Grado – nejbližší koupání v italském Jadranu

 Grado je letovisko v oblasti Friuli nacházející se východně od Lignana směrem na Terst, a to ve směru „přímého prodloužení“ dálnice z Udine – je tedy vůbec nejbližším střediskem italského Jadranu při cestě z ČR.

Lokalita Belvedere s částí námi prezentovaného ubytování leží na pobřeží laguny a administrativně spadá pod Aquileiu, tedy provincii Udine, zatímco jen pár kilometrů vzdálená místní část Pineta leží na ostrově omývaná vodami laguny i Jadranu a spadá již pod provincii Gorizia.

Bohatá historie sahající do antických dob

Grado bude určitě vhodnou volbou pro ty, kdo na dovolené hledají nejen moře, ale i stopy historie. 

Grado má dlouhou a bohatou historii počínající již v období římského impéria, kdy bylo přístavem prosperujícího města Aquileia, ležícího 10 km ve vnitrozemí. Jeho prostřednictvím Aquileia obchodovala s dnešní Sýrií, Kyprem, Arábií a Malou Asií. Dnes je Grado spíše než rybářským přístavem lázeňským městem na ostrově v laguně (samo sebe nazývá „Slunečním ostrovem“) a je s pevninou spojeno hrází, jež návštěvníky dovede až do samého centra městečka, které je pěší zónou s romantickými uličkami a náměstíčky s řadou kaváren, restaurací, barů a obchůdků. Byť městečko může na první pohled připomínat malé Benátky, místní obyvatelé rádi připomínají, že Grado bylo slavným přístavem již za Gaia Julia Caesara, tedy v době, kdy Benátky ještě zdaleka neexistovaly.

V 5. století, v době zániku Západořímské říše, prchla do bezpečnějšího ostrovního Grada před nájezdy barbarských kmenů z východu většina obyvatel Aquileie, včetně tamního biskupa. A právě z této doby pochází katedrála Grada, Sant´Eufemia s baptisteriem, jakož i bazilika Santa Maria delle Grazie. Od 6. století patriarcha z Grada ovládal celé pobřeží Benátska, až do roku 1451 tak Benátky podléhaly z pohledu církevní hierarchie Gradu. Poté se však již Grado začalo propadat do bezvýznamnosti, odkud je znovu pozdvihl až turistický ruch spojený s lázeňstvím, který se zde začal rozvíjet během rakouské nadvlády v letech 1815 - 1918.

Klidné středisko, ideální pro děti

Vyznavači odpočinku naleznou ideální místa na slunění na plážích lemujících laguny – jde o jedno z nejklidnějších středisek na severním pobřeží Jadranu, část laguny je přírodní rezervací. Pláže jsou zde dlouhé, s jemným pískem a mají velmi pozvolný vstup do moře a jsou tedy vhodné i pro děti a neplavce. Letovisko bývá pravidelně za čistotu pláží oceňováno modrou vlajkou. Mezi vyhledávané sporty v této lokalitě patří jízda na kole, tenis, golf a mezi vodními sporty kraluje jízda na vodních lyžích a windsurfing.

Grado – cíl slavné dálkové cyklostezky Alpe Adria Radweg

V souvislosti s cyklistikou je třeba v Gradu zmínit i jednu neobvyklou možnost - co takhle dojet si k moři na kole? Zdánlivě bláznivý nápad, ovšem pozor – cest k Jaderskému moři je sice mnoho, ale Grado je cílovým bodem nejslavnější evropské dálkové cyklostezky Alpe Adria Radweg, jež spojuje rakouský Salzburg právě s italským letoviskem Grado. Jde o trasu bez automobilového provozu a s nádhernými scenériemi v okolí celé trasy. Na 420 kilometrech ze Salzburgu do Grada nenarazíte na žádný zásadnější bezpečnostní problém - vyhrazeno je zde pouze pro cyklisty, bez aut. Trasa z Tarvisia na rakousko-italské hranici k moři je celá „z kopce“, přesto je přiměřená kondice třeba a finálová koupel na pláži v Gradu tak bude jistě patřit k těm nejzaslouženějším.

