno z absolutně nejbližších přímořských letovisek k našim hranicím. V mnoha ohledech je Caorle naprosto unikátní. Na celém severovýchodním pobřeží Benátska je to jediné místo, kde se harmonicky snoubí skutečně cenná historická architektura s moderní výstavbou, plně respektující nejnovější urbanisticko-rekreační trendy současnosti. Řečeno jinými slovy, lze zde bydlet v novotou vonících nejmodernějších komplexech u dlouhých písčitých pláží a zároveň jen pár minut od 2000 let starého historického centra, které je díky obdobné poloze na laguně často nazýváno „malými Benátkami“.

Nejmarkantnější otisk v podobě typické architektury celého starého města zde zanechala staletí benátské nadvlády (jako město pod vlivem Benátek roku 1380 Caorle vyplenili konkurenční Janované). Nad červenými střechami domů tak ční štíhlé zvonice a dokonce i místní názvosloví kopíruje to benátské, když třeba ulice se nazývají „calle“ a náměstíčka „campiello“. Nejvýznamnější středověkou památkou je bazilika (dóm) Santo Stefano z roku 1038 (už v té době to byla katedrála a sídlo biskupa, a to až do roku 1807) s 48 m vysokou románskou válcovitou kampanilou ukončenou kuželovitou špičkou. V katedrále se nachází "Pala d'oro"(zlatý oltářní obraz), který byl udajně věnován městu Caorle královnou Kypru Kateřinou Cornaro roku 1489. Dále je to "Poslední večeře" připisovaná Gregoriu Lazzarinimu a též dřevěná pozlacená "Pietà". K chrámu je přidruženo farní muzeum, které krom šesti deskových obrazů ze 14. století, vytvořených tvůrci benátské školy a představujících apoštoly, relikviáře s lebkou Svatého Štěpána, patrona města, skrývá též Relikviář nejdražší krve, obsahující údajně hlínu, po níž kráčel krvácející Kristus.

Na pobřeží stojí svatyně Santuario della Madonna dell'Angelo, přestavěná v 17. století na základech původního kostela, která je odedávna cílem poutníků. Klenba svatyně je ozdobena freskami. V interiéru se nachází i dřevěná socha Panny Marie s dítětem, barokní oltář a reliéf Archanděla Michaela, dílo sochaře Andrey dell'Aquila.

Caorle je též vyhlášeným rybářským centrem se staletou a dodnes živoucí tradicí. K zajímavým turistickým atrakcím se zde proto řadí i každodenní návraty rybářských loděk z moře a vykládání jejich úlovku, který je určen zejména typickým místním restauracím garantujícím tak absolutní čerstvost nejlahodnějších rybích pokrmů. Jedná se i o místo, jež natolik okouzlilo Ernesta Hemingwaye (držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1954), že zde od roku 1948 často pobýval a napsal v roce 1950 román, inspirovaný pobytem v Caorle, s názvem Přes řeku do stínu stromů (v originále Across the River and into the Trees).

S rozvojem turismu se ve 2. polovině 20. století stalo i Caorle, stejně jako řada dalších měst v okolí (Bibione, Lignano, Eraclea, Jesolo) díky dlouhé písečné pláži vyhlášeným turistickým centrem.

Rozsáhlé pláže pro romantiky i vyznavače aktivního trávení dovolené

Ale pojďme již k tomu pro většinu z Vás podstatnějšímu, tedy k plážím, infrastruktuře a ubytování. Místní neobyčejně krásná pláž je tvořena jemným zlatavým pískem, pozvolna se sklání k mořské hladině a ve večerních hodinách neodolatelně láká k pozorování romantických západů slunce. Zcela uchvacující je ale i rušné „lungomare“, pobřežní promenáda zdobená sochami umělců z mnoha zemí, kterou si prostě nemůže nechat ujít žádný z místních rekreantů. Nadmíru pestrá je ale i předkládaná paleta zábavy a sportu, ze které zmiňme alespoň opravdu vydařený vodní park Aquafollie. Přibližně 10 kilometrů dlouhé letovisko se rozděluje do několika, místní autobusovou dopravou vzájemně propojených částí – Ponente, Levante (centrum Caorle), Porto S. Margherita, nově vybudovaná část Altanea a Duna Verde.

