NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Portorož – nejluxusnější přímořské letovisko Slovinska s písečnými plážemi

V proslulém letovisku Portorož, ležícím na severu Istrie, přesněji na nejjižnějším místě slovinského pobřeží u hranic s Chorvatskem, najdete jak pulzující promenády plné turistů s rozmanitou nabídkou zábavy, tak i klidnější lázeňskou atmosféru. Název Portorož znamená v překladu „přístav růží“ a odkazuje k úchvatným rozkvetlým růžovým zahradám ve městě.

Portorož byla dlouho proslavena zejména svými léčebnými lázněmi, ale s postupným rozvojem turismu se začala proměňovat v moderní letovisko. V jeho jižní části najdete nejdelší písečnou pláž slovinského pobřeží. Severně směrem k Piranu již na plážích převládají oblázky a plata vybavená žebříky. Luxusní hotely i restaurace, jakož i 3 kasina jsou důvodem, proč si město vysloužilo přezdívku „slovinské Monte Carlo“. V nedalekém Sečovlje je mezinárodní letiště Portorož.

Pestrá historie místa aneb od rybářské vesnice po prestižní lázně

Archeologické nálezy prokazují, že místo bylo osídlené už v dobách Římské říše. Po jejím pádu náleželo v letech 538 až 589 k Byzantské říši. Od roku 568 však trpělo nájezdy Langobardů, Germánů a Slovanů, takže se celá oblast v 7. století vylidnila. Nové osídlení nastalo v době raného feudalismu. Město se stalo součástí Benátské republiky. Do 19. století byla Portorož malou vesnicí, kterou obývali hlavně rybáři a těžaři soli. V roce 1891 byly založeny v rámci módy vznikajících přímořských letovisek první lázně. Na počátku 20. století se Portorož stala jedním z největších přímořských letovisek na Jadranu spolu s Opatijí (Abbazia), benátským Lidem a Gradem, jako součást habsburského Rakouska (v centru se nachází Hotel Palace, kdysi jedno z nejprestižnějších míst rakousko-uherské monarchie, a současně jeden z nejlepších hotelů mezi Benátkami a Dubrovníkem). Do Portorože se uchýlil český režisér (mj. autor druhého zpracování Babičky Boženy Němcové) František Čáp, donucený po roce 1948 k emigraci. Portorož hostí každoročně Festival slovinského filmu (Festival slovenskega filma). Od roku 1961 hostí též bienále současného umění, kdy umělci tvoří svá díla před publikem. Stálá výstava Forma viva pod širým nebem je v blízkém místě Seča.

Piran, nejkrásnější město slovinského pobřeží

V bezprostřední blízkosti Portorože (administrativně tvoří jeden celek) najdete nejkrásnější město na slovinském pobřeží, Piran. Na první pohled je z jeho siluety patrný vliv Benátek, Piran však vyrostl zejména díky soli. Slané pánve (soline), kde se sůl stále ještě vyrábí starými metodami, byly důvodem rozkvětu malebného středomořského města s překrásným kostelem svatého Jiří vypínajícím se nad městem už od 12. století, typickými úzkými uličkami a velkým kruhovým náměstím, na kterém stojí socha místního rodáka, slavného italského houslisty Giuseppe Tartiniho.

Unikátní solná pole u hranic s Chorvatskem

Určitě nevynechejte návštěvu dochovaných solných polí u obce Sečovlje těsně u chorvatských hranic. Jedná se o nejseverněji položené soliny ve Středozemním moři. Sůl se zde získává tradičním způsobem v kaskádě solných polí, propojených soustavou kanálů. Voda je usměrňována pomocí stavidel a čerpadel, v letních měsících se v jednotlivých polích mořská voda odpařuje a sůl postupně krystalizuje. Část areálu bývalých solin byla prohlášena přírodní rezervací. Dlouhotrvající činnost člověka tu pomohla vytvořit unikátní ekosystém, ve kterém se daří vzácným slanomilným rostlinám.

Moře a pláže

V Portoroži a okolí můžete volit na rozmanité škále od populárních písečných pláží v jižní části až k divokému pobřeží pod flyšovými útesy u Strunjanu. Pláže v Portoroži a Piranu nabízejí něco pro každé roční období, přestože jsou samozřejmě nejoblíbenější během teplého a příjemného léta (Portorož skýtá v průměru 2.385 hodin slunečního svitu ročně).

Kam jít na pláž? Centrální pláž Portorože má cca 25.000 m2 a plocha je rozdělena na trávu a písek. Pláže mají sprchy, toalety (i speciálně upravené pro zdravotně postižené), obchody a širokou nabídku stravovacích zařízení. K dispozici jsou čtyři hřiště na plážový volejbal, dětská hřiště, vodní sporty, dětský vodní park, atd. Během provozu pláže je k dispozici vyškolený personál plavčíků a první pomoci.

Pláž má část vodní plochy určené pro neplavce a čtyři mola ke koupání. Během sezóny je pravidelně sledována hygienická kvalita vody ke koupání. Centrální pláž Portorože již mnoho let dosahuje nejlepších výsledků v kvalitě vody. Povrch pláže je pravidelně udržován a denně čištěn. Kromě odpadu vytvářeného návštěvníky pláže jsou pravidelně odstraňovány i naplaveniny a jiné plovoucí předměty a každý den se prosévá písek. Pláž Portorož Central Beach každoročně získává ocenění „Modrá vlajka“, jež je v Evropě nejuznávanějším symbolem kvality a úcty k životnímu prostředí, jakož i čisté, bezpečné a přátelské pláže.

Exkluzivní prostředí nabízejí privátní pláže hotelů v Portoroži, jako jsou Meduza, St. Bernardin, Histrion či Vile Park.

Surfaři a kitesurfaři vyhledávají pláž na mysu Seča jižně od Portorože, částečně skalnatou, částečně oblázkovou.

Vzhledem ke stínu, který poskytují borovice, velkému trávníku s dětským hřištěm a mělké vodě s oblázky je pláž Fiesa mezi Piranem a Strunjanem oblíbeným místem pro rodiny s dětmi. Od května do září si mohou návštěvníci také pronajmout lehátka, slunečníky a kabiny. Služby v okolí pláže nabízejí šlapadla, kánoe a další plavidla. Pláž je díky křišťálově čisté vodě a úžasným podvodním objektům také velmi oblíbeným místem pro potápění a šnorchlování. Každý, kdo touží po klidu, může dojít na odlehlejší pláž pod útesem.

Pláže v Piranu, jako je např. Fornača, jsou zčásti tvořeny oblázky, z části z betonu. Vstupní body jsou také přístupné pro handicapované. Návštěvníci se mohou opalovat na dřevěných terasách. Místy jsou i trávníky, řady borovic nabízejí návštěvníkům stín v horkých letních dnech.


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, tunel Karawanken, Jesenice a dále Lublaň, Postojna, Koper, Strunjan, Portorož

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor a dále Lublaň, Postojna, Koper, Strunjan, Portorož


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?