moře a pláže

Pláže jsou zde dlouhé 15 km s jemným pískem a mají pozvolný vstup do moře, jsou tedy vhodné i pro děti a neplavce. Plavat se dá ve vzdálenosti 50 až 100 m od břehu, v některých obdobích je však odliv ještě výraznější. Zdejší moře bývá poklidné, není však vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. Hlavní pláž v Gradu se řadí mezi ty nejhezčí na jadranském pobřeží Itálie. V některých částech letoviska (zejména v zónách mimo placené pláže, kam je uměle navážen písek) se z důvodu blízkosti laguny nachází na dně i neobvyklé černé bahno s příměsí síry a s léčebnými účinky, díky němuž požívá oblast Grada lázeňský statut. Můžete si zde tak dopřát krásné bahenní koupele a aktivovat tak obranyschopnost Vašeho těla, aniž byste za to museli cokoli platit. Sirnaté vody Grada s příměsí jódu se používají i pro inhalaci, takže i pouhé plavání v Gradu je bezesporu zdravější, než v jiných letoviscích. Ideální a lékaři doporučovaná pak je kombinace bahenní lázně trvající 20 až 25 minut s plaváním v moři po dobu 10-15 minut.

Pláže jsou zde placené i neplacené, přičemž ty neplacené se nacházejí na západním konci městečka. Na volné pláže je vstup zdarma, můžete si tam cokoli přinést, ale nejsou upravovány a nemají sociální zařízení.

Na placených plážích jsou WC a sprchy, pro děti prolézačky, kolotoče a další atrakce.


Doporučené trasy:

Praha, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Palmanova, Grado

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Palmanova, Grado

  • hotelové
  • apartmánové

Doporučené trasy:

Praha, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Palmanova, Grado

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Palmanova, Grado

1 zájezdů / ubytování

****

Itálie, Grado

  • <250 m
  • ANO
  • BS
  • NE
  • Info
  • NE
  • PŘÍPL.

Dostupné typy ubytování:
3 místnosti: trilo 6 Gelso, trilo 6 Miramare, mobilhome 6

dospělý od 2 580 Kč / os..

2.5. – 9.5.20, mobilhome 6

Detail zájezdu
Novinky
×
15. 11. 2019 NOVÉ

LIVIGNO zahajuje lyžařskou sezónu!

Carosello - Sitas zahájilo zimní sezónu o víkendu 9.-10. 11. a pokračuje víkendem 16.-17. 11. Oficiálně středisko informuje o realném předpokladu otevření kompletně celého skiareálu od 30. 11. 2019. Neváhejte a vybírejte z naší nabídky lyžařských zájezdů do Livigna.

01. 11. 2019

Prodej zájezdů na LÉTO 2020 zahájen!

Zahájili jsme prodej letních zájezdů! Nabídka je každým dnem rozšiřována a můžete si ji prohlédnout na našich webových stránkách. Tak neváhejte a pořiďte si letní dovolenou za nejvýhodnější first minute cenu už nyní.
27. 09. 2019

Zkrácené lyžařské zájezdy do Itálie autobusem

Díky našim zkráceným lyžařským zájezdům autobusem je cesta do italských Alp pohodlná a bez starostí. 5 dní plných lyžování a 4 noci v hotelu s polopenzí nabízíme již od 6 990 Kč za osobu. Neztrácejte čas denními přejezdy a užijte si lyžování v Alpách naplno.
01. 09. 2019

Události zimní sezóny 2019/2020 v Alpách

I letos jsme pro vás připravili mnoho skvělých událostí v Alpách. Vyrazit s námi můžete na Ski Opening, Family Week, Fitness týden, Eat & Dance, Family Days, Ski Test a Snow Volleybal. S Nev-Damou se na horách rozhodně nudit nebudete!

Sleva 300 Kč