NEV-DAMA a.s.

V tuto chvíli pro Vás zájezdy připravujeme.

Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.

Popis střediska

BENEFITY

  • 7 letovisek na pobřeží Jadranu v provincii Ferrara souhrnně nazývaných Lidi di Comacchio
  • již od počátku 90. let oblast oblíbená mezi našimi turisty
  • Lido di Pomposa - menší středisko nazvané dle nedalekého slavného raně středověkého benediktinského kláštera
  • rybářské městečko Comacchio protkané romantickými kanály lemovanými barevnými domy, hlavní atrakcí kuriózní most Trepponti z roku 1634, „srostlý“ ze 3 mostů
  • restaurace servírující zejména proslulou místní specialitu - úhoře z laguny
  • letoviska řadící se mezi nejsugestivnější lokality Jadranu s ohledem na své přírodní podmínky
  • poloha jižně od ústí řeky Pád do moře, uprostřed chráněného území Parco del Delta Po, sevřeného mezi řeky, laguny, piniové lesy a dlouhé zlatavé písečné pláže

Lido di Pomposa – jedno ze 7 letovisek Lidi di Comacchio

Lido di Pomposa je třetí nejsevernější ze 7 letovisek na pobřeží Jadranu v provincii Ferrara souhrnně nazývaných Lidi di Comacchio. Je to oblast, jež není na českém trhu neznámá, protože jejích 7 středisek patřilo již od počátku 90. let 20. století mezi první, jež začali Češi na italském jaderském pobřeží prozkoumávat.

Pokud Vám snad název Lidi di Comacchio (nebo též Lidi Ferraresi, podle města Ferrara, do jejíž provincie spadají) nic neříká, možná Vám napoví jednotlivé lokality (seřazené od severu): Lido di Volano, Lido delle Nazioni, Lido di Pomposa, Lido degli Scacchi, Porto Garibaldi, Lido degli Estensi a Lido di Spina.

Kouzelné rybářské městečko Comacchio – perla laguny

Dvacetitisícové rybářské městečko Comacchio, jež dalo oblasti jméno, leží na okraji vnitrozemské laguny a je protkáno romantickými kanály lemovanými barevnými domy. Najdeme zde bývalá skladiště soli, rybí trh, katedrálu sv. Cassiana, zvonici, a zejména kuriózní most Treponti z roku 1634, „srostlý“ ze 3 mostů. Restaurace servírují zejména proslulou místní specialitu – úhoře z laguny.

7 podobných, ale i různorodých letovisek Lidi di Comacchio

Jednotlivá „Lida“ vznikla v 50. až 60. letech 20. století z původních rybářských vesniček. Lido di Volano patří mezi nejmenší italská adriatická letoviska, zároveň se však díky své poloze řadí mezi nejsugestivnější lokality s ohledem na své přírodní podmínky. Je nejseverněji položeným přímořským střediskem oblasti Emilia Romagna. Leží jižně od ústí řeky Pád do moře, uprostřed biologicky nesmírně cenného chráněného území Parco del Delta Po, sevřené mezi řeky, laguny, piniové lesy a dlouhé zlatavé písečné pláže. Je klidnou oázou v srdci neposkvrněné přírody, nenarušené mnohapatrovými komplexy pro masovou turistiku. Je ideální volbou pro pro ty, koho spíše než nákupní bulváry a přehršel nabídek večerní zábavy zajímá relaxace v klidném prostředí, ubytování v menších objektech obklopených zelení a spoře zalidněné rozlehlé pláže.

Sousední Lido delle Nazioni již leží v oblasti, jež z lesů a lagun přechází k souvislejší residenční zástavbě s kompletnější turistickou infrastrukturou. Jde o ideální místo pro provozování vodních sportů. Lido delle Nazioni (v překladu Pláž národů) vzniklo v 60. letech a ulice byly a jsou pojmenovány podle tehdejších států, proto tu najdeme kuriozity jako ulici NDR, SSSR či Československa.

Lido di Pomposa – klidné středisko nazvané dle slavného benediktinského kláštera

Jižnější, menší a klidnější Lido di Pomposa je pojmenováno podle benediktinského kláštera založeného již v 6. století, jenž byl až do 16. stol., kdy mniši byli nuceni kvůli malárii opatství opustit, duchovním centrem oblasti mezi Chioggiou a Ravennou. Dochoval se zde kostel s freskami Vitaleho z Bologni ze 14. stol., 48 m vysoká románská zvonice z 10. stol. Tvořící výraznou dominantu rovinatého kraje, refektář a Palazzo della Ragione ze 12. století.

Lido di Spina – nejdelší pláže, množství zeleně a přírodní rezervace

Lido di Spina má jednu z nejdelších pláží oblasti, z jemného béžového písku. Jméno letoviska pochází z etruského přístavního města Spina, jež ovšem ležela o něco severněji, v deltě Pádu. Na jižním konci přechází Lido di Spina do přírodní rezervace Vene di Bellocchio, se značnou biodiverzitou od písečných dun po ústí řeky Reno, mokřin sladkovodních i slaných, borových lesů, tamaryšků a oliv.