Altanea – nejmodernější rekreační komplex severního Jadranu

A právě moderní místní část Lido Altanea ležící od centra Caorle 5 km jihozápadním směrem si zaslouží pár řádek navíc. Altanea se začala stavět před několika lety pod sloganem „rodí se klenot severního Jadranu“ a toto označení, byť by se tak mohlo zdát, rozhodně nelze považovat za přehnané. Přímo u moře se „na zelené louce“ zrodilo skutečné město budoucnosti, rekreační areál snů o úctyhodné ploše na 100 hektarů, v zeleni zasazený residenční komplex s komfortními pěšími zónami, cyklostezkami, sportovním areálem zaměřeným na míčové sporty a mnoha bazény umně zakomponovaný do pobřežních dun. Zdejší stavby sice neohromují výškou, ale naopak expandují výhradně horizontálně a dokonale se tak propojují s přirozeným pobřežním lesem. Široká nabídka předkládaných aktivit tak již jen podtrhuje zcela unikátní a dozajista i výhradně příznivý dojem, jenž toto místo, otevřené veřejnosti v roce 2004, nutně zanechává v každém svém návštěvníkovi (naposledy například přibyla nabídka wi-fi připojení zdarma ve všech villaggiích). A my Vám ho můžeme jen vřele doporučit.

Ubytovací kapacity námi nabízené však nepřibývají jen v Altanee, ale i v místní části Porto Santa Margherita a jinde v zóně Caorle, abychom i pro tuto letní sezónu vyšli vstříc stále se zvyšujícímu zájmu klientů o tuto oblast.

Lodí do Benátek či za rybařením

Nesporně zajímavá je i nabídka výletů z Caorle, když magnetem číslo jedna, ale zdaleka ne jediným, jsou pochopitelně Benátky. A při cestě do tohoto v celosvětovém měřítku zcela ojedinělého „drahokamu na laguně“ ani není třeba sedat do autobusu. Vždyť dopravit se tam lze z Caorle i lodí. Lodí však lze podniknout třeba i výlet zaměřený na rybaření.

Moře a pláže

Místní moře je čisté, u břehu však může být zkaleno zvířeným pískem. Po převážnou většinu roku je i zcela klidné, není však vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. Pláž je tvořena výhradně velmi jemným pískem, je dlouhá téměř 18 kilometrů a v průměru široká více než 50 metrů. Vyhlášená je zejména díky pozvolnému a bezpečnému vstupu do moře, absolutně ideální je především pro malé děti, zdravotně postižené a neplavce. Toto však neplatí v plném rozsahu pro část Lido Altanea, kde je vstup do vody místy poměrně stupňovitý.

Pláž je jak veřejná, tak i soukromá, z převážné části i každodenně udržovaná. Kromě neplacených volných pláží v okrajových částech jednotlivých středisek a několika úseků mezi plážemi soukromými je veřejný i pás ležící těsně u vody, kde je zpravidla možno používat i vlastní slunečníky. V části Lido Altanea však při přílivu tento pás takřka zcela zmizí, i kvůli neustále se rozšiřující soukromé části je zde tak obtížnější najít blízkou volnou pláž. Doporučujeme proto si v části Lido Altanea pronajmout plážový servis.

Na soukromých plážích si lze zaplatit slunečníky a lehátka, k dispozici jsou zde bary, sociální zařízení, sprchy a u některých i restaurace, sportovní zázemí (hřiště na míčové sporty, lodičky, šlapadla atd.), dětská hřiště, animační programy, plavčíci apod. Stabilita některých pláží a klidná hladina moře je zabezpečena také betonovými moly vybíhajícími několik desítek metrů do moře.

Doporučené trasy:

Praha, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Latisana, dále směr Portogruaro, Caorle

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Latisana, dále směr Portogruaro, Caorle

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?