V posledních letech se stává jedním z nejvíce „trendy“ středisek Emilie-Romagni, přestože díky množství zeleně je dosud hlavní charakteristikou klidná rodinná dovolená. Kuriozitou Lido di Spina byla sedačková lanovka, provozovaná jen mezi lety 1968 a 1974 z kempu na pláž, dlouhá 1006 metrů.

Lido di Spina spojuje s blízkým Lido degli Estensi most přes kanál Logonovo, napojeným na třídu Viale Carducci, jež je autentickým ekonomickým srdcem sedmi středisek Lidi di Comacchio.

Nejrušnějším střediskem ze sedmi je právě Lido degli Estensi, nabízející elegantní promenády plné atraktivních obchodů i restaurací, ale i jachetní přístav na kanálu, oddělujícím jej od sousedního Porto Garibaldi.

Ráj rodin s dětmi a nepřeberná nabídka zábavy i výletů do okolí

Rodiče či prarodiče dětí jistě ve všech středicích Comacchia ocení velmi pozvolný a bezpečný vstup do moře, stejně jako ten nejjemnější písek pláží na celém Jadranu. Nemluvě o značné délce i šířce pláží a zdravém klimatu prosyceném aromatem piniových pryskyřic, jež velmi blahodárně působí na respirační systém.

Pokud k tomu přidáme ještě možnost návštěvy dalších blízkých historických klenotů, jako je etruská nekropole Spina, památky na nadvládu rodu Este ve Ferraře či Mesole, nebo perla raně středověké architektury Ravenna s byzantskými mozaikami a sarkofágy, ale i hrobem Danteho, je to spolu s více než zajímavými cenami minimálně důvod k zamyšlení, kde strávit letošní dovolenou.

V rámci večerního programu lze volit mezi středisky zcela klidnými i rušnějšími, s promenádami, trhy a diskotékami. Je zde možno provozovat sporty jako jet-skiing či vodní lyžování, věnovat se jízdě na koni, na mnoha místech pak rybaření. Milovníci ornitologie zde mají unikátní možnost pozorování u nás vzácně se vyskytujících druhů opeřenců, jelikož přilehlá delta řeky Pád je jednou z nejbohatších lokalit výskytu vodního ptactva v Evropě.

Oblast lagun v deltě Pádu a na jih od ní, kde leží Lidi di Comacchio, je geologickým unikátem v celoevropském měřítku, neboť oblast vznikla až ukládáním písečných sedimentů Pádu v posledních staletích, předtím zde bylo moře. Jde tedy o nejmladší část evropské pevniny, jež navíc pomalým tempem nadále přirůstá.

Tento přírodní ráj je pro Vás snadno dosažitelný jen po několika hodinách pohodlné jízdy z ČR.

MOŘE a PLÁŽE

Pláže jsou dlouhé mnoho kilometrů a přecházejí pozvolna z jednoho sousedního střediska do druhého; odděleny jsou jen ústími řek a kanálů. Na severu je oblast ohraničena ústím ramene Pádu Po di Volano do moře a nejsevernější pláže jsou proto charakterizovány menší slaností vody a drobným sedimentem u dna. Kvůli tomuto velmi jemnému písku je voda u břehu často jakoby zakalená, není však znečištěná. Drobounké pískové částice jsou totiž náchylné ke zvíření při každém sebenepatrnějším pohybu moře. Pláže jsou tvořeny výhradně prachově jemným pískem a dosahují šířky až 100 metrů. Od rezidenčních zón jsou místy odděleny piniovými háji. Po celé své délce jsou pláže charakteristické nadmíru pozvolným a bezpečným vstupem do moře, zcela ideální jsou pro malé děti a neplavce. Plavat se místy dá ve vzdálenosti až 100 metrů od břehu, směrem k jihu se hloubka i slanost moře zvyšují. Zdejší moře bývá většinou velmi poklidné, není vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. K dispozici jsou jak pláže veřejné, tak množství pláží soukromých (za poplatek, který však je na italské zvyklosti neobvykle nízký) se servisem a sportovním vybavením (hřiště na míčové sporty, dětské atrakce, lodičky, šlapadla, animační programy, plavčíci, bary). Pláže volné jsou rozmístěny po okrajích pláží placených. Na pláže volné je vstup zdarma, můžete si tam cokoli přinést, ale nejsou upravovány a nemají sociální zařízení. Laguny, jež částečně obklopují Lidi di Comacchio z vnitrozemské strany, sice nabízejí fantastická panoramata zejména při západu slunce, vhodné ke koupání však nejsou.

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, dálniční sjezd Verona Sud, Rovigo, Adria, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Lido di Pomposa

nebo

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg,

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt

a dále

Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Venezia Est, Chioggia, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Lido di Pomposa

Praha 895 km, Brno 820 km

